Προς το περιεχόμενο

Crucial Ballistix ερώτηση για ψαγμένους SOS


Vice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά πρόσφατα πήρα τις συγκεκριμένες μνήμες απο το e-shop οι οποίες είναι στα DDR2 PC2-8500 1066 mhz 5-5-5-15.

 

βάζω cpu-z να δω τι παίζει και μου βγάζει οτι είναι PC2-6400 στα 800Mhz 4-4-4-12.

 

ο κωδικός προϊόντος σύμφωνα με την εταιρία για τις 1066mhz είναι BL2KIT12864AA1065

και αύτο ακριβώς γράφει και πάνω στις δικές μου.

 

οι αντίστοιχες στα 800mhz έπρεπε να γράφουν BL2KIT12864AA804

 

 

Τι παίχτηκε τώρα, έκαναν λαλακία στο e-shop ή παιζει κανα άλλο σκηνικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μπορει να πω βλακεια αλλα μηπως ειναι παλιο το cpu-z που χρησιμοποιεις και δεν μπορει να "διαβασει" τις καινουριες??

 

Δοκιμασες να κατεβασεις την τελευταια εκδοση του???

 

Παντως αναφορικα με το S/N εισαι σωστος γιατι εχω τις 800αρες τις Ballistix προσφατα αγορασμενες και οντως ο κωδικος ειναι ο ανωτερω, ο 804.

 

Μηπως η μητρικη σου δεν υποστηριζει 1000αρες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι και με το τελευταίο τα ίδια γράφει. έχει λιγο περισσότερες πληροφορίες αλλα στο σημείο που μας ενδιαφέρει τα ίδια λέει.

 

cpu-z έκδοση 1.42

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το cpu z δεν τις διαβάζει 8500 γιατί έχουν σαν main προφίλ στο spd τούς 6400 για να μπορούν να κάνουν boot σε μητρικές που δεν υποστηρίζουν 1066 Mhz

 

 

Vatos Locos με έκαψες τώρα.

 

Με το καινούριο cpu-z μου βγάζει ακριβώς τα ιδια με την εικόνα που πόσταρες. μέχρι και στο site της εταιρείας μπήκα αλλα δεν το βρήκα πουθενα αυτο που λες.

 

καλα έγραψα στον τίτλο "για ψαγμένους" :fear:

 

 

Frenzy Την ASUS P5KC έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι απλό αν είχες board που υποστηρίζει EPP θα τις έβλεπε με την μία 1066 σε board χωρίς EPP πάει στα 2 πρώτα προφίλ JEDEC#1 & JEDEC#2

στην περίπτωσή μας στο JEDEC#2 για αυτό και το cpu z τις βλέπει σαν 6400 και η μητρική σου αν αφήσεις τα timings στο auto δίνει 5-5-5-18

αν δεν είχαν αυτά τα JEDEC δεν θα ήταν συμβατές με boards χωρίς EPP support / Sli Ready

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι απλό αν είχες board που υποστηρίζει EPP θα τις έβλεπε με την μία 1066 σε board χωρίς EPP πάει στα 2 πρώτα προφίλ JEDEC#1 & JEDEC#2

στην περίπτωσή μας στο JEDEC#2 για αυτό και το cpu z τις βλέπει σαν 6400 και η μητρική σου αν αφήσεις τα timings στο auto δίνει 5-5-5-18

αν δεν είχαν αυτά τα JEDEC δεν θα ήταν συμβατές με boards χωρίς EPP support / Sli Ready

 

 

δηλαδή αυτό τι σημαίνει? οτι τρέχουν στα 1066 και απλά τις δείχνει οτι τρέχουν στα 800 ή οτι τρέχουν πραγματικά στα 800?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι δείχνει το CPU-Z είναι σωστό. Οι μνήμες υψηλών επιδόσεων δεν απευθύνονται σε χρήστες που τους πιάνει ταράκουλο όταν τους λένε πως θα πρέπει να μπουν BIOS, να βγάλουν τις ρυθμίσεις της RAM από το Auto και να ορίσουν manual τιμές. Αν θέλεις να τρέχεις τις μνήμες σου στις μέγιστη rated συχνότητα που δίνει ο κατασκευαστής, αυτό ακριβώς πρέπει να κάνεις. Αν περιμένεις αφήνοντάς τες στο Auto να παίξουν εκεί που θέλεις, απλά περιμένεις τσάμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι τρέχουν στα 800 και πρέπει να τις πας με το χέρι στα 1066 ;)

 

 

Δηλαδή θα τις clockάρω για να πάνε στα 1066 ή θα ξεκλειδώσω απλά το feature? δεν έχω ιδέα πάντως για κανένα απο τα 2 πως γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας στο Bios και θα δώσεις πιο μεγάλο διαιρέτη και θα πάνε 1066 μετά δώσε και τα timings με το χέρι αν ψάξεις εδώ στο forum θα βρεις πολλούς τρόπους να το κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας στο Bios και θα δώσεις πιο μεγάλο διαιρέτη και θα πάνε 1066 μετά δώσε και τα timings με το χέρι αν ψάξεις εδώ στο forum θα βρεις πολλούς τρόπους να το κάνεις

 

 

μεσα στο bios βρήκα τα εξής:

 

Ai overclocking auto/standard/NOS

cpu ration control auto/manual

dram frequency auto/667/800/889/1067

dram timing control auto/manual

dram static read control auto/disable/enable

dram dynamic write control auto/disable/enable

 

 

transaction booster auto/disable/enable

clock overcharging mode auto/700/800/900/1000

 

cpu spread spectrum auto/disabled

pcie spread spectrum auto/disabled

 

 

μπορώ να πειράξω το dram frequency μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...