Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αρχεία Mozbackup


Myron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

 

Τα Χριστούγεννα αποφάσισα να κάνω format τον υπολογιστή μου και να ξαναπεράσω τα προγγράμματα, γιατί είχε αρχίσει να δείχνει την ηλικία του (2 χρόνια από το τελευταίο format).

 

Χρησιμοποιώντας το Mozbackup έφτιαξα αντίγραφα ασφαλείας για Firefox και Thunderbird, τα οποία στην συνέχεια αποθήκευσα σε DVD (μαζί με τα υπόλοιπα αρχεία που ήθελα να κρατήσω).

 

Μετά το format, την εγκατάσταση των προγραμμάτων κλπ. και την αντιγραφή από το DVD στον σκληρό όλων των (κανονικών) αρχείων που είχα κρατήσει, ήρθε η στιγμή να

ξαναπεράσω τα αντίγραφα ασφαλείας για Firefox και Thunderbird. Αρχίζω το Mozbackup, βρίσκω το αντίστοιχο αρχείο στον σκληρό και του λέω να το κάνει restore.

 

Μετά από κάμποση ώρα, όπου το Mozbackup προσπαθούσε να ανοίξει το αρχείο που του είπα, μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν μπορεί, γιατί το αρχέιο είναι cοrrupted. Δοκίμασα και με άλλα αρχεία backup που είχα απο παλιότερα (και τα οποία είχα κρατήσει στο ίδιο DVD), αλλά μου έβγαζε το ίδιο μήνυμα, είτε τα αρχεία αυτά ήταν του Firefox είτε του Thunderbird (μια και το δοκίμασα και με τα δύο).

Δοκίμασα τόσο με τα αρχεία που είχα μεταφέρει από το DVD στον σκληρό όσο και με τα αρχεία που ήταν στο DVD, χωρίς επιτυχία. Όλα τα αρχεία (γύρω στα 15,μπορεί και παραπάνω) μου έβγαζε μήνυμα ότι είναι cοrrupted, εκτός από τα δύο παλαιότερα,από backup που είχα κάνει τον Ιανουάριο και Μάρτιο του 2005.

 

Έχει κανείς κάμια ιδέα, πώς θα μπορούσα να ξαναβρώ τα email μου (για αυτά καίγομαι, τις υπόλοιπες ρυθμίσεις μπορώ να τις βρω);

 

Ανακεφαλαιώνω τα βήματα που έκανα, σε περίπτωση που κάποιος μπερδεύτηκε έτσι όπως τα είπα πιο πάνω:

1) αντίγραφα ασφαλείας με το Mozbackup από Firefox kai Thunderbird, τα οποία αποθηκεύτηκαν σε φάκελο στον σκληρό (όπου βρίσκονταν αποθηκευμένα και παλαιότερα αντίγραφα ασφαλείας)

2) αντιγραφή, μεταξύ άλλων, του αντίστοιχου φακέλου (μαζί με τα αντίγραφα ασφαλείας που περιείχε) σε DVD

3) format του σκληρού και επανεγκατάσταση των προγραμμάτων

4) αντιγραφή των αρχέιων που είχα κρατήσει σε DVD στους αντίστοιχους φακέλους στον σκληρό, μεταξύ αυτών και τα αντίγραφα ασφαλείας

5) προσπάθεια επαναφοράς των αντιγράφων ασφαλείας από τον σκληρό, όπου ανακαλύπτω ότι όλα είναι χαλασμένα, εκτός από τα δύο παλαιότερα (αρχές 2005)

6) προσπάθεια επαναφοράς των αντιγράφων ασφαλείας από το DVD, όπου ανακαλύπτω ότι όλα είναι επίσης χαλασμένα, εκτός από τα δύο παλαιότερα (αρχές 2005)

 

:fear: :fear:

 

 

για τυχόν βοήθεια, ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βλαμμένο το MozBackup... Αυτό σου βγάζει;

 

The backup file was not found or corrupted.

 

Δοκίμασε δύο πράγματα για αρχή:

 

1.

 

Μετονόμασε το αρχείο που δεν ανοίγει σε κάτι άλλο. Π.χ., από:

 

>
Thunderbird 2.0.0.9 en-US - 2008-01-01.pcv

 

σε:

 

>
tb-2009-20080101.pcv

 

Αν δεν γίνει τίποτα έτσι...

 

2.

 

Δοκίμασε να ανοίξεις το αρχείο με το 7-Zip

 

http://7-zip.org/

 

ή με το WinRAR ή άλλαξέ του την κατάληξη σε ZIP (στην ουσία αρχείο ZIP είναι) και δοκίμασε να το ανοίξεις με τα Zipped Folders των Windows.

