Προς το περιεχόμενο

Έπεσε κάτω ο σκληρός δίσκος μου και δεν αναγνωρίζεται πια!


Stamatis28303

Προτεινόμενες αναρτήσεις

o skliros diskos ine poly eukolo na xalasei poso mallon an pesei katw.Eukolaaaaa man poli eukola.Kantu trisagio+g tn kado..Twra yparxun lyseis : 1)balton stn katapsiksh g kana misawro +8a dulepsi g kana 5lepto!sobara milaw. 2)an ksafnika parei mprosta gt paizei+auto me to O&O Disk recovery h format recovery mporeis na kaneis data recovery alla na ksereis pws an kanei o skliros hxo ine eksairetika diskolo na ine ok..Kalh tyxh pantws:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το να δοκιμάσεις να πάρεις έναν άλλο δίσκο ίδιο μοντέλο και να αντικαταστήσεις τα πλάτερ από τον παλιό στον καινούριο για να τα πάρεις αλλού, ακούγεται πολύ θεωρητικό ή πολύ καμένο; :lol:

 

εγω το εχω κανει σε wd 40GB αλλα στους καινουργιους δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΕΛΕΟΣ.

Εμένα άμα θέλω να βγάλω τον σκληρό δισκο πάντα το αφήνω στο πάτωμα ποτέ δεν το αφήνω στο τραπέζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως κατά το πέσιμο τυχαίνει καμιά κεφαλή να μην πατάει στο πλατό στην χειρότερη αν δεν έχεις να διαθέσεις 1000 ευρώ και πάνω για data recovery όπως προείπε ο φίλτατος madsc τότε άνοιξε τον σκληρό και δες σε τι κατάσταση είναι δεν είναι και τόσο δύσκολο το πολύ πολύ να το φτιάξεις και να πάρεις τα δεδομένα σου.άλλωστε έχει τύχει αρκετές φορές να δουλεύει σκληρός και ας είναι ανοικτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέδωσε πνεύμα και ψυχή ο σκληρός. Εφάρμοσε την ραδιο αρβύλα κατάψυξη. Αμα πιάσει για λίγα λεπτά θα προλάβεις να κάνεις backup :) εμένα μια φορά έπιασε σε εναν χαλασμένο σκληρό ενός φίλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμάσυλληπητήρια από τα τέκνα, το θείο, τη θεία, τον νονό.Το μόνο πουμπορέιςνα κάνεις τώρα ,εκτός και αν είσαι ηλεκτρονικός, είναι να βράσεις κολυβα για τον μακαρίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα καθώς είχα πάρει πριν 3-4 χρονια ένα δίσκο τον είχα στο μπουφαν μου.Αλλά η τσέπη ήταν τρύπια.Μου πέφτει στην ομόνια απο τη τσέπη καθως έτρεχα και έφαγε κλωτσια!Κατέληξε στο πάγκο ενός λούστρου δίπλα απο κάτι αλβανούς...ΤΟ μάζεψα καθως με κοιτούσαν...Το ευτύχημα είναι ότι δουλευει μέχρι σήμερα εδώ και 4 χρόνια με ελαχιστα προβλήματα που βγάζει.

Δοκίμασε καταψυξη και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

++Hiren's BootCD 9.3

 

Eπιλέγεις το SpinRite το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι και το πιο αξιόπιστο για τέτοια ατυχήματα. Η πιθανότητα για σωστή και γρήγορη ανάκτηση είναι σχεδόν μηδαμινή δεδομένου του ότι ο δίσκος σου έχει Hardware/Physical/Mechanical Damage και είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν χτυπήσει κύλινδροι και κεφαλές...

 

PS: Έπαθα ακριβώς το ίδιο με ένα δικό μου δίσκο πριν κάποιο καιρό κι έχασα σχεδόν 500GB σε DATA... Δεν μπήκα καν στον κόπο να ασχοληθώ, ο δίσκος είχε αποκτήσει ένα trasnfer rate 800kb/sec...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα φιλε.Θαφτον στην αυλη και παρε αλλον:lol:

 

αμα δεις τα σκουρα με την πρωτη παρατα τα,δεν θα καταφερεις τπτ.Η καταψυξη που λενε

εδω ΑΝ πετυχει θα ειναι για 5 λεπτα το πολυ μεχρι να πας απο την κουζινα στο συστημα σου θα χει τελειωσει ο χρονος:mrgreen: οποτε μαζευε λεφτα, Καλη τυχη παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα φιλε.Θαφτον στην αυλη και παρε αλλον:lol:

 

αμα δεις τα σκουρα με την πρωτη παρατα τα,δεν θα καταφερεις τπτ.Η καταψυξη που λενε

εδω ΑΝ πετυχει θα ειναι για 5 λεπτα το πολυ μεχρι να πας απο την κουζινα στο συστημα σου θα χει τελειωσει ο χρονος:mrgreen: οποτε μαζευε λεφτα, Καλη τυχη παντως

 

Εκτός κι αν βάλει κάνα Peltier πάνω από το δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..εγώ πάλι,πήγαινα χαλαρά στην πλατεία Αριστοτέλους,και είχα ένα δίσκο στην κωλότσεπη..Ξαφνικά και χωρίς προφανή λόγο,ΠΗΔΑΕΙ ο δίσκος από την κωλότσεπη κι αρχίζει να τρέχει..Αποσβολωμένος εγώ τον κοιτούσα,μέχρι που κάποιο βιαστικό αυτοκίνητο που πέρασε με "κίτρινο",τον χτύπησε πλαγιομετωπικά..

..Το χτύπημα τον έστειλε στο κασελάκι ενός πακιστανού που πωλούσε λαθραία τσιγάρα και εισιτήρια για το λεωφορείο..Δίπλα,ήταν κάτι ρουμάνοι..Έσπευσα προς τον πακιστανό,και όταν άπλωσα το χέρι στο κασελάκι του για να πάρω το δίσκο,μου είπε αυτός : "-..Jesus,brother!You expect this thing to WORK after all this?! "

Είχε δίκαιο...Ο δίσκος,δεν δούλεψε με τίποτα...

..Ποιό είναι το ηθικό δίδαγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...