Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα: Missing or corrupt hal.dll κατά το boot


xbyte1024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημά μου δεν είναι ακριβώς στο Linux...

Για την ακρίβεια έχω Dual boot linux (ubuntu) και Windows (Crystal XP)

Το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν εγκατέστησα τα ubuntu στι θέση των centos που είναι βασισμένα σε Red hat.

Από τότε (ή περίπου τότε) όταν πάω να εκκινήσω τα Windows μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

 

Windows could not start becouse the following file is missing or corrupt:

<Windows root>\system32\hal.dll.

Please re-install a copy of the above file.

 

Μέσο linux αντικατέστησα το εν λόγο αρχείο με το αντίστοιχο στο άλλο μου PC άλλα μήνυμα παραμένει!

Το αρχείο βρίσκετε για την ακρίβεια στο φάκελο C:\WINDOWS\system32

μήπως φταίει οτι ο φάκελος windows δεν αναφέρετε στο grub?

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα?

 

Δεν ξέρω καν αν φταίει ο grub ή τα Windows!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα win πετατα !

eιχα το ίδιο πρόβλημα

εδω

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1778863&postcount=63

και η "λύση" :lol:

εδω

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1779225&postcount=65

και παπαλα τα win

τελικα μπορεις να κάνεις χωρις αυτα

 

*Απ οσο ειχα ψαξει δεν ειχα βρει λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και δε βρήκα ακριβώς αυτό που έψαχνα!

Gtroza

αυτό είναι ωραίο topic για να μάθεις το grub και το lilo (και έμαθα κάποια πράγματα χρήσιμα για το μέλλον) αλλά δε βρήκα κάτι που να λύνει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

DIMITRISG

Ο λόγος που έστισα το συγκεκριμένο PC είναι για να απαλλαγώ από τα Windows, αλλά το θεορώ φρόνιμο να κρατήσω ένα partition Windows για την ώρα μήπως και χρειαστεί (για κάνα πρόγραμμα από το ΤΕΙ που δε θα την παλεύει μέσο wine, για κάνα παιχνιδάκι άμα μαζευτούμε για lanακι και τέτοια. Από τα αρκετά doual boot που έχω κάνει κατά καιρούς είναι το πρώτο που παρουσιάζει πρόβλημα και προσπαθώ να αποφίγω άλλο ένα format. (όχι τώρα που ανοίγει το ATI condrol panel στο linux :shock:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έχουμε πάρα πολλά θέματα για τον grub και dual boot. Παρ' όλα αυτά από την περιγραφή που δίνεις στην αρχή δεν μοιάζει να έχεις πρόβλημα με τον grub.

 

Απ' ότι καταλαβαίνω ο grub δίνει εντολή για boot από το partition των windows και μετά αρχίζει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα αυτό όντως δεν έχει σχέση με το GRUB, είναι πρόβλημα των windows. Κατόπιν τούτου του άλλαξα τον τίτλο και το μετέφερα στην κατάλληλη ενότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το hal.dll:

κακώς το αντίγραψες από άλλο PC, αν δεν έχουν παρόμοιο υλικό τώρα μπορεί να μην ξαναξεκινήσουν τα Windows. Αν κράτησες το παλιό ξαναβάλ' το, αλλιώς ψάξε μήπως έχει μείνει σε κανέναν υποφάκελλο του χαλασμένου partition (π.χ. dllcache κτλ).

 

Για το πρόβλημα γενικότερα:

Μήπως ξέχασες να κάνεις makeactive το partition των Windows στο menu.lst του grub; Γιατί τότε τα Windows θα θεωρείται ότι είναι σε διαφορετικό drive και δεν θα φορτώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς κράτησα το παλιό hal.dll και αφου το λεσ θα το ξαναβάλω στη θέση του.

Το partition πάντως δούλευε πριν (πάλι με grub). Διέγραψα το partion του linux μόνο για να το αλλάξω από ext3 σε raiserfs. Δεν ξέρω γιατί αλλά μετά την αλλαγή το partition του linux φένετε να περιέχεται σε ένα άλλο partition και νομιζώ είναι extended ή κάπως έτσι.

