Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Το δοκιμασα το solus χτες..παει πολυ ανετα σε VM σε σχεση με αλλες διανομες που εχω εκει.Αλλα δεν ξερω αν μπορει να προσφερει κατι παραπανω απο αλλες rolling διανομες.

Ταχύτητα και σταθερότητα με έχουν κερδίσει, για rolling, είναι πολυ καλύτερη διανομή απο οτι περίμενα. Τωρα τα πακετα, οκ, η διανομή θελει δουλειά. Περίμενε λιγο και οταν εχει διαθέσιμα αυτα που θες, δοκίμασε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι προσεγμενη διανομη.Το θεμα με την ποσοτητα διαθεσιμων πακετων το ειδα να σχολιαζεται σε πολλα reviews.Για καποιον που δεν εχει τρελες απαιτησεις σε software δεν θα αποτελεσει κατα πασα πιθανοτητα ποτε προβλημα...αλλα και παλι.Στο θεμα αυτο το archlinux εχει θεσει ψηλα τον πηχη στις rolling διανομες. Mονο deb/rpm-based μπορουν να το κοντραρουν.Και εδω μιλαμε για μια "ανεξαρτητη" διανομη...

Αν και off-topic για κάποιον που δεν έχει την πολυτέλεια χρόνου να στήσει arch from the scratch, υπάρχει κάτι σχετικά plug and play με βασικά components ώστε να γλυτώσει κάποιος τα πολλά πολλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, haris013 είπε

Αν και off-topic για κάποιον που δεν έχει την πολυτέλεια χρόνου να στήσει arch from the scratch, υπάρχει κάτι σχετικά plug and play με βασικά components ώστε να γλυτώσει κάποιος τα πολλά πολλά;

Αμε :) Δες εδω το θεμα αν και θελει ακομα δουλεια .Aπο την αλλη υπαρχει και αυτο.Πιο ολοκληρωμενο , σε σημειο ομως να χανεται η ουσια του Arch.Το δοκιμασα πριν μερες και δουλεψε μια χαρα.Αλλα ειχε περασει πακετα και ειχε παρει πρωτοβουλιες (απο θεμα ρυθμισεων κλπ) που τα εβλεπα οσο δουλευα την εγκατασταση.Με λιγα λογια , δεν ηξερα τι υπηρχε και τι οχι :)

Απο την αλλη μπορεις να εγκαταστησεις το antergos , να αφαιρεσεις το antergos repo (και οποιο πακετο εχει εγκατατασταθει απο κει) , να κανεις re-install το πακετο "filesystem" ωστε να περασει το arch πακετο και να αναγνωριζεται πλεον το συστημα σαν arch εγκατασταση και στο τελος μενεις με ενα συστημα που θεωρητικα αλλα και πρακτικα ειναι archlinux.Απλα δεν θα ασχοληθεις με themes/icon sets/χειροκινητη εγκατασταση/βασικες ρυθμισεις.

1 ώρα πριν, sdevil είπε

Ταχύτητα και σταθερότητα με έχουν κερδίσει, για rolling, είναι πολυ καλύτερη διανομή απο οτι περίμενα. Τωρα τα πακετα, οκ, η διανομή θελει δουλειά. Περίμενε λιγο και οταν εχει διαθέσιμα αυτα που θες, δοκίμασε την.

Δοκιμαζω μονο σε VM και δεν ειναι οτι χρειαστηκα καποιο συγκεκριμενο πακετο.Απο την αλλη οταν εχει το archlinux το AUR που μονο εγω λειπω απο εκει μεσα και οι αλλες deb/rpm-based διανομες πακετα απο τους κατασκευαστες σε ο,τι δεν υπαρχει στα ρεπος...πρεπει να κανει υπερπροσπαθειες το solus για να χτυπησει τις αλλες διανομες σε αυτο το κομματι.

ΥΓ : Ο λογος που δεν περναω λινουξ σαν βασικο λειτουργικο οπως εχω πει πολλες φορες μεχρι τωρα ειναι το optimus.Εσυ βλεπω δεν το φοβηθηκες.Ποσο ευκολη ηταν η αντιμετωπιση του optimus στο solus?Γιατι βλεπω οτι στο τουμπανειρος σου εχεις 2 καρτες...

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δοκιμαζω μονο σε VM και δεν ειναι οτι χρειαστηκα καποιο συγκεκριμενο πακετο.Απο την αλλη οταν εχει το archlinux το AUR που μονο εγω λειπω απο εκει μεσα και οι αλλες deb/rpm-based διανομες πακετα απο τους κατασκευαστες σε ο,τι δεν υπαρχει στα ρεπος...πρεπει να κανει υπερπροσπαθειες το solus για να χτυπησει τις αλλες διανομες σε αυτο το κομματι.

