Προς το περιεχόμενο

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street


panagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενω συχαινομαι τα μιουζικαλ μπορω να πω οτι αυτο ηταν κατι παραπανω απο καλο.Η ταινια ειναι ,οπως και να την δει κανεις, τραγικη (κυριολεκτικα).Συνδυαζει με εναν πρωτοφανες τροπο την μουσικη με splatter σκηνες,δειχνει κωμικοτραγικες καταστασεις,ολα γυρω ειναι μαυρο-γκριζα (με εξαιρεση το αιμα φυσικα),οποτε καταλαβαινετε εν ολιγης για τι προκειται.Για τον τζονι ντεπ δεν υπαρχουν και πολλα να πεις.Πιστευω πλεον οτι καθε ταινια του μπαρτον ειναι κομμενη και ραμμενη μονο για αυτον.Νομιζει καποιος οτι ο μπαρτον προσπαθει να βρει ταινιες μονο για τον τζονι ντεπ.Παντως αν καποιος δεν ειναι συνηθισμενος σε "μιουζικαλ" θα τον ξενισει αρκετα η ταινια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μα αφου εχουν ταιριαξει απολυτα γιατι να αλλαξουν?

Οπως καποιοι προπονητες οπου πανε περνουν και 1-2 παικτες "δικους τους" στην νεα τους ομαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πηγα και την ειδα εχτες την ταινια.Αν και δεν με πολυενδιαφερουν τα μιουζικαλ το σηγκεκριμενο μου αρεσε παρα μα παρα πολυ...η ιστορια ειναι πολυ τραγικη και με την καταληξη της ειδικα αλλα εχει πολυ χιουμορ παντως ειμουν αναμεσα σε αυτο και το cloverfield και τελικα χαρεικα που μπηκα σε αυτο...

ps.η ταινια πραγματικα χανει αν προσπαθεις να την παρακολουθησεις απο τους υποτιτλους,αφενος γτ τα τραγουδια-στιχοι ειναι πολυ γρηγοροι αφετερου γτ με τους υποτιτλους χανεις τις ομοιοκαταληξίες που εχουν τα τραγουδια

ps.

ειμουν 100% σιγουρος οτι ειναι η γυναικα του ζωντανη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πηγα και την ειδα εχτες την ταινια.Αν και δεν με πολυενδιαφερουν τα μιουζικαλ το σηγκεκριμενο μου αρεσε παρα μα παρα πολυ...η ιστορια ειναι πολυ τραγικη και με την καταληξη της ειδικα αλλα εχει πολυ χιουμορ παντως ειμουν αναμεσα σε αυτο και το cloverfield και τελικα χαρεικα που μπηκα σε αυτο...

ps.η ταινια πραγματικα χανει αν προσπαθεις να την παρακολουθησεις απο τους υποτιτλους,αφενος γτ τα τραγουδια-στιχοι ειναι πολυ γρηγοροι αφετερου γτ με τους υποτιτλους χανεις τις ομοιοκαταληξίες που εχουν τα τραγουδια

ps.

ειμουν 100% σιγουρος οτι ειναι η γυναικα του ζωντανη

Nαι αλλά ήξερες οτι

 

ειναι η ζητιάνα;

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω την αληθια οχι...πιστευα ομως οτι απο καπου θα πεταχτει οπως επισυς πιστευα(και πραγματικα με τρελανε που δεν εγινε ετσι) οτι

οτι θα σκοτωσει τη κορη του χωρις να το ξερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου,η καλυτερη ταινια του Μπαρτον απο εποχη εντ γουντ...για σκηνικα-ατμοσφαιρα κτλ δεν αναφερω καν,μαγεια,καταπληκτικες ερμηνειες,πολυ ωραια για μενα αλληγορια για την δομη της κοινωνιας κ την σαπιλα που κυριαρχουσε τοτε-κ τωρα δλδ,τα τραγουδια μου αρεσαν παρα πολυ,απο ενα σημειο κ μετα δλδ αν δεν τραγουδουσαν κ μιλουσαν,μου φαινοταν καπως....ποοολυυυ αιμα,γουσταρα τρελα κ μου αρεσε που οι ιδιοι ηθοποιοι τραγουδουσαν,με τα φαλτσακια τους διοτι μου εκανε πιο προσιτο σαν θεμα μετα εμενα...το τελος τραγικο,βγαλμενο απο ελληνικη αρχαια τραγωδια,ηταν το αποκορυφωμα ενος τετοιου τεραστιου εργου....μου αρεσουν παντως γενικα τα μιουζικαλ,παντα τα εβλεπα κ γουσταρα,αλλα αυτο δεν ηταν ακριβως κ μιουζικαλ,κατι σαν οπερα-τρομος-κατι,τεσπα απουσιαζε τελειως το ολο χορευτικο στοιχειο που ειναι κ,μαζι με τα τραγουδια,το κατατεθεν των μιουζικαλ....οι οποιοι φαν του μπαρτον θα γουσταρουν τρελα,δεν ενδικνειτε για ημο,διοτι εχει τρελο αιμα μεσα κ μπορει ν σοκαριστουν,:mrgreen:....ενα ζευγαρι δεν την παλευε κ εφυγε στη μιση ταινια,γτπ...δωσαν οσκαρ κ βραβεια σε σικαγο,αυτη τη πιπα,κ αυτο παλι στο κλασιμο..ποσο γτπ ειναι επιτελους αυτοι οι αμερικανοι(αν κ το ολο θεμα κ θεαμα ειναι υπερβολικο για την μεση αμερικανικη πουριτανικη του κερατα κοινωνια,αλλα ελεος,ουτε υποψηφιοτητες κ τιποτα???:X)..

