Προς το περιεχόμενο

Κολύμβηση


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Σε αντίθεση με τους δρόμους στον στίβο, στην κολύμβηση μπορεί να βελτιωθεί ο χρόνος με μια μικρή μόνο αλλαγή στη τεχνική , ανάλογα το στυλ. Σκέψου τώρα το παράγοντα να δυναμώνει και ο αθλητής. Δεδομένου του παραπάνω και με τόση προπονητική ηλικία πίσω του, ένας αθλητής των 20 ετών και με πλασάρισμα σε πανελλήνιο επίπεδο στους καλούς χρόνους , δεν είναι σε καθόλου οριακό σημείο για να αποφασίσει αν θα σταματήσει ή όχι. Βέβαια όλα εξαρτώνται απο τους στόχους καθώς και την υποστήριξη , είναι πολύ σπάνιο όσοι υπήρξαμε αθλητές να είχαμε τους ίδιους στόχους και ενιοτε τα ίδια μυαλά μα βασικότερο από όλα να επιδιώξαμε κάτι μέσα στις ίδιες συνθήκες.

 

Ο βασικότερος λόγος και ο πιο ανασταλτικός για να συνεχίσει κάποιος τον πρωταθλητισμό απο την στιγμή που υπάρχει το ταλέντο ,είναι η οικονομική υποστήριξη , μετά τα διάφορα μέσα κυρίως ο προπονητής/τεχνογνωσία, χώρος άθλησης και λοιπά . . και όταν έρθουν τα μετάλλια και οι διεθνείς διακρίσεις το πράγμα πάει γραμμικά.

 

Γενικά και του περι αν αξίζει ή όχι. Θα έλεγα οτι αξίζει στην ζωή του κάποιος να θέτει στόχους και μιλάω για τον έλληνα ειδικότερα , το προτιμώ απο το να αποχαυνώνεται στο τίποτα και το πεσιμισμό και να σαπίζει μαζί με το ρεύμα της ψωροκώσταινας.

 

on topic Στο you tube βρήκα κάτι γαμάτα video για τον Micheal Phelps , μακάρι όλοι οι αθλητές επιδόσεων να έκαναν το ίδιο interview όπως αυτο το παλικάρι , και μάλιστα ο ίδιος αναφέρει τις δυσκολίες (κοινώς ενα τεράστιο παλούκι) μέσα στις οποίες εκάνε αυτό που έκανε. Πάντως και ο ίδιος αναφέρει πως στην χώρα του δεν έχει την ίδια δημοτικότητα το κολύμπι όσο το ποδόσφαιρο (αμερικάνικο) και το μπάσκετ.... καλύτερα if you ask me ! ;)

 

Part 1

Part 2

Part 3

Part 4

Part 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το 10% που αναφέρεις νωρίτερα δεν είναι και τόσο απίστευτα αποδοτικό όσο ακούγεται.. Για να περάσεις με αυτή τη διαδικασία πρέπει να μην έχεις μπει στη σχολή που θέλεις για πολύ λίγα μόρια. Έγω παρ'ότι είχα αρκετά πολλά μόρια δεν μπήκα στη σχολή που ήθελα με τη βοήθεια του +10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Ρε φιλε λες οτι εχεις 25 μικρο.μας κοροιδευεις?ποτε το εκανες?αλλα λενε οι καρτελες σου..

εχω αλλάξει κατηγορία φιλε.... τωρα είμαι ΠΑΙΔΕΣ Α το link ειναι για ΠΑΙΔΕΣ Β...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.koe.org.gr/Details/athletCard.aspx?fed=1&lang=&type=card&am=112954

Να το... Επιβεβαιώθηκε:lol::lol:

Σε άλλον αυτά!! Πού είναι το 25 μικρό;

Γιατί έσβησες το link για την καρτέλα σου;

Επειδή είχα δίκιο;;)B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.koe.org.gr/Details/athletCard.aspx?fed=1&lang=&type=card&am=112954

Να το... Επιβεβαιώθηκε:lol::lol:

Σε άλλον αυτά!! Πού είναι το 25 μικρό;

Γιατί έσβησες το link για την καρτέλα σου;

Επειδή είχα δίκιο;;)B)

 

Ρε!! Ξυπνα.... Αυτο το Link ειναι για τις επιδοσεις στο έτος 2008.... (εγω εκανα το 25 μισο το 2007)

 

Κάθε χρονο η ομοσπονδια διαγραφει τις επιδοσεις καθε αθλητη με σκοπο να πιασει τα ορια για την συμμετοχη στο πανελληνιο πρωταθλημα την επομενη χρονια....