 

Και δες τί έχει μέσα. Βλέπεις αρχεία ή είναι όντως κατεστραμμένο;

 

... και βλέπουμε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την παρέμβαση Eusebius. Θα συμφωνήσω απόλυτα με την άποψή σου, ότι:

Είναι βλαμμένο το MozBackup...

Γι' αυτό όταν πρόκειται να κάνουμε backup το Thunderbird ή το Firefox δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσουμε κανένα πρόγραμμα ή extension (ή ότι άλλο).

Το μόνο που πρέπει είναι να πάμε:

XP:

C:\Documents and Settings\<όνομα χρήστη>\Application Data\Thunderbird\Profiles\<κάποια γράμματα>.default

Vista:

C:\Users\<όνομα χρήστη>\AppData\Roaming\Thunderbird\Profiles\<κάποια γράμματα>.default

και αντιγράφεις όλα τα αρχεία και τους φακέλους που θα βρεις εκεί μέσα.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με το Firefox στο αντίστοιχο directory.

Με αυτό τον τρόπο κάνουμε backup ολόκληρο το προφίλ (settings, accounts, mails, extensions, κ.τ.λ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

@ Eusebius

 

Την δεύτερη λύση την δοκίμασα (αναφέρεται κάπου και στην σελίδα του Mozbackup), αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Για τιν ακρίβεια, άλλαξα την κατάληξη .pcv σε .zip και δοκίμασα να το ανοίξω με το winrar, αλλά και αυτό μου έβγαλε πρόβλημα λάθους και δεν το άνοιξε.

Με το 7-Zip δεν το δοκίμασα, λές να κάνει διαφορά αν χρησιμοποιήσω αυτό αντί για το winrar;

 

 

Θα δοκιμάσω και την πρώτη λύση που αναφέρεις, και θα επανέλθω αργότερα.

 

ΥΓ: Σε ένα αρχείο (από παλαιότερο backup), το winrar δεν έβγαλε το ίδιο μήνυμα λάθους που έβγαλε και στα άλλα, αλλά ζητούσε να βάλω το δεύτερο cd (κομμάτι) του αρχείου.

Το αναφέρω, μήπως κάποιος μπορεί να βγάλει κάποιο συμπέρασμα από αυτό.

 

@ kastel

 

Πριν "ανακαλύψω" το Mozbackup, χρησιμοποιούσα και εγώ την μέθοδο που αναφέρεις, αλλά αντιμετώπιζα προβλήματα. Με το Mozbackup δεν είχα προβλήματα, όσες φορές χρειάστηκε να μεταφέρω email και ρυθμίσεις σε άλλο pc ή μετά από επανεγκατάσταση.

Μόνο αυτή την φορά προέκυψε το πρόβλημα, και δεν είμαι σίγουρος αν οφείλεται στο Mozbackup ή αλλού.

Πάντως στο μέλλον, για περισσότερη σιγουριά, θα χρησιμοποιώ και τον τρόπο που αναφέρεις εκτός από το Mozbackup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Πριν "ανακαλύψω" το Mozbackup, χρησιμοποιούσα και εγώ την μέθοδο που αναφέρεις, αλλά αντιμετώπιζα προβλήματα...

Δύο οι περιπτώσεις για να μη δουλέψει το backup του φακέλου.

1. να κάνεις backup το φάκελο με τα αρχεία.

Τα ψηφία του φακέλου είναι διαφορετικά σε κάθε προφίλ που δημιουργείς αυτό ισχύει και στην καινούργια εγκατάσταση.

Όταν κάνεις καινούργια εγκατάσταση πρώτα τρέχεις το Firefox για να δημιουργηθεί το προφίλ (και συνεπώς ο εν λόγο φάκελος) και μετά επικολλάς τα αρχεία του backup μέσα σε αυτό τον φάκελο.

2. να κάνεις λάθος το directory του φακέλου.

Φάκελος του προφίλ βρίσκεται εκτός από το directory του Documents and Settings (στα XP) ή του Users (στα Vista) και στο directory του Program Files (ο φάκελος αυτός δεν έχει καμία σχέση με το προφίλ του χρήστη).

Πολλοί κάνουν αυτά τα λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βλαμμένο το MozBackup... Αυτό σου βγάζει;

 

The backup file was not found or corrupted.

 

Δοκίμασε δύο πράγματα για αρχή:

 

1.

