Προς το περιεχόμενο

Boot Disk Error


OPC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά!

 

Λοιπόν,το πρόβλημα έχει ως εξής : Bootarontas το pc βγάζει μύνημα Boot Disk Error αμέσως μετά το bios και δεν φορτώνει τα Windows!

 

Ο σκληρός απεβίωσε ? Μπορώ να τον ελένξω με κάποιον τρόπο ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μηπως απλα κατι πηγε στραβα με τα windows και πρεπει να ξαναγραψεις το bootsector?

Κανε boot απο το cd των xp,μπες στν recovery console και δωσε c:\fixmbr και fixboot,αν ειναι οντως αυτο το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ξεχασμενο CD, usb flash η δισκεττα και το pc παει να ξεκινησει διαβαζοντας πρωτα αυτα, ρυθμισε το bios να ξεκιναει απο το δισκο με το λειτουργικό και βγαλε οτιδηποτε απο τα ανωτερω εχεις ξεχασμενα πανω στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά,χρόνια πολλά,καλή χρονιά.

 

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί δυστυχώς λύση δεν βρέθηκε και μάλλον χειροτέρεψαν τα πράγματα!

 

Gi0 έκανα αυτά που μου είπες αλλά δυστυχώς δεν έγινε τπτ!

 

Μετά το μύνημα που μου βγάζει για Disk boot error μου ζητάει system disk. Ποία εννοεί ? Την δισκέτα του mobo για τους SATA drivers ?

Την βάζω αλλά στο restart που κάνει μου λέει NTLDR is missing!

 

Μήπως παίζει τπτ με τα jumpers ?

 

Έχω αρχεία της σχολής της αδερφής μου μέσα και τουλάχιστον να σωθούν αυτά και ο σκληρός δεν με νοιάζει καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σιγουρέψου ότι από το bios υπάρχει η επιλογή να boot-άρει από τον δίσκο σου.

 

2) Πρέπει να κάνεις fixmbr και να το κάνεις σωστά (από recovery console) .... 99% αυτό είναι το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Έχω σιγουρευτεί ότι υπάρχει επιλογή του σκληρού να bootarei (1st boot device).Και απο το setup του bios αλλά και απο F11 ο σκληρός φαίνεται κανονικά.

 

2) Έχω κάνει fixmbr απο το recovery console ( cd των ΧΡ και μετά R,σωστά? ) αλλά δεν γίνεται τπτ.Κάνει Restart αλλά μου βγάζει πάλι το ίδιο μύνημα :(

 

EDIT : Διαπύστωσα πως ενώ επιλέγω τον σωστό σκληρό για 1st boot disk ,αν κάνει restart το pc και ξαναμπω στο bios βλέπω πως ο σκληρός που έχω επιλέξει πριν για 1st boot disk ,βρίσκεται ως 2rd boot disk!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εύχομαι να μην έχεις και άλλο σκληρό μέσα και έκανες fixboot και fixmbr σε αυτόν , γιατί θα έχεις προβλήματα μετά. Πιθανώς να θέλει format.

 

Όσο για το boot disk error, δοκίμασέ τον σε άλλο pc πρώτα να σιγουρευτέις ότι "γυρίζει" και μπορείς να τραβήξεις δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Έχω σιγουρευτεί ότι υπάρχει επιλογή του σκληρού να bootarei (1st boot device).Και απο το setup του bios αλλά και απο F11 ο σκληρός φαίνεται κανονικά.

 

2) Έχω κάνει fixmbr απο το recovery console ( cd των ΧΡ και μετά R,σωστά? ) αλλά δεν γίνεται τπτ.Κάνει Restart αλλά μου βγάζει πάλι το ίδιο μύνημα :(

 

EDIT : Διαπύστωσα πως ενώ επιλέγω τον σωστό σκληρό για 1st boot disk ,αν κάνει restart το pc και ξαναμπω στο bios βλέπω πως ο σκληρός που έχω επιλέξει πριν για 1st boot disk ,βρίσκεται ως 2rd boot disk!

 

Καλημέρα σας και καλή χρονιά.

