Προς το περιεχόμενο

Ταχυδακτυλουργικά κόλπα!


kchoriano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πάντα είχα κόλλημα με τα ταχυδακτυλουργικά κόλπα και γενικά με κόλπα τράπουλας κτλ. Έτσι σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το thread για να αλλάζουμε απόψεις και να φανερώνουμε κανά τρυκ και γενικά καμιά σελίδα στο internet που να υπάρχει κανά κόλπο σάν και αυτήν που βρήκα πριν λίγο.Άντε καλή αρχή. . . .

 

http://nettergr.typepad.com/startpoint/2007/01/post_7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kchoriano, έχεις ασχοληθεί ποτε μ ταχυδακτυλουργικά κόλπα;; Αν ναι, τοτε θα επρεπε να ξερεις οτι οι "μαγοι" δεν αποκαλυπτουν τα κολπα τους.. Τωρα αν καποιος νεος θελει να ασχοληθει με αυτά θα πρεπει να κατσει να ψαξει στο ιντερνετ, να πληρωσει για οσα πραγματα χρειαζεται, να φαει πολλες ωρες στη εκπαιδευση κ μετα να γίνει μαγος..

 

Το να ξερεις ενα κολπο δεν σημαινει ουτε οτι μπορεις να το κανεις ουτε οτι εισαι μαγος, συνεπως το να φανερωσουμε καποια κολπα εδω δεν εχει καποιο νοημα κατα την γνώμη μου..

 

Φιλικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kchoriano, έχεις ασχοληθεί ποτε μ ταχυδακτυλουργικά κόλπα;; Αν ναι, τοτε θα επρεπε να ξερεις οτι οι "μαγοι" δεν αποκαλυπτουν τα κολπα τους.. Τωρα αν καποιος νεος θελει να ασχοληθει με αυτά θα πρεπει να κατσει να ψαξει στο ιντερνετ, να πληρωσει για οσα πραγματα χρειαζεται, να φαει πολλες ωρες στη εκπαιδευση κ μετα να γίνει μαγος..

 

Το να ξερεις ενα κολπο δεν σημαινει ουτε οτι μπορεις να το κανεις ουτε οτι εισαι μαγος, συνεπως το να φανερωσουμε καποια κολπα εδω δεν εχει καποιο νοημα κατα την γνώμη μου..

 

Φιλικά..

 

Φυσικά και δεν είμαι μάγος φιλαράκι μου.Απλά από χόμπι κάνω ότι κάνω (ξέρεις στην παρέα).Απλά πολλές φορές είναι πολύ προτιμότερο από το να πας να δώσεις 20-50 ευρώ το ελάχιστο για να παρεις ένα τρικ από μαγαζιά (όπως αυτό που αγοράζω εγώ κάτω στην Ακαδημίας) να πεις ένα τέχνασμα και να το δώσεις δωρεάν σε έναν άλλον για να το κάνει.Άλλωστε και οι άλλοι το ίδιο κάνουν.Απλά το εμπορεύονται και το εμπορεύονται με τρελή αισχροκέρδεια.Χαρακτηριστικά να σου πω ότι ένα απλό (κοινό) μαντήλι με ένα μικρό κομματάκι πλαστικό το πλήρωσα 50 ευρώ.Και τώρα πες μου εσύ τι είναι το προτιμότερο?.?.?.?:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1o: τα κολπα με τραπουλα που αναφερεις στο 1ο post σου, δεν είναι και τοσο ακριβα. Κανα-δυο καλες τραπουλες θες..

 

2ο:Κολπα με τραπουλα θα βρεις κυριολεκτικα απειρα στο ιντερνετ αν ψαξεις. Και εννοω δωρεαν.. Το κακο που εχουν αυτα τα κολπα (με τραπουλες εννοω) είναι οτι θελουν παρα πολυ καλη εξασκηση.. Πρωτα τα μαθαινεις τελεια, να μην υπαρχει πιθανοτητα λαθους, και μετα τα κανεις στους φιλους σου..

 

Επισης είναι λίγο δύσκολο να κανεις "μαγικα με τραπουλα" σε φιλους σου γιατι, απο το θαρρος που σου εχουν, ερχονται και πειραζουν τα φυλλα σου, ρωταν "τωρα κρατας μονο ενα φυλλο;", αλλαζουν γωνια θεασης κλπ.. Αν θες να κανεις κατι χωρις καθολου εκπαιδευση λογικο ειναι να δινεις 50?.. Εγω τουλαχιστον το βρισκω λογικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1o: τα κολπα με τραπουλα που αναφερεις στο 1ο post σου, δεν είναι και τοσο ακριβα. Κανα-δυο καλες τραπουλες θες..

 

2ο:Κολπα με τραπουλα θα βρεις κυριολεκτικα απειρα στο ιντερνετ αν ψαξεις. Και εννοω δωρεαν.. Το κακο που εχουν αυτα τα κολπα (με τραπουλες εννοω) είναι οτι θελουν παρα πολυ καλη εξασκηση.. Πρωτα τα μαθαινεις τελεια, να μην υπαρχει πιθανοτητα λαθους, και μετα τα κανεις στους φιλους σου..

 

Επισης είναι λίγο δύσκολο να κανεις "μαγικα με τραπουλα" σε φιλους σου γιατι, απο το θαρρος που σου εχουν, ερχονται και πειραζουν τα φυλλα σου, ρωταν "τωρα κρατας μονο ενα φυλλο;", αλλαζουν γωνια θεασης κλπ.. Αν θες να κανεις κατι χωρις καθολου εκπαιδευση λογικο ειναι να δινεις 50?.. Εγω τουλαχιστον το βρισκω λογικο..

