Προς το περιεχόμενο

Έπεσε κάτω ο σκληρός δίσκος μου και δεν αναγνωρίζεται πια!


Stamatis28303

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
..εγώ πάλι,πήγαινα χαλαρά στην πλατεία Αριστοτέλους,και είχα ένα δίσκο στην κωλότσεπη..Ξαφνικά και χωρίς προφανή λόγο,ΠΗΔΑΕΙ ο δίσκος από την κωλότσεπη κι αρχίζει να τρέχει..Αποσβολωμένος εγώ τον κοιτούσα,μέχρι που κάποιο βιαστικό αυτοκίνητο που πέρασε με "κίτρινο",τον χτύπησε πλαγιομετωπικά..

..Το χτύπημα τον έστειλε στο κασελάκι ενός πακιστανού που πωλούσε λαθραία τσιγάρα και εισιτήρια για το λεωφορείο..Δίπλα,ήταν κάτι ρουμάνοι..Έσπευσα προς τον πακιστανό,και όταν άπλωσα το χέρι στο κασελάκι του για να πάρω το δίσκο,μου είπε αυτός : "-..Jesus,brother!You expect this thing to WORK after all this?! "

Είχε δίκαιο...Ο δίσκος,δεν δούλεψε με τίποτα...

..Ποιό είναι το ηθικό δίδαγμα;

 

χαχαχαχαχ:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου ετυχε σε ενα φορητο δωρο απο connex...

Ξερει κανεις τι εγγυηση εχουν αυτα?

Αν τους το παω και κανω τον κινεζο λετε να βγει τιποτις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου ετυχε σε ενα φορητο δωρο απο connex...

Ξερει κανεις τι εγγυηση εχουν αυτα?

Αν τους το παω και κανω τον κινεζο λετε να βγει τιποτις....

 

αν δεν εχει σημαδι απο την πτωση μαλλον θα στον αλλαξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να δοκιμάσεις να πάρεις έναν άλλο δίσκο ίδιο μοντέλο και να αντικαταστήσεις τα πλάτερ από τον παλιό στον καινούριο για να τα πάρεις αλλού, ακούγεται πολύ θεωρητικό ή πολύ καμένο; :lol:

 

πλακα στην πλακα οι εταιριες διασωσης κατι τετοιο κανουν νομιζω....

 

o skliros diskos ine poly eukolo na xalasei poso mallon an pesei katw.Eukolaaaaa man poli eukola.Kantu trisagio+g tn kado..Twra yparxun lyseis : 1)balton stn katapsiksh g kana misawro +8a dulepsi g kana 5lepto!sobara milaw. 2)an ksafnika parei mprosta gt paizei+auto me to O&O Disk recovery h format recovery mporeis na kaneis data recovery alla na ksereis pws an kanei o skliros hxo ine eksairetika diskolo na ine ok..Kalh tyxh pantws:mrgreen:

 

1. Ρε παιδια αυτο με την καταψυξη τι παιζει?ξεκολλαει λογο συστολων??το εχω δει και αλλου..

2. αν ξαφνικα αρχιζει να παιζει μηπως συμφερει ghost image αμεσα με το ghost 2003 απο ΒΙΟΣ?

 

PS μν γραφεις με greeklish μπορει να διαγραφει...:eek:

 

ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΕΛΕΟΣ.

Εμένα άμα θέλω να βγάλω τον σκληρό δισκο πάντα το αφήνω στο πάτωμα ποτέ δεν το αφήνω στο τραπέζι.

 

Προσεχε μν φαει καναν "κατα-λαθος-κλοτσο"!

 

++Hiren's BootCD 9.3

 

Eπιλέγεις το SpinRite το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι και το πιο αξιόπιστο για τέτοια ατυχήματα. Η πιθανότητα για σωστή και γρήγορη ανάκτηση είναι σχεδόν μηδαμινή δεδομένου του ότι ο δίσκος σου έχει Hardware/Physical/Mechanical Damage και είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν χτυπήσει κύλινδροι και κεφαλές...