Ελπίζω να μην έχεις πάθει ότι έπαθα εγώ χτές και πέρασα μια ευχάριστη πρωτοχρονιά , ευτηχός όμως όλα διορθώθηκαν επιτυχός. :-)

Προσπαθώντας να συνδέσω ένα optical drive στο με το ίδιο καλώδιο ide του δίσκου που κάνει boot. Έτσι να πω ότι τα είχα πριν τα αποσυνδέσω εδώ και δύο εβδομάδες.

Καταρχήν μου άλλαξε την σειρά boot που έκαναν οι δίσκοι. Έχω άλλους δύο sata.

To έφτιαξα από το bios , και το bios έβλεπε κανονικά τον δίσκο που ήθελα να κάνει boot. Έκανα την διαδικασία με το cd των windows και έκανα repair αλλά το fixboot όλος περιέργως δεν ήθελε να γίνει γιατί λέει δεν βρέθηκε ο δίσκος.

Τότε έκανα boot με ένα live cd

 

miniPE-digiwiZ

 

και από εκεί χρησιμοποιόντας το partition magic είδα ότι ο δίσκος ήταν unallocated. Που σημαίνει ότι - χαθήκαμε :-D

Ευτηχός κάνοντας undelete μέσο του partition magic επανήλθε το πρώτο partition του δίσκου το οποίο και χρειαζόμουν για να γίνει boot.

Αφού τα κατάφερα και μπήκα μετά στα windows χρησιμοποίησα το Partition Table Doctor V3.5 για να επαναφέρω και το δεύτερο partition του δίσκου το οποίο ήταν 110 γίγα και γεμάτο :fear:

Όλα πήγαν καλά , νά'μαστε καλά και του χρόνου :lol:

Περιγράφω το πάθημα μου και την διαδικασία που ακολούθησα μήπως και κάτι από αυτά βοηθήσει τον φίλο μας να βρεί τα windows του.B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι παιδιά!

 

Πήρα τον σκληρό και τον έβαλα στο δικό μου pc και έχουμε τα εξής δυσάρεστα!

Ενώ φαίνεται κανονικά στην Διαχείριση Συσκευών (WD 1200JS) , στο Υπολογιστής μου δεν βλέπω τπτ. (Οι 2 που φαίνονται είναι partition του 80άρη)

Πιάνω τον σκληρό και φαίνεται πως γυρνάει,έχει μια μικρή δόνηση!

 

n5uxuxknbkzhsui7saia_thumb.jpg

 

myqiiac8i076r2fuby1d_thumb.jpg

 

Τι γίνεται ? Τζάμπα χάρηκα γμτ :(

 

gdp77 update bios για ποιον λόγο να κάνω ? Δεν άλλαξα ούτε hardware ούτε software.Χώρια που δεν έχω δοκιμάσει να κάνω ποτέ μου οπότε ας μην τα κάνω χειρότερα!

 

Φίλε wert τι είναι αυτό το Live Cd ? Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες να το δοκιμάσω ?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπεις τον δίσκο σου γιατί έχει γίνει unallocated (δίσκος χωρίς κάποιο σύστημα πχ ntfs fat κλπ)

Έτσι είχε γίνει και ο δικός μου. Στο «υπολογιστής μου» δεν το βλέπεις αλλά θα το δείς αυτό που σου λέω αν πας στη διαχείριση δίσκων. Θα δείς το δίσκο αλλά το μόνο που μπορείς να κάνεις από εκεί θα είναι διαμόρφωη δίσκου και θα τα χάσεις όλα.

Αν χρησιμοποιήσεις το προγραμματάκι Partition Table Doctor V3.5 που ανέφερα και πριν θα φτιάξει το πρόβλημα εντός δευτερολέπτων χωρίς να χάσεις τίποτα. Με λίγο προσοχή από το πρόγραμμα επιλέγεις το δίσκο που θέλεις, και κάνεις επαναφορά του partition table. Αυτό ήταν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdp77 update bios για ποιον λόγο να κάνω ? Δεν άλλαξα ούτε hardware ούτε software.Χώρια που δεν έχω δοκιμάσει να κάνω ποτέ μου οπότε ας μην τα κάνω χειρότερα!

 

To updated bios επιτρέπει αρκετές φορές σε μητρικές να "δουν" μεγαλύτερους δίσκους. Η λύση που προτείνει ο wert είναι πολύ πιθανό να δώσει λύση στο πρόβλημά σου (εφόσον ο δίσκος φαίνεται στη διαχείριση συσκευών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...