Προς το περιεχόμενο

Ποιό τροφοδοτικό για SLI με 2 8800GT VGA


nhn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1000ari psu? ti 8a to kaneis an epitrepetai? akoma kai gia triple sli me 3x8800 Ultra 850ari trofodotiko se kalyptei...

όχι ρε παιδιά για workstation πάει, όχι για pc, σε pc πάνω από 450-500 δεν νομίζω να χω βάλει ποτέ

το calculation βγάζει - ανάλογα και με τη χρήση - γύρω στα 800 με 850 αλλά θέλω να υπάρχει και ένα περιθώριο για το μέλλον, επέκταση σε μνήμες και σκληρούς, αλλά και ένα ψυχολογικο περιθώριο ασφαλείας

τα hot-swap τροφοδοτικά για servers είδα πως δεν με εξυπηρετούν σε τπτ που να χρειάζομαι για να τα πληρώσω τόσο που κοστίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κι αν το δίπλωσα :lol:

μου φαίνεται ο καθένας γράφει ότι του κατέβει τότε...

thnx με καθησύχασες πάντως για το galaxy! έχω σχεδόν τελειώσει όλες τις παραγγελίες

μένουν μόνο τα θέματα ψύξης που πλάκα πλάκα θα κοστίσουν αρκετά ευρώ τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 kw τροφοδοτικό , καλά έχουμε τρελλαθεί τελείως . Για σύγκριση και μόνο να πω , ότι ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας (από τις πιο ενεργοβόρες ηλεκτρικές μονάδες) έχει αντίσταση 4kw ,και τα ηλεκτρικά σίδερα από 2-4kw.

όπως πάει η δουλειά σε λίγο θα χρειαστεί να υπογράψουμε και συμβόλαιο αποκλειτικής τροφοδοσίας με την ΔΕΗ , όπως κάνουν οι μεγάλες εταιρείες , για να έχουμε αρκετό ρεύμα στο pc . Να δούμε τι άλλο θα δούμε , για να μας πάρουν τα λεφτά οι ωραίες εταιρίες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να προσέξεις σε ένα τροφοδοτικό δεν είναι τόσο τα watt αλλά το πόσες γραμμές +12v έχει και πόσα amperes μπορεί να σου δώσει.Για παράδειγμα ενα τροφοδοτικό 600w μπορεί να είναι καλύτερο απο ένα 700w αν έχει περισσότερες γραμμές +12v ή να αποδίδει περισσότερα amperes απο το δεύτερο.

Τώρα για sli με 8800gt ακόμα και με ένα 600άρι θα είσαι μια χαρά αν πληρεί τις παραπάνω προυποθέσεις.Ανάλογα με τις ανάγκες σου και τα λεφτά που διαθέτεις διαλέγεις και παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε παιδιά για workstation πάει, όχι για pc, σε pc πάνω από 450-500 δεν νομίζω να χω βάλει ποτέ

το calculation βγάζει - ανάλογα και με τη χρήση - γύρω στα 800 με 850 αλλά θέλω να υπάρχει και ένα περιθώριο για το μέλλον, επέκταση σε μνήμες και σκληρούς, αλλά και ένα ψυχολογικο περιθώριο ασφαλείας

τα hot-swap τροφοδοτικά για servers είδα πως δεν με εξυπηρετούν σε τπτ που να χρειάζομαι για να τα πληρώσω τόσο που κοστίζουν

 

Κι εγώ σε Workstation το έχω το Galaxy.

Όταν υπολόγισα τι καταναλώσεις τα 850 W έφθαναν μια χαρά ακόμα και για τα μελλοντικά εξαρτήματα κι αυτός ήταν ο λόγος που δεν πήγα στο 1000άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρίχες κατσαρές τα psu calculators

όντως έχεις δίκιο και γω εκεί κατέληξα τελικά

δεν είχα κοιτάξει καν τα 850 βασισμένος στο calculation γνωρίζοντας βέβαια ότι θα βγάλει λίγο παραπάνω και σωστά

όμως τυχαία πέρασα χθες δίπλα από το 850 galaxy και το έπιασα να διαβάσω τι γράφει

ε τα ίδια γράφει με το 1000άρι

4 cpu x 4 cores x 2 pci-e sli x 24 hdd...

