Προς το περιεχόμενο

Η εγγύηση ανανεώνεται μετά από αντικατάσταση προϊόντος;


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πέρσι τα Χριστούγεννα, είχα πάρει ένα κινητό Sony Ericsson. Τον Ιούνιο τα έπαιξε, το πήγα στο service και μου το έφτιαξαν (υποτίθεται). Μετά από λίγο καιρό ξαναχάλασε, οπότε το ξαναπήγα. Για να μην πολυλογώ, αφού η εξυπηρέτηση ήταν τρισάθλια, μετά από 2 μήνες αναμονής και πολλά τηλέφωνα, μου το αντικατέστησαν, καθότι εντός εγγύησης (έχει 2 χρόνια εγγύηση). Έχω την εντύπωση ότι, όταν αντικαθίσταται ένα προϊόν, ο χρόνος εγγύησης ξεκινάει ξανά από την αρχή, αφού παίρνεις καινούργια συσκευή. Όταν τους το είπα όμως, μόνο που δε γέλασαν στα μούτρα μου και το αρνήθηκαν κατηγορηματικά. Το έχει διασταυρώσει κανείς από δω να μου δώσει τα φώτα του; Πρακτική σημασία δεν έχει τώρα το θέμα, γιατί αν μου χαλάσει σε 1,5 χρόνο θα πάρω καινούργιο με την τότε επιδότηση, αλλά επειδή μου έσπασαν τα νεύρα, θέλω να πάω και να τους το τρίψω στη μούρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως τον Αυγουστο που μας περασε ειχα δωσει το κινητο(σε καταστημα απο οπου το πηρα)για επισκευη(ειχε εγγυηση)και το στειλαν στην SE.Τελοσπα για να μην τα πολυλογο το κινητο το πηρα Σεπτεμβριο και ουτε καν αλλαγμενο.Την ιδια συσκευη με μεταχηρησμενη πλακετα(το διαπιστοσα επειδη ητανε γεματη με αριθμους τηλεφωνων,σμς,φωτογραφιες και δαιφορα αλλα.

Τελοσπα παιρνω τηλ. και μουλενε οτι ετσι κανουνε τα ΣΕ οταν τους αλλαζουνε πλακετα και τα δοκιμαζουνε ,κρατανε μεσα διαφορα δεδομενα.Κουραφεξαλα.Τελοσπαντων βρηκα ποια ατυχη(εντομεταξυ κουκλαρη ελευθερη :))ειχε δωσει για επισκευη το δικο της για αλλο πραγμα.Τεριαζανε τα σ/ν και καταλαβα πως ειχα την πλακετα της :P.

Ρωτησα για την εγγυηση και τελοσπα μου ειπανε πως ανανεωθηκε τωρα δν ξερω γτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι ανανεώνεται η εγγύηση:

 

http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-19.doc

 

 

ΝΟΜΟΣ 2251/1994

 

Άρθρο 5 - Πώληση καταναλωτικών αγαθών και εγγυήσεις

 

4. Η παράβαση των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου δεν θίγει το κύρος της εγγύησης, την οποία ο καταναλωτής μπορεί να επικαλεσθεί και να απαιτήσει την τήρησή της. Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος λέει ότι ανανεώνεται η εγγύηση, αλλά ο κανόνας είναι να μην το δέχονται οι αντιπροσωπείες.

Βέβαια φαντάζομαι ότι αν ο πελάτης επιμένει και τους κολλήσει τον νόμο στα μούτρα θα αναγκαστούν να τον εφαρμόσουν, αλλά δεν έχει τύχει ακόμα να χρειαστεί να τσακωθώ για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Dr.Strangelove

 

Έχεις δίκιο. Συνήθως οι αντιπροσωπείες δεν το αποδέχονται. Έτος 2003, εταιρεία Alpha Copy (Nokia). Άρνηση επέκτασης εγγύησης.

 

@ The_Judas

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εγώ έλεγα ότι θα πάω με τον νόμο να τους την πω, αλλά τώρα βαριέμαι να τσακώνομαι. Πάντως, φρόντισα να το κυκλοφορήσω στους γνωστούς μου, για να μη μας πιάνουν κορόιδα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι εταιριες δεν το ακολοθουω... με την αντικατασταση του προιοντος με νεο... η εγγυηση η παλια συνεχιζει δεν ανανεωνεται και αυτο με την αντικατασταση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τώρα τελευταία τον ανακάλυψα τον νόμο αυτό.

