Προς το περιεχόμενο

PC με 1500 ευρώ. Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη


Vice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ

 

 

Τέλος παιδιά το αγόρασα. Σας αυχαριστώ όλους για την βοήθεια. ορίστε λοιπόν το θηρίο!!!

 

TOWER: COOLERMASTER RC-1000 COSMOS SILVER

CPU: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX

CPU FAN: THERMALTAKE CL-P0114-01 BIGTYPHOON 120

RAM: CRUCIAL BL2KIT12864AA1065 BALLISTIX 2GB (2X1GB) PC8500 DDR2 1066MHZ

MOBO: ASUS P5KC

AUDIO: CREATIVE SOUND BLASTER X-FI XTREME AUDIO

DVDRW: NEC DVD+/-R/RW AD-7170S 18X SATA BULK WHITE DOUBLE LAYER

HDD 1: WESTERN DIGITAL RAPTOR 150GB WD1500ADFD 10000RPM SATA

HDD 2: WESTERN DIGITAL WD5000AAKS 500GB SATA2

PSU: ENERMAX LIBERTY 620W RETAIL

HDD EXTRA FAN: COOLERMASTER SAF-S12-E1 120MM ULTRA SILENT CASE FAN

GPU: ASUS 8800 GT 512MB HTDP

DISPLAY: LG TFT 19'' L1982U-BF

KEYBOARD: LOGITECH Ultra Flat

 

Σχόλια: Δεν το άνοιξα ακόμα να δώ τι παίζει γιατί περιμένω να έρθει η GPU και η οθόνη. Το κουτί είναι Τ-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-Ι-Ο. Μιλάμε για huge πράγμα. μόλις είδαμε την συσκευασια σκάσαμε στα γέλια. πολύ βαρύ και στιβαρό. και η ψύκτρα της thermaltake ελικόπτερο είναι.

 

αντε περιμένω να έρθουν όλα να το βάλω μπρός. πάρτε και μερικές photo.

 

 

kthnosyx1.jpg

σημ. το μικρό πραγματάκι κάτω είναι το κινητό μου...:lol::lol:

 

 

fulltowerjh7.th.jpg

 

 

closeupjpgwr3.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όλα καλά ήταν μέχρι που έφτασες στην κάρτα γραφικών. Εκεί το σκότωσες το σύστημα!!!! Πάρε μια 8800 GT ή μια ATI 3870. H 8600 είναι τελείως για τα μπάζα. Ψύκτρα θα έχει ο επεξεργαστής και εγώ στην θέση σου θα έβαζα και έναν δίσκο ακόμα (έναν με 320 GB ας πούμε). Τα υπόλοιπα μια χαρά τα βλέπω...Γιατί θα το έχεις συνέχεια ανοιχτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον προλαλήσαντα...

Ακόμα και αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις σε παιχνίδια πάρε τουλάχιστον την 3850, κρίμα είναι...

Και για mobo την ΙΡ 35 pro, αν και είναι λίγο ακριβότερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συγκεκριμένη motherboard την επέλεξα διότι υποστηρίζει και DDR2 και DDR3 μνήμες. δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω ενα σωρό λεφτά τώρα για DDR3 ουτε όμως να αγοράσω μια μητρική που να υποστιρίζει μόνο DDR2 και σε κανα χρόνο να την αλλάζω πάλι. δεν ξέρω αν η IP pro pου αναφέρεις κάνει το ίδιο.

 

Για την VGΑ και εγώ με μισή καρδιά την παίρνω μιάς και οι 8800GT 512ΜΒ μου πέφτουν ακριβές. Μια GAINWARD BLISS 8800GT 512MB PCI-E RETAIL έιναι καλούτσικη σε τιμή αλλα δεν ξέρω απο απόδοση πως πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επεξεργαστή φίλε μου πάρε τον 6750. 50 ευρώ πιο κάτω έχει και ίδιες δυνατότητες με τον 6850. Τα 50 ευρώ που περισσεύουν να πάρεις κάτι καλύτερο σε μητρική ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επεξεργαστή φίλε μου πάρε τον 6750. 50 ευρώ πιο κάτω έχει και ίδιες δυνατότητες με τον 6850. Τα 50 ευρώ που περισσεύουν να πάρεις κάτι καλύτερο σε μητρική ας πούμε.

 

όντως, ο 3.00 με τον 2.66 και τον 2.33 έχουν ακριβώς το ίδιο FSB και Cache. το θέμα είναι πόσο διαφορά θα έχουν σε επιδόσεις. αν είναι 5-10% δεν το συζητάω πάιρνω και τον 2.33.

 

Η Motherboard ρε παιδιά δεν είναι καλή; γιατί βλέπω όλοι εκει πιάνεστε. για εξηγήστε μου κάποιος να καταλάβω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα τέτοιο μηχάνημα να λειτουργει 24/7.

τι θα κανει;

(αν ειναι για downloading... πως? με δισκο 150gb?

καλυτερα, φτιάξε ενα κατεβαστηρι με 50-100ε, και τα υπόλοιπα δωστα για το "θηρίο" )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα τέτοιο μηχάνημα να λειτουργει 24/7.

τι θα κανει;

(αν ειναι για downloading... πως? με δισκο 150gb?

καλυτερα, φτιάξε ενα κατεβαστηρι με 50-100ε, και τα υπόλοιπα δωστα για το "θηρίο" )

 

Που το ξέρεις οτι το ονόμασα θηρίο? :lol::lol:

 

Έχω ενα 500άρη σκληρό ήδη και θα τον συνδέσω και αυτόν.

 

Βασικά για downloading θα μένει ανοιχτό όντως. Γιατί τι θα πάθει αν τον αφήσω; Ενα laptop που έχω εδώ και 5 χρόνια τα 4μισι τα έχει βγάλει ανοιχτό και δεν ψοφάει με τίποτα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα τέτοιο μηχάνημα να λειτουργει 24/7.

τι θα κανει;

(αν ειναι για downloading... πως? με δισκο 150gb?

καλυτερα, φτιάξε ενα κατεβαστηρι με 50-100ε, και τα υπόλοιπα δωστα για το "θηρίο" )

 

 

η αλήθεια είναι, πως είναι σαν να έχεις Ferrari και να την δουλεύεις ταξί...

 

αλλά από την άλλη, ένας άγραφος νόμος λέει πως τα PC που χαλάνε, είναι αυτά που ανοιγοκλείνουν.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι, πως είναι σαν να έχεις Ferrari και να την δουλεύεις ταξί...

 

αλλά από την άλλη, ένας άγραφος νόμος λέει πως τα PC που χαλάνε, είναι αυτά που ανοιγοκλείνουν.. ;)

 

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαα πολύ καλό το παράδειγμα. Κι όμως ετοιμαστείτε για το πρώτο ταξί ferrari

 

 

BOUGAS κοίταξα μια σελίδα που μου προτειναν για watt calculator και με 420W είμαι καλυμένος. Εγώ έβαλα 500αρι Zalman όπως έγραψα και παραπάνω. Θα μου είναι αρκετό πιστεύω.

πάντως σε ευχαριστώ ασχολήθηκες με το προβλημμα μου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...