Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο αριστερα ειναι conky? Καντο διαφανο καλυτερα. Και ποσταρε και το conkyrc γιατι με ενδιαφερει ο καιρος που εχει. Ή, αν θερεις απο που παιρνει τις πληροφοριες για τον καιρο ακομα καλυτερα.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Αυτο αριστερα ειναι conky? Καντο διαφανο καλυτερα. Και ποσταρε και το conkyrc γιατι με ενδιαφερει ο καιρος που εχει. Ή, αν θερεις απο που παιρνει τις πληροφοριες για τον καιρο ακομα καλυτερα.

 

Το conky ειναι το sidepanes  πoυ το βρήκα εδω .Εχει αρκετά ωραία σε αυτο το link οπότε αξίζει να τσεκάρετε. Έχει ταλέντο ο συγκεκριμένος να ταιριάζει το background με το conky

Το τροποποιησα απλά για να βάλω cpu κτλ αντι μουσικης που έιχε και προσάρμοσα το background image στην δική μου ανάλυση. Θέλω απλά να προσθέσω θερμοκρασίες

Για τον καιρό χρησιμοποιεί το API απο OpenWeatherMap.  Εκανα εγγραφή και πήρα δικό μου κλειδί. Είναι αυτόνομο script οπότε μπορεί ευκολά να μπει σε οποιοδήποτε conky

 

Τώρα για το διάφανο δεν ξέρω. Συνήθως στα εντονα background βαζω flat conky και το ανάποδο. Άσε που  θέλει δουλειά . Στο νέο dekstop redesign θα το κάνω όμως ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φρεσκο Archlinux/Budgie (τελικα εβγαλα το cinnamon και γυρισα σε budgie μιας και ειναι πιο ελαφρυ.Ακομα ρυθμιζω πραματα).Aπλο , λιτο και απεριττο :)

arch_budgie.png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Oxygene είπε

661 MB... Not bad...

Ενταξει το neofetch πρεπει να χει θεματα στην αναφορα μνημης .Λεει 661mb ενω διπλα το αλλο λεει 892mb.Ισως το 2ο να μετραει και cached/buffered κλπ.
Το θεμα ειναι οτι το budgie ειναι ελαφρυ σε σχεση με το gnome3 στο οποιο στηριζεται κατα μεγαλο ποσοστο.Μολις μπουταρα το φορητο και χωρις να ανοιξω τιποτα.. γραφει 630mb.
Ειμαι σιγουρος οτι αμα κλεισω το dropbox daemon θα πεσει πολυ πιο χαμηλα...Ομορφο και ελαφρυ το budgie..δεν του το χα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

ωραια φαινεται το budgie, πρεπει να το τσεκαρω σε vm

Εγκαθιστας ο,τι γουσταρεις απο gnome (αποφευγεις οτιδηποτε τραβηξει τα tracker-* , evolution-* γιατι ετσι και ξεκινησουν φτυνεις αιμα να τα αφαιρεσεις και μετα απο ωρες καταλαβαινεις οτι δεν γινεται να αφαιρεθουν και βαραινουν το συστημα απιστευτα) , εγκαθιστας το budgie και εισαι ετοιμος :)
Απλα ειναι ακομα σε πρωιμα σταδια αναπτυξης και πολλες φορες στηριζεται στις ρυθμισεις του gnome.Για παραδειγμα :

1.Ο,τι αφορα power settings.Ειναι πολυ απλοικες εως και ελλειπεις.Ειτε πας να παιξεις με του budgie τις ρυθμισεις , ειτε με του gnome.
2.Εκεινο το bluetooth icon κατω δεξια δεν ξερω πως βγαινει :) Δεν υπαρχει ενεργο bluetooth applet , και το bluetooth δεν ειναι καν ενεργο.Γενικως τα applets ειναι ομορφα , λειτουργικα αλλα λιγα.
3.Τα pinned apps στα αριστερα...το spacing τους ειναι τραγικο..δεν εχω βρει τροπο να το μειωσω.Δηλ αν καποιος παιζει με πολλα pinned , χαιρετα μας τον πλατανο.
4.Εχει night light applet που δουλευει αψογα , ενω στο gnome 3 night light θα δεις μονο αν παιξεις με wayland.Εκτος και αν βαλεις το redshift.
5.Στο solus project εχει ενα επιπλεον μενου (ακομα και οταν το εκανα upgrade στις τελευταιες εκδοσεις του gnome) για να προσθετεις κανα folder στο desktop κλπ..δηλ κανεις δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας και βγαινει ενα λιτο μενουδακι..στο arch δεν το εχω αυτο το μενου...δεν μπορω να κανω τιποτα στο desktop..οπως ειναι κλασικα η φαση με το gnome 3.

