Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Αν και  δοκίμασα πολλές διανομές , γύρισα πίσω στα trusty ubuntu 

 

34yvaeg.png

 

εχω να βαλω ubuntu χρονια κ το δοκιμασα πριν λιγο ,ειναι περισσοτερο λουσταρισμενο απο αλλες διανομες κ δεν φαινεται το ποσο βαρυ ειναι

 

παρολα αυτα το unity δεν μου καθεται καλα ,ακομα κ το gnome shell μου φαινεται πιο βολικο μετα απο το unity

 

ενα γαμ$^%$^% ευχρηστο ,σταθερο desktop enviroment ρε γμτ κ τι αλλο δλδ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα osx σε vmware και το δούλεψα λίγο για πρώτη φορά. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στα DEs κλέβει ο ένας τον άλλον. Ειδικά στην εμφάνιση είναι κραυγαλέες οι αντιγραφές. Ωραίο το unity, φαινεταί ενιαίο σαν περιβάλλον αλλά το αργό και μερικές φορές δύσχρηστο dash και ο αισχρός nautilus δεν παλεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ubuntu 16 είναι όντως κάπως βαρύ σε σχέση με παλιότερες εκδόσεις και άλλες διανομές άλλα χαλάλι , έχω ssd και 8gb ram

 

To unity ναι δεν με τρελαίνει , αν μπορούσα να περάσω το desktop από elementary freya (pantheon?) με χαρά θα το έκανα

 

ο λόγος που πήγα πίσω στα ubuntu είναι λόγο σταθερότητας και support μιας και είναι το dev machine μου

Επεξ/σία από dimitrisOP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω να βαλω ubuntu χρονια κ το δοκιμασα πριν λιγο ,ειναι περισσοτερο λουσταρισμενο απο αλλες διανομες κ δεν φαινεται το ποσο βαρυ ειναι

 

παρολα αυτα το unity δεν μου καθεται καλα ,ακομα κ το gnome shell μου φαινεται πιο βολικο μετα απο το unity

 

ενα γαμ$^%$^% ευχρηστο ,σταθερο desktop enviroment ρε γμτ κ τι αλλο δλδ

XFCΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XFCΕ

 

εχει ενα bug με τα dual monitors (hdmi-dvi) που με αποτρεπει 

το ubuntu 16 είναι όντως κάπως βαρύ σε σχέση με παλιότερες εκδόσεις και άλλες διανομές άλλα χαλάλι , έχω ssd και 8gb ram

 

To unity ναι δεν με τρελαίνει , αν μπορούσα να περάσω το desktop από elementary freya (pantheon?) με χαρά θα το έκανα

 

ο λόγος που πήγα πίσω στα ubuntu είναι λόγο σταθερότητας και support μιας και είναι το dev machine μου

 

εχω δοκιμασει πολλες διανομες ,μαλλον θα μεινω ubuntu για την σταθεροτητα που αναφερεις κ εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρασα το gnome shell, καλύτερο από το default του ubuntu

 

κάνα καλό theme υπάρχει? και πως μπορώ να φτιάξω το παραπληγικό εικονίδιο της μπαταρίας?

 

jukcr7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις πως την παλεύτετε με το gnome shell? Είναι τραγικό, έχω Unity και πρέπει να είμαι στο 1% του πληθυσμού που το ΑΓΑΠΏ.

Έχω κρύψει τον launcher, και έχω ένα πολύ immersive experience. Το taskbar του είναι ταυτόχρονα και παράθυρο αυτών που τρέχουν και δεν κόβει χώρο από το vertical area που είναι σημαντικό στις 16:9 οθόνες. Απλά με βολεύει άπειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εμφάνιση καλό είναι, άλλα το autohide είναι τραγικό, τις μισές φορές δεν δούλευε και το είχα συνέχεια on, αλλα ετσι μου έτρωγε χώρο από την οθονη.

 

Έβαλα και το numix και είναι πολύ καλύτερο σαν εμφάνιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις πως την παλεύτετε με το gnome shell? Είναι τραγικό, έχω Unity και πρέπει να είμαι στο 1% του πληθυσμού που το ΑΓΑΠΏ.

Έχω κρύψει τον launcher, και έχω ένα πολύ immersive experience. Το taskbar του είναι ταυτόχρονα και παράθυρο αυτών που τρέχουν και δεν κόβει χώρο από το vertical area που είναι σημαντικό στις 16:9 οθόνες. Απλά με βολεύει άπειρα.

 

το dash του είναι για τα πανηγύρια αν δεν ξέρεις το όνομα της εφαρμογής δεν παίζει να τη βρεις ποτέ άσε που σου βγάζει ό,τι να ναι ακόμη και πράγματα που δεν έχεις installed... άλλα θέματα που είχε τα έφτιαξε κάπως οκ είναι λίγο βαρύ δε πειράζει αλλά το dash του μου τη δίνει στα νεύρα.

 

το καλό με το gnome shell είναι πως ενθαρρύνει πολύ τη χρήση πληκτρολογίου και κρύβει τα πολλά πολλά από μπροστά σου παίρνει extensions κλπ και είναι όμορφο γενικά δε μου ρχεται κάτι αυτή τη στιγμή να με χαλάει. Αν το πέταγα σε κάποια φάση θα ταν για να δοκιμάσω κάποιον tilling wm.

 

για theme τσεκάρετε flat plat πολύ καλό έχω και screenshots λίγο πιο πίσω με αυτό πάνω για μένα το numix είναι κάπως overrated

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...