Προς το περιεχόμενο

Κολύμβηση


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος insomniac παει κολυμβηση σε ποια ομαδα και ποσα χρονια ασχολείται....

 

εγω παω 12 χρονια στον Αθλητικο Ναυτικο Ομιλο Αργυρουπολης (Α.Ν.Ο.Α)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπον ειμαι 16 χρονων και παω κολυμβηση 12 χρονια...(χωρις πλακα..πρωταθλητισμο)

 

Εχω βγει 2ος στην Ελλαδα περσυ στα 200 υπτιο με χρονο 2.15.73

 

Κανω προπονηση 9 φορες την εβδομαδα ( καθε μερα εκτος κυριακης 18.00 - 21.30) και 2 φορες την εβδομαδα τριτη και πεμπτη πριν το σχολειο το πρωι (5.00-7.00)

 

Αυτα τα λεω συνηθως για τα παιδια (κυριως στο σχολειο μου) που νομιζουν οτι κανουν προπονησεις (3 φορες την εβδομαδα!!!) μπασκετ & ποδοσφαιρο και νομιζουν οτι κατι κανουν....αφηστε που δεν με πιστευουν οτι κανω καθε μερα 7-8 χιλιομετρα!

 

Ιδιαιτερα στην Ελλαδα η κολυμβηση ειναι πολυ υποβαθμισμενη και Ολυμπιονίκες ακομα, για μεταγραφες πληρωνονται με 2-3.000 ευρω (ποδοσφαιρο τουλαχιστον 1.000.000) την ωρα που στο εξωτερικο πληρωνονται με εκατομμυρια και ειναι ηρωες.

Παρ'ολα αυτα εχω επιλεξει αυτο το αθλημα γιατι το αγαπω και μου αρεσει...ηδη εχω παρει το 10% για τις πανελληνιες και συνεχιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια μονο να μην παρουν τα μυαλα σου αερα.

Κατι αλλο, αν και δεν ξερω ποσο καλη ειναι η επιδοση σου, το οτι βγηκες δευτερος κατι λεει. Γιατι ειναι τοσο δυσκολο για Ελληνες πρωταθλητες να γινουν top class κολυμβητες; Η παραδοση της χωρας μας στα θαλασσια αθληματα ειναι γενικα καλη. Μονο η κολυμβηση δεν εχει δωσει μεχρι τωρα Ολυμπιακο Μεταλλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα....η ομοσπονδια μας σε σχεση με αλλες χωρες ειναι σε αθλια κατασταση...σε χωρες στο εξωτερικο η κολυμβηση εχει αμεση σχεση με τις σπουδες (π.χ ολοημερο σχολειο μαζι με προπονηση)

Εδω δεν υπαρχουν τα κινιτρα για να κανεις κατι καλο και οποσδηποτε δεν υπαρχουν πολλα παιδια που ενδιαφερονται για το αθλημα!

Υπαρχουν βεβαια και καποιοι που προσπαθουν να κανουν κατι καλυτερο...ειμαστε εμεις η νεα γενια αλλα και αλλα παιδια μεγαλυτερα απο μας (π.χ Γριγοριαδης Αριστειδης χρυσο μεταλλιο παγκοσμιο πρωταθλημα 50 υπτιο 2006 αλλα και στην ολυμπιαδα 8η θεση Ελλαδα στην σκυταλη....βεβαια δεν εχει ερθει ακομα ολυμπιακο μεταλλιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(..)

Ιδιαιτερα στην Ελλαδα η κολυμβηση ειναι πολυ υποβαθμισμενη και Ολυμπιονίκες ακομα, για μεταγραφες πληρωνονται με 2-3.000 ευρω (ποδοσφαιρο τουλαχιστον 1.000.000) την ωρα που στο εξωτερικο πληρωνονται με εκατομμυρια και ειναι ηρωες.

Παρ'ολα αυτα εχω επιλεξει αυτο το αθλημα γιατι το αγαπω και μου αρεσει...ηδη εχω παρει το 10% για τις πανελληνιες και συνεχιζω...

