Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα είναι να το κάψουμε, να το κάψουμε για τα καλά Κυρ Στέφανε :-)

Ένα logger στο Backround ήθελα η χορεύτρια, και με παρέσυραν τα καταγώγια της lua. Και μια ευκαιρία να δω καλύτερα τις δυνατότητες του WizTerm. Πολύ δυνατό τερματικό. Τα transparent και τα gradients στο τερματικό είναι γιατί μπορούμε να τα κάνουμε λολ. Αλλά έχει καλή αντίθεση και είναι ευανάγνωστο.

Πέραν της πλάκας, το έχω στο περιφερειακό monitor  και με μια ματιά μπορείς να δεις την κατάσταση του συστήματος και τον καιρό.  Μάλλον θα το κρατήσω και ας μην έχει Blur :-)

Ουσιαστικά είναι 4 τερματικά που τρέχουν πράγματα χωρίς να μπαίνουν στα πόδια σου. Είπα να το μοιραστώ γιατί έχει μέσα μερικές ωραίες ιδέες και τεχνικές αν κάποιος θέλει να εμπνευστεί από αυτό να φτιάξει κάτι καλύτερο ή στις ανάγκες του.

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Άμα είναι να το κάψουμε, να το κάψουμε για τα καλά Κυρ Στέφανε :-)

Ένα logger στο Backround ήθελα η χορεύτρια, και με παρέσυραν τα καταγώγια της lua. Και μια ευκαιρία να δω καλύτερα τις δυνατότητες του WizTerm. Πολύ δυνατό τερματικό. Τα transparent και τα gradients στο τερματικό είναι γιατί μπορούμε να τα κάνουμε λολ. Αλλά έχει καλή αντίθεση και είναι ευανάγνωστο.

Πέραν της πλάκας, το έχω στο περιφερειακό monitor  και με μια ματιά μπορείς να δεις την κατάσταση του συστήματος και τον καιρό.  Μάλλον θα το κρατήσω και ας μην έχει Blur :-)

Ουσιαστικά είναι 4 τερματικά που τρέχουν πράγματα χωρίς να μπαίνουν στα πόδια σου. Είπα να το μοιραστώ γιατί έχει μέσα μερικές ωραίες ιδέες και τεχνικές αν κάποιος θέλει να εμπνευστεί από αυτό να φτιάξει κάτι καλύτερο ή στις ανάγκες του.

Ξερεις πως μπορεις να αποφυγεις τα πολλα λογια ? Ανεβαζοντας σκρινσοτ καλυτερης αναλυσης !!! Σε dialup εισαι και εχει ογκοχρεωση ? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Δεν με αφήνει το Insomnia αγαπούλα, ήταν πολύ μεγάλο λέει.
Να κατεβάσεις τον κώδικα να το στήσεις και να το δεις μόνος σου !!!! 

Upload στο αυτο. Κανεις copy το "direct link" , βαζεις spoiler tag εδω περα στο ποστ σου (το μαυρο ματακι πανω στα εικονιδια) , για να μην ειναι η εικονα φορα παρτιδα και σπαμαρει και εκει μεσα πατας "Εισαγωγη αλλων μεσων" (κατω δεξια απο το πλαισιο του ποστ) και "Εισαγωγη εικονας απο url". Εκει κανεις paste το "direct link" και βουαλα... φουλ αναλυση εικονα στο ινσομνια ! :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε τα τερματικά σε θέμα ημέρας/νύχτας, αν προσέξεις τα χρώματα είναι λίγο διαφορετικά. Η αντικατάσταση γίνετε αυτόματα. Ένα αρχείο JSON  επιλέγει το θέμα για τα διάφορα τερματικά

image.png.24a12dd2ef036bd5cf68996104015472.png

Πάρε και το ενεργό background. Τα ποσοστά χρήσης είναι ανά CPU  όχι συνολικά. Βρίσκω να έχει περισσότερο νόημα έτσι. Για το σύνηθες νούμερο διαίρεσε με το 8.

image.png.9e573b9fce441f6a3419b62810cb48fb.png

Αυτό που βλέπουμε δεν είναι τίποτε άλλο από 4 τερματικά WezTerm που τρέχουν πράγματα (rust bottom, peaclock, curl, journalctrl). Ένα αρχείο ρυθμίζει την εμφάνιση γραμμένο σε Lua. Κάποια scripts πάλι σε Lua για το devilspie2 που βάζουν τα πάντα στην σωστή θέση και κρύβουν τα τερματικά απο το Gnome. Ρυθμίσεις των προγραμμάτων, ένα αρχείο bash να ξεκινά τα πάντα με την συνεδρία. SystemD. Δεν υποστηρίζει Blur.  Πολύς χρόνος για χάσιμο. Τα πάντα στο Github.

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@asfodelus Γιατι Pop!_OS και οχι ας πουμε σκετο ubuntu ? Gaming ? :) 40 flatpaks ? Τι παιχτηκε εδω ? 4γιγα ram usage ? Κατι κανεις λαθος ή τρολαρεις κανα ρητορα ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μηχάνημα δεν είναι καινούργιο, έχει κλείσει κάπου 8 χρόνια. Η μνήμη δεν είναι υπερβολική είναι 16GB. Το λέω ένα φυσιολογικό μηχάνημα.

