Προς το περιεχόμενο

Αργει να φορτωσει τα windows,κ τα εικονιδια


okeanos111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω κ εγω κατι που μου συμβαινει, απο την 3η μερα που εκανα την αναβαθμιση στο hardware.

Tελευταιους μηνες, ειχα ενα πολυ σοβαρο προβλημα,κ 2 στις 3 φορες δεν μπορουσα να μπω στα windows. Μετα απο συνεχεις επισκεψεις μου σε γνωστο μαγαζι για service,k πολλες προσπαθειες δικες μου,σε format δισκων,κ update bios,memtest, k test σκληρων,που δεν εδειχναν τιποτα,αποφασισα να κανω αλλαγες στην μητρικη,το σκληρο που ειχα τα windows, κ τις μνημες,με αυτα της υπογραφης μου.

Βεβαια το προβλημα λυθηκε,αλλα αργει να φορτωσει τα windows:fear:, κ οταν μπει, κανει 3',εως 4', για να εμφανισει τα εικονιδια sto desktop:mad:

Nα προσθεσω ακομη,οτι την 1η κ 2η φορα που μπηκα στα windows,μετα την αναβαθμιση, μπηκε σε 1' με 1,5' κανονικα, κ δεν εχω κατεβασει τιποτα υποπτο σε προγραμμα,κλπ.

Σας ευχαριστω, εκ των προτερω:-)

Υ.Γ.1 Να υπογραμισω οτι ολοι οι drivers ειναι ενημερωμενοι κανονικα:-)

Υ.Γ.2 Τα windows ηταν στον IDE,κ τωρα στον SATA80gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχεις βάλει πολλά προγράμματα που κάνουν start-up μαζί με τον υπολογιστή και καθυστερούν την εκκίνηση. Έτσι είναι με τα Win...

 

Το Linux-άκι από την πρώτη μέρα που το βάζεις μέχρι και την τελευταία που θα κάνεις update σε νεότερη έκδοση, πάει σφαίρα :-) Με τα Win κάθε έξι μήνες format. Επιλογές είναι αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχεις βάλει πολλά προγράμματα που κάνουν start-up μαζί με τον υπολογιστή και καθυστερούν την εκκίνηση. Έτσι είναι με τα Win...

 

Το Linux-άκι από την πρώτη μέρα που το βάζεις μέχρι και την τελευταία που θα κάνεις update σε νεότερη έκδοση, πάει σφαίρα :-) Με τα Win κάθε έξι μήνες format. Επιλογές είναι αυτές.

 

παντως ειναι πολυ λιγωτερα απο καθε αλλη φορα:lol:

Φροντιζω να τα αφαιρω σϋνεχως:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις ZoneAlarm φταίει κατά κύριο λόγο αυτό, το παραδέχτηκε και η ίδια η εταιρεία ότι προσθέτει 1 λεπτό στο boot.

 

zone alarm ειχα οταν ειχε τα πολλα προβληματα,τωρα οχι πλεον,μονο τα τελειως απαραιτητα,κ ουτε....:shifty:

ενα nod32 antivirus κ ενα AVG, το γνωστο.Τα 2 γνωστα messεngεrs απενεργοποιημενα στην εκκινηση, κ τιποτα αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Go start->run and type .... msconfig, πηγαινε στο start up, κανε screenshot kai ποσταρε το, κατεβασε το hijackthis κανε ενα system scan και ποσταρε το log αρχειο, με αυτο το τροπο ισως δω καποια πραγματα και σε βοηθησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Go start->run and type .... msconfig, πηγαινε στο start up, κανε screenshot kai ποσταρε το, κατεβασε το hijackthis κανε ενα system scan και ποσταρε το log αρχειο, με αυτο το τροπο ισως δω καποια πραγματα και σε βοηθησω

 

Bρηκα την λυση, πηγα εναρξη>εκτελεση κ εγραψα regedit>HKEY CURRENT USER> CONTROL PANEL> DESKTOP εκει διπλο κλικ στο show menu delay κ αντι για 400 που εχει ως προεπιλογη εβαλα 0.

Ειδα μεγαλη διαφορα κ τα windows φορτωνουν αμεσα,βεβαια εκανα κ ενα CKDISK σε αυτον που εχω τα WINDOWS.

Στο hijackthis ,τα πιο ''περιεργα'' αρχεια ειναι στο O2 (other files) εχω ακουσει,ισχυει,γνωριζεις?

Επειδη δεν ξερω πως να κανω screen shot,θα σου στειλω σε πμ το log file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ανωτερο που μπορεις να βαλεις στο menu show delay=8, γιατι αν κανεις και αλλες διεργασιες μπορει να μη σου ανοιγει τιποτα η να γινει το συστημα σου λιγο unstable

 

ΥΓ το log πασταρε το, μη μου το στελνεις σε pm, μην ειμαστε παρτακηδες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξε ενα notepad σωσε το παρακατω σαν .reg και τρεξτο θα σε βοηθησει λιγο

 

κωδικας :

 

(Απο εδω και κατω παρε)

 

Windows Registry Editor Version 5.00

 

 

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]

"AutoEndTasks"="1"

"ForegroundLockTimeout"=dword:000003e8

"HungAppTimeout"="1000"

"MenuShowDelay"="8"

"WaitToKillAppTimeout"="1000"

 

[HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop]

"AutoEndTasks"="1"

"ForegroundLockTimeout"=dword:000003e8

"HungAppTimeout"="1000"

"MenuShowDelay"="8"

"WaitToKillAppTimeout"="1000"

 

[HKEY_USERS\S-1-5-19\Control Panel\Desktop]

"AutoEndTasks"="1"

"ForegroundLockTimeout"=dword:000003e8

"HungAppTimeout"="1000"

"MenuShowDelay"="8"

"WaitToKillAppTimeout"="1000"

 

[HKEY_USERS\S-1-5-20\Control Panel\Desktop]

"AutoEndTasks"="1"

"ForegroundLockTimeout"=dword:000003e8

"HungAppTimeout"="1000"

"MenuShowDelay"="8"

"WaitToKillAppTimeout"="1000"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...