Προς το περιεχόμενο

HD3870 Εδω τα παντα!


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:shifty:καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω ρε παιιδια επειδη βρισκομαι σε περιοδο αναβαθμισησ τελικα ποια απο τισ δυο καρτεσ ειναι καλυτερη η 3870ATI η η αντιστοιχη 8800nvidia?μιασ και ειναι πανω κατω στα ιδια χρηματα????
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ πάντως την αγόρασα την 3870 Powercolor έκανα και το update στη μητρική της asrock και τελικά έπαιξε.Αλλά που έβαλα να παίξω COD4 μετά από λίγα λεπτά ακανόνιστα μου πετάει μπλε οθόνη λέγοντας κάτι για dx.sys δεν θυμάμαι ακριβώς.Έχω τους τελευταίους οδηγούς της κάρτας.Θέλει κανένα patch?Μήπως επειδή δουλεύει σε χ4 pci αντί για χ16 ? Κάθε γνώμη πολύτιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση η Zalman Vf100 που λετε παραπανω σιγουρα δε τρωει η 3870 δευτερο slot?Γιατι μου λειπει πολυ η PCI που μου τρωει δε μπορω χωρις αυτην :lol:

 

 

 

 

 

post-85961-129062958579_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση η Zalman Vf100 που λετε παραπανω σιγουρα δε τρωει η 3870 δευτερο slot?Γιατι μου λειπει πολυ η PCI που μου τρωει δε μπορω χωρις αυτην :lol:

 

 

 

 

 

[ATTACH]10233[/ATTACH]

 

Τρωει το ιδιο slot που τρωει και η μαμα ψυχτρα της 3870

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mia απορια ρε παιδια.Μια απλη 3870 θα μπορει να γινει crossfire με μια 3870 gx2

 

Δεν θυμαμαι αν το crossfire δουλευει με οποιεσδηποτε 2 καρτες ati, ή θα πρεπει να εχουν το ιδιο chipset(π.χ. R670 και οι δυο, αλλα αλλη version χτ,pro ktl)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shifty:καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω ρε παιιδια επειδη βρισκομαι σε περιοδο αναβαθμισησ τελικα ποια απο τισ δυο καρτεσ ειναι καλυτερη η 3870ATI η η αντιστοιχη 8800nvidia?μιασ και ειναι πανω κατω στα ιδια χρηματα????

 

Είναι πάνω κάτω τα χρήματα αλλά απο οτι δείχνει το CF είναι δυνατότερο απο το SLI.8800 vs HD3870 (single) νομίζω οτι κερδίζει η 8800.Δεν είναι όμως μόνο αυτό!Εαν βάλεις 8800 πρέπει ναι βάλεις και μητρική με chipset Nvidia.Εγω προσωπικα προτίμησα Radeon 3870 και με το νεο chipset της Intel X38 που είναι ασύγκριτα καλύτερο απο της Nvidia.Επιλογή δικιά σου.+1 απο μενα για 3870+χ38. Ελπιζω να σε καλυψα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=9100&catid=99 Εγώ πηρα πάντως αυτην που είναι όντως μπαούλο!!!! Και με O/C είναι σταθερή εως τα 795/1185, παραπάνω κολλάει μετά απο 5 λεπτά!Αντε να βγεί κανα νεο Bios να δούμε τι θα γίνει!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι αν το crossfire δουλευει με οποιεσδηποτε 2 καρτες ati, ή θα πρεπει να εχουν το ιδιο chipset(π.χ. R670 και οι δυο, αλλα αλλη version χτ,pro ktl)

 

QuadXfire υποστηρίζετε στο RD790 chipset. Motherboards υπάρχουν πχ. http://www.pcstats.com/NewsView.cfm?NewsID=61218

 

Έχω δει κατά καιρούς ʽεπιδείξειςʼ όπως στο http://www.ocworkbench.com/2007/ati/amd_rd790/p2.htm

 

http://forums.legitreviews.com/about12243.html σε διάφορα άρθρα φαίνεται το 4Χfire να αποδίδει σαν περίπου 3,2 κάρτες.

 

Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει αρκετά άρθρα ακόμα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάν support σους τελευταίους drivers.

 

Πάντως η DAAMIT μας το έχει τάξει στα πλαίσια του spider .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάνω κάτω τα χρήματα αλλά απο οτι δείχνει το CF είναι δυνατότερο απο το SLI.8800 vs HD3870 (single) νομίζω οτι κερδίζει η 8800.Δεν είναι όμως μόνο αυτό!Εαν βάλεις 8800 πρέπει ναι βάλεις και μητρική με chipset Nvidia.Εγω προσωπικα προτίμησα Radeon 3870 και με το νεο chipset της Intel X38 που είναι ασύγκριτα καλύτερο απο της Nvidia.Επιλογή δικιά σου.+1 απο μενα για 3870+χ38. Ελπιζω να σε καλυψα :-)

 

ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια.εγω σκεφτομαι να βαλω την asus P5KC για Μ/Β με το το chipset τησ intel δεν θελω να δωσω μια περιουσια σε Μ/Β μονο. με καρτα γραφικων τη 8800GTλετε να υπαρχει ασυμβατοτητα?κι γω καπου νομιζω οτι δΙαβασα οτι καρτα nvidia καλυτερα με chipset nvidia και chipset intel με ATI.απλα αυτα που λενε για την ΑΤΙ οτι δεν ειναι και τοσο καλοι οι drivers που εχει και δεν βγαζει συχνα κλπ με προβληματισαν λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω να υπαρχει ασυμβατοτητα.Οσον αφορα στους drivers κτλ,υπαρχει ηδη ενα προβληματακι με τις 3870 (δεν δουλευει σωστα το ανεμηστηρακι) αλλα με λιγο ψαξιμο ολα διορθωνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...