Προς το περιεχόμενο

HD3870 Εδω τα παντα!


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραια και λεμε οτι καταλιγω στην 3870(που μαλλον για εδω με βλεπω)ποια εταιρια να επιλεξω?πχ asus gigabyte?shaphire κλπ????απο αλλα ποστ που διαβασα πχ με την 8800 λενε για καποιεσ συγκεκριμενεσ εταιριεσ οτι ειναι λιγο καλυτερεσ ποιοτικα απο αλλεσ ισχυει το ιδιο και στισ 3870?sorry για το πριξημο παιδεσ αλλα δεν το κατεχω καλα το ααθλημα και χρειαζομαι λιγο βοηθεια να μην κανω στο τελοσ καμια πατατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χμμμ... Εμπειρια εχω μονο απο την Asus εγω.Δεν εχω κανα προβλημα.Αλλα θα σου λεγα να ψαξεις λιγο για Sapphire που εχουν πειραγμενα τα ρολογια απο τη μανα τους. Πανω κατω οι ιδιες ειναι ολες.Η συσκευασια αλλαζει τα extras και η aftersale υποστηριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η asus τι λεει σαν ποιοτητα ειναι καλη?η saphire ειναι καλη αλλα σαν τιμη ειναι πιο ακριβη απο τισ αλλεσ κοντα στ α20-30ε αναλογα το μαγαζι.αξιζει αυτη η διαφορα τιμησ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω και εγω την HD3870.Αμα παιξω το Crysis ολα στο High παιζει σχετικα καλα αλλα η καρτα μου φτανει και τους 70-75 βαθμους θερμοκρασια.Το fan ακουγεται ελαχιστα και δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο.Παντως εχω κατεβασει τα τελευταια drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαλεις εξτρα προγραμμα και κανονισεις τις στροφες εσυ, πχ Riva Tuner δεν προκειται το ανεμιστηρακι να πιασει παραπανω στροφες. 70-75 δεν ειναι υπερβολικο.Εγω χωρις Riva Tuner πιανω 90+ μεσα σε λιγα λεπτα :confused: .Πιστευω γυρω στους 60 ειναι ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να πω κατι που μαλλον θα βοηθησει καποιους?

Πηρα την ATI Sapphire 3870 οταν εβαλα τους δικους της drivers(7.11 catalist) η καρτα και οι θερμοκρασιες ηταν στα λογικα,μετα αφου κατεβασα τους 7.12 εκανε το εξης ανεβασε θερμοκρασια περιπου 88 βαθμους.Μετα παλι εβαλα τους παλιους και ηταν κομπλε και μετα εβαλα στο καπακι τους καινουργιους και δουλευε κομπλε.Θα σας γελασω στο τι παιχτηκε αλλα ετσι ετυχε σε μενα!:lol:

Θερμοκρασιες

idle ~59-65

Full load ~68-75

 

 

 

post-85961-129062958855_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να πω κατι που μαλλον θα βοηθησει καποιους?

Πηρα την ATI Sapphire 3870 οταν εβαλα τους δικους της drivers(7.11 catalist) η καρτα και οι θερμοκρασιες ηταν στα λογικα,μετα αφου κατεβασα τους 7.12 εκανε το εξης ανεβασε θερμοκρασια περιπου 88 βαθμους.Μετα παλι εβαλα τους παλιους και ηταν κομπλε και μετα εβαλα στο καπακι τους καινουργιους και δουλευε κομπλε.Θα σας γελασω στο τι παιχτηκε αλλα ετσι ετυχε σε μενα!:lol:

Θερμοκρασιες

idle ~59-65

Full load ~68-75

 

 

 

[ATTACH]10248[/ATTACH]

 

 

Λοιπον εγω εβαζα τους drivers απο το cd, και το CF δεν λειτουργουσε.Μου κολλαγαν τα games και τετοια.Καθαρισα το μηχανημα και περασα τους 7.12.Χαλια κι εκει.Μετα εκανα κι εγω το ιδιο!Περασα απο το cd και απο πανω τους καινουριους και παιζει κομπλε!:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εγω που τρεχω με την saphire εχω τις εξης θερμοκρασιες(με riva tuner στο 30%):

idle: 42~48

full load: 50~65

το μαμισιο ανεμιστηρακι ανεβαζει μονο του στροφες αυτοματοποιμενα αλλα μονο αμα πας