 

Yποθέτω με αυτά που μου λες ότι δεν έχεις πάει ποτέ σε μαγαζί με ταχυδακτυλουργικά είδη.Η συγκεκριμένη τράπουλα που πήρα 50 ευρώ έχει την δυνατότητα να μετατρέπει όλα τα φύλλα σε 9 κούπα και με ένα απλό ανακάτεμα να ξαναμετατρέπεται σε φυσιολογική τράπουλα.Πολλές φορές τέτοιου είδους κόλπα θέλουν πολύ μεγαλύτερο κόπο για εξάσκηση από άλλα τρυκ με κοινές τράπουλες.Το κακό όμως της όλης υπόθεσης είναι ότι πολλές φορές χρειάζεται να πληρώσεις χρυσό ένα τέχνασμα το οποίο γίνεται με μία κοινή τράπουλα και με όχι μία <<φτιαχτή>> και για αυτό με βρίσκεις αντίθετο με τα παραπάνω που στειλες για την ύπαρξη του thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kchoriano οντως τα ελληνικα μαγαζια το εχουν ξεφτυλισει με τις τιμες...εγω και η παρεα μου εχουμε αρχισει κανα 2 μηνο να κανουμε κολπα με τραπουλες και τετοια.Στο ιντερνετ θα βρεις παρα πολα pdf αλλα και βιντεακια που εχουν απο αρχαριους μεχρι προχωρημενους και σε πανε βημα-βημα.Βεβαια τα κολπα με τραπουλα θελουν αρκετη εξασκηση και θα το δεις και μονος σου οτι οσο πιο πολυ εξασκεισαι τοσο περισοτερο συνηθιζουν τα δαχτυλα και γινεσαι καλυτερος.Οσο για τις τραπουλες που σου πουλανε μην νομιζεις οτι θες ακριβα πρααγματα για να εντυπωσιασεις τους ακρωατες σου,στειλε μου ενα pm αν θες να σου προτεινω κανα 2 τραπουλες που μπορεις να παρεις.Παντως εγω με κατι αλλα παιδια δεν βγαλαμε ακρη με τις εδω τιμες και αναγκαστηκαμε να παραγγειλουμε απο εξωτερικο θα μας ερθουν φθηνοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποθέτω με αυτά που μου λες ότι δεν έχεις πάει ποτέ σε μαγαζί με ταχυδακτυλουργικά είδη.Η συγκεκριμένη τράπουλα που πήρα 50 ευρώ έχει την δυνατότητα να μετατρέπει όλα τα φύλλα σε 9 κούπα και με ένα απλό ανακάτεμα να ξαναμετατρέπεται σε φυσιολογική τράπουλα.Πολλές φορές τέτοιου είδους κόλπα θέλουν πολύ μεγαλύτερο κόπο για εξάσκηση από άλλα τρυκ με κοινές τράπουλες.Το κακό όμως της όλης υπόθεσης είναι ότι πολλές φορές χρειάζεται να πληρώσεις χρυσό ένα τέχνασμα το οποίο γίνεται με μία κοινή τράπουλα και με όχι μία <<φτιαχτή>> και για αυτό με βρίσκεις αντίθετο με τα παραπάνω που στειλες για την ύπαρξη του thread

 

Όντως φιλε μου δεν εχω παει ποτε σε μαγαζί με ταχυδακτυλουργικά είδη. Ούτε ξερω ταχυδακτυλουργικά κόλπα.. Ο αδερφος μου ασχολειται τελευταία και κατι εχω δει απο εκεί.. Δεν νομιζω οτι αξιζει να παρεις με 50 μια τραπουλα που να κανει το συγκεκριμενο πραγμα.. Καλυτερα να παρεις μερικες κανονικες τραπουλες, καλης ποιοτητας εννοειται, και να μαθεις καποια απο τα 'κανονικα' κόλπα.. Τα περισσοτερα (ή τουλαχιστον παρα παρα πολλα) τεχνασματα με κανονικες τραπουλες τα βρισκεις δωρεαν στο ιντερνετ αν ψαξεις καλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

κ πολλα dvd rip για χαρτια με τις κινησεις...

οι τραπουλες π λετε ειναι μαρκαρισμενες κ με ποιο τροπο μαρκοδορο-οινοπνευμα-uv ή σημαδια?αν ναι θελω πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WizeMan, πράγματι αυτά είναι, αλλά το μεγαλύτερο κόλπο είναι άλλο: δε λες ΠΟΤΕ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ ποια είναι τα κόλπα.

 

The prestige (2006):

 

Alfred Borden: Never show anyone. They'll beg you and they'll flatter you for the secret, but as soon as you give it up... you'll be nothing to them.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WizeMan, πράγματι αυτά είναι, αλλά το μεγαλύτερο κόλπο είναι άλλο: δε λες ΠΟΤΕ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ ποια είναι τα κόλπα.

 

The prestige (2006):

 

Alfred Borden: Never show anyone. They'll beg you and they'll flatter you for the secret, but as soon as you give it up... you'll be nothing to them.

 

To έχω δει και το έργο (κορυφή)... αυτά που έγραψα πριν τα έγραψα μεταξύ μας, εξάλου δεν λέω και πως να τα κάνετε.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα wiseman ετσι αποκαλυψες μερικες ρουτινες,οποτε καλυτερα να κανεις κανα edit.Και καλυτερα θα ειναι να μην αποκαλυψεις και αλλα μυστικα απο εδω και περα ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...