Αν χρειαστεί στο μέλλον, μια φωτοτυπία αρκεί για να τους δείξουμε οτι ξέρουμε τα δικαιώματα μας.

 

Φυσικά οπως ανέφερε ο Pablo_Hasan υπάρχει περίπτωση να βάλουν μεταχειρισμένα ανταλλακτικά και να μην ισχύει η ανανέωση.

 

Ναι κι εγώ έλεγα ότι θα πάω με τον νόμο να τους την πω, αλλά τώρα βαριέμαι να τσακώνομαι. Πάντως, φρόντισα να το κυκλοφορήσω στους γνωστούς μου, για να μη μας πιάνουν κορόιδα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Εγώ πάντως στην θέση σου θα πήγαινα για να τους εκνευρίσω... ιδιαίτερα αφού ανέφερες οτι γελούσαν στα μούτρα σου οι άθλιοι :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αλλαξε μονο ανταλακτικο ,μονο αυτο εχει ανανεωση εγγυησης k οχι αν χαλασει κατι αλλο.

δεν νομιζω να ζητησε κανεις να βαλει μεταχειρισμενο!

κ μιας κ μιλας για s.e. κ γω τους ειχα ρωτησει παλιοτερα(πριν βαλουν σχεδον ολες οι εταιριες τα 2 χρονια εγγυηση) κ νομιζω μ χαν πει 6μηνες εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου περίπτωση μου έδωσαν καινούργιο κινητό, ολόκληρο, οπότε δεν τίθεται θέμα μεταχειρισμένου. Λες να πάω να τους εκνευρίσω, ε; Θα πάρω μαζί τη φωτοτυπία και καμιά μέρα που θα θέλω να εκτονωθώ, θα περάσω μια βολτίτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αντικατασταση γινετε ως εξις:

οταν επιστρεφεις ενα ελλατωματικο προιον,το καταστημα το κραταει,και σου κοβει πιστωση.με την πιστωση αυτη,σου κοβει καινουρια αποδειξη αγορας,με το ιδιο προιον,εφοσον υπαρχει διαθεσιμο.σαν να αγοραζεις το προιον για πρωτη φορα.

 

σε περιπτωση που δεν υπαρχει διαθεσιμο το προιον ουτε στην αντιπροσωπια,σου δινει την πιστωση,και εντος καποιου χρονικου διαστηματος,εχεις το δικαιωμα να αγορασεις οτι επιθυμεις,πληρωνωντας μονο την διαφορα.

 

σε αρκετα καταστηματα βεβαια,(οπως το πλαισιο),και ας υπαρχει το προιον διαθεσιμο για αντικατασταση,σου δινουν την επιλογη να αγορασεις κατι αλλο,εφοσον εσυ το επιθυμεις,πληρωνωντας την διαφορα.

 

υπαρχουν και καποια καταστηματα,που σε υποχρεωνουν σε αντικατασταση εφοσον υπαρχει διαθεσιμο το προιον,οπως γερμανος,multirama πχ,και δεν μπορεις να κανεις τιποτα.ειναι στην ευχερια του καταστηματος αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν και καποια καταστηματα,που σε υποχρεωνουν σε αντικατασταση εφοσον υπαρχει διαθεσιμο το προιον,οπως γερμανος,multirama πχ,και δεν μπορεις να κανεις τιποτα.ειναι στην ευχερια του καταστηματος αυτο.

 

Ναι όμως, αν γίνει αντικατάσταση του προϊόντος πάλι ανανεώνεται η εγγύηση βάση νόμου, ανεξάρτητα με το αν κοπεί πιστωτικό ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όμως, αν γίνει αντικατάσταση του προϊόντος πάλι ανανεώνεται η εγγύηση βάση νόμου, ανεξάρτητα με το αν κοπεί πιστωτικό ή όχι.

 

βεβαιως,κανονικα. κι ας λεει η αντιπροσωπια οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...