Αλλά το partition των Windows δεν το εχω πειράξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα των boot managers είναι, μην απελπιστείς ακόμα και αρχίσεις τα format.

 

Γράψε λίγο το boot.ini σου καθώς και τα partition tables σου (primaries / extended / logical / active κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτά τα hal.dll τίνος πρόβλημα είναι;

Φταίνε τα windows ή κάτι άλλο;

Είχα ένα δίσκο στο pc μου ο οποίος ήταν ολοκαίνουργιος και απλά του είχα κάνει φορμάτ πριν μήνες και μετά αφού δεν το χρειαζόμουν τον είχα αποσυνδέσει.

Χτές λοιπόν τον χρειάστηκα. Τον σύνδεσα και έφαγα στην μάπα ένα ωραίο hal.dll στην εκκίνηση. Τον αποσύνδεσα και όλα εντάξει.

Το πρόβλημα τελικά το έλυσα από το bios. Απλά εκεί που το αναγνώριζε αυτόματα το bios όρισα να μην τον αναγνωρίζει αυτόματα. Ξεκίνησαν τα windows και όλα πήγαν καλά αφού τον αναγνώρισαν αυτά.

Σήμερα είχα άλλα. Έβαλα πάνω άλλον ένα δίσκο. Ξεκίνησε το pc αλλά μου έριξε ένα ωραίο «disk failure» To έφτιαξα πάλι από το bios αλλάζοντας την σειρά των δίσκων.

Για να με ευχαριστήσει μετά που το έφτιαξα μου έριξε και ένα κερασάκι τύπου hal.dll. Aυτό όμως το ήξερα απο χτές τι να κάνω και την πάτησε. Ομοίος όρισα απο το bios να μην αναγνωρίσει το δίσκο. Όλα καλά.

Η απορία μου είναι. Ποιός τελικά φταίει;

Τα windows

Ή το bios = motherbord

Όπως και νά'χει πάντος η κατάσταση μπορεί να αντιμετωπιστεί με λίγη ψυχραιμία.:confused:

Να πω επίσης το ανάφερα το περιστατικό μου έτσι εγκυκλοπαιδικά για να έχει υπ'όψιν του ο επόμενος παθών ότι ένα hal.dll ή ένα disk failure δεν είναι καταστροφή αλλά απλά λίγο χάσιμο χρόνου. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου είναι. Ποιός τελικά φταίει;

Τα windows

Ή το bios = motherbord

 

Δεν φταίει κανένας, απλά ακολουθούν κάποιους κανόνες λειτουργίας οι οποίο είναι λίγο δυσνόητοι αν κάποιος δεν έχει ασχοληθεί.

 

Ανακατεύονται:

το αν έχεις κάνει swap ή όχι τους δίσκους από το BIOS (int 13h),

η αρχική αντιστοίχιση drive letters (πρώτα τα active primary partitions των δίσκων, μετά τα υπόλοιπα primary και extended κτλ - μάλιστα είναι διαφορετικά σε κάποιες εκδόσεις των windows),

το arc σχήμα που χρησιμοποιεί το boot.ini,

η "σήμανση" που κάνουν τα windows στο μητρώο για τους δίσκους ώστε να θυμούνται τα drive letters που ανατέθηκαν

κτλ κτλ.

 

Μετά από διάβασμα καμιά 10ριά σχετικών τεχνικών ιστοσελίδων στο tech support της Microsoft θα είσαι σε θέση να τα καταλάβεις όλα! Όρεξη να έχεις, οι σχετικές πληροφορίες υπάρχουν...

 

Υ.Γ. π.χ. εγώ που είμαι σχετικά newbie στο Linux δεν έχω καταλάβει πώς ανατίθενται και που αποθηκεύονται τα UUID, που είναι η μέθοδος που χρησιμοποιεί το Linux για να λύσει τον παραπάνω χαμό... Ε, με λίγο googling όλα εξηγούνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχήν συγνώμη που χάθηκα τόσο καιρό!

Έφυγα για Χριστούγεννα και τα άφησα στη μέση!