Αν δεν ξερεις...καλυτερα να μην μιλας

 

το link το εσβησα για να βαλω νεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Mark Spitz, Ian Thorpe, Dawn Fraser, Michael Phelps, Beard, Soni… όλοι φανταστικοί κολυμβητές και μύθοι της κολύμβησης. Εάν επιδιώκετε να τους φτάσετε, πρέπει να εστιάσετε σε μια κύρια πτυχή της κολύμβησης

 

Ταχύτητα

Πώς να κολυμπήσετε καλύτερα και πιο γρήγορα;

Να μερικές συμβουλές που δίνουν:

 

1. Προπόνηση

 

Μια ισορροπημένη εβδομαδιαία προπόνηση κολύμβησης πρέπει να περιλαμβάνει ένα υγιές μίγμα ασκήσεων ταχύτητας καθώς επίσης και ασκήσεων αντοχής. Παραδείγματος χάριν, εάν κολυμπάτε έξι ημέρες εβδομαδιαίως, πρέπει να αφιερώσετε τουλάχιστον τρεις ημέρες στην εξάσκηση αντοχής. Οι ασκήσεις ταχύτητας πρέπει να γίνουν δύο φορές ή κατ' ανώτατο όριο, τρεις φορές την εβδομάδα.

 

2. Βελτίωση τεχνικής

 

Δώστε προσοχή στην τεχνική κολύμβησής σας τόσο στις ασκήσεις αντοχής καθώς επίσης και της ταχύτητας. Πρέπει να επικεντρωθείτε στις θέσεις των χεριών και ποδιών καθώς επίσης και στην θέση του σώματός σας.

3. Μήκος χεριάς

Πολλοί άνθρωποι σκέφτονται ότι η αύξηση της ταχύτητας των χεριών τους θα βοηθήσει στη βελτίωση της ταχύτητας κολύμβησής τους. Τίποτα δε θα μπορούσε να είναι πιο μακριά από την αλήθεια. Αυτό που πρέπει να λάβετε υπόψη είναι ότι πρέπει να χρησιμοποιήσετε το μήκος του σώματός σας και της χεριάς σας στο μέγιστο. Οι μακροχρόνιες και σταθερές χεριές είναι πιο αποτελεσματικές και αποδοτικές σε σύγκριση γρήγορες και ρηχές χεριές.

 

Εάν μια χέρια σας προχωράει μια απόσταση για παράδειγμα τριών μέτρων, θα σας πάρει περίπου δέκα έξι έως δεκαεπτά χεριές για μια απόσταση πενήντα μέτρων.

 

Εάν κάνετε γρήγορες και πολλές χεριές χωρίς να αφήσετε κάθε χέρια να σας πάρει μπροστά τα τρία μέτρα τότε θα πρέπει να κάνετε πάνω από είκοσι χεριές για να καλύψετε την ίδια απόσταση.

4. Ελαχιστοποίηση λίπους σώματος

 

Πρέπει να κοιτάξετε να ελαχιστοποιήσετε την ποσότητα του λίπους στο σώμα σας. Μην συγχύσετε το λίπος με το βάρος. Η ιδέα είναι να χαθεί το λίπος και να χτιστεί ο μυς. Εάν, στη διαδικασία, καταλήξετε 1-2 κιλά παραπάνω, δεν πειράζει. Η αύξηση σε βάρος οφείλεται στο κέρδος μυών. Περισσότερος μυς παρέχει περισσότερη μυϊκή δύναμη, που χρησιμοποιείτε για να μπορέσετε να ωθήσετε το σώμα σας πιο δυναμικά μέσα στο νερό, κερδίζοντας ταχύτητα.

5. Διατροφή

 

Αυτό που τρώτε επίσης έχει επιπτώσεις στο πόσο γρήγορα κολυμπάτε. Απόβαλε όλα τα άχρηστα φαγητά και τα λιπαρά τρόφιμα που δεν προσθέτουν παρά μόνο το ανεπιθύμητο λίπος στο σώμα σας. Άντ’ αυτού, επιλέξτε τρόφιμα με πολλές πρωτεΐνες όπως τα πουλερικά, τα ψάρια, τα αυγά, η σόγια, κ.λπ. Αυτά βοηθούν τη διαδικασία της δημιουργίας και κτισίματος των μυών.