 

Γμτ , ήθελα να σε ρωτήσω κανα δυό πράγματα απορίες, για το πως δομείται ένα σύγχρονο προγραμμα προπονησης μέσα απο αυτά που κανετε κτλ κτλ , αλλα δεν προλαβαίνω τώρα , θα επανέλθω. Απο ξηρή (βάρη-καποια είδους γυμναστική ) προπονηση κάνετε κάτι ; και σε τι στυλ περίπου ; Βέβαια εσύ είσαι ακόμα έφηβος και μάλλον αυτο που κάνεις είναι κυρίως να κολυμπας ..

 

Πάντως μην κάθεσαι και συγκρίνεις τι γίνεται με το ποδόσαφαιρο , αστο ... βασικά μάλλον απο σας θα εξαρτηθεί τους νέους κολυμβητές αν κάποια στιγμή θα ανέβει το κασέ των κολυμβητών, μέσα απο μετάλια συμετοχές και τα σχετικά με κύριο χαρακτηριστικό και δυστυχώς να βάζετε το χέρι στην δική σας τσέπη...για τα χρόνια αυτά που εξελίσεται το άθλημα. Βέβαια και ο συλογός σας φάινεται σοβαρός , αν μάλιστα σας οργανώνει και πρωινές προπονησεις .. κάποια στιγμή έιχα διαβάσει σε κάποιο portal για τον phelps όπου χαρακτηριστικά μιλούσε για τις πρωινές προπονησεις του , απο αγρια χαράματα σηκώνονται και βγάζουν και τρις προπονησεις ίσως σε μια μέρα , ενώ ταυτόχρονα σπουδαζε σε κάποιο τοπικο πανεπιστήμιο ;)

 

Στο εξωτερικό δε ακόμα και σε χώρες που δεν τις ευνοεί ο ήλιος ή το κλίμα , όντως είναι πιο μπροστά στα αθλήματα του νερού και οι αθλητές τους είναι respect. Απο την άλλη εμείς εδώ στην Ελλάδα και σαν μεσογειακή χώρα κατέχουμε άλλο ένα απο τα πιο σοβαρά πρωτεία : είμαστε η πρώτη χώρα στην ευρώπη σε πνιγμούς ... :fear:

 

 

 

Καλή φάση swimmer ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ρωτα με οτι θες...απλως κανε post γτ και εγω πρεπει να φυγω!

 

οσο για τα βαρη μπορουμε να κανουμε μετα τα 15 γιατι δεν σε μικροτερη ηλικια δυσκολευει την αναπτυξη...

αν και δεν χρειαζονται τοσο πολυ στην κολυμβηση οσο οι διατασεις και η ευλιγισια!

βασικα οι κολυμβητες εχουν τις πιο ευαισθητες αρθρωσεις...και γ αυτο τραυματιζομαστε στις εξω-κολυμβητικες δραστηριοτητες....

 

περιμενω ερωτησεις....ακομα και για ανθρωπους που θελουν να αρχισουν την κολυμβηση ως χομπυ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα...εμενα με πηγε ο πατερας μου 3ων χρονων σε ενα κολυμβητηριο και με ρωτησε...''ειδες τα παιδακια που κολυμπανε?'' και εγω ειπα ''και εγω θελω!!!''

μετα απο πολλες προπονησεις και ωρες ατελιωτης δουλειας και 12 χρονια αργοτερα απο εκεινη την στιγμη πηρα την 2η θεση στο πανελληνιο πρωταθλημα...

με ρωτας αν αξιζει και απαντηση ειναι ΝΑΙ...γιατι η κολυμβηση ειναι ενα αθλημα ασφαλες,χωρις τραυματισμους,γυμναζει ολο το σωμα χωρις επιπονηση των μυων (με βαρη κλπ) αλλα και διαμορφωνει την προσωπικοτητα του καθε αθλητη (πχ ολοι στην ομαδα μου εχουν πανω απο 17,5 μεσο ορο στο Λυκειο και ταυτοχρονα ειναι καλοι αθλητες)

επισης μετα απο χρονια θα λες στον εαυτο σου η ακομα στα παιδια σου οτι κατι εκανες κατι ξεχωριστο απο τους αλλους....

