Προς το περιεχόμενο

Χρέος απο πιστωτικές..


AzaZyL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι ακόμα: Το χρέος και η 5ετία νοείται απο τότε που έβγαλε την πιστωτική ή απο τότε που σταμάτησε να την πληρώνει? Και κάτι τελευταίο: τα 30000 δεν τα χρωστάει σε μία τράπεζα, αλλά χρωστάει 3-4000 σε διαφορετικές. Έτσι λοιπόν δεν είναι λίγο δύσκολο να κυνηγήσουν το σπίτι για τέτοια μικροποσά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

AzaZyl δε λέω.. έκατσε κακή φάση. Αντί όμως να σκέφτεστε πώς θα την σκαπουλάρει η πεθερά σου, καλύτερα να βρείτε τρόπο να ξεπληρώσετε σιγά σιγά το χρέος. Στην τελική αν δεν βλέπετε λύση στον ορίζοντα, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πουλήσετε το σπίτι που σας έγραψε, να εξοφλήσετε τις οφειλές της και να κρατήσετε τα ρέστα (που θα είναι και αρκετά). Απο το να σας το πάρουν οι τράπεζες και να μπείτε black list, καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ναι. Ακόμα και να τη σκαπουλάρετε, όσο είστε στη μαύρη λίστα, και όσο θα παραμείνετε μετά ανεπίσημα, δεν θα μπορείτε ούτε λογαριασμό σε τράπεζα να ανοίξετε (που λέει ο λόγος), ούτε αμάξι να πάρετε με διακανονισμό....Απλά κάντε ένα διακανονισμό όλα σε ένα για 20-30 χρόνια με χαμηλή δόση για τη γιαγια και χεστήκατε. Μετά από κάποια χρόνια κατοχής του σπιτιού δε θα μπορεί να σας κουνήσει ΚΑΝΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Λοιπόν. Μερικές πιστωτικές τις πήρε πολύ πριν πουλήσει το σπίτι. Μερικές τις πήρε λίγο πριν πουλήσει το σπίτι και άλλες ΑΦΟΥ πούλησε το σπίτι. Μέχρι τώρα ήταν ΑΨΟΓΗ στις υποχρεώσεις της. Πλήρωνε πάντα στην ώρα τους χωρίς καμία τράπεζα να διαμαρτυρηθεί. Τώρα 1,5 χρόνο μετά οι τράπεζες μπορούν PAREDWSE να κυνηγήσουν το σπίτι?

 

Κάτι ακόμα: Το χρέος και η 5ετία νοείται απο τότε που έβγαλε την πιστωτική ή απο τότε που σταμάτησε να την πληρώνει? Και κάτι τελευταίο: τα 30000 δεν τα χρωστάει σε μία τράπεζα, αλλά χρωστάει 3-4000 σε διαφορετικές. Έτσι λοιπόν δεν είναι λίγο δύσκολο να κυνηγήσουν το σπίτι για τέτοια μικροποσά?

 

Φυσικά μπορούν να κυνηγήσουν το σπίτι. Μπορούν άνετα να ασκήσουν αγωγή διάρρηξης της μεταβίβασης του ακινήτου.

 

Το θέμα είναι ότι, όταν η πεθερά σου πούλησε το σπίτι, γνώριζε πολύ καλά ότι είχε χρέη σε διάφορες πιστωτικές (αναφέρομαι πάντα στις πιστωτικές που πήρε πριν την πώληση του σπιτιού) γιατί τα χρέη είχαν ήδη δημιουργηθεί.

Η τράπεζα (και ο κάθε οφειλέτης) με έναν καλό δικηγόρο, θα μπορέσει να ισχυριστεί ότι οι απαιτήσεις της τράπεζας μπορεί μεν να μην ήταν ληξιπρόθεσμες τη στιγμή που η πεθερά σου πούλησε το σπίτι αλλά αυτή είχε το δόλο της καταδολίευσης από τη στιγμή που είχε πλαφονάρει τις κάρτες και πούλησε το μοναδικό της περιουσιακό στοιχείο...