 

υ.γ.εδειξε τρειλερ νεου Μπατμαν,επαθε ονειρωξη ολη η αιθουσα(ασχετο,αλλα ηταν κ@υλ@ σε μεγαλη οθονη κ με κοσμο μεσα δλδ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί απο την αίθουσα κάθε φορά που αρχιζε να τραγουδάει κάποιος εξέφραζαν την δυσαρέσκειά τους...Επίσης 2 ατομα σηκώθηκαν και έφυγαν.Το τελευταίο τουλάχιστον το προτιμώ απο το να μου χαλάνε την ταινία οι (ενήλικοι κατα τ'άλλα) γύρω μου....

 

Αυτα!

 

Αυτοι που σηκωθηκαν και εφυγαν σε ταινια burton-depp παρακαλω να βρεθουν και να οδηγηθουν στη δικαιοσυνη...LOL

 

μαλλον δεν ειχαν ιδεα οτι θα ναι σε στυλ μιουζικαλ

 

Παντως ναι καλυτερα να σηκωθεις να φυγεις παρα να τη σπας στους γυρω σου που απολαμβανουν κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πραγματι δεν ειναι κατακριτεο να σηκωθει να φυγει καποιος αν δεν του αρεσει η ταινια,αν και δεν μπορεσα ποτε να μπω στην λογικη αυτων των ανθρωπων.Δλδ τι θα γινει αν περιμενεις αλλη μια ωρα να τελειωσει η ταινια και μαλιστα μια ταινια σαν κιαυτη που και φαν να μην εισαι,καποια καλα στοιχεια τα εχει,του π**στη..Τοσο χειροτερη απο τοσες μ**ακιες που μας δειχνει καθε μερα η τηλεοραση ειναι?η μηπως εχουμε παθει τοση ζημια πλεον απτην πολυ τηλεοραση και δεν αναγνωριζουμε τα στοιχειωδη?τεσπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα την είδα και δεύτερη φορά.

 

Θα συμφωνήσω με τον porco_rosso. Είναι τελικά και για μένα από τις κορυφαίες του Μπάρτον, μαζί με Ed Wood και Nightmare Before Christmas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκηνοθετικα μετα απο καποια τρειλερ που ειδα μου αφησε καλη εντυπωση.

Σεναριακα το κοβω λιγο παραξενο.

 

Θα το δω και σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη και ελπίζω να μην οδηγηθώ στην δικαιοσύνη (!!!) αλλά δεν μου άρεσε. Τα μιουζικαλ είναι από τα αγαπημένα μου είδη ταινιών, ο Τιμ Μπάρτον μου έχει χαρίσει απίστευτες συγκινήσεις και δάκρυα με τον Ψαλιδοχέρη και το Big Fish, αλλά εδώ δε ξέρω τι με χάλασε.

 

Νομίζω ότι έχει να κάνει με τα τραγούδια, τελικά. Εκτός από 2-3, τα υπόλοιπα, προσωπικά, δε μου άρεσαν ενώ ερχόταν πάντα σε στιγμές που κάτι πήγαινε να γίνει, είχες αγωνία και ξαφνικά.. Ειδικά ο νεαρός με αυτό το "Τζοάνα, Τζοάνα".. Αν είχε άλλα τραγούδια, ίσως μου άρεσε περισσότερο. Και αν η ταινία δεν είχε το στοιχείο του μιούζικαλ, πιστεύω θα μιλάγαμε για άλλο ένα instant classic του Μπάρτον.

 

Έχω την εντύπωση ότι ο κ. Μπάρτον είχε την κρυφή επιθυμία να κάνει ένα splatter, δεν εξηγούνται διαφορετικά τόσα λίτρα αίματος. Στην αρχή, λέω οκ, Μπάρτον είναι, ότι θέλει κάνει. Αλλά απο ένα σημείο και μετά,

όταν τους είδα να πέφτουν και να σπάνε τα κεφάλια τους, όταν επί 1 λεπτό πετσόκοβε αβέρτα λαρύγγια

, ε από κάπου έχασε το σκοπό που ήθελε πιθανόν να εξυπηρετήσει. Δεν με ενόχλησε, τουλάχιστον ήταν σφάξιμο μετα μουσικής, απλά δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί δόθηκε τόσο χύμα και με τόση ποσότητα.