 

Ακολουθώντας το δρόμο που χάραξε ο DIMITRISG αρχίζω να την παλεύω στο linux.

Παρόλα αυτά τα win ακόμα μου χρειάζονται και φυσικά θα προσπαθήσω να αποφύγω το format γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω πως να κάνω το linux να ξαναδουλέψει.

Προσπάθησα να απενεργοποιήσω το σκληρό όπως έλεγε ο wert αλλά έχω μόνο ένα σκληρό SATA και όταν τον απενεργοποίησα δε μπορούσε να bootαρει. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια αν έκανα αυτό που ευνοούσε ο wert.

 

Από την άλλη το δεν ξέρω αν φταίει η αλλαγή των partition που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα.

Το boot.ini των windows είναι αυτό:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(4)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(4)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer

 

Υπάρχει επίσης ένα αρχείο boot.ini.backup με αυτό το περιεχόμενο:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(4)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(4)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer

 

Μου κάνει επίσης εντύπωση το μήνυμα σφάλματος (που έχω γράψει στο πρώτο μου μήνυμα) που γράφει <Windows root>\system32\hal.dll

αφού το μήνυμα προέρχεται από τα windows γιατί αναφέρει το δίσκο σαν Windows root ?

 

Ελπίζω να βγάλετε κάποιο νόημα από αυτά τα στοιχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε λίγο το boot.ini σου καθώς και τα partition tables σου (primaries / extended / logical / active κτλ).

 

Δεν μας έχεις γράψει τα partitions σου, οπότε είναι αδύνατο να σου πούμε αν είναι σωστό ή όχι το boot.ini

 

Κάνε αυτό: http://support.microsoft.com/kb/330184

για να το φτιάξουν μόνα τους τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε επειδή είχα τρεξίματα με τη σχολή μόλις σήμερα δοκίμασα να λύσω το πρόβλημα.

Άλλα ίσως λόγο της περίεργης έκδοσης που χρησιμοποιώ δεν εμφάνισε ποτέ "Καλώς ορίσατε στο πρόγραμμα Εγκατάστασης" (Welcome to Setup) και συνεπώς δε μπόρεσα να μπω στο Recovery Console!

Με έβγαζε κατευθείαν στο partition manager!

Πάτησα μήπως το βγάλει τότε άλλα δεν τη διέκοψα εγκαίρως και έφαγε format τελικά. (ή μάλλων εγκατάσταση χωρίς format. :P

Ευτυχώς δεν πρέπει να έχω τίποτα ανεκτίμητο μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows...Βγάζουν πρόβλημα εκέι που δεν το περιμένεις.

 

Τέλος πάντων. Χτες το pc μου αποφάσισε να μου κάψει το τροφοδοτικό..σήμερα πήγα και πήρα καινούργιο...Ήμουν σίγουρος πως δεν θα το περάσω έτσι απλά αυτό .

 

Ανοίγω το pc και μου βγάζει αυτό το υπέροχο μήνυμα...hal.dll is missing...

Άκρη δεν έχω βρει ακόμα...όλα μου φαίνονται κινέζικα μιας και απο hardware δεν κατέχω..

Έχω πάνω 3 σκληρούς, πριν απο μερικά χρόνια σε ένα format που είχα κάνει το μηχάνημα είχε αποφασίσει να δώσει το γράμμα "D" αντι για το γράμμα "C"

όλα δουλεύανε και γι αυτό και δεν ασχολίθηκα ποτέ γιατί μπορεί να το έκανε.

 

Τώρα λοιπόν όταν βγάζω τους άλλους σκληρούς απο πάνω μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει οτι "could not boot from the selected boot disc, check the boot patch and try again" και ερωτώ...πώς κάνω check το boot path? 'η τελος πάνων έχει κάποιος να μου πει τι να κάνω για να λύσω αυτό το πρόβλημα με το hal.dll?

 

το να κάνω format δεν αποτελεί επιλογή μιας και έχω πράγματα που χρειάζομαι...

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και ελπίζω σε μια γρήγορη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...