Προς το περιεχόμενο

HDD 500Gb partition


creative1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως ανέφερα σε άλλο θέμα, αγόρασα εναν HDD WD 500Gb και δεν μπορώ να τον συνδέσω στο παλιό pc, οπότε πάμε για αναβάθμιση - που κάποια στιγμή θα έκανα ουτως ή αλλιώς.

Θα'θελα να μου πείτε τις απόψεις σας για το πως θα ήταν καλύτερο να χωρίσω το σκληρό σε partition. Σκέφτομαι να κάνω 1 για τα XP (μικρό) και ένα για όλα τα υπόλοιπα (μεγάλο) αλλά πόσο να είναι το καθένα?

Νομίζω οτι το να τον χωρίσω στα 3 είναι υπερβολή

 

ΟΥΠΣ απο βιασύνη έκανα το post σε λάθος κατηγορία, πιστεύω κάποιος admin να με διορθώσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ανέφερα σε άλλο θέμα, αγόρασα εναν HDD WD 500Gb και δεν μπορώ να τον συνδέσω στο παλιό pc, οπότε πάμε για αναβάθμιση - που κάποια στιγμή θα έκανα ουτως ή αλλιώς.

Θα'θελα να μου πείτε τις απόψεις σας για το πως θα ήταν καλύτερο να χωρίσω το σκληρό σε partition. Σκέφτομαι να κάνω 1 για τα XP (μικρό) και ένα για όλα τα υπόλοιπα (μεγάλο) αλλά πόσο να είναι το καθένα?

Νομίζω οτι το να τον χωρίσω στα 3 είναι υπερβολή

 

ΟΥΠΣ απο βιασύνη έκανα το post σε λάθος κατηγορία, πιστεύω κάποιος admin να με διορθώσει :)

 

Εγώ στη θέση σου, φυσικά εαν δεν είχα καποιο οικονομικό πρόβλημα, θα τον κρατούσα όπωσ είναι για stuff και θα έπαιρνα εναν 160gb για να βουτάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου, φυσικά εαν δεν είχα καποιο οικονομικό πρόβλημα, θα τον κρατούσα όπωσ είναι για stuff και θα έπαιρνα εναν 160gb για να βουτάρω.

 

+1 Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα,καλύτερα να κρατήσεις τον 500άρη για το υλικό σου και να αγοράσεις έναν άλλον,για τα win xp και για προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 500άρη θα τον δει ως 465GB περίπου. Βάλε τα 30-50 GB για λειτουργικό και τα υπόλοιπα 410-430GB για αρχεία.

 

Εγώ που έχω έναν 320GB μου τον βλέπει 298GB κι έχω 48GB για λειτουργικό & παιχνίδια και 250GB για αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υπερβολή τα 3 partitions κατά τη γνώμη μου. Στον έναν 160άρη που έχω, τον έχω χωρίσει σε 3 partitions για να μοιράσω τα προγράμματα όπως με βόλευε. Καλό όμως είναι, να έχεις και έναν ακόμα, (εγώ έχω έναν 80άρη εσωτερικό και αυτόν) για να κρατάς τα απαραίτητά σου αρχεία για αν πάθει τίποτα ο σκληρός. Δύο εσωτερικοί είνια μια καλή λύση για να έχεις το κεφάλι σου για τα σημαντικά σου αρχεία ΟΚ. Δε λέω να τους κάνεις RAID. Αυτό θέλει λίγο προσπάθεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας 160άρης κάνει κάπου 50 Ε.Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα,καλύτερα να πάρεις τον 160άρη,να βάλεις εκεί τα windows και να εγκαταστήσεις όλα τα προγράμματα/games σου και στον 500άρη να βάλεις το υλικό,όπως προείπα.Αν κατεβάζεις συχνά τον 500άρη θα τον γεμίσεις πολύ γρήγορα,δεν είναι υπερβολικός για υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν θα τον χωρίσεις και πόσο, εξαρταται τι κάνει με το pc, και αν εχεις αλλους δίσκους.

 

Αν εχεις μόνο 1 σκληρό, και δεν πειραματίζεσαι γενικα με dual boot, κλπ,

μια συσταση ειναι :

1 μικρο partition για λειτουργικό (minimum 15 gb, καλυτερα 20-50 για XP, πρόσθεσε σε αυτα 4-5 γιγα αν ειναι Vista),

και 1 παρτ, τα υπόλοιπα gb, για downloads, και εγκαταστάσεις παιχνιδιών.

 

Το πλεονεκτημα του 1ου μικρου part, ειναι οτι μπορεις να κρατήσεις ενα backup του με το acronis true image, ή το ghost, μέσα στο 2ο partition, και να το επαναφέρεις πολυ γρήγορα.

Φυσικά αυτο ειναι μια λύση για περιπτωση που δεν μπουταρουν τα Win, λόγω ιού, προβλημα με μπλε οθονες, κλπ. προβληματα software δηλαδή.

Αν πάθει φυσική ζημιά ο δίσκος (κεφαλες, κλπ) θα χαθούν όλα τα partitions, οποτε το backup θα το βρεις μονο αν το εχεις σε dvd ή αλλους hd.

------------------------------------------------------------------------------

 

Αν εχεις πάνω απο 1 σκληρό, παλι προτιμώ στον 1ο δισκο να περιορίσω το λειτουργικό σε μικρό, αλλα τα backup του τα βαζω στον 2ο σκληρό.

---------------------------------------------------------------------------

 

Αν θελεις να κανεις πειράματα με αλλα λειτουργικά, και κατεβάζεις πολλα απο νετ, με 1 δίσκο δεν ειναι ουτε άνετο, ουτε ασφαλές.

 

πχ. εγώ εχω για 1ο δισκο ενα raptor 150, ειναι χωρισμενος σήμερα στα 6. (την επόμενη βδομαδα μπορει να ειναι στα 4 ή στα 8 !!)

εχω εκει τα 2-3 λειτουργικά, και 4-5 παιχνιδια οτι παιζω τον τελευταιο μήνα, επειδη ειναι ο πιο γρηγορος δίσκος.

downloads, backups, κλπ, στους αλλους μεγαλυτερους, και πιο αργούς δισκους, μονοκόμματους. χωρις partitions.

 

και αμα πάθει τίποτα ο raptor απο το κόψε/ράψε, install, uninstalls, μπουτάρω με το acronis rescue cd, και επαναφέρω τουλαχιστον το βασικο λειτουργικο, τα xp στο 1ο raptor partition, με το backup image απο το δισκο-αποθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά τελικά δεν ξέρω τι θα κάνω γιατί είναι και τα λεφτά στη μέση - η αναβάθμιση θα μου πάει γύρω στα 220 ? που έιναι ήδη κάμποσα. Πάντως έπειδή κατεβάζω απο το net το pc μετά απο κάποιους μήνες μπουκώνει οπότε σίγουρα οι 2 σκληροί είναι καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...