 

PS: Έπαθα ακριβώς το ίδιο με ένα δικό μου δίσκο πριν κάποιο καιρό κι έχασα σχεδόν 500GB σε DATA... Δεν μπήκα καν στον κόπο να ασχοληθώ, ο δίσκος είχε αποκτήσει ένα trasnfer rate 800kb/sec...

αυτο το trasnfer rate το απεκτησε μετα την πτωση ή το ειχε απο πριν..?

γτ αν το απεκτησε μετα απο το να μν δουλευει καθολου καλα ειναι!!

 

..εγώ πάλι,πήγαινα χαλαρά στην πλατεία Αριστοτέλους,και είχα ένα δίσκο στην κωλότσεπη..Ξαφνικά και χωρίς προφανή λόγο,ΠΗΔΑΕΙ ο δίσκος από την κωλότσεπη κι αρχίζει να τρέχει..Αποσβολωμένος εγώ τον κοιτούσα,μέχρι που κάποιο βιαστικό αυτοκίνητο που πέρασε με "κίτρινο",τον χτύπησε πλαγιομετωπικά..

..Το χτύπημα τον έστειλε στο κασελάκι ενός πακιστανού που πωλούσε λαθραία τσιγάρα και εισιτήρια για το λεωφορείο..Δίπλα,ήταν κάτι ρουμάνοι..Έσπευσα προς τον πακιστανό,και όταν άπλωσα το χέρι στο κασελάκι του για να πάρω το δίσκο,μου είπε αυτός : "-..Jesus,brother!You expect this thing to WORK after all this?! "

Είχε δίκαιο...Ο δίσκος,δεν δούλεψε με τίποτα...

..Ποιό είναι το ηθικό δίδαγμα;

 

2η φορα π με κανεις να γελαω μονος μου σημερα....

το ηθικο διδαγμα:

ΠΑΝΤΑ να δενετε το σκληρο σας οταν το βαζετε στη κωλοτσεπη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάψηξη και αμα γίνεται αζωτο!!!! ΤΟ είχαμε πάθει με τον σκληρό του συγκάτοικου. Αρχισε να κάνει περίεργους θορύβους και να πήγαίνει ποιο αργά αλλα δεν δώσαμε σημασία γιατι λιώναμε στο red alert-lan.Κάποια στιγμή κόλησε στα windows και δεν επανήλθε.Μετα απο 1 μέρα!! στην κατάψηξη ως εκ μαγείας ξαναφόρτωσε τα windows αλλά είχαμε μείνει τοσο αποσβολομένοι που δεν αντιγράψαμε τίποτα. Περιτό να πώ πως αντεξε μόνο 3-4 λεπτά, ισα ισα να δούμε πως τα αρχεία είναι εκεί και μετά ξανακόλησε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω έναν Seagate 320Gb απ'το πλαίσιο 1 χρόνο και σε κάτι μήνες απ'την αγορά του άκουσα τον γνωστό ήχο "κολλήματος"..."κλακ" (ακόμα και όταν είμαι στα Xp)!!

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα ως τώρα. (έχω τα Vista μέσα και τα χρησιμοποιώ σπάνια καθώς χρησιμοποιώ τα Xp προς το παρόν) Το κορυφαίο ποιο είναι εκτός του οτι έχω άλους 2 320Gb (Western digital όμως) οι οποίοι με ένα πρόγραμμα μου δείχνουν οτι έχουν health 100% ενώ ο Seagate 71% (και ας είναι πιο καινούργιος)??

Οτι μια φορά που ξεσκόνιζα το κουτί και τα ξύλωνα όλα (θέμα ρουτίνας πια) μου έμεινε το πλαστικό διασύνδεσης SATA του σκληρού που κουμπώνει με το καλώδιο SATA, και τώρα είναι "γυμνός" με τα συρματάκια να εξέχουν και αν κρασάρει ο σκληρός δεν ξέρω αν θα έχει εγγύηση. Το θέμα είναι οτι όταν κατάλαβα οτι έμεινε μέσα στο καλώδιο το πλαστικό δεν άκουσα τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνει το πλαστικό όταν σπάει και φοβάμαι μήπως ήταν ελλατωματικό απ'την αρχή. Τι με συμβουλεύετε?