Ωραιο το budgie με προοπτικες..για καποιον που θελει gtk/gnome 3 και δεν γουσταρει την σαβουρα και το "βαρος" του gnome3..Ελπιζω να συνεχισουν να το εξελισσουν και να μην το παρατησουν.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@μπουρτζοβλαχος

Mα την παναγια δεν ξερω πως ζεις με τετοια taskbar..δηλ σοβαρα τωρα..την κοιτας και σου αρεσει ? :) 

Την βλεπω και ποναω ρε..ΠΟΝΑΩ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

την εχω στο intellihide οτι παραθυρο εφαρμογη browsing ανοιχτο εξαφανιζεται, μονο στην επιφανεια εργασιας φαινεται μπορω να την κανω και autohide να μην φαινεται καν, δεν με ενοχλει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

@mphxths

την εχω στο intellihide οτι παραθυρο εφαρμογη browsing ανοιχτο εξαφανιζεται, μονο στην επιφανεια εργασιας φαινεται μπορω να την κανω και autohide να μην φαινεται καν, δεν με ενοχλει καθολου.

Για την πανω λεω ε?..οχι για το dock κατω...δεν σου βαραει κατευθειαν στο καλλιτεχνικο σου αισθημα?καθολου?!?! Ασχετα αν κρυβεται ή οχι ή οτιδηποτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mphxths είπε

Για την πανω λεω ε?..οχι για το dock κατω...δεν σου βαραει κατευθειαν στο καλλιτεχνικο σου αισθημα?καθολου?!?! Ασχετα αν κρυβεται ή οχι ή οτιδηποτε :)

για την πανω εχω τα ιδια configs ρυθμισεις σε οσες xfce διανομες βαζω, οχι μονο δεν με χαλαει με βολευει, θελω να βλεπω αμεσα θερμοκρασιες, χρηση cpu-memory, xkb plugin flag για να βλεπω αμεσα την εναλλαγη γλωσσας παρα απο το να βλεπω US-GR, κατασταση φορτισης μπαταριας οταν δεν ειναι συνδεδεμενο στο ρευμα, network-manager-applet συνδεσεις ethernet-wifi, τα εχω ολα μπροστα μου

απο το να βαζω conky να μου πιανει το 1/3 της δεξιας οθονης για να βλεπω network,cpu-memory προτιμω την taskbar

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

για την πανω εχω τα ιδια configs ρυθμισεις σε οσες xfce διανομες βαζω, οχι μονο δεν με χαλαει με βολευει, θελω να βλεπω αμεσα θερμοκρασιες, χρηση cpu-memory, xkb plugin flag για να βλεπω αμεσα την εναλλαγη γλωσσας παρα απο το να βλεπω US-GR, κατασταση φορτισης μπαταριας οταν δεν ειναι συνδεδεμενο στο ρευμα, network-manager-applet συνδεσεις ethernet-wifi, τα εχω ολα μπροστα μου

Εγω στην θεση σου θα εβγαζα ολα αυτα τα κακασχημα applets , θα αφηνα τα βασικα (time/battery/sound/key layout κλπ) και για ολα τα αλλα θα εφτιαχνα κανα conky στην επιφανεια εργασιας να χει ολες τις πληροφοριες μαζεμενες και οργανωμενες..

Αλλα οκ γουστα ειναι αυτα...οπως βολευεται ο καθενας :)

Για παραδειγμα δες τι εκανε ο τυπος εδω .Οργανωμενη πανω μπαρα..κατω εβαλε πληροφοριες για το συστημα...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...