Προς το περιεχόμενο

Επένδυση


lostbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα παιδιά.

έχω να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με μια επένδυση που θέλουμε να κάνουμε στη οικογένεια μας.

έχουμε κάποια χρήματα τα οποία δε θέλουμε να κάθονται αλλα να να βρούμε έναν τρόπο να τα εκμεταλευτούμε και να βγάλουμε κανένα φράγκο απο αυτά.

οπότε η λύση είναι η επένδυση.

 

ακούμε διάφορες προτάσεις απο φίλους και γνωστούς και έχουμε καταλήξει σε 2.

 

1) να αγοράσουμε ένα διαμέρισμα και να το νοικιάζουμε.

σ'αυτο ακούμε διάφορα, όπως οτι με το καιρό χάνει την αξία του και τελικά δε θα έχουμε μεγάλο κέρδος.

 

2) να αγοράσουμε ένα ταξί και να το νοικιάζουμε.

 

 

ποιά νομίζετε οτι είναι καλύτερη λυση με πιο μεγάλο κέρδος?

έχετε να προτείνετε κάτι αλλο?

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γη !

Ένα οικόπεδο, ένα χωράφι, κάτι..

Ίσως σε εσάς δεν αποφέρει κέρδη, αλλά στα παιδιά σας σίγουρα. Εξαρτάται βέβαια και από την περιοχή.

Μπορεί να φέρει και σε εσάς σε μία 5ετία.

 

Το διαμέρισμα θα φέρει κάτι, αλλά έχει εφορία, φθορές, περίοδο που μπορεί να μείνει ξενοίκιαστο, περίεργους ενοικιαστές κτλ.

 

Το ταξί, δεν γνωρίζω αν λέει κάτι σαν επένδυση, έτσι ώστε να μπορέσεις να κάνεις απόσβεση κάποια στιγμή...

 

Επίσης στη μόδα είναι η κατασκευή μικρών σπιτιών σε νησιά με σκοπό την καλοκαιρινή εκμετάλλευση.

Γρήγορη απόσβεση και μικρό κόστος συντήρησης.

 

Για όλα παίζει ρόλο το τι κεφάλαιο θέλεις να δώσεις, και τι απόδοση περιμένεις και σε πόσο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα (πηγαίνοντας σε συμβουλους επενδύσεων, σε φίλους που ασχολούνται με επενδύσεις και σε φίλους εισοδηματίες) το που θέλεις να επενδύσεις εξαρτάται από την επαγγελματική σου θέση.

Και για να γίνω πιο σαφής εάν είσαι στο δημόσιο τομέα δεν μπορείς να κάνεις την καλύτερη (κατά τη γνώμη μου) επένδυση στο να φτιάξεις με τα λεφτά του κράτους ξενώνες σε τουριστικές περιοχές και να τις εκμεταλεύεσαι.

 

Ας πουμε ότι δεν θέλεις να ασχοληθείς με επιχείρηση και θέλεις να αφήσεις τα λεφτά σου κάπου και να σου δίνουν κάποιο κέρδος.

Κατ'αρχην αποκλείουμε τράπεζες, ταμιευτήρια, "σταθερά" αμοιβαια, ομόλογα και τα διάφορα άλλα σχετικά που είναι για κορόιδα.

 

Ο στόχος σου είναι να έχεις τουλάχιστον 7% κέρδος το χρόνο (σύμφωνα με "ειδικούς") οτιδήποτε χαμηλότερο είναι αποτυχία.

 

Το όλο μυστικό είναι στο να αγοράσεις κάτι φτηνά για να κάνεις γρήγορη απόσβεση.

 

Εγώ κατεληξα μετά από ψάξιμο στο να αγοράσω μεταχειρισμένες γκαρσονιέρες και να τις νοικιάζω. Εν συντομία θα σου πω ότι ξεκίνησα με σκοπό να αγοράσω οικόπεδο αλλά δεν αξίζει διότι θα το αγοράσεις σε πολύ ακριβή τιμή και είναι απίθανο να ανέβουν κι άλλο οι τιμές. Άρα εάν μείνουν στάσιμες εσύ μόνο θα χάνεις λεφτά.