Ειναι αναλογως τον ανθρωπο αν εχει επιμονη και πιστη...Εγω καθε μερα μετρω πλακακια στην πισινα ενω ενας ποδοσφαιριστης κανει προπονηση μαζι με τους φιλους του βαζει γκολ πανηγυριζει δημιουργει φασεις....

Βεβαια συμαντικο ρολο παιζουν και οι γονεις....(και τους ευχαριστω πραγματικα) πρεπει να ενθαρυνουν το παιδι και να το παροτρεινουν να βαζει στοχους...Οι γονεις ειναι αυτοι που μεταφερουν το παιδι στο κολυμβητηριο ακομα και στις 5 το πρωι (πρωινες προπονησεις πριν το σχολειο)

 

Αλλες ερωτησεις δεκτες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι η κολυμβηση ειναι ενα αθλημα ασφαλες,χωρις τραυματισμους,γυμναζει ολο το σωμα χωρις επιπονηση των μυων

 

Swimmer21 φαντάζομαι θα ξέρεις από καταπόνηση ωμών – κολυμβητής είσαι.

 

Κολυμπάς ύπτιο και πρόσθιο?

Για πες χρόνους από ελεύθερο.

 

από κει και πέρα αν αξίζει ή όχι θα το διαπιστώσεις στα 20 τότε που θα έχεις σταματίσει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω για την καταπονηση στουσ ωμους αλλα αυτο ειναι σχετικο....αν εχεις καλη τεχνικη και ευληγισια δεν εχεις κανενα προβλημα πιστεψε με....εγω δεν εχω παθει ποτε τπτ....μονο χονδροπαθεια στο ενα γονατο αλλα αυτο ειναι οπως ειχα πει κ πριν απο εξω-προπονητικες δραστηριοτητες (στην γυμναστικη στο σχολειο στο ποδοσφαιρο)

 

ποιος ειπε οτι θα σταματησω....

ηδη ειμαι προ-εθνικη ομαδα και συνεχιζω....

υπτιος ειμαι αλλα κολυμπαω και μικτη (ολα τα στυλ μαζι)

 

50 ελ 25.34

100 ελ. 56.03

200 ελ. 2.01.09

400 ελ. 4.12.33

 

αλλα γιατι ρωτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποια στιγμή θα σταματήσεις ….

 

φίλε σημασία έχει να περάσεις εκεί που θές …ήδη είσαι πρώτη λυκείου

 

αν θέλεις εδώ είμαι εγώ .... το συζητάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα ωπα...περιμενε....

εσυ μου λες οτι απλα η κολυμβηση ειναι ενα μεσο για να περασω εκει που θελω?

δεν εχω πολλες ωρες διαβασμα και αγγλικα εχω παρει ηδη το proficiency, οποτε μονο σχολειο και κολυμβηση τιποτα αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κολύμβηση είναι ένα εμπόδιο για να μην περάσεις εκεί που θέελις

 

εγώ είμαι πιο κυνικός πιο υλιστικός ….. θα προτιμούσα ποδόσφαιρό, μπάσκετ…εκεί τουλάχιστον έχει φράγκα, κολύμβηση τπτ, και στο λέω γω που έχω περάσει και έχω φάει το πακετάκι που τρως εσύ τώρα.

 

και όλα τα άλλα για υγειές πνεύμα, άμιλλα, ήθος κτλ είναι παπαριές…..

 

εσεις δε φταίτε τπτ φταίν αυτοί που σας φανατίζουν …οι προπονητές κάνουν τη δουλειά τους, οι έφοροι τα τρώνε κτλ κτλ και σεις παίρνεται δάφνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...