 

Το βασικό είναι να πάτε σε έναν δικηγόρο να κάτσετε μαζί να δείτε τι μπορείτε να κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. Και δε μου λες ρε paredwse. Αν η γριά τα κακαρώσει και οι συγγενείς κάνουν άρνηση κληρονομιάς, τότε οι τράπεζες εξακολουθούν να έχουν δικαίωμα να βουτήξουν το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. Και δε μου λες ρε paredwse. Αν η γριά τα κακαρώσει και οι συγγενείς κάνουν άρνηση κληρονομιάς, τότε οι τράπεζες εξακολουθούν να έχουν δικαίωμα να βουτήξουν το σπίτι;

 

Πουτ@τ@ ΛΛ, τη βρήκες τη λύση πάλι... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ AzaZyL νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα στην ζωή σου και να βάλεις κάποιες προτεραιότητες.Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για να αφήνεις τα παιδιά, που θα είναι και πιο οικονομικοί ;)

 

 

090507_dannydevito2.jpgthrowMama2.jpg;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η πεθερά είχε πουλήσει το σπίτι σε τρίτο πρόσωπο οι τράπεζες τι θα διεκδικούσαν?

 

Λοιπόν AzaZyL κοιτά τι θα κάνεις: θα γράψει η γυναίκα σου πάλι το σπίτι στη μάνα της ώστε να μην είστε εμπλεκόμενοι…..μετά θα το πουλήσει και θα δώσει σε σένα και την γυναίκα σου τα ευρώπουλα…εντωμεταξύ κάτι υπόλοιπο θα έχει μείνει και στις κάρτες έ? αφού λοιπόν θα πάει που θα πάει φυλακή η πεθερά ξεκοκαλίστε τα και αυτά μέχρι τελευταίας δεκάρας ή πάρτε και άλλες κάρτες, πολλές, στο όνομα της πεθεράς βέβαια…αν χρειαστείς βοήθεια εγώ εδώ….. στείλε καμία καρτούλα … :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, όπως ανέφερε ο topic starter, υπήρχε σπίτι στο όνομα της πεθεράς. Έτσι θα'διναν οι τράπεζες αφειδώς λεφτά; Για την ψυχή της μάνας τους; :-)

 

Υπάρχουνε και περιπτώσεις που η τράπεζα δίνει πιστωτικές χωρίς να υπάρχει περιουσιακό στοιχείο. Σε εμένα π.χ. μου είχε δωθεί αρκετές φορές η επιλογή να το κάνω, όταν ήμουνα ακόμα στο νοίκι και δεν είχα αυτοκίνητο (βεβαίως τότε θεωρούμουνα υψηλόμισθος). Πες ότι εγώ τις έπαιρνα και τις καταχρέωνα. Και μετά παρατούσα και δουλειά και όλα και πήγαινα να ζήσω με τους δικούς μου αφήνοντας ένα χρέος 20.000 ευρώ στην τράπεζα. Τί γίνεται τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι ποτε ομώς θα εμενες χωρις δουλεια, μεχρι να γινουν τα δικαστήρια ή για παντα;

 

κάπου έχω ακούσει οτι δεν εισαι υποχρεώμενος να πλήρώνεις τα χρέη οσο δεν εχεις δικο σου εισοδημα. βεβαιως τα χρεη ανατοκίζονται και οταν πας να δουλεψεις θα στα ζητήσουν...

 

 

