Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Linu Mint 17.3 Mate στον desktop μου (με ενεργοποιημένο Compiz):

 

Είχα πάντα θέματα με tearing και άλλη συναφή προβλήματα στο Linux (έχω μια GTX 770). Οπότε με την ευκαιρία πρέπει μάλλον να δώσω τα εύσημα μου στους devs του Linux Mint για την τελευταία έκδοση.

  • Με Cinnamon και με τους επίσημους nvidia drivers δεν έχω καθόλου tearing, χωρίς καμία περαιτέρω ρύθμιση.
  • Με Mate, αν και το desktop κλαίει out of the box, έχω buttery smooth επιδόσεις με Compiz και με 1-2 ελαφριά tweaks. Στην τελευταία έκδοση έχουν βάλει και τον Compton, ο οποίος υπόσχεται tear-free επιδόσεις. Τον είχα δοκιμάσει και στο παρελθόν σε άλλες διανομές, κάνει αυτό που λέει (και τώρα). Απλώς δεν είναι buttery smooth όταν ας πούμε κουνάς παράθυρα (και δεν είχα και διάθεση να πειράξω τα default του).

 

LwRWWlS.jpg

θεματακι αν μπορεις να πεις. Μου αρεσει πολυ η εμφανιση του window manager.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θεματακι αν μπορεις να πεις. Μου αρεσει πολυ η εμφανιση του window manager.

 

Ναι, φυσικά. Το Ambiance Flat είναι, σε μια από τις εκδοχές του.

 

Τσέκαρε στο http://www.ravefinity.com/.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητειται θεμα ΠΛΗΡΩΣ συμβατο με gtk 3.20 και λιγο σκουρο αν γινεται, οπως στα παραπανω screenshots.

Περασα χτες σε gtk 3.20 εδω και πλεον ολα φαινονται αθλια. Βασικα, ειναι τοσο μεγαλο το χαλι, που ουτε τα μαμα θεματα του gnome φαινονται σωστα. Εχω πχ το high-contrast στο lightdm για να εχω ενα απλο ασπρο login box σε μαυρο φοντο, και ακομα και αυτο φαινεται σκατα!

 

Προς το παρον εχω το numix-sx, το dark variant που φαινεται στο δευτερο screenshot, απο εδω, αλλα εχει μερικα θεματακια εδω κι εκει, πχ στο deadbeef δεν εχω volume και seek bar!

http://gnome-look.org/content/show.php/Numix-SX?content=174348

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τα adwaita/adwaita-extra-dark με global dark theme. Δίνουν ένα γκρι σκούρο/μαύρο ύφος. Αμα θες κάτι σε πιο themy μάλλον πρέπει να αλλάξεις de. Επίσης γιατι δε χρησιμοποιείς gdm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το adwaita extra dark ειναι αυτο, παραειναι σκουρο για τα γουστα μου και ειναι 3 major εκδοσεις του gtk3 πισω, οποτε σιγουρα καποιο θεμα θα εχει στην 3.20. Εδω απεκτησαν προβλημα θεματα που δουλευανε απροβληματιστα, πχ το μαμα numix, δεν θα αποκτησει αυτο?

 

http://cbowman57.deviantart.com/art/Adwaita-Extra-Dark-499810133

 

Gdm δεν εχω επειδη απο τοτε που περασε στην εκδοση 3.x θελει σαν εξαρτηση και το gnome-session και πιο μετα απεκτησε και το gnome-shell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητειται θεμα ΠΛΗΡΩΣ συμβατο με gtk 3.20 και λιγο σκουρο αν γινεται, οπως στα παραπανω screenshots.

Περασα χτες σε gtk 3.20 εδω και πλεον ολα φαινονται αθλια. Βασικα, ειναι τοσο μεγαλο το χαλι, που ουτε τα μαμα θεματα του gnome φαινονται σωστα. Εχω πχ το high-contrast στο lightdm για να εχω ενα απλο ασπρο login box σε μαυρο φοντο, και ακομα και αυτο φαινεται σκατα!

 

Προς το παρον εχω το numix-sx, το dark variant που φαινεται στο δευτερο screenshot, απο εδω, αλλα εχει μερικα θεματακια εδω κι εκει, πχ στο deadbeef δεν εχω volume και seek bar!

http://gnome-look.org/content/show.php/Numix-SX?content=174348

 

Τσέκαρε το ArcDarker

 

https://github.com/horst3180/arc-theme/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adapta καλο φαινεται, το κραταω και θα ψαξω πως θα το σκουρινω χωρις gnome-tweak-tool. Το flat plat παιζει να σκουρινει καπως? Αν και δεν με πειραζουν τα ροζ και σιελ κουμπακια που εχει, απλα ειναι τοσο ασπρο που θελω γυαλια ηλιου :P

 

To arc πρεπει να το βαλω με make install? Βλεπω τα οσα εχει για το theming τα εχει μεσα στο φακελο common...

 

---edit

Βρηκα πως γινεται σκουρο το adapta. Ανοιγουμε το ~/.config/gtk-3.0/settings.ini και προσθετουμε τη γραμμη

gtk-application-prefer-dark-theme=1
Relogin και ειναι ετοιμο. Το κακο ειναι οτι πιανει μονο τις εφαρμογες σε gtk3 βεβαια...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Και ενα ωραιο XFCE απο μενα.
Με Manjaro το εβαλα στη θεση του Gnome 3 μιας και ανεβενουν οι θερμοκρασιες το καλοκαιρι. icon_e_biggrin.gif

 

1464112894_zpso5rpybv2.jpg

 

1464115595_zpsu1ee20xb.jpg

 

Style Theme: ''Vertex-Maia-Dark''
Windows Manager Theme: ''Vertex-Maia-Square''
Icons Theme: ''Breeze'' και κατω ''Ubuntu fs icons'' (Folders Icon)
Menu: ''Whisker''
Στο home (για το Menu Whisker) δημιουργησα ενα αρχειο με το ονομα ''.gtkrc-2.0'' και μεσα το παρακατω περιεχομενο, για να μπορω να αλλαζω χρωματα, font κτλ:

style "darkback"
{
   bg[NORMAL] = "#404040"
   bg[ACTIVE] = "#606060"
   bg[PRELIGHT] = "#808080"
   fg[NORMAL] = "#ccc"
   fg[ACTIVE] = "#fff"
   fg[PRELIGHT] = "#fff"
   base[NORMAL] = "#404040"
   base[ACTIVE] = "#606060"
   text[NORMAL] = "#FFFFFF"
   text[ACTIVE] = "#FFFFFF"
   font_name = "Light"
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...