Προς το περιεχόμενο

Nintendo DS ή PSP?


sintalkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά θέλω να πάρω μια φορητή κονσόλα για τα ταξίδια μου αλλά δεν ξέρω τι να πάρω.Να πάρω το DS ή το PSP ?Ποιό απο τα 2 είναι πρώτο σε πωλήσεις και ποιο πιστέυετε θα νικήσει στον πόλεμο των φορητών κονσολών που μαίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

egw exw kai ta dio kai protimo to psp kirios logo tou oti mporeis na kameis poly parapanw pragmata mazi tou kathos kai gia ta poly anwtera grafika tou.. opos na deis kamia tainia sto aeroplano i sto treno, mp3's kai episis mporeis na trexeis .iso paixnidiwn poly pio eukola ap'oti sto ds.. alla ston antipoda to ds einai arketa pio prototipo kai diaskedastiko kai exei fisika zelda kai mario!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο DS μπορείς να δεις ταινίες και να ακούσεις mp3 (σίγουρα βέβαια όχι στην ίδια ποιότητα)...

Το θέμα είναι τι είδους παιχνίδια σου αρέσουν..

Αν είσαι μεγάλος φαν των ps γενικά και θέλεις να παίζεις τα ίδια παιχνίδια σε φορητή κονσόλα + εξαιρετικές δυνατότητες emulation και πλέον tv-out για να παίζεις και στην tv τότε το psp είναι αυτό που ψάχνεις.

 

Το DS από την άλλη, είναι πολύ πιο πρωτότυπο, έχει πολύ περισσότερους τίτλους, αν σου αρέσουν τα puzzle games και γενικά τα μικρά, γρήγορα games (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει εξαιρετικά rpg και κάποια πολύ καλά fps) τότε το DS είναι αυτό που θες.

 

Προσωπικά έχω και τις δύο κονσόλες. Το psp έχει πιάσει σκόνη...με το ds παίζω σχεδόν κάθε μέρα γιατί έχει πολλά ωραία παιχνίδια που δεν χρειάζεται να λιώσεις ώρες για να τα απολαύσεις ;)

 

Από άποψη κόστους είσαι πάνω κάτω στα ίδια χρήματα, αν υπολογίσουμε και τα έξτρα που θα χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σαν κάτοχος και των 2 μπορω να εκφέρω μια πλήρη άποψη..

Το ds είναι σχετικά "λίγο" σε βάθος παιχνιδιών και στα γραφικά...

Κατα τα άλλα έχει τεράστια γκάμα απο παιχνίδια και μπορείς να "χασομερήσεις" ευχάριστα...(roms απο 8-128mb)

Το psp απο την άλλη έχει "πλήρη" παιχνίδια και τρομερή ποιότητα γραφικών... (και πολύ μεγάλο μέγεθος iso 8mb - 1,8gb)

 

Σαν mp3 θα σου πρότεινα το psp (και σαν video - άψογη οθόνη).

 

Αν έχεις Πολλέέέέέές ώρες για κάψιμο παρε psp... αν απο την άλλη θέλεις να ξοδεύεις λίγο χρόνο ευχάριστα πάρε ds...

 

Υπάρχει βέβαια πάντα το emulation στο psp που ισσοροπεί αρκετά τα πράγματα... Μετά τίθεται θέμα μπαταρίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μόνο κάτι. Το θέμα psp ή ds είναι καθαρά θέμα γούστου. Αλλά όχι να λέμε πως παίζουν καλύτερα τα mp3 στην τάδε συσκευή από ότι στην άλλη. Και οι δύο συσκευές είναι απόλυτα ελεϊνές για να ακούσει κάποιος μουσική από τα ηχεία τους. ΔΕΝ κάνουν για μουσική εκτός αν κάποιος είναι κουφός.

 

Με ακουστικά, είναι ΑΚΤΙΒΩΣ το ίδιο. mp3 με ίδιο bitrate=ίδιος ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις multimedia συσκευη παρε psp.

Αλλιως αν τα παιχνιδια ειναι αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο ds.Περισσοτερα και πιο πληρης βιβλιοθηκη.

 

Απο αποψη πωλησεων δεν υπαρχει συγκριση.Το DS ειναι η πιο επιτυχημενη μεχρι στιγμης κονσολα(φορητες και μη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα και ήθελα μία φορητή συσκευή διότι ταξιδεύω αρκετά. Λοιπόν το έψαξα και κατέληξα στο DS. Όχι, διότι είναι καλύτερη κονσόλα, αλλά επειδή είμαι σε μία ηλικία,26, που πια έχω παίξει αρκετά παιχνίδια, με καλά γραφικά, ήχο, σενάριο κλπ. Ωστόσο τα παιχνίδια του DS, δεν τα έχει το psp. Ναι μεν έχει emulators, αλλά όλη η μαγεία του ds βρίσκεται στο interacting με το stylo και με τα παιχνίδια γρίφους, που δε χρειάζονται ούτε γραφικά, ούτε υπερντουπερ ουαου κλπ για να σε κάνουν να νιώσεις ευχάριστα, τις 2-3 ώρες που θα ασχοληθείς μαζί του.

 

DS, σου προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σ'άρεσουν παιχνίδια τύπου:

 

Puzzle --> DS

Αction--> PSP

Brain, Scrabble, Tάβλι, Χαρτιά κτλ -->DS

FPS --> Xειρισμός κλάσεις ανώτερος στο DS, αλλά γραφικά μάπα (με εξαίρεση το Metroid Hunters)

 

==> Aν είσαι fan των Μαrio,Zelda σαν εμένα τοτε DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος και των 2 σου συστήνω DS με κλειστά τα μάτια. Τα γραφικά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, όσο έχει ο χειρισμός η πρωτοτυπία που μπορεί να προσφέρει το DS. Ένα απλό παράδειγμα θα σου πω... παίζοντας το καινούργιο Zelda στα αρχικά στάδια βρίσκεις ένα γρίφο που λέει "blow the candles out to reveale the path" έψαχνα 2-3 ώρες πως να σβήσω τα κεριά και ξαφνικά μου ήρθε... λες? σκέφτομαι... και ναι, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΣΗΞΕΙΣ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ DS ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΣΒΗΝΟΥΝ... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! Στο psp θα παίξεις τα ίδια και τα ίδια και πάλι τα ίδια και τα ίδια παιχνίδια που έχει στο PS2, PC με υποδιαίστερα γραφικά. Στο θέμα αυτονομίας μόνο να σου πώ ότι ξεχνάω πότε το φόρτισα το DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol re man...ti les?otan den xerete min milate...dld an valeis mp3 me bitrate 320 se ixeia tou kolou k se ixeia pou kanoun 1000 euro tha exeis ton idio ixo....

 

Το topic μιλάει για DS και PSP και όχι για monitor Genelec. Οπότε σχολιάζω την αναπαραγωγή mp3 σε αυτές τις δύο συσκευές και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...