Προς το περιεχόμενο

About Abit ip35pro


kosmasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σύστημα της υπογραφής μου έχω το Heroichi wildpro 500watt τροφοδοτικό. Πάνω αριστερά η μητρική έχει 8pin υποδοχή για ρεύμα. Το τροφοδοτικό μου έχει 8pin αλλά κομμένο σε 4+4. Οταν τα συνδέω όλα δεν ξεκινάει το pc , τώρα που έχω μόνο 4pin δουλεύει. Γιατί αυτό παιδιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν μπαίνει ανάποδα και να θέλω :) Το κόψιμο στις υποδοχές είναι συγκεκριμένο. Τέσπα

 

 

Ναι το ξερω, για αυτο ρωτησα, μηπως το πιεσες

Πολυ περιεργο παντως, εμενα δουλευει μια χαρα με 2χ4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πώ. Και στο 500άρι τροφοδοτικό που έχω τώρα όταν βάζω τον μετατροπέα απο 4Pin σε 8Pin και το συνδέω στην μητρική πάλι δεν ξεκινάει :/ Λές να είναι πρόβλημα τις μητρικής ή δεν κάνει απλά το τροφοδοτικό ? Απο ρεύματα έχω συνδέσει αυτό και το 24pin μόνο πάνω στην μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για βοηθείστε με.. Κάτι λάθος με την σύνδεση της μητρικής έχω κάνει και μόλις πατάω το power η Abit κάνει τρελό θόρυβο με σειρήνες και στην οθονίτσα της μου βγάζει τον κωδικό 7F. Απο το manual δεν έβγαλα άκρη.. Έχω βάλει μέχρι και την 3η τροφοδοσία που είναι για PCI-express. To υπόλοιπο σύστημα είναι Q6600 ,8800gt ,2gb Kingston HyperX 1066.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για βοηθείστε με.. Κάτι λάθος με την σύνδεση της μητρικής έχω κάνει και μόλις πατάω το power η Abit κάνει τρελό θόρυβο με σειρήνες και στην οθονίτσα της μου βγάζει τον κωδικό 7F. Απο το manual δεν έβγαλα άκρη.. Έχω βάλει μέχρι και την 3η τροφοδοσία που είναι για PCI-express. To υπόλοιπο σύστημα είναι Q6600 ,8800gt ,2gb Kingston HyperX 1066.

 

Κλασικό πρόβλημα της συγκεκριμένης ΑBiT που έχω κ εγώ, λύση:

-Κάνε reset στο bios, βγάλε την μια από της 2 μνήμες, ξεκινά τo μπες στο

bios άλλαξε τα volt της μνήμης όσο προτείνει ο κατασκευαστής (~2,1V) save&exit,

ενώ είναι κλειστό βαλέ την 2η μνήμη και είσαι οκ.

-O τετραπύρινος θέλει το 8-πίνο για την τροφοδοσία πάνω αριστερά στο mobo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό πρόβλημα της συγκεκριμένης ΑBiT που έχω κ εγώ, λύση:

-Κάνε reset στο bios, βγάλε την μια από της 2 μνήμες, ξεκινά τo μπες στο

bios άλλαξε τα volt της μνήμης όσο προτείνει ο κατασκευαστής (~2,1V) save&exit,

ενώ είναι κλειστό βαλέ την 2η μνήμη και είσαι οκ.

-O τετραπύρινος θέλει το 8-πίνο για την τροφοδοσία πάνω αριστερά στο mobo.

 

Και μένα τετραπύρηνος είναι φίλος και δεν ξεκινάει με το 8pin πάνω αριστερά στην μητρική. Ειχα το εξής τροφοδοτικό Zalman 600watt:

PER.808018.jpg και μάλλον μου το κάψε. Τώρα έχω το heroichi wild pro 500watt και με 4pin δουλεύει. Οταν βάζω τον μετατροπέα και το κάνω 8 πέρνει ρεύμα η μητρική αλλα δεν ξεκινά το pc. Καμιά ιδέα τι να φταίει ? To ανεμιστήρα απο την Thermalright δεν τον έχω συνδέσει στην μητρική για ρεύμα αλλά στο Panel της zalman για τις στροφές αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό.Δεν έχει σχέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε τι μου απάντησε η Abit.Αντε να στείλεις την μητρική πίσω και να πάρεις άλλη τώρα απο eshop. Κανα μήνα δηλαδή χωρίς pc

 

Dear Sir,

 

the best what you can do now is: bring your board back to your vendor. He can test it and say if you can/should use it further, because when already a power supply burned, it may be that something on the motherboard has a defect and that it affects other devices. Not nesecarily, but it is possible. Also in case of guarantee contact your vendor.

 

Kind regards,

 

Stefan Toonstr

From: Κοσμάς Κοσμίδης [mailto:[email protected]]

Sent: donderdag 10 januari 2008 17:02

To: Technical Support NL

Subject: Abit ip35 pro problem with power supply

 

 

Hello from greece.

Im owner of the ip35 pro motherboard. It's an excellent product but i have a little problem. For power supply i use the Heroichi wild pro 500watt. When i connect the 8pin(4+4) supply to the motherboard ( Next to the cpu at the left of the mobo) my pc dont boot. When i connect only the 4pins to the 8pin supply then my computer starts. I tried another power supply ( Zalman ZM600-HP 600W) with the same problem. Then the zalman burned :) I think that there isn't any problem about the mainboard. Can you give me any solution for this problem ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό πρόβλημα της συγκεκριμένης ΑBiT που έχω κ εγώ, λύση:

-Κάνε reset στο bios, βγάλε την μια από της 2 μνήμες, ξεκινά τo μπες στο

bios άλλαξε τα volt της μνήμης όσο προτείνει ο κατασκευαστής (~2,1V) save&exit,

ενώ είναι κλειστό βαλέ την 2η μνήμη και είσαι οκ.

-O τετραπύρινος θέλει το 8-πίνο για την τροφοδοσία πάνω αριστερά στο mobo.

 

 

το δοκίμασες ; και εμένα με τις Ballistix τρώει καμιά φρίκη που και πού και πρέπει να κάνει boot με το ένα dimm μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοσμά εσύ αν και μάλλον βλάβη έχεις, κοίταξε μην κάνει σώμα η μητρική πουθενά (μην έχει πέσει κανένα βιδάκι πίσω από το πάνελ στήριξης και τέτοια). καλύτερα λειτούργησέ τη έξω από το κουτί για να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο τελικά η μητρική έχει προβληματάκια. Αν μου βγάλει κανα πιστωτικό το eshop θα πάρω την Asus P5K

 

Frenzy μέσα στο κουτι την λειτουργώ την μητρική. Οταν έχω 4pin δουλεύει. Οταν βάζω 8Pin δεν δουλεύει. Αμα ήταν το πρόβλημα που λές δεν θα δούλευε καθόλου. Το είχα κάνει αυτό που λές. Είχα βάλει την μητρική πάνω στο κουτί της και δεν δούλευε ούτε έτσι. Νόμιζα κανα βραχυκύκλωμα θα ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...