Προς το περιεχόμενο

Η εγγύηση ανανεώνεται μετά από αντικατάσταση προϊόντος;


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 6 μήνες μετά...

Το ιδιο εγινε και σε εμενα. αγόρασα ένα logitech g403 απλό απο media markt είχε προβλημα η ροδέλα το πήγα πίσω και μου το αντικατέστησαν με ένα g403 wireless. Οταν τους είπα ότι χρειαζεται καινούρια απόδειξη για το καινουριο μου είπαν ότι ισχυει η παλια και δεν αανεωνεται η εγγυηση. με τις πολλες πιεσεις μου καταφερα να μου δωσουν ενα χαρτι από την info quest που να λεει ότι μου το αντικατεστησαν με το wireless αλλα δεν εχει πανω ουτε serial number ουτε τίποτα. Το πρόβλημα είναι ότι το απλό κοστίζει 69 και το wireless 129 ασχετα που εγω το πήρα απο black friday 27.96. Εγω θα πάω να τους τρίψω τον νόμο στα μουτρα και θα απαιτήσω να ισχυει η εγγυηση απο την αρχη. αλλά με την απόδειξη τι θα κανουν με την διαφορα στα χρηματα που υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Επισκέπτης

Αυτή την περίοδο τι ισχύει;

Σε αντικατάσταση μηχανήματος η Dell έκανε warranty transfer του παλιού μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2019 στις 3:14 ΜΜ, cacofonix-3 είπε

Αυτή την περίοδο τι ισχύει;

Σε αντικατάσταση μηχανήματος η Dell έκανε warranty transfer του παλιού μηχανήματος.

δεν νομιζω ότι εχει αλλάξει κατι...αν σου αντικαταστησουν προιόν η εγγύηση ξεκιναει απο την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει τροποποίηση του νόμου 2251/1994 με τον 4512/2018 αλλά ισχύει το ίδιο.

Άρθρο 4, 5α 

4. Σε περίπτωση αντικατάστασης του αγαθού ή ανταλλακτικού του, η εμπορική εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη τη διάρκειά της ως προς το νέο αγαθό ή ανταλλακτικό, εκτός αν σε αυτή ορίζεται διαφορετικά. Αν κατά τη διάρκεια ισχύος της εμπορικής εγγύησης, η οποία παρέχει επισκευή καταναλωτικού αγαθού, το αγαθό εμφανίσει κάποιο ελάττωμα και ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής του υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την προσωρινή αντικατάστασή του για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή.».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

《Εκτος αν σε  αυτη (εμπορικη εγγυηση?)οριζεται διαφορετικα》

Βλεπε refurbished 6μηνων εγγυησης?

Βλεπε apple ενος ετους?

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεθάβω το θέμα γιατί έχω απορία.

Εντάξει, για το καινούριο ανταλλακτικό ανανεώνεται η εγγύηση.

Αυτό τι σημαίνει σε περίπτωση που χαλάσει, εντός εγγύησης, το καινούριο ανταλλακτικό;

Ότι αυτός που μου έδωσε την εγγύηση υποχρεούται να καλύψει κόστος ανταλλακτικού + εργατικά;

Ή μόνο το κόστος του ανταλλακτικού;

(την ίδια ερώτηση έστειλα και στο Συνήγορο του Καταναλωτή, θα δούμε αν απαντήσει)

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, panosssss είπε

Ότι αυτός που μου έδωσε την εγγύηση υποχρεούται να καλύψει κόστος ανταλλακτικού + εργατικά;

Να σου παραδώσει το προϊόν λειτουργικό ,άρα ναι. Μεταφορικά συνήθως επιβαρύνουν τον καταναλωτή δυστυχώς, γιαυτό σε κάποια προϊόντα καλό είναι να δίνεις λίγ α παραπάνω σε τοπικό μαγαζί. Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που το e-shop πχ δεν αναλαμβάνει και ο καταναλωτής πρέπει να στείλει το προϊόν στην αντιπροσωπία (ευτυχώς το αναφέρει στην περιγραφή)...

Επίσης έχει και το δικαίωμα να κάνει επισκευή χωρίς να ανανεώσει την εγγύηση.

 Ακόμα και σε περίπτωση επισκευής που ανανεώνει την εγγύηση, πάλι δεν προστατεύει 100% γιατί μπορεί να επικαλεστεί βλάβη σε άλλο τμήμα του προϊόντος ή κακή χρήση.

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

Επίσης έχει και το δικαίωμα να κάνει επισκευή χωρίς να ανανεώσει την εγγύηση.

Ώπα, αυτό με μπέρδεψε. Αφού είπαμε ότι αυτόματα ανανεώνεται η εγγύηση για το καινούριο ανταλλακτικό.

Άρα δεν έχει τέτοιο δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panosssss είπε

αυτόματα ανανεώνεται η εγγύηση για το καινούριο ανταλλακτικό

Άν σου βάλουν καινούριο ανταλλακτικό ναι. Αλλά μπορούν κάλλιστα να κάνουν επισκευή το ίδιο ή να βάλουν μεταχειρισμένο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...