Μετά σκέφτηκα για αγορά μισής άδειας ταξί αλλά παραξενεύτηκα που πουλάνε όλοι τόσο έυκολα τις άδειες και το έψαξα καλύτερα. Οι άδειες ταξί ξεκίνησαν από 100.000 ευρώ πριν από 5 χρόνια και τώρα έχουν πάει στα 320.000! Φυσικά τα λεφτά που βγάζει ένας ταξιτζης δεν έχουν ανέβει τόσο ώστε να δικαιολογούν την αύξηση της τιμής (κυρίως σε Αθήνα - Θεσνικη λόγω μετρό κτλ). Κοινώς ψάχνουν για μαλάκες. Οπότε ΜΟΝΟ εάν θα οδηγείτε εσείς το ταξί αξίζει και απλώς για το μεροκάματο.

 

Καινούριο σπίτι δεν αξίζει να αγοράσεις ούτε με σφαίρες. Αρα καταλήγουμε στη μεταχειρισμένη γκαρσονιέρα. Που φυσικα θέλει ψάξιμο αλλά υπάρχουν ευκαιριες. Εγώ έχω βρει 2 μεχρι στιγμής από 34 και 35 χιλιάριακα και τις νοικιάζω 280 ευρώ τη μια! Αυτό είναι σίγουρη επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε Fan...

Έχεις δώσει 70.000? και βγάζεις τον χρόνο 280x2x12=6720?, μετά φόρων, συντήρησης κτλ γύρο στα 4-5 χιλιάρικα? Ε, δεν είναι και πολύ καλά:).

 

Αν έχεις χρόνο και λεφτά, μπορείς να βγάλεις λεφτά από χρηματιστηριακές αγορές με πολύ λίγο ρίσκο. Το τελευταίο τρίμηνο η μετοχή της εθνικής τράπεζας έχει κυμανθεί από 43 μέχρι 47?. Αν κάποιος αγόραζε 43 και πούλαγε 47 τις τρεις φορές που έκανε μια τέτοια διακύμανση και θεωρώντας ότι το μισό ? από τα 3 κέρδος θα τα έδινε για προμήθειες (πολύ μεγάλο νούμερο προφανώς, είναι πολύ μικρότερες), θα είχε βγάλει 7,5? ανά μετοχή σε 3 μήνες, ποσοστό σαφώς μεγαλύτερο από 15%, σε τρεις μήνες, με την πιο σταθερή και σίγουρη μετοχή της αγοράς, με τρία μπες βγες.

 

Εγώ αγόρασα την τρίτη κάποιες μετοχές της ΜΙΓ (παίζω με μικρά ποσά, περισσότερο ως χόμπι). Τα αγόρασα 5,06?, χθες η μετοχή είχε 5,86. Δηλαδή σε 2-3 μέρες ποσοστιαία έβγαλα όσα βγάζεις από την επένδυσή σου σε 2 χρόνια...

 

Τες πα, αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα λεφτά βγαίνουν μετακινώντας προσεχτικά και μελετημένα λεφτά. Αν δεν κατέχεις τις γνώσεις, τα δίνεις σε κάποιον που τις έχει (έναντι προμήθειας). Όταν με πολύ συντηρητικές στρατηγικές τα αμοιβαία αναδυόμενων αγορών δίνουν 50% το χρόνο, καταλαβαίνεις... Μπορείς να βάλεις 20.000 σε κάτι τέτοιο, υψηλού ρίσκου και τα υπόλοιπα τα επενδύεις με ένα καλό σίγουρο 5% και γενικά είσαι καλύτερα από το να αγοράσεις πάγια γιατί είσαι πολύ πιο ευέλικτος. Τες πα, that's my opinion...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με πολύ συντηρητικές στρατηγικές τα αμοιβαία αναδυόμενων αγορών δίνουν 50% το χρόνο, καταλαβαίνεις..

εδω υπερβαλεις ή ;

για δωσε κανα παραδειγμα. Εδω παντως δεν θα εβαζα ουτε 1 ? σε κατι τετοιο, ουτε οι πυραμιδες δεν υποσχονται τοσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, φέτος ήταν μια δύσκολη χρηματιστηριακά χρονιά με μεγάλες πτώσεις και διακύμανση και 2-3 θέματα που ακόμα προκαλούν ανησυχία.

