Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, zizu10 είπε

Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα αγόρασα ένα raspberry pi 3+ και θα του βάλω retropie. Ουσιαστικά, θα είμαι σε θέση να παίζω παιχνίδια που ήταν για NES, SNES, Atari κλπ.

Αυτό που θέλω είναι ένα ωραίο retro gamepad. 

Έχετε κάτι να προτείνετε?

 

Το χα αναφερει στις προηγουμενες σελιδες αλλα δε το χω αγορασε ιγιατι ειναι λιγο ακριβο. Λεγεται πως ειναι το καλυτερο. δες 8bitdo SN30/SF30

Επεξ/σία από therock
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, zizu10 said:

Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα αγόρασα ένα raspberry pi 3+ και θα του βάλω retropie. Ουσιαστικά, θα είμαι σε θέση να παίζω παιχνίδια που ήταν για NES, SNES, Atari κλπ.

Αυτό που θέλω είναι ένα ωραίο retro gamepad. 

Έχετε κάτι να προτείνετε?

Αν θες κυριως για παιχνιδια εκεινης της γενιας (8bit / 16bit), και δεν σου ειναι προβλημα να ειναι ενσυρματο, δες αυτο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, zizu10 said:

Είναι λίγο τσουχτερά, όντως!

Θα δω πρώτα με έναν speedlink που έχω για το pc πως πάει και αν δω ότι κολλάω, τότε θα προβώ σε αγορά.

Επειδη συλλεγω αλλα και κυριως παιζω παρα πολυ ρετρο βιντεοπαιχνιδια με εξομοιωση θα σου πω τα εξεις.

Καταρχας, δεν σου προτεινω χειριστηρια με αναλογικους μοχλους, και γιατι δεν τους χρειαζεσαι για την συγκεκριμενη περιοδο των μηχανηματων που θες να παιξεις, και γιατι υπαρχουν εταιρειες που προσφερουν πιο εξιδανικευμένες λυσεις, καλη ωρα η Hori.

Καλη και χρυση η 8bitdo. Εχει καλα υλικα και ειναι μια καλη υλοποιηση του κλασικου SNES χειριστηριου. Ωστοσο, η μπαταρια τους, δεν ειναι καθολου καλη. Στο χρονο περιπου θα χρειαστεις ειτε να την αλλαξεις ο ιδιος, ειτε να παιζεις ενσυρματα. Αρα σε μια περιπτωση οπως την δικη σου, καλυτερα να πας στη προταση της Buffalo που κοστιζει περιπου 10€.

Τι γινεται εδω με την Hori.
Καταρχας ειναι εταιρεια με σχεδον 30 χρονια παρουσια, και με τεραστια εμπειρια πανω στα χειριστηρια. Εχει δικες της πατεντες σε σταυρους και αναλογικα, και δεν θα βρεις αντιστοιχα απο αλλους. Ουτε καν με το γελοιο elite controller που ζηταει η m$soft μια περιουσια.
Εδω το εκπληκτικο με το παραπανω που παραθεσα, ειναι πως και εχει σταυρο/κουμπια υψιστης ποιοτητας και αποδοσης, αλλα και ειναι λιγο μεγαλυτερος απο τους κλασικους που θα δεις απο αλλους. Το θεωρω μονοδρομο στα δισδιάστατα παιχνιδια.

Απο εκει και περα, διαφοροι θα σου αναφερουν τα PS3/XBOX One ως λυσεις. Δεν κανουν για αυτο το σκοπο σε καμια περιπτωση. Απο φθηνες και πολυ αξιοπιστες λυσεις οπως εγραψα παραπανω, κοιταξε αυτο εδω:
https://www.ebay.co.uk/itm/NEW-CLASSIC-USB-GAMEPAD-8-BUTTONS-BUFFALO-From-Japan/123213248313
Εχω 2 τετοια και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την ποιοτητα και αποδοση τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Με σειρά από το καλύτερο προς το χειρότερο ποιο θεωρείται το καλύτερο χειριστήριο της Microsoft;

Αν υπάρχει στο ενδιάμεσο και άλλη μάρκα δεκτό. 

Επίσης εάν κάποιος γνωρίζει το ασύρματο χειριστήριο xbox one συνδέεται με το wireless receiver του xbox 360 χειριστηρίου σε pc ή θέλει υποχρεωτικά ξεχωριστό δικό του; 

Επεξ/σία από Hiddenite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θελω να παρω εναν bluetooth adapter για να συνδεσω Xbox one controller με το PC (Windows 10). Κατι τετοιο κάνει; Μπορει να προτεινει καποιος κατι που δουλευει σιγουρα; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, fou είπε

Καλησπερα, θελω να παρω εναν bluetooth adapter για να συνδεσω Xbox one controller με το PC (Windows 10). Κατι τετοιο κάνει; Μπορει να προτεινει καποιος κατι που δουλευει σιγουρα; Ευχαριστω.

Μια χαρά φαίνεται το συγκεκριμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω ένα οικονομικό, ενσύρματο gamepad για pc που να έχει αναλογικά τα r2, l2. Υπάρχει κάτι;

Σκέφτομαι το spartan gear oplon, το έχει κανείς;

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/8/2018 στις 4:09 ΜΜ, zio10 είπε

Ψάχνω ένα οικονομικό, ενσύρματο gamepad για pc που να έχει αναλογικά τα r2, l2. Υπάρχει κάτι;

Σκέφτομαι το spartan gear oplon, το έχει κανείς;

Να πω ότι τελικά πήρα το spartan και είναι πολύ καλό, ειδικά για την τιμή του! (12€ απο you).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, therock είπε

Ισως χαλαει τη μοστρα.

Οταν λες αναλογικα L2/R2 με μπερδεψες υπαρχουν και ψηφιακα; η λες του μοχλους

Εννοούσα να μην είναι απλά κουμπιά, που ή τα πατάς ή όχι όπως είναι σε κάποια φτηνά χειριστήρια, αλλά σκανδάλες που μπορείς να τις πατήσεις λίγο ή πολύ. Το oplon έχει τέτοιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Federacion είπε

οχι ρε σεις ποια μόστρα; Απλά είναι πολύ 300 απ' την Σπάρτη η φάση...

Εγώ τα βρίσκω έξυπνα ονόματα - σήματα γενικά για το είδος. Και η εταιρία νομίζω λέγεται exelixis. Ελληνικά είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...