Προς το περιεχόμενο

Σεισμός!


kx5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μολις ηρέμησα και εγω,το σπίτι μου είναι στα Λεχαινα (δίπλα απο την Ανδραβίδα) και δεν μπορούσα να βρώ στο τηλέφωνο τους δικούς μου να μάθω αν είναι καλά , μόλις πρίν λίγο κατάφερα να επικοινωνήσω.Τι άλλο θα γίνει κάτω σε εκείνες τις περιοχές?Έλεος πια,ξεχασμένοι απο τον θεό κανονικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω από κινητό μιας και έχει κοπεί το ρεύμα από την ώρα του σεισμού σε μεγάλο μέρος της πόλης (Πάτρα). Επειδή δεν λειτουργούν κινητά και λόγω ρεύματος ούτε τηλεόραση, για γράψτε τι λένε γενικά οι σεισμολόγοι (αν ήταν ο κύριος σεισμός, τι προβλέπουν, κτλ).

 

6.5 ρίχτερ , αναμένοντε αρκετοί μετασεισμοί εως 6 ρίχτερ λόγω οτι ήταν πολύ επιφανειακός , κλειστή η εθνική πάτρα - αθήνα και ο σιδηρόδρομος , κλειστό και το αεροδρόμιο της ανδραβίδας αφου ο πύργος ελέγχου έπαθε πολλές ζημιές , ενας νεκρός εως τώρα , αρκετοί εγκλωβισμένοι και τραυματίες.

 

αυτα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουν μετασεισμό γύρω στα 6 ~ 6,2 ρίχτερ τις επόμενες ώρες ή και ημέρες. Δεν είχε μεγάλο εστιακό βάθος και αυτό είναι που τους κάνει να περιμένουν μεγάλο μετασεισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουν μετασεισμό γύρω στα 6 ~ 6,2 ρίχτερ τις επόμενες ώρες ή και ημέρες. Δεν είχε μεγάλο εστιακό βάθος και αυτό είναι που τους κάνει να περιμένουν μεγάλο μετασεισμό.

 

Ποιος ακριβώς το είπε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω μονο για αυτους που ακουγονται οπως πχ αυτος ο φονικος της κινας,αλλα γενικα ακομα και αυτοι που αισθανομασταν.Παλιοτερα θυμαμαι που μια στο τοσο λεγαμε "-Τον ενιωσες τον σεισμο? -Οχι ποιον σεισμο" Ενω τωρα συνεχεια σεισμους νιωθουμε.

 

Πιθανόν να υπάρχει μια περιοδική έξαρση τα τελευταία χρόνια, αλλά κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούω αρχικά την ντουλάπα να τρίζει, γυρνάω να κοιτάξω και αρχίζει να πηγαίνει ολο το σπίτι πάνω-κάτω. πρέπει να κατέβηκα τα 18 σκαλιά στον δεύτερο όροφο που ήμουνα σε 3-4 δευτερόλεπτα και μετά τρέχοντας έξω. τα φώτα πηγαίνανε πέρα δώθε σα μουρλά.

Ευτυχώς δεν πάθαμε τίποτα εδώ και καμμια ζημιά.

 

Τέτοιο φόβο παιδιά μόνο στον σεισμό του 1995 εδώ στο Αίγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδια μολις εγινε αισθητος ενας σεισμος στα Γιαννενα αλλα πουθενα δεν εχει πει τιποτα.Ηταν αρκετα ισχυρος αλλα μικρος σε διαρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βόλο το ένιωσα ίσα-ίσα, στον πέμπτο όροφο, αφού το άκουσα στο ραδιόφωνο και συγκεντώθηκα να το καταλάβω

 

όχι δεν είχα ζημιές

 

κι εγω στον 5ο, αλλα θα ελεγα οτι ηταν τουλαχιστον 4Ρ εδω γυρω αν δεν ακουγα μετα το επικεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ομάδα van το είχε προβλέψει;;

Αν ναι γιατί δεν τους παίρνουν έστω και λίγο στα σοβαρά.Ούτω ή άλλως δεν κάνουν ακριβή πρόβλεψη αλλά πρόβλεψη-εκτίμηση από οτι έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα ηλεκτρομαγνητικά σήματα που ανιχνεύει το σύστημα τους μπορείο να είναι ακόμα και κάποιο στρατιωτικό ραντάρ ή και ραδιοφονική εκπομπή. Οπότε τι να το κάνεις όταν πιάνουν τους σεισμούς μεν αλλά και προβλέπουν και σεισμούς όταν κάποιος φτερνίζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...