ΥΓ : Ο λογος που δεν περναω λινουξ σαν βασικο λειτουργικο οπως εχω πει πολλες φορες μεχρι τωρα ειναι το optimus.Εσυ βλεπω δεν το φοβηθηκες.Ποσο ευκολη ηταν η αντιμετωπιση του optimus στο solus?Γιατι βλεπω οτι στο τουμπανειρος σου εχεις 2 καρτες...

Δεν εχω ασχοληθεί.Κοντά 1 μήνα εχω βάλει Solus.Το λαπτοπ σπάνια το βγάζω απο το ρεύμα και δουλεύω μονο με την 1060.  Το πήρα γιατί είμαι εξωτερικό και θέλω να με ευέλικτος, αλλιώς θα είχα αγοράσει σταθερό.

Επεξ/σία από sdevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sdevil είπε

Το λαπτοπ σπάνια το βγάζω απο το ρεύμα

 

5 λεπτά πριν, sdevil είπε

θέλω να με ευέλικτος

Το καταλαβαινεις οτι αυτα τα 2 ειναι αντιφατικα.Εκτος και αν εισαι σαλιγκαρι και κινεσαι μαζι με το σπιτι σου :) Περα απο την πλακα καταλαβαινω πως το λες.

Περα απο αυτο και μενα 2 καρτες εχει αλλα δεν γουσταρω να χω hardware σε αχρηστια επειδη εκει στην nvidia γαμιουνται :) Θελω να εχω την ιδια εμπειρια χρησης (εννοω με τις 2 καρτες) οπως στα windows..τα αλλα ειναι ημιμετρα.Και γω το 90% της χρησης του φορητου ειναι στο ρευμα/σπιτι.Desktop replacement φαση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευέλικτος στις μετακομίσεις. 😋  Desktop replacement ακριβώς! Ποτέ δεν με ενδιέφερε η ενσωματωμένη της Ιντελ. Πάντα μου άρεσε να δουλεύω με το καλύτερο που έχω. 🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mphxths είπε

Αμε :) Δες εδω το θεμα αν και θελει ακομα δουλεια .Aπο την αλλη υπαρχει και αυτο.Πιο ολοκληρωμενο , σε σημειο ομως να χανεται η ουσια του Arch.Το δοκιμασα πριν μερες και δουλεψε μια χαρα.Αλλα ειχε περασει πακετα και ειχε παρει πρωτοβουλιες (απο θεμα ρυθμισεων κλπ) που τα εβλεπα οσο δουλευα την εγκατασταση.Με λιγα λογια , δεν ηξερα τι υπηρχε και τι οχι :)

Απο την αλλη μπορεις να εγκαταστησεις το antergos , να αφαιρεσεις το antergos repo (και οποιο πακετο εχει εγκατατασταθει απο κει) , να κανεις re-install το πακετο "filesystem" ωστε να περασει το arch πακετο και να αναγνωριζεται πλεον το συστημα σαν arch εγκατασταση και στο τελος μενεις με ενα συστημα που θεωρητικα αλλα και πρακτικα ειναι archlinux.Απλα δεν θα ασχοληθεις με themes/icon sets/χειροκινητη εγκατασταση/βασικες ρυθμισεις.

Δοκιμαζω μονο σε VM και δεν ειναι οτι χρειαστηκα καποιο συγκεκριμενο πακετο.Απο την αλλη οταν εχει το archlinux το AUR που μονο εγω λειπω απο εκει μεσα και οι αλλες deb/rpm-based διανομες πακετα απο τους κατασκευαστες σε ο,τι δεν υπαρχει στα ρεπος...πρεπει να κανει υπερπροσπαθειες το solus για να χτυπησει τις αλλες διανομες σε αυτο το κομματι.

ΥΓ : Ο λογος που δεν περναω λινουξ σαν βασικο λειτουργικο οπως εχω πει πολλες φορες μεχρι τωρα ειναι το optimus.Εσυ βλεπω δεν το φοβηθηκες.Ποσο ευκολη ηταν η αντιμετωπιση του optimus στο solus?Γιατι βλεπω οτι στο τουμπανειρος σου εχεις 2 καρτες...

Ωραίος. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

βράδυ Παρασκεύης με βρήκε να ξοδεύω μερικές ώρες σε ενα Virtual Server να κατεβάζω 200+ γιγα ρομς  

 

είπα να μοιραστώ το Tmux που δούλευα

 

Capture.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...