Προς το περιεχόμενο

3870 X2 νέα & φήμες


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
φίλε ailure προφανώς δεν είναι το θέμα η οικονομική επιφάνεια απλά πολλοί εδώ μέσα ξεχνάνε ποιος είναι ο μέσος όρος με αποτέλεσμα συχνά να μιλάνε έχοντας στο μυαλό τους ευατούς τους και να ξεφεύγουν...

 

Από τα multi-chip/GPU config ξεκινήσαμε και δεν ήμουν εγώ αυτός που ανέφερε πρώτος το κόστος. Είπαμε ο καθένας κρεμάει το καλάθι του εκεί που φτάνει.

 

παράδειγμα σε πιο παλιό τόπικ κάποιoς ζητούσε κάρτα μέχρι 100 ευρώ για να παίζει όσο μπορεί με τόσα λεφτά και υπήρχαν άτομα που του προτείναν την 8800gt....

 

Τι σχέση έχει πάλι αυτό το παράδειγμα με όλα τα παραπάνω ή την θεματολογία αυτής της ενότητας. Εξαρτάται τι ζητήθηκε και πως ακριβώς. Αν ο ενδιαφερόμενος ζήτησε κάρτα να παίζει αξιοπρεπέστερα τα πρόσφατα παιχνίδια εσύ τι περίμενες να του προτείνουν ακριβώς;

 

όσο για τις κατηγορίες των καρτών και εγώ με βάση τις εταιρίες και τα περιοδικά μιλάω οπότε τώρα το ποιος κάνει τις δικές τους κατηγοριοποιήσεις..περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ..αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...

 

Δείξε μου έστω και ένα έγγραφο ή ιστοσελίδα της NVIDIA που να χαρακτηρίζει την 6600 για παράδειγμα οτιδήποτε εκτός mainstream.

 

http://www.techreport.com/articles.x/7295

 

Eventually, the massive performance increases we saw in high-end graphics cards would cascade down the GPU makers' product lines, into their "mainstream" cards. Fortunately, folks, that time has come. NVIDIA's GeForce 6600 series is ready to debut, with eminently reasonable price tags from about $149 to $199.

 

Με τις μισές μονάδες και μισό δίαυλο σε σχέση με το NV40, το ΝV43 ουδέποτε υπήρξε κάτι διαφορετικό.

 

δηλαδή όταν κάποιος ζητάει μια κάρτα γραφικών να του λέμε κατευθείαν τη ποιο ακριβή που συνήθως θα είναι και η κορυφαία???

 

Αν και ακροβατείς σε μια δική σου πραγματικότητα στην οποία εγώ ούτε καν αναφέρθηκα, εξαρτάται πάντα τι ζητάει ο καθένας. Αν μου πεις σήμερα θέλω κάτι να παίζω στα 1024*768 και χέστηκα για εξομάλυνση θα σου προτείνω φυσικά μια κάρτα =/< 100?. ΄Οσο όμως οι "ανάγκες" μεγαλώνουν, τόσο μεγαλώνει και το κόστος.

 

Εκτός βέβαια αν περιμένει κανείς αγοράζοντας ένα Yugo ότι θα έχει και επιτάχυνση στα 6 δεύτερα από 0-100km/h.

 

το κόστος απόκτησης δε παίζει κανένα ρόλο στην τελική??απλά αυτό που λέω είναι ότι πρέπει γενικά να σταθμίζουμε όλους τους παράγοντες δίνοντας στον καθένα τη βαρύτητα που χρειάζεται...τώρα εαν κάποιοι δε μπορούν να το κάνουν αυτό είναι άλλο θέμα...

 

Μια και είναι φιλοσοφική και αόριστη ερώτηση είναι προτιμότερο να παρακολουθήσεις τι προτείνω εγώ προσωπικά σε κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

 

όσο για την 8800gtx που όπως συνεχίζω να λέω είναι η κορυφάία κάρτα(τουλάχιστον μέχρι τώρα) με 650 ευρώ που έδωσες συγνώμη αλλά μέχρι και καφέ θα περίμενα να ψήσει...άσε που εαν δεν είχε κορυφαίες επιδόσεις θα είχα πέσει απο τον τέταρτο σα το ζαχόπουλο...