 

Ένα καλό ποσό υδατανθράκων είναι επίσης σημαντικό δεδομένου ότι σας παρέχουν την αναγκαία ενέργεια για να κολυμπάτε.

6. Μαγιό

 

Αγοράστε το σωστό είδος μαγιό. Το αγωνιστικό μαγιό σας πρέπει να είναι πολύ κολλητό, ελαφρύ, χωρίς φόδρα για να ελαχιστοποιεί την έλξη νερού και να βοηθάει την ώθηση προς τα εμπρός.

 

Αλλά είναι τα μαγιό για προπόνηση και αλλά για αγώνες.

7. Ψυχολογία

Μετά από κάθε προπόνηση και κάθε αγώνα ακόμα και αν δεν πήγε κάτι όπως περιμένατε, πάντα να σκέφτεστε τι δεν πήγε καλά, να το συζητάτε με τον προπονητή σας και να το διορθώνετε για την επόμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο τα 5 χρι την 6η Δημοτικου (πες 11) πηγαινα στον ΠΑΟΚ...

 

το στυλ μου ηταν το υπτιο.μαλιστα σε κατι αγωνες που ειχαν γινει στο Ποσειδωνιο απο ομαδες της Βορειας Ελλαδας ειχα βγει 2ος στα 200μ υπτιο...

 

ο λογος που σταματησα???...η προπονητρια....

 

Με πιεζε αφορητα για προπονησεις.να πηγαινω 2 φορες την ημερα αν μπορουσα μαλιστα....

αφου την επιασε ο πατερας μου και της ειπε οτι εγω πηγαινω απλα για την γυμναστικη,γυρνουσε σε εμενα στην προπονηση και μου ελεγε "απο εδω θα βγεις πρωταθλητης,παρατα τα μαθηματα και ελα στην πισινα,εδω ερχονται παιδια γυμνασιου και μονο απο εσενα ακουω την δικαιολογια "εχω διαβασμα" "....

 

μια φορα που πηγα στην Σαββατιατικη προπονηση επρεπε να φυγω ενα τεταρτο νωριτερα,το λεω της προπονητριας ,η μητερα μου στα 5 μετρα ποιο πισω,πισω απο ενα καγκελο που ηταν διαφοροι γονεις....

γυρναει και μου λεει φωναζοντας "πες την μανα σου οτι εδω κανουμε σοβαρη προπονηση για πρωταθλητες και πως δεν ειναι μερα για καφεδες,εδω θα κατσεις..."

 

τα ακουει που λετε,γυνετε ενας καβγας με 4 προπονητες να κρατανε την μανα μου και αλλοι 3 την μαλακισμενη προπονητρια μου την κυρια Κ...

 

σηκωνομαι και φευγω...εν ολιγοις το παρατησα το αθλημα

 

που θελω να καταληξω???

 

οσο καλοι και αν ειναι καποιοι νεοι αθλητες-δημοτικο,γυμνασιο κλπ- οι ιδιες οι ομαδες,με την απουσια ενος σωστου εκπαιδευτικου,προπονητικου και ολοκληρωμενου προγραμματος και κυριως μεσα απο τις συμπεριφορες και τις υποδομες και την καλοβοεψια και λαμογιά των προπονητων και λοιπωω ιθυνοντων ειναι αυτοι που -δυστυχως- αποθουν παιδια απο το καθε αθλημα και τα "ταλεντα" χανονται....

 

δεν ειναι τυχαιο που για καθε αθλημα λεμε "κοιτα στην σουηδια ποσα ολυμπιακα μεταλια πηραν στην ξιφασκια,ξερω γω..εμεις τιποτα".......

 

ας αποδεχτουμε την λαμογια μας ως λαος και ας αφησουμε τα "αχ κριμα" κλπ.....

 

και οπου καναμε κατι απευθειας εξαφανιστηκε...βλεπε κεντερης-θανου,αρση βαρων,ενοργανη κλπκλπ......