Γιατί Pop OS; Γιατί την θεωρώ την καλύτερη διανομή για Devel και Gamming. Για το εύκολο Tilling όταν το θέλεις, γιατί έχει NVidia iso (είμαι λεφτάς έχω NVIdia) γιατί κάποιες φορές είμαι μόνο πληκτρολόγιο. Και είναι κουκλί. Ειδικά μετά τα παραπάνω :-) 

Η κατανάλωση της μνήμης είναι κάτω του 25% και το screenshoot πάρθηκε μετά από ώρες χρήσης με 2 ΙDE ανοιχτά, πολλές καρτέλες ανοιχτές, 3 οθόνες (σε ένα άλλο φόρουμ έχω ανεβάσει την εικόνα του γραφείου) και βίντεο να παίζει. Η πίεση της μνήμης είναι μηδενική. Κοινώς σε πλήρη χρήση και όχι μετά απο το ξεκίνημα να δείξουμε ότι την έχουμε μικρή. (Μετά από μια επανεκκίνηση μόνο με όσα φορτώνει στην αρχή ή χρήση είναι κάτω των 2GB).  Στην πραγματικότητα με δυσαρεστεί αυτό το νούμερο, όχι γιατί είναι μεγάλο, αλλά γιατί είναι μικρό νιώθω πως ο Kernel δεν κάνει την καλύτερη δυνατή χρήση της μνήμης που χρυσοπλήρωσα. Στο spoiler τα προγράμματα με την μεγαλύτερη χρήση μνήμης αυτή την στιγμή: Firefox 1.6 GB
 

Spoiler

 Private  +   Shared  =  RAM used    Program

 61.0 MiB +   5.4 MiB =  66.4 MiB    Xorg
 67.1 MiB +   7.0 MiB =  74.0 MiB    blanket
 69.1 MiB +   5.5 MiB =  74.6 MiB    fwupd
 59.4 MiB +  17.7 MiB =  77.1 MiB    copyq (3)
 80.2 MiB +  11.4 MiB =  91.7 MiB    python3.9 (3)
272.8 MiB +   9.2 MiB = 282.0 MiB    telegram-desktop
267.8 MiB +  31.0 MiB = 298.8 MiB    wezterm-gui (5)
326.6 MiB + 892.0 KiB = 327.4 MiB    jetbrains-toolbox (2)
399.2 MiB +   2.4 MiB = 401.6 MiB    io.elementary.appcenter
470.1 MiB +  12.8 MiB = 482.9 MiB    gnome-shell
  1.4 GiB + 122.2 MiB =   1.6 GiB    firefox (21)

Ναι προφανώς αυτό που φταίει είναι το systemd :-)

772.0 KiB + 393.5 KiB =   1.1 MiB    systemd-timesyncd
  1.4 MiB + 451.5 KiB =   1.8 MiB    systemd-logind
  2.4 MiB +  58.5 KiB =   2.5 MiB    system76-power
  3.4 MiB +  18.5 KiB =   3.4 MiB    system76-scheduler
  3.4 MiB +  77.5 KiB =   3.5 MiB    systemd-udevd
  4.9 MiB + 635.5 KiB =   5.5 MiB    systemd-resolved
  9.2 MiB +   3.2 MiB =  12.3 MiB    systemd (3)
 22.8 MiB +  13.4 MiB =  36.2 MiB    systemd-journald

  1.2 MiB + 133.0 KiB =   1.3 MiB    xdg-dbus-proxy (2)
  5.4 MiB + 515.5 KiB =   5.9 MiB    dbus-daemon (3)


Με τα Flatpacks κάνω μια δοκιμή. Έχω αρχίσει να τα συμπαθώ. Έφαγε το μηχάνημα ένα πρόσφατο Format και απλοποιήθηκαν οι κατατμήσεις, όχι LVM η άλλα κόλπα και αυτά ήταν εκεί μαζί μου στο $ΗΟΜΕ. Πολλά είναι εκεί για δοκιμές. Βάζεις ένα Flatpack το δοκιμάζεις και όταν το βγάλεις δεν αφήνει κατάλοιπα πίσω , άντε κανένα ορφανό runtime που το αφαιρείς πανεύκολα.

Τα Flatpak χρησιμοποιούν 18.9 GB στον δίσκο με μια πρώτη ματιά, αλλά μόλις (λολ) 10.9 GB στην πραγματικότητα αν κάνεις ανάλυση της χρήσης που πραγματικά κάνει το ostree. Σίγουρα όχι ιδανικό, πολλά περιτά Runtimes, ελπίζω να προχωρήσουν οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ. Θα όμως αντίθετα μπορούσα να είχα 5 ταινίες που δεν θα δω ποτέ στον δίσκο αντί για αυτά. 

Spoiler

image.png.e90df3a6a6e5ac23226518d54667c713.png


Είμαι μεγάλος λεφτάς επειδή έχω ένα φυσιολογικό μηχάνημα αγορασμένο πριν κοντά 10 χρόνια, και θα το έχω για αρκετό καιρό ακόμα. ΟΚ πάσο. Έχω 16GB μνήμη που σήμερα θεωρείτε ελάχιστη, και δεν θα έχω το Blanket  να τρέχει να μου θυμίζει να πάω για τσίσα για να μην πει κάποιος ω κοίτα πόσο μεγάλη την έχει :-)

Αλλά κυρίως με ενδιαφέρει η τεχνική ουσία της δημοσίευσης. Μπορείς να κάνεις ωραία κόλπα χωρίς το conky και ίσως και ποιο χρήσιμα. Να βλέπεις κατάσταση server και υπηρεσιών για παράδειγμα. Αν κάποιος θέλει βοήθεια να καταλάβει τι γίνετε εδώ είμαστε.

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2022 στις 2:28 ΜΜ, rhtoras είπε

παρασυρόμενος από διάφορους που με θέλαν beta tester

Το μόνο που κάνεις beta testing είναι το neofetch και το screenshot tool. Και gamma και delta μη σου πω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...