Προς το περιεχόμενο

P35 ή Χ38;


N.I.C

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά και κάλες γιορτές. Επειδή σκοπεύω στο έμεσσο μέλλον να κάνω μια full αναβάθμιση στο pc μου (Μητρική, ΚΜΕ,VGA), θέλω να ρώτησω ποιά μητρική να πάρω: μια με chipset P35 ή με X38; Επίσης κάτι ακόμα: στις Χ38, μπόρω να συνδέσω ΑΤΑ δίσκους; γιατί και οι δύο δίσκοι μου είναι ΑΤΑ. Ποιά εταιρία πρότεινετε; Α φυσικά να είναι συμβατές με Intel Quad Core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

X38 FTW. Μπορείς να συνδέσεις ATA συσκευές αλλά δεν θα στο συνιστούσα επειδή ο JMicron controller είναι λίγο για τα μπάζα.

 

Κάνε ένα search πάντως επειδή έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X38 FTW. Μπορείς να συνδέσεις ATA συσκευές αλλά δεν θα στο συνιστούσα επειδή ο JMicron controller είναι λίγο για τα μπάζα.

 

Κάνε ένα search πάντως επειδή έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα ;)

 

vasika epeidi kai oi 2 diskoi mou einai ATA gi auto. Ti ennoeis akrivos otan les gia ta baza gia ton controller? Den leitourgei swsta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται; Θεωρείτε αναγκαίο να αλλάξω δίσκους; Υπάρχει πιθανότητα να βγούν καίνουργια μοντέλα με καλύτερο controller για ΑΤΑ; Γιατί είναι οι δίσκοι είναι σχετικά καινούργιοι και σκοπεύω να πάρω ακόμη έναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα search πάντως επειδή έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα ;)

 

Meta apo mia vasanistiki ereuna sxedon pantou, vrika arketes xrisimes plirofories sxetika me mitrikes kai kirios gia tin Maximus Formula tis Asus kai tin GA-X38-DQ6 tis Gigabyte. Epeidi mallon mia apo tis 2 tha paro, thelo na mou peite ean boreite prota apo ola poia apo tis 2 aksizei? eida mesa sto insomnia oti oi gnomes einai dixasmenes oson afora tis dio kataskeuastries etairies. To poio simantiko omos pou thelo na mou peite einai ena boro na sindeso se autes tis 2 ATA siskeues :shifty:. Den anaferetai sxedon tpt gia tis ATA pouthena kai exo panikovlithei:shock::shock:. Plz Help!!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meta apo mia vasanistiki ereuna sxedon pantou, vrika arketes xrisimes plirofories sxetika me mitrikes kai kirios gia tin Maximus Formula tis Asus kai tin GA-X38-DQ6 tis Gigabyte. Epeidi mallon mia apo tis 2 tha paro, thelo na mou peite ean boreite prota apo ola poia apo tis 2 aksizei? eida mesa sto insomnia oti oi gnomes einai dixasmenes oson afora tis dio kataskeuastries etairies. To poio simantiko omos pou thelo na mou peite einai ena boro na sindeso se autes tis 2 ATA siskeues :shifty:. Den anaferetai sxedon tpt gia tis ATA pouthena kai exo panikovlithei:shock::shock:. Plz Help!!!:-D

 

Έχεις και την επιλογή της Asus P5E, ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά με τη maximus.

Για το άλλο που ρωτάς...από τα specs της Ρ5Ε & Maximus Formula όπως αναφέρονται στο site της asus:

JMicron® JMB368 PATA controller

1 xUltraDMA 133/100/66/ up to 2 PATA devices

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κάτι άλλο τώρα που το θυμήθηκα: Έγω έχω το Thermaltake Soprano Midd Tower. Θα χωρέσει μια από τις μητρικές παραπάνω έτσι δεν είναι; ΑΤΧ ειναι και οι δυο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...gia tin Maximus Formula tis Asus kai tin GA-X38-DQ6 tis Gigabyte.

boro na sindeso se autes tis 2 ATA siskeues :shifty:. Den anaferetai sxedon tpt gia tis ATA pouthena kai exo panikovlithei

Οι μητρικές που διάλεξες, ειναι σχεδόν ίδιες, με 55 Ε διαφορά.Βέβαια, η Gigabyte δεν εχει καμία θέση για ΑΤΑ δίσκους, μπορείς όμως μ' αυτό να συνδέσης μέχρι 4 ΑΤΑ συσκευές.

Γνώμη μου : Παίρνεις την Gigabyte 200 Ε και τον controller 27,5 Ε και καθάρισες.Πάντως όποια μητρική και να πάρης, σίγουρα χωράει στο κουτί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μητρικές που διάλεξες, ειναι σχεδόν ίδιες, με 55 Ε διαφορά.Βέβαια, η Gigabyte δεν εχει καμία θέση για ΑΤΑ δίσκους, μπορείς όμως μ' αυτό να συνδέσης μέχρι 4 ΑΤΑ συσκευές.

Γνώμη μου : Παίρνεις την Gigabyte 200 Ε και τον controller 27,5 Ε και καθάρισες.Πάντως όποια μητρική και να πάρης, σίγουρα χωράει στο κουτί σου.

 

Τελικά και της Gigabyte πέρνει ΑΤΑ, τουλάχιστον αυτο γράφει στο επίσημο site (1xIDE) ισχυεί αυτό? Και τα Driver(DVDRW, DVD ROM) τα συνδέω σε FDD; σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράφει οτι εχει 1xIDE , μπορείς να συνδέσεις 2χΑΤΑ συσκευές.

Τώρα, για τα optical drives, τί εννοείς οτι θα τα συνδέσεις "σε FDD" ?? :confused::confused:

FDD σημαίνει Floppy Disk Drive (κι' αυτό, ΑΤΑ είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου τα μπλέξατε μου φαίνεται... Τα optical drives σου (DVD-ROM δηλαδή...) μπαίνουν σε ΑΤΑ. Το ίδιο και οι 2(?) σκληροί σου. Άρα δε σε φτάνει το ένα κανάλι ΑΤΑ καθώς πάιρνει 2 συσκευές... Αλλιώς θα πρέπει να αλλάξεις σκληρούς ή dvd drives...

Η δισκέτα δεν έχει καμία σχέση.Φυσικά μπορείς να βάλεις και τον controller που προτάθηκε παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...