 

περα απο την ερασιτεχνια ο Ελληνικος αθλητισμος δεν προκειται να ξεφυγει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε swimmer παω κολύμβηση εδω και 5-6 χρονια αλλα ενα πρόβλημα δεν εχω λύσει...Βασικά δεν εχω ξαναρωτήσει κιολας..Γιατι απο ενα σημείο και μετα νιώθω οτι τα γυαλιά,θα μου πετάξουν τα ματια έξω; Γενικότερα νιώθω μια μεγαλη ενόχληση στα ματια την ωρα της προπόνησης σα να κάνουν αναρρόφηση ενα πραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε swimmer παω κολύμβηση εδω και 5-6 χρονια αλλα ενα πρόβλημα δεν εχω λύσει...Βασικά δεν εχω ξαναρωτήσει κιολας..Γιατι απο ενα σημείο και μετα νιώθω οτι τα γυαλιά,θα μου πετάξουν τα ματια έξω; Γενικότερα νιώθω μια μεγαλη ενόχληση στα ματια την ωρα της προπόνησης σα να κάνουν αναρρόφηση ενα πραμα.

 

Aκριβως το ιδιο συμβαινει και σε μενα! Πρεπει δηλαδη να σταματαω μετα απο χ μετρα, να τα βγαζω, να ηρεμω και να τα ξαναβαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε swimmer παω κολύμβηση εδω και 5-6 χρονια αλλα ενα πρόβλημα δεν εχω λύσει...Βασικά δεν εχω ξαναρωτήσει κιολας..Γιατι απο ενα σημείο και μετα νιώθω οτι τα γυαλιά,θα μου πετάξουν τα ματια έξω; Γενικότερα νιώθω μια μεγαλη ενόχληση στα ματια την ωρα της προπόνησης σα να κάνουν αναρρόφηση ενα πραμα.

 

Aκριβως το ιδιο συμβαινει και σε μενα! Πρεπει δηλαδη να σταματαω μετα απο χ μετρα, να τα βγαζω, να ηρεμω και να τα ξαναβαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απλο το θεμα....

 

το νερο βρεχει το λαστιχο απο τα γυαλακια...αυτο σφιγγει,ελαχιστα βεβαια αλλα σφιγγει....

Αυτο εχει ως συνεπεια να σφιγγει και τα γυαλακια και να τα κανει αν σε "μπηγουν" στα ματια,μεσα ειναι καια εροστεγως γαμησετα...με αποτελεσμα λογω της πιεσης του γυαλιου στον χωρο γυρω απο τα ματια να νομιζεις να σε κανει οτι στα βγαζει εξω....

 

βαλε ενα ποτηρι στην κοιλια σου και ζουπατο μεσα...δες πως το δερμα "βγαινει" προς τα εξω σαν να πεταγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απλο το θεμα....

 

το νερο βρεχει το λαστιχο απο τα γυαλακια...αυτο σφιγγει,ελαχιστα βεβαια αλλα σφιγγει....

Αυτο εχει ως συνεπεια να σφιγγει και τα γυαλακια και να τα κανει αν σε "μπηγουν" στα ματια,μεσα ειναι καια εροστεγως γαμησετα...με αποτελεσμα λογω της πιεσης του γυαλιου στον χωρο γυρω απο τα ματια να νομιζεις να σε κανει οτι στα βγαζει εξω....

 

βαλε ενα ποτηρι στην κοιλια σου και ζουπατο μεσα...δες πως το δερμα "βγαινει" προς τα εξω σαν να πεταγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απλο το θεμα....

 

το νερο βρεχει το λαστιχο απο τα γυαλακια...αυτο σφιγγει,ελαχιστα βεβαια αλλα σφιγγει....

Αυτο εχει ως συνεπεια να σφιγγει και τα γυαλακια και να τα κανει αν σε "μπηγουν" στα ματια,μεσα ειναι καια εροστεγως γαμησετα...με αποτελεσμα λογω της πιεσης του γυαλιου στον χωρο γυρω απο τα ματια να νομιζεις να σε κανει οτι στα βγαζει εξω....

 

βαλε ενα ποτηρι στην κοιλια σου και ζουπατο μεσα...δες πως το δερμα "βγαινει" προς τα εξω σαν να πεταγεται...

 

Αυτο ειναι γνωστο,το θεμα ειναι πως γινεται να αποφευχθεί και να μην σταματάω καθε τρεις και λιγο μετα την πρώτη ώρα επειδή νιώθω πως θα γινω βάτραχος...Οχι τιποτε άλλο αλλα δεν ειμαι και κάνας πρίγκηπας αλλα και να ήμουν,που στο διάολο να βρεις πριγκίπισσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...