 

Και για να κατευνάσω τα πνεύματα, δεν αμφισβητώ την καλλιτεχνική αξία της ταινίας, αλοίμονο. Φωτογραφία, σκηνικά όλα άψογα, ο Ντεπ, 'νταξει ειναι ο Ντεπ και η Κάρτερ πότε θα αρχίσει να παίζει και σε άλλες ταινίες; Η γυναίκα είναι όλα τα λεφτά. Μ' άρεσε πολύ το φινάλε, όντως φέρνει κάτι από ελληνική αρχαία τραγωδία.

 

Και ενώ έχω ήδη το Dancer in the Dark, το Moulin Rouge και το Φάντασμα της Όπερας, θα αγόραζα χαλαρά τον Ψαλιδοχέρη και το Big Fish (ή μήπως το έχω ήδη... ) δεν θα με χάλαγε αν αυτό εδώ έλειπε από τη συλλογή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω μαζί σου Em_Zed στο γεγονός ότι δεν με ξετρέλανε η ταινία και αντιλαμβάνομαι ότι ενδεχομένως να δεχθώ κριτική γι' αυτό που λέω αλλά πιστεύω ότι ο Johnny Depp έχει παίξει σε by far καλύτερες ταινίες.

Αυτό που μου άρεσε στη ταινία βέβαια είναι το ότι είναι σίγουρα κάτι το πολύ πρωτότυπο-η δε φωτογραφία και η όλη ατμόσφαιρα εξαιρετική, που εξαιτίας αυτών των στοιχείων και μόνο, θα χαρακτήριζα τη ταινία εξαίσια.

Ωστόσο μια ταινία αξιολογείται στο σύνολό της και σε αυτό συμπεριλαμβάνεται και η ερμηνεία των ηθοποιών, η μουσική επένδυση και η σκηνοθετική επιμέλεια.Δηλώνω φαν του Burton και του Depp που έπαιξε πολύ καλά.Αυτό που με χάλασε ίσως ήταν τα πολλά τραγούδια απτα οποία αν έλειπαν κάποια ή και αρκετά από αυτά-ειδικά τραγούδια της κόρης στο παράθυρο ή του νεαρού,ήταν τόσο βαρετά που καταντούσαν περιττά- η ταινία θα ήταν ίσως καλύτερη.

Παρόλ' αυτά πιστεύω ότι ο Burton σκοπίμως έβαλε τόσα τραγούδια ..προκειμένου προφανώς να δημιουργήσει έντονη αντίθεση με το θάνατο- που ειναι παρεπιμπτόντως και το αγαπημένο του θέμα- και να δώσει μια κωμικοτραγική διάσταση στη κατάσταση.. άλλωστε η ταινία είναι κωμωδία/splatter.Συμφωνώ επίσης με την ιδέα της αρχαιοελληνικής τραγωδίας στο τέλος..

όπου ο χαρακτήρας απλά δέχθηκε το θάνατό του, προκειμένου να λυτρωθεί για αυτό που έκανε στη γυναίκα του.Κι εδώ μπαίνει και το στοιχείο της ειρωνείας, καθώς σκοτώνεται με τον ίδιο τρόπο που σκότωνε κ αυτός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετριοτατη ταινια κατ εμε. Ειμαι βεβαιος πως αν δεν υπηρχε στην ουγια το ονομα Μπαρτον θα αρεσε σε λιγοτερους απο τους μισους απο ο,τι τωρα.

 

Ενταξει, πανεμορφη ατμοσφαιρα στο νταρκ Λονδινο, ωραια φωτογραφια και πολυ καλη ερμηνεια Ντεπ-Σαρα Κοεν αλλα καπου κολλαγε το ολο πραγμα. Τα τραγουδια δεν αποδιδονταν σωστα στα ελληνικα και εχαναν τη μαγεια τους με την προσπαθεια μεταφρασης. Επισης κατι που με ενοχλησε ηταν και η παντελης ελλειψη πλοκης. Βεβαια θα μου πεις, μιουζικαλ ειναι, τι περιμενεις? Ε περιμενα εστω και μια υποτυπωδη πλοκη. Εις ματειν...

 

Γενικα δεν ειμαι απο αυτους που δυσανασχετησαν απο το μιουζικαλ υφος της ταινιας ΑΠΛΑ πιστευω πως η παρασταση χανει παρα πολυ στην μεταφορα της απο το σανιδι στο πανι.

 

Και επειδη οταν βλεπω μια ταινια σημαντικο ρολο για μενα παιζει τι συναισθηματα θα μου δημιουργησει κατα τη διαρκεια της αλλα και μετα το τελος της, αυτη ηταν μια ταινια η οποια κατα τη διαρκεια της δε μου δημιουργησε κανενα συναισθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με Absinthe σαυτο που λεει στο τελος, ουτε εμενα μου δημιουργησε κανενα συναισθημα η ταινια στο τελος.

Κατα τ'αλλα μου αρεσε πολυ...η ατμοσφαιρα, η φωτογραφια, οι ερμηνειες ηταν υπεροχα ολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...