Προς το περιεχόμενο

δε φορτωνει linux ουτε απο εγκατασταση ουτε απο live cd


disqualified

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον παιδια πως εχουν τα πραγματα...

 

Σε ενα 20αρη σκληρο ειχω τα 10 windows xp και στα αλλα 10 kubuntu 7.10

Αφου εκανα εγκατασταση και αφου τα εψαξα λιγο τα χα αφησει στην ηρεμια τους γιατι δεν ειχα dsl συνδεση, αλλα δεν εχει και πολυ σημασια αυτο...

 

Χθες απο το grub ξεχαστηκα να το γυρισω στα xp και φορτωσε το Kubuntu μεχρι την οθονη που μου ζηταει κωδικο. Εκει εκανα ενα αθωο reset για να παω στα xp. Αργοτερα πηγα να ανοιξω με Linux αλλα σταματουσε στο τελος της μπλε μπαρας και μετα τπτ. Αφου το κανα αρκετες φορες και παλι τα ιδια και ενω με xp μπουταρα κανονικοτατα, βαζω το live cd να κανω εγκατασταση παλι αλλα σταματαγε και το Live cd στο ιδιο ακριβως σημειο!

 

Εκει εκανα τη βλακεια να φορμαρω τα Linux partition με partition magic μεσω xp, και ως φυσικο αποτελεσμα το grub δεν ξεκιναγε και πλεον δε μπορω να φορτωσω τπτ.

 

Μετα απο απελπιδες προσπαθειες με acronis να ξαναπερασω τα xp διαγραφοντα τα partition των linux και αφου πιο πριν ειχα δοκιμασει να ξαναφτιαξω τον bootsector μεσω

recovery console (ε εκανα οτι βλακεια μου ερχοταν μπας και φυγει το grub) τπτ, δε μπορω να μπουταρω με τπτ.

 

Κατεβασα επισης και τα ubuntu 7.10 βαζω το live cd αλλα και παλι κολλαει σε καποιο σημειο η μπαρα και μετα ουτε διαβασμα απο cd ουτε ο σκληρος κανει ρουπι!

 

Θα εκτιμουσα καποια βοηθεια για το τι συμβαινει ή πως μπορω να ξεφορτωθω το grub, ενω παραλληλα θα ψαχνω στο google μπας και βρω κατι

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα ότι διανομή και να δοκίμαζα(live or not) φτάνει σε ένα σημείο και μετά κάτι κόκκινα κινέζικα και στάματα παρακαλώ αν μπορείτε heeeeeeeeeeeeelp…

Hardware:

Processor: Intel Core 2 Duo E4300, 1800 MHz

Motherboard: Asus P5B-MX/WiFi-AP

Memory: DDR2 667 2gb

VGA: NVIDIA 8800 GT 512MB HTDP

Hard Drive: Western Digital WD1600JS-60MHB5 160gb

Optical Drive: Nec Optiarc DVD RW AD-7173A

Chipset: Intel Broadwater i946GZ

Audio: Realtek ALC883 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Cont

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>C:\>fdisk /mbr

για να φτιαξεις το mbr σε windows και να φυγει το grub

μπαινεις με cd των windows πατας repaire και μετα C:

 

*το εχεις σβησει το partition linux ετσι ;

 

*υποψιαζομαι οτι εκει που λες οτι εκανες επανεκινηση το kubuntu και κολλαγε , μπορει να μην κολλαγε και να εκανε scan disc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εκανα εγκατασταση και αφου τα εψαξα λιγο τα χα αφησει στην ηρεμια τους γιατι δεν ειχα dsl συνδεση, αλλα δεν εχει και πολυ σημασια αυτο...

 

Δυστηχώς αν δεν έχεις γρήγορη σύνδεση δεν μπορείς να δεις τίποτα στο linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς αν δεν έχεις γρήγορη σύνδεση δεν μπορείς να δεις τίποτα στο linux.

 

Επεσα πανω στη μετακομιση, παιδια ευχαριστω πολυ για της απαντησεις ολα φτιαχτηκαν, αφου τραβηξαν κολλημα και τα windows για να μην νoιωθουν ασχημα τα πιγκουινακια, δουλεψε το acronis σε αυτο το σημειο γιατι θα τα σπαγα ολα στο τελος, ξεκολλησαν και τα live cd, ολα καλα για την ωρα (αθανατος ο p3 1GHz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Black Demis

όταν "φορτώνεις" την διανομή, στην αρχή έχει επιλογές διάφορες

 

δοκίμασε text mode για να βλέπεις τί γίνεται

ή δοκίμασε safe vga (κάπως έτσι νομίζω)

και τα ξαναλέμε

 

ο επιμένων νικά!:-)

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά τίποτα δεν πιάνει πάντα φορτώνει λήγω στην αρχή(βρίσκει των επεξεργαστή) και μετά κόκκινα κινέζικα και σε διανομές με γραφικό περιβάλλων εκκίνησης φορτώνει μια γραμμούλα και μετά εμφανίζει πάλι κάτι κινέζικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα επρεπε να εχεις το μυνημα του λαθους , να σου γραφει γιατι δεν ξεκιναει, μηπως φταιει κανα usb κανα sata ή το acpi

ti dιανομες βαζεις 64bit 32bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχώ δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα έχω κατεβάσει καμία δεκάρια live και install όλα κάνουν το ίδιο μόνο το Ubutu προχώρησε λίγο παραπάνω αλλά μετά και αυτό τα παράτησε….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...