εκτος απο την συνταξη ποια αλλα στοιχεια δεν κατασχονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για όσους είπαν παραπάνω ότι το ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ δεν είναι δάνειο αλλά κάρτα κάνετε λάθος.Είναι ΔΑΝΕΙΟ και μάλιστα από αυτά που δεν παίρνονται εύκολα.Θα σας μιλήσω με νούμερα.Χρέος από κάρτες και ένα κατ.δάνειο=16500.Αίτηση για όλα σε 1 σε δύο διαφορετικές τράπεζες.Δηλωμένο ετ.εισόδημα 11.800.Η μία ήθελε εγγυητή και η άλλη το απέρριψε με τη μία αλλά και με την δεύτερη αίτηση.Η καλύτερη λύση είναι να ξεχρεώσει με τον εξής τρόπο:Παράδειγμα έχουμε 7 κάρτες.Εστιάζεις πρώτα στη μία δίνοντας τα περισότερα από το σύνολο που δίνεις το μήνα σ'εκείνη και τις λιγότερα στις άλλες αφού απ'ότι κατάλαβα έχουν διαφορετικές ημερομηνίες πληρωμής και συνεχίζεις ταυτόχρονα στις 6 την μέθοδο του βάλε βγάλε.Τις κάρτες τις παίρνεις ΕΣΥ στα χέρια σου (γιατί την έκοψα κομάτι ζωηρή την πεθερά)γιατί αλλιώς είναι πειρασμός γι αυτό(η)ν που έμαθε έτσι.Και τσοντάρισε κι εσύ κάτι ρε αδερφέ για να βοηθήσεις την κατάσταση.Γλυτώνεις ενοίκιο,μπέιμπι σίτινγκ μην είμαστε κι αχάριστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι ποτε ομώς θα εμενες χωρις δουλεια, μεχρι να γινουν τα δικαστήρια ή για παντα;

 

κάπου έχω ακούσει οτι δεν εισαι υποχρεώμενος να πλήρώνεις τα χρέη οσο δεν εχεις δικο σου εισοδημα. βεβαιως τα χρεη ανατοκίζονται και οταν πας να δουλεψεις θα στα ζητήσουν...

 

Έχει σημασία; Έστω ότι την έχω δει κάπως και ζω με το χαρτζηλίκι του πατέρα μου από εδώ και πέρα. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε χωσουν φυλακη η να σε πουλησουν σκλαβο σε καναν τσιφλικα οπως πριν 100 χρονια παντως δεν μπορουν, αλλα η πιθανοτητα ειναι πολυ μικρη, και αυτο ειναι το ρισκο που αναλαμβανει η τραπεζα οταν δανειζει.

 

Τα υπερκερδη των τραπεζων τα τελευταια χρονια ετσι εγιναν, εγινε πανευκολη υποθεση το να δανειστεις και ολος ο κοσμος εφτασε να τους χρωσταει, αυξηθηκε το ρισκο να χασουν χρηματα αλλα πολλαπλασιασαν την βαση πελατων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε χωσουν φυλακη η να σε πουλησουν σκλαβο σε καναν τσιφλικα οπως πριν 100 χρονια παντως δεν μπορουν, αλλα η πιθανοτητα ειναι πολυ μικρη, και αυτο ειναι το ρισκο που αναλαμβανει η τραπεζα οταν δανειζει.

 

Τα υπερκερδη των τραπεζων τα τελευταια χρονια ετσι εγιναν, εγινε πανευκολη υποθεση το να δανειστεις και ολος ο κοσμος εφτασε να τους χρωσταει, αυξηθηκε το ρισκο να χασουν χρηματα αλλα πολλαπλασιασαν την βαση πελατων τους.

 

Και αυτο , ενα νεο ειδος σκλαβιας δεν ειναι? Αλλα στο πλαισιο της ελευθεριας... Να δουλευεις για να πληρωνεις χρεη...Που θα φτασει αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο , ενα νεο ειδος σκλαβιας δεν ειναι? Αλλα στο πλαισιο της ελευθεριας... Να δουλευεις για να πληρωνεις χρεη...Που θα φτασει αυτο...

Ξέρεις πως αναπτύσεται μια οικονομία? Ξέρεις πως ανοίγουνε οι δουλειές? Ξέρεις πως γίνονται επενδύσεις? ΜΕ ΔΑΝΕΙΑ. Χωρίς αυτά σήμερα η παγκόσμια οικονομία θα είχε καταρεύσει. Τώρα αν ο καθένας τα παίρνει και αντί να ανοίγει δουλειές αγοράζει το νέο imode, με συγχωρείτε αλλά δεν τον λυπάμαι ΜΕ ΤΗ ΚΑΜΙΑ. NO MERCY....

Και πριν 20 χρόνια οι τράπεζες χρήματα ήθελαν. Δεν έπαιρνε όμως ο κάθε καημένος δάνειο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...