---------------------------

Όσο για το παλικάρι που έχει το πρόβλημα προτείνω να πάρεις ένα φθηνό εξωτερικό "κουτί" σκληρού. Βάλε έναν άλλο σκληρό για αρχή για να μη σου φάνε χρόνο τα Windows για τη γνωστή απαραίτητη εγκατάσταση που χρειάζεται η συσκευή και μετά τον αφαιρείς (τον σκληρό, όχι το κουτί. Το κουτί το αφήνεις συνδεδεμέτο αλλά με κλειστό διακόπτη λειτουργίας) . Το έχεις σε ετοιμότητα (ανοιχτός υπολογιστής, στην πρίζα το κουτί αλλά με κλειστό διακόπτη επαναλαμβάνω) και μόλις περάσει ο χρόνος που χρειάζεται στην κατάψυξη ο σκληρός, τρέχεις, τον συνδέεις, ανοίγεις τον διακόπτη και μεταφέρεις όσο πιο γρήγορα μπορείς τα αρχεία που χρειάζεσαι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν δεύτερο τον εχω και δεν τον βλέπει.. Οσο περνάει η ώρα

σταματάει να κανει τακ τακ... αλλα δεν ξερω αν είναι καλό ή κακό...

 

Δεν ξερω αν ελυσες το προβλημα σου, επειδη δεν μπορω να διαβασω ολες τις απαντησεις, επειδη ειχα το ιδιο προβλημα, χρειαστηκε να αλλαξω μονο το καλωδιο που συνδεει τον σκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

flo1,σου είχε πέσει και 'σένα κάτω ο σκληρός;;;;γιατί αυτουνού του ΕΙΧΕ πέσει..

LiKBeAsT,ναι,είναι θέμα συστολής (παίρνουν κάποια απόσταση οι κεφαλες από το platter..)

(όσο για το "ηθικό δίδαγμα",μάλλον είναι το "να' χαμε να λέγαμε..."..κάτι κάπου μεσ' το thread "εξηγεί" τι εννοω...)

George555,το health δεν έχει να κάνει με την ηλικία του δίσκου..μόνος είπες ότι ο seagate "είχε πρόβλημα"...όσο γισ τον sata που λες,δεν χάνεις τίποτα να επικοινωνήσεις με τη seagate και να ρωτήσεις αν "δέχονται" αυτή την "ευπάθεια" που μπορεί να είχε ο δίσκος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

flo1,σου είχε πέσει και 'σένα κάτω ο σκληρός;;;;γιατί αυτουνού του ΕΙΧΕ πέσει..

LiKBeAsT,ναι,είναι θέμα συστολής (παίρνουν κάποια απόσταση οι κεφαλες από το platter..)

(όσο για το "ηθικό δίδαγμα",μάλλον είναι το "να' χαμε να λέγαμε..."..κάτι κάπου μεσ' το thread "εξηγεί" τι εννοω...)

George555,το health δεν έχει να κάνει με την ηλικία του δίσκου..μόνος είπες ότι ο seagate "είχε πρόβλημα"...όσο γισ τον sata που λες,δεν χάνεις τίποτα να επικοινωνήσεις με τη seagate και να ρωτήσεις αν "δέχονται" αυτή την "ευπάθεια" που μπορεί να είχε ο δίσκος...

 

Να σαι' καλά φίλε μου!

Ευχαριστώ πολύ!

Θα το δοκιμάσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδια αν ειναι να τον βαλω στη κατψυξη ποση ωρα πρεπει να το αφησω;επισης ο σκληρος ειναι σε εγγυηση.αν το βαλω στη καταψυξη θα χαθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μην το γελάς καθόλου:Βγάλε ό,τι drive έχει πάνω από τον σκληρό,και γέμισε το παγοθήκες

:D

(..ασ' τον όσο εσύ νομίζεις...1,2 ώρες πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...