 

Μετονόμασε το αρχείο που δεν ανοίγει σε κάτι άλλο. Π.χ., από:

 

>
Thunderbird 2.0.0.9 en-US - 2008-01-01.pcv

σε:

 

>
tb-2009-20080101.pcv

Αν δεν γίνει τίποτα έτσι...

 

2.

 

Δοκίμασε να ανοίξεις το αρχείο με το 7-Zip

 

http://7-zip.org/

 

ή με το WinRAR ή άλλαξέ του την κατάληξη σε ZIP (στην ουσία αρχείο ZIP είναι) και δοκίμασε να το ανοίξεις με τα Zipped Folders των Windows.

 

Και δες τί έχει μέσα. Βλέπεις αρχεία ή είναι όντως κατεστραμμένο;

 

... και βλέπουμε. :-)

 

 

Δοκίμασα και την πρώτη μέθοδο που πρότεινες (να "συντμήσω" το όνομα του αρχείου), αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.

 

Το Mozbackup έβγαλε 2 φορές μήνυμα λάθους "This is not a valid zip archive" και μετά άλλο ένα μήνυμα λάθους "Τhe selected file is not a valid backup file"

 

(δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά το μήνυμα λάθους δεν βγαίνει αμέσως, αλλά μετά από αρκετή ώρα)

 

 

 

Σχετικά με την δεύτερη μέθοδο που πρότεινες, να χρησιμοποιήσω μια εφαρμογή zip, το ξαναδοκίμασα αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα (δηλ. δεν είδα καθόλου αρχεία ούτε μπόρεσα να το ανοίξω καν).

 

Το .pcv (=.zip) αρχείο όμως φαίνεται να περιέχει πληροφορίες, κρίνοντας τουλάχιστον από το μέγεθος του (433 ΜΒ).

 

Από τα τελευταία σου λόγια ομως

... και βλέπουμε. :-)
με κάνεις να ελπίζω ότι ίσως να μην έχουν χαθεί ακόμα όλα, αλλά να έχεις και άλλες λύσεις να προτείνεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο οι περιπτώσεις για να μη δουλέψει το backup του φακέλου.

1. να κάνεις backup το φάκελο με τα αρχεία.

Τα ψηφία του φακέλου είναι διαφορετικά σε κάθε προφίλ που δημιουργείς αυτό ισχύει και στην καινούργια εγκατάσταση.

Όταν κάνεις καινούργια εγκατάσταση πρώτα τρέχεις το Firefox για να δημιουργηθεί το προφίλ (και συνεπώς ο εν λόγο φάκελος) και μετά επικολλάς τα αρχεία του backup μέσα σε αυτό τον φάκελο.

2. να κάνεις λάθος το directory του φακέλου.

Φάκελος του προφίλ βρίσκεται εκτός από το directory του Documents and Settings (στα XP) ή του Users (στα Vista) και στο directory του Program Files (ο φάκελος αυτός δεν έχει καμία σχέση με το προφίλ του χρήστη).

Πολλοί κάνουν αυτά τα λάθη.

 

Από τότε που ανακάλυψα και άρχισα να χρησιμοποιώ το Mozbackup έχουν περάσει 5 και περισσότερο χρόνια, οπότε δεν θυμάμαι πια τι ακριβώς προβλήματα αντιμετώπιζα τότε.

 

Επειδή όμως τότε ασχολιόμουν πολύ περισσότερο με τους υπολογιστές και το Mozilla (Firefox, Thunderbird, κλπ.) και γνώριζα ότι έφτιαχναν δύο φακέλους (στο programm files και στο Documents and Settings), το θεωρώ απίθανο να ήταν αυτό που με μπέρδευε.

 

Βέβαια, τώρα αντιμετωπίζω διαφορετικό πρόβλημα (με το Mozbackup και όχι με τους φακέλους του προφιλ), αλλά οι επισημάνσεις που έκανες πιθανώς να βοηθήσουν κάποιον άλλο.

 

Ευχαριστώ πάντως για την προθυμία σου να βοηθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα τελευταία σου λόγια ομως

με κάνεις να ελπίζω ότι ίσως να μην έχουν χαθεί ακόμα όλα, αλλά να έχεις και άλλες λύσεις να προτείνεις.

 

Δυστυχώς δεν έχω καμιά λύση στο τσεπάκι μου. :-)

 

Στο ίντερνετ δεν βρήκα τίποτα. Στα δύο παραπάνω λινκ το πρόβλημα μοιάζει με το δικό σου, αλλά πουθενά δεν δίνεται λύση:

 

http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?t=609738

http://forum.jasnapaka.com/viewtopic.php?t=24

 

Στη θέση σου το επόμενο βήμα μου θα ήταν να υποθέσω ότι έχουν πάθει ζημιά (ή ότι φτάχτηκαν στραβά εξαρχής) τα αρχεία ZIP (αφού τα αρχεία του MozBackup είναι στην ουσία ZIP με άλλη κατάληξη) και να δοκιμάσω κάποιο εργαλείο που επαναφέρει/διασώζει/διορθώνει χαλασμένα ZIP.