 

Παρ' όλα αυτά όμως σε παραπέμπω σε αυτό το linkάκι: world markets όπου σε προσκαλώ να θαυμάσεις τις αποδόσεις (του γενικού δείκτη!) των αγορών της Κίνας και τις Βραζιλίας όπου 3-4 χρόνια τώρα προσφέρουν παρόμοιες και μεγαλύτερες αποδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ειδα, αυτα ετσι οπως αποτομα ανεβαινουν ετσι κατεβαινουν. Δεν ξερω αν θυμασαι πριν λιγα χρονια με το Ρωσικο δεικτη...

 

anyway, οποιος δεν φοβαται το ρισκο καλα ειναι.

 

edit:

 

Ο στόχος σου είναι να έχεις τουλάχιστον 7% κέρδος το χρόνο (σύμφωνα με "ειδικούς") οτιδήποτε χαμηλότερο είναι αποτυχία.

απο που προκυπτει αυτο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε Fan...

Έχεις δώσει 70.000? και βγάζεις τον χρόνο 280x2x12=6720?, μετά φόρων, συντήρησης κτλ γύρο στα 4-5 χιλιάρικα? Ε, δεν είναι και πολύ καλά:).

 

 

Κάτσε μισό λεπτό λες ότι δεν είναι και πολύ καλά αυτό το σίγουρο κέρδος; Που μπορείς να βρεις τέτοιο ποσοστό με σίγουρο το κεφάλαιο σου;

Να χτυπήσω ξύλο μέχρι στιγμής δεν έχω πληρώσει τίποτα για συντήρηση (άντε περίπου 180 ευρώ για κάτι ψιλολόγια για να πω την αλήθεια). Όσο για εφορία....

 

Δεν λέω με το χρηματιστήριο βγάζεις σίγουρα πιο πολλά λεφτά αλλά δεν έχεις εξασφαλισμένο το κεφάλαιο σου.

 

Προσωπικά δεν ξέρω καλύτερο τρόπο επένδυσης με εξασφαλισμένο το κεφάλαιο από τις μεταχειρισμένες γκαρσονιέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....παρά εμάς τους εικοσάρηδες που δεν έχουμε βγάλει φράγκο στη ζωή μας?

εδω κανεις ενα μικρο λαθος....ξερω αρκετους εικοσαρηδες που ζουν με τα λεφτα τους.

(νταξει,τρωνε και κοιμουνται στο σπιτι ακομα...)

 

προσωπικα αν ειχα λεφτα θα εφτιαχνα ενα γκαραζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον platongr.

 

Το διαμέρισμα μπορεί να'χει κέρδη αλλά έχει και έξοδα.

 

Το ταξί ξέχνα το.Για να αγοράσεις ταξί και να το νοικιάσεις θα πρέπει να βγάλεις άδεια ταξί,που είναι πανάκριβη.Ο θείος μου που είναι ταξιτζής έχει μισό ταξί και ήθελε να πάρει ολόκληρο.

Μαζί με την άδεια βγαίνει κάπου στα 270.000 ευρώ. :rolleyes:

 

Η γη είναι το καλύτερο.Αγοράζεις δυο-τρια οικόπεδα σε σημεία που θα έχουν ζήτηση μετά απο λίγα χρόνια (όπως σε περιοχές που στο άμεσο μέλλον θα ενταχθούν στο σχέδιο πόλης) και θα δεις πως θα ανέβει η αξία τους.

Για παράδειγμα,στην περιοχή που μένω πριν 5 χρόνια το οικόπεδό που αγοράσαμε ήταν γύρω στις 11.000 ευρώ,τώρα αν το πουλάγαμε θα έπιανε γύρω στις 36.000.

Δεν είναι και λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, φέτος ήταν μια δύσκολη χρηματιστηριακά χρονιά με μεγάλες πτώσεις και διακύμανση και 2-3 θέματα που ακόμα προκαλούν ανησυχία.

 

Παρ' όλα αυτά όμως σε παραπέμπω σε αυτό το linkάκι: world markets όπου σε προσκαλώ να θαυμάσεις τις αποδόσεις (του γενικού δείκτη!) των αγορών της Κίνας και τις Βραζιλίας όπου 3-4 χρόνια τώρα προσφέρουν παρόμοιες και μεγαλύτερες αποδόσεις.

 

Καλά ο δείκτης της Κίνας όλα τα λεφτά έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσα χρήματα μιλάμε ρε κουμπάρε αν δεν είμαι αδιάκριτος;

 

Και μην πει κανείς φωστήρας ότι είτε 5 ευρώ είτε 5 εκατομμύρια είναι το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...