ε όσο απαιτητικό και να είναι αυτό που θα φτιάξω και με 2 cpu και με 10 hdd και τις μνήμες να φούλαρα στο μέλλον

ε και πάλι ούτε στα μισά δεν φτάνω αυτές τις απαιτήσεις που καλύπτει και το 850

 

[EDIT]: έσβησα ένα ερώτημα για capacitor aging, βρήκα ένα σχετικό post του cm

 

επίσης επειδή το καλοκαίρι δε μπορώ να το ρισκάρω χωρίς air conditioner - θα δείξει βέβαια - γιατί όλα τα κομμάτια είναι

πανάκριβα και δεν παίζει εκτός εγγύησης να έχω χρήματα για αντικατάσταση, σκέφτομαι αναγκαστικά για w/c

αλλά δεν έχω ιδέα για w/c, γενικά δεν το είχα για χρήσιμο για μη overclockers αλλά τελικά το προηγούμενο καλοκαίρι είχα προβλήματα με τα υπόλοιπα pc μου οπότε σε αυτό σκέφτομαι κι αυτήν την επιλογή

κανείς δεν χρησιμοποιεί w/c σε τέτοια συστήματα αλλά απτην άλλη ούτε για ελλάδα έχουν σχεδιαστεί ούτε για μη κλιματιζόμενους χώρους

αυτό το σύστημα θα παίρνει από το psu ή όχι? πόσο θα τρώει το w/c?

 

κι άλλο ένα - sorry για το πρήξιμο αλλά δεν έχω βρει πολλούς που να έχουν workstation για να τους πρήξω

εσύ του έχεις αλλάξει τα ανεμιστηράκια ή άφησες τα δυνατά? έτοιμο σε κουτί πήρες? πιστεύεις ότι είναι απαραίτητο server κουτί ή όχι?τι έχεις κάνει για το θόρυβο?

το είχα ξαναρωτήσει αυτό αλλά γενικότερα δεν γνώριζαν πολλοί από τέτοια μηχανήματα και δεν μου απάντησαν

sorry που έχω ξεσκιστεί στα offtopic, δεν το κάνω συχνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κουτί Coolermaster Cosmos 1000.

Ανεμιστήρες τους δικούς του συν προσθήκη ανεμιστήρα σκληρών.

Τροφοδοτικό αυτό που προανέφερα.

Καμία άλλη αλλαγή.

Τώρα αν έχεις πρόβλημα με το λιγοστό θόρυβο, τότε πρέπει να αλλάξεις όλα τα ανεμιστηράκια με silentX της ίδιας ροής (m³/h), αλλά το θεωρώ λιγάκι τραβηγμένο.

Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις o/c σε μηχάνημα WS το w/c δεν χρειάζεται.

Όλα τα συστατικά αντέχουν μέχρι και σε 50°C θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Γενικά δεν θα σου πρότεινα o/c σε τέτοια μηχανήματα.

Τέλος για να μην το εκθέτεις σε οριακές θερμοκρασίες, η χρήση air condition είναι απαραίτητη.

Και μια παρατήρηση. Το 1000ρι τροφοδοτικό θα το χρειαστείς μόνο αν βάλεις πάνω από 16GB RAM και έχεις και όλα τ' άλλα στο full όσο αφορά το rail που τροφοδοτεί το mobo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx a lot - το μόνο που δεν κατάλαβα όμως:

Κουτί Coolermaster Cosmos 1000. Καμία άλλη αλλαγή.

passive είναι οι ψύκτρες σου?

γιατί αν είναι active πως γίνεται να μην άλλαξες ανεμιστηράκια?

για τι επεξεργαστές μιλάμε?

-

o/c προφανώς δεν θα κάνω, w/c όμως μάλλον γιατί δεν πρόκειται να βρω ψύκτρες πουθενά, δε ζητάω τπτ υπερβολικό ούτε από μείωση θορύβου ούτε από θερμοκρασίας αλλά δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση, οι after market ψύκτρες δε χωράνε παρά μόνο χωρίς fans και αυτό παίζεται δλδ

-

α και για το w/c από το τροφοδοτικό θα παίρνει έτσι, αν βάλω θα φτάνει το 850? υποθέτω ναι ή στα όρια?

edit: ok συμπεριλαμβάνεται στην απάντηση για το 100άρι, οπότε υποθέτω πως θα φτάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπερα ξερει κανεις καταστημα που να πουλει καλωδια SLI θελω ν συνδεσω 2 καρτες γραφικων το e-shop k plaisio τουλαχιστον εδω στην κρητη, (το e-shop κ της αθηνας ολα γενικως ειναι ανοργανοτα δεν ειχαν καλωδια για της καρτες κ του το ειχα πει του πωλητη 10 φορες με τα καλωδια μεσα αλλιως μην την στειλετε κ μ την στελνουν χωρις καλωδια την 2η καρτα αν δεν βρω SLI δεν προκειται να παω να την παραλαβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...