 

Εδώ έχει δύο δωρεάν τέτοια εργαλειάκια:

 

http://www.genie-soft.com/asp/Community/KnowledgeArticle.asp?KBID=31

 

Το ένα το είχα χρησιμοποιήσει μία φορά παλιά και έκανε δουλειά. -- Υπάρχουν πολλά τέτοια εργαλεία, κυρίως εμπορικά, αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω καμιά λύση στο τσεπάκι μου. :-)

 

:(

 

Στο ίντερνετ δεν βρήκα τίποτα. Στα δύο παραπάνω λινκ το πρόβλημα μοιάζει με το δικό σου, αλλά πουθενά δεν δίνεται λύση:

 

http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?t=609738

http://forum.jasnapaka.com/viewtopic.php?t=24

 

Το πρώτο θέμα το είχα διαβάσει αν και δεν με βοήθησε ιδιαίτερα (και η περίπτωση είναι ελαφρά διαφορετική)

 

Το δεύτερο είναι σχεδόν ίδια περίπτωση με την δική μου, αλλά δυστυχώς δεν πήρε απάντηση αυτός που ρώτησε :(

 

Στη θέση σου το επόμενο βήμα μου θα ήταν να υποθέσω ότι έχουν πάθει ζημιά (ή ότι φτάχτηκαν στραβά εξαρχής) τα αρχεία ZIP (αφού τα αρχεία του MozBackup είναι στην ουσία ZIP με άλλη κατάληξη) και να δοκιμάσω κάποιο εργαλείο που επαναφέρει/διασώζει/διορθώνει χαλασμένα ZIP.

 

Αν φτιάχτηκαν στραβά εξαρχής ή απλά χάλασαν κατά την αποθήκευση τους σε DVD, δεν ξέρω. Υποθέτω το πρώτο, μια και τα υπόλοιπα αρχεία που αποθήκευσα στο DVD δεν έπαθαν τίποτα, όπως δεν έπαθαν τίποτα και ορισμένα αρχεία που ήταν στον ίδιο ακριβώς φάκελο. :eek:

 

Εδώ έχει δύο δωρεάν τέτοια εργαλειάκια:

 

http://www.genie-soft.com/asp/Community/KnowledgeArticle.asp?KBID=31

 

Το ένα το είχα χρησιμοποιήσει μία φορά παλιά και έκανε δουλειά. -- Υπάρχουν πολλά τέτοια εργαλεία, κυρίως εμπορικά, αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

 

Ευχαριστώ για το link.

Αν και τα δύο links που αναφέρονται (παρά την διαφορετική ονομασία τους) κατεβάζουν το ίδιο αρχείο (το zipfix) κατέβασα το zip_repair από άλλη σελίδα. Δοκίμασα και τα δύο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα :(

Και τα δύο έβγαλαν το μήνυμα "0 files found in the archive", το οποίο βέβαια με παραξενεύει λίγο, μια και λόγω του μεγέθους του αρχείου backup (432 ΜΒ) περίμενα να βρούν κάτι (οτιδήποτε).

 

Θα προσπαθήσω να βρω και άλλα παρόμοια εργαλεία που επαναφέρουν-διορθώνουν zip, θα τα δοκιμάσω, και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προηγούμενες ημέρες δοκίμασα και άλλα δύο προγράμματα επιδιόρθωσης αρχείων zip, το AdvancedZipRepair (ή AZR) και το Nucleus Kernel Zip.

 

To μεν ΑZR δεν μπόρεσε να επιδιορθώσει τα αρχεία ή να βγάλει κάτι από αυτά βγάζοντας το ίδιο μήνυμα με τα προηγούμενα προγράμματα ("0 files found in the archive" ή κάποιο αντίστοιχο), το δε Nucleus δεν έβγαλε καν μήνυμα λάθους (ίσως να φταίει και η trial version που δοκίμασα, αν και δεν νομίζω).

 

Εν συντομία, οι δοκιμές στέφθηκαν με πλήρη αποτυχία.

 

Αναρωτιέμαι αν έχει κανείς καμία ιδέα, ή να θα έπρεπε να εγκαταλείψω κάθε προσπάθεια και ελπίδα να ξαναβρώ τα email μου; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...