 

Το θέμα δεν είναι καθόλου το πόσο στοίχισε καθεαυτού, αλλά το αν και σε ποιό χρονικό διάστημα θα μπορεί έστω και θεωρητικά κάποιος να πει ότι έχει κάνει μια τυπικά απόσβεση. Γιατί αν είναι να δίνω κάθε 1 με 1.5 χρόνο 250 και 300 κατοστάρικα δεν αλλάζει και πάρα πολλά στο τέλος όσων αφορά το ποσό που θα ξοδευτούν για κάρτες γραφικών.

 

Ο Ζαχόπουλος έπεσε από τον τέταρτο γιατί προφανώς δεν ήξερε που έβαζε την υπογραφή και τον Τweety του μεταξύ πολλών άλλων βέβαια, γιατί μας διαβάζουν και ανήλικα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσεχε τα 250 ευρώ που έδωσα max και μια μόνο φορά τόσα στον 1,5 χρόνο δεν νομίζω ότι έχουν καμμία σχέση ως απόσβεση με τα 650 ευρώ που έδωσες εσύ μη πω στα 2 μη πω στα 2,5 να πω(λέμε τώρα) στα 3 χρόνια...ελπίζω εαν κάνεις τα πολύ απλά μαθηματικά να το καταλαβαίνεις...αφού λοιπόν για σένα το θέμα δεν είναι καθόλου το οικονομικό απο όσο λες (τα θερμά μου συγχαρητήρια-εύχομαι και μερικά ακόμη μύρια ελλήνων-μεταξύ τους και εγώ να βρεθούμε στην ίδια θέση με σένα)δεν έχεει νόημα να συνεχιστεί αυτή η κουβέντα που είναι όπως σωστά ανέφερες off topic παρόλα αυτά εσύ ξεκίνησες να απαντάς συνεχώς λες και κάπου θίχτηκες...όσο για το να παρακολουθώ το τι προτείνεις εσύ ξεχωριστά σέβομαι την άποψη σου και είμαι 1000% σίγουρος ότι ξέρεις πράγματα(συμβαίνει αυτό σε όσους έχουν χρόνο και χρήμα) αλλά είναι κακό να πετάς τόσο ψηλά στα σύννεφα διότι μπορεί να τρακάρεις με κανά αεροπλάνο..χαλάρωσε υπάρχουν και άλλοι με γνώσεις εδώ μέσα (δεν αναφέρομαι σε καμμία περίπτωση στον ευατό μου εγώ πολύ λίγα ξέρω σε σχέση με άλλους) όσο για το yugo δες το σκαραβαίο με τη μηχανή porsche και το renault 5 turbo με τους 200 περίπου ίππους έτσι για να το διακωμωδήσουμε και λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για το yugo δες το σκαραβαίο με τη μηχανή porsche και το renault 5 turbo με τους 200 περίπου ίππους έτσι για να το διακωμωδήσουμε και λίγο...

Η αλλη λυση ειναι να παρεις vtr1000f 0-100km/h 2,5sec :-) :-) :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πιστευετε οτι θα τρωει bottleneck απο τις pciexpress 1 ? Θα χρειαζεται δηλαδη pciexpress 2 για να μη χανουμε τη μεγιστη δυναμη της καρτας?

δεν σου αρκουν αυτα που βγαζει θελεις και αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πιστευετε οτι θα τρωει bottleneck απο τις pciexpress 1 ? Θα χρειαζεται δηλαδη pciexpress 2 για να μη χανουμε τη μεγιστη δυναμη της καρτας?

 

Δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

[...]The 3870 X2 will work on any PCIe x16 mainboard, which is a clear advantage as in the end this will be the most inexpensive solution.[...]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσεχε τα 250 ευρώ που έδωσα max και μια μόνο φορά τόσα στον 1,5 χρόνο δεν νομίζω ότι έχουν καμμία σχέση ως απόσβεση με τα 650 ευρώ που έδωσες εσύ μη πω στα 2 μη πω στα 2,5 να πω(λέμε τώρα) στα 3 χρόνια...ελπίζω εαν κάνεις τα πολύ απλά μαθηματικά να το καταλαβαίνεις...

 

Ξέχασες να βάλεις στην εξίσωση τις επιδόσεις που μου έδωσε μέχρι το σημείο που εμφανίστηκε η 8800GT.

 

αφού λοιπόν για σένα το θέμα δεν είναι καθόλου το οικονομικό απο όσο λες (τα θερμά μου συγχαρητήρια-εύχομαι και μερικά ακόμη μύρια ελλήνων-μεταξύ τους και εγώ να βρεθούμε στην ίδια θέση με σένα)δεν έχεει νόημα να συνεχιστεί αυτή η κουβέντα που είναι όπως σωστά ανέφερες off topic παρόλα αυτά εσύ ξεκίνησες να απαντάς συνεχώς λες και κάπου θίχτηκες...

 

Και θα συνεχίσω να απαντώ αφού αποφάσισα να συμμετάσχω σε αυτή την παράσταση του παραλόγου. ΄Οσων αφορά την οικονομική επιφάνεια του καθένα σου επαναλαμβάνω ότι δεν αποτελεί θέμα συζήτησης. Δεν μου χαρίζει κανείς τίποτα και οιοδήποτε εισόδημα είναι αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς και προσωπικών επιλογών.

 

΄Οχι δεν θίγομαι έτσι εύκολα. Σου απαντάω σαν ίσος προς ίσο.

 

όσο για το να παρακολουθώ το τι προτείνεις εσύ ξεχωριστά σέβομαι την άποψη σου και είμαι 1000% σίγουρος ότι ξέρεις πράγματα(συμβαίνει αυτό σε όσους έχουν χρόνο και χρήμα)

 

Τώρα ακροβατείς σε τεντωμένο σχοινί, βγάζοντας συμπεράσματα που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα. Αλλά μιας και θέλεις να το ακούσεις ξεκίνησα με μια βαλίτσα στο χέρι και στην ηλικία σου είχα δική μου δουλειά. Αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς και όχι δεν στέφτηκα κάθε προσπάθεια από απόλυτη επιτυχία. ΄Οποιος θέλει ας στρώσει τον πισινό του να δουλέψει και αυτός και ναι μέσα σε ένα σάπιο σύστημα χωρίς ίχνος αξιοκρατίας ή πραγματικών ευκαιριών για τους πραγματικά ταλαντούχους ή εργατικούς εκεί έξω.

 

Αν είχα την έπαρση που θέλεις να μου επισυνάψεις θα σου απαντήσω με τελείως διαφορετικό τρόπο.

 

 

αλλά είναι κακό να πετάς τόσο ψηλά στα σύννεφα διότι μπορεί να τρακάρεις με κανά αεροπλάνο..χαλάρωσε υπάρχουν και άλλοι με γνώσεις εδώ μέσα (δεν αναφέρομαι σε καμμία περίπτωση στον ευατό μου εγώ πολύ λίγα ξέρω σε σχέση με άλλους)

 

Και η συνέχεια των αβάσιμων συμπερασμάτων....κάθε σου έμμεση προσωπική επίθεση όχι μόνο δεν οδηγεί πουθενά, αλλά προφανώς δεν μετράει υπέρ σου. Σε μια συζήτηση αντιτάσσεις γνώμες που προσπαθείς να τεκμηριώσεις με επιχειρήματα και αν υπάρχουν ανάλογες παραθέσεις. Το επίπεδο των γνώσεων δεν ισχυροποιεί καμία γνώμη ούτε τις δίνει περισσότερη αξία.

 

όσο για το yugo δες το σκαραβαίο με τη μηχανή porsche και το renault 5 turbo με τους 200 περίπου ίππους έτσι για να το διακωμωδήσουμε και λίγο...

 

Σε προκαλώ να κάτσεις μέσα σε ένα σκαραβαίο που έχει υποστεί τέτοια μετατροπή και να τον τερματήσεις στην εθνική. Είναι μοναδική εμπειρία (αρκεί να μην φυσάει τόσο αέρας όπως σήμερα...με τι κρατήματα να σε κρατηθεί το έρμο;) ειδικά μόλις ξεπεράσει τα 140km/h.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονο διαφορα απο τις απλες ειναι οτι δεν χρειζεται crossfire connection δλδ?

 

Αν παρεις 2 ξεχωριστες αναγκαστικα επικοινωνουν με crossfire ενω στις x2 αυτο δεν ειναι απαραιτητο.Αυτο ειναι το μονο που αλλαζει η συγκριτικα θα υπαρχουν και διαφορες στις επιδοσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα χαλάρωσε δε δουλεύεις μόνο εσύ και εμείς στην ηλικία των 26 δουλεύουμε όπως ο περισσότερος κόσμος....όσο για τις επιδόσεις μη ξεχνάς ότι έδωσες ένα μηνιάτικο(βασικό) οπότε ότι επιδόσεις και να έχεις...εξάλλου η όλη συζήτηση ξεκίνησε απο εμένα λέγοντας ότι τελικά δε πιστεύω ότι αυτές οι πανέκριβες λύσεις συμφέρουν απο άποψη κόστους τους περισσότερους...όσο για το ποιος ξεκίνησε τις προσωπικές επιθέσεις φαίνεται στα πιο πάνω μηνύματά σου..τέλος για το σκαραβαίο έχοντας υποστεί τις κατάλληλες βελτιώσεις όπως rollbars και ενίσχυση του πλαισίου με μόλυβδο και ειδικά κράμματα αλουμινίου+κεραμικά φρένα!πιστεψέ με πάει αρκετά παραπάνω...(συγχαρητήρια στην αγωνιστική ομάδα των μηχανολόγων του πολυτεχνείου keep up the good work guys!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι ένα καλό ερώτημα rock...τι συμφέρει μια 3870χ2 ή δύο 3870 σε crossfire μιας και το κόστος ειναι πρακτικά το ίδιο.υπάρχει κάποιο review??τέλος εάν βάλεις 2 3850 σε crossfire με ένα κόστος περίπου 100 ευρώ φτηνότερα πόσο μειωμένες επιδόσεις θα έχεις σε σχέση με τη 3870χ2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

outlaw star, PLZ! ας μείνουμε στο τεχνολογικό κομμάτι... εδώ συζητάμε για την συγκεκριμένη κάρτα και όχι για μισθούς... Αν ήταν έτσι δεν θα συζητάγαμε για καμία Hi-End card σε αυτό το forum. Ο Ailuros, έχει κατά καιρούς βοηθήσει πολύ σε τεχνολογικά θέματα και ελπίζω να συνεχίσετε και οι δύο να προσφέρετε χωρίς εντάσεις.

 

Εδώ λίστα με πολλά link για benchmarks/reviews:

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/01/28/review

 

Και εδώ αυτό που με ενδιέφερε εξαρχής περισσότερο από όλα…. 2x 3870x2 σε SLI. Έστω και πρώιμα… είναι μια αρχή για 4χGPUs. Ποιος ξέρει μπορεί στο μέλλον να δούμε αρκετές αντίστοιχες διατάξεις:

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/01/29/first-amd-dual-gpus-asus

 

Eyecandy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι ένα καλό ερώτημα rock...τι συμφέρει μια 3870χ2 ή δύο 3870 σε crossfire μιας και το κόστος ειναι πρακτικά το ίδιο.υπάρχει κάποιο review??τέλος εάν βάλεις 2 3850 σε crossfire με ένα κόστος περίπου 100 ευρώ φτηνότερα πόσο μειωμένες επιδόσεις θα έχεις σε σχέση με τη 3870χ2?

 

 

Θa βρεις σχετικά Link και στο παρών forum όσο και στα συνήθη websites…. Μάλιστα σε άλλα threads έχουμε συζητήσει και την δυνατότητα για asymmetric Xfire λχ. 3870&3850

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...