Προς το περιεχόμενο

Χρέος απο πιστωτικές..


AzaZyL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια σας. Θα μπω κατευθείαν στο ψητό.

Έχω παντρευτεί εδώ και 6 μήνες. Η πεθερά μου έχει ένα χρέος 30000 ευρώ απο πιστωτικές κάρτες. Μέχρι τώρα δεν χρωστάει σε καμία. Αυτό το κατάφερε με την γνωστή μέθοδο " βγάζω απο την μία, βάζω στην άλλη"..

Όμως όπως καταλαβαίνετε έφτασε ο κόμπος στο χτένι και πλέον δεν μπορεί να συνεχίσει αυτο το βιολί. Έτσι σκεφτόμαστε να σταματήσει απλά να τις πληρώνει. Περιουσία δεν έχει στο όνομά της καμία. Είχε ένα σπίτι, το οποίο έγραψε στην γυναίκα μου πριν απο περίπου 1,5 χρόνο.

Το ερώτημα είναι το εξής: Εάν σταματήσει να τις πληρώνει μπορούν οι τράπεζες να κυνηγήσουν το σπίτι της γυναίκας μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
το σπιτι δεν μπορουν να στο παρουν, αμα την βαλουν και φυλακη θα γλιτώσεις και απο την πεθερα... :-)

 

Αυτό είναι σίγουρο? Κάτι έχω ακούσει ότι μπορούν να κυνηγήσουν περιουσία που είχε ακόμα και 5 χρόνια πριν.. Κανένας δικηγόρος του Forum μπορεί να απαντήσει? (Το ακούς PAREDWSE....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι πλεον δεν μπαινεις φυλακη για χρεη σε τραπεζα...

Λογικα βεβαια τα λεφτα τους θα βρουνε τροπο να τα παρουν...

Αμα εχει καποιο εισοδημα η πεθερα σου (συνταξη, μισθο) τοτε θα σας πανε δικαστικα για να αποπληρωθει το ποσο εστω και σε δοσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι μόνο αν μπορούν να διεκδικήσουν το σπίτι της γυναίκας σου, αλλά και το τι θα κάνει η γυναίκα σου αν κινδυνεύει να βρεθεί η μάνα της στη φυλακή.

Σε κάθε περίπτωση, 30 χιλιάδες είναι πολλά λεφτά και καλύτερα να βρείτε μια πιό λογική λύση από την ακραία που σκέφτεσαι (και είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχει ευτυχή κατάληξη για την πεθερά σου). Κοιτάξτε μήπως μπορείτε να συγκεντρώσετε τις οφειλές σε κάποιο πρόγραμμα τύπου "όλα σε ένα" και προς θεού, ακυρώστε τις κάρτες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περα απο την πλακα, την τραπεζα δεν την συμφερει να μπει κανενας φυλακη γιατι ετσι δεν προκειτε ποτε να παρει τα χρηματα της πισω.

Για περιουσιακα στοιχεια μεχρι 5 χρονια, δεν το εχω ξαναακουσει αλλα δεν μου φαινεται λογικο δηλαδη αν το ειχε πουλησει θα το επαιρναν απο τον αγοραστη; ομως ρωτηστε καναν νομικο μηπως παιζει κατι διαφορετικο με τις γονικες παροχες, δωρεες.

κατα τα αλλα αν δεν εχει καποιο αλλο εισοδημα ή συνταξη τοτε δεν υπαρχει φοβος...

 

Η πεθερα σου δινει φορολογικη δηλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασφάλισέ την και πέτα την από το μπαλκόνι

 

Την έχω ανάγκη. Μου κρατάει το παιδί.. Κανένας άλλος με κανέναν άλλο τρόπο που να μην με βάζει φυλακή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει στην Ελληνική νομοθεσία, αλλά αν μπορεί να δηλώσει πτώχευση (όπως εδώ Αγγλία), το χειρότερο που μπορεί να της συμβεί είναι να μην μπορεί να βγάλει πιστωτική κάρτα ξανά. Ούτε να ανοίξει λογαριασμό σε τράπεζα για τα επόμενα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν πληρώσει δεν μπορουν να πειράξουν την περιουσία της γυναίκας σου. Αν όμως η πεθερα πεθάνει θα πρέπει να αποποιηθείτε οποιαδήποτε κληρονομιά γιατί αλλιώς τα χρέη περνάνε στους συγγενείς Α βαθμού. Εφόσον το σπίτι γράφτηκε χωρίς κάτι να έχει περάσει σε οριστική καθυστέρηση τότε έιναι ασφαλές.

 

ριλαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω ανάγκη. Μου κρατάει το παιδί

 

LOL!

Σοβαρά τώρα δεν είναι πιο απλό να πάτε να μαζέψετε τα χρέη σε μια τράπεζα και να αρχίσετε να πληρώνετε σιγα-σιγά; 30000 είναι δεν είναι σοβαρό, βάλτε μια δόση που μπορείτε να πληρώνετε μαζί με την πεθερά σου και αρχίστε. Κόφτε τις κάρτες όμως για τα επόμενα 10 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι είναι απλά τα πράγματα. Δεν μπορούν απλά έτσι να "ξεχάσουν" 30.000? χρέη γιατί δεν έχει κάποια περουσία. Ξεπληρώστε γιατί σας βλέπω να τρέχετε και να μην φτάνετε, κάποιος ειδικός θα ξέρει ακριβώς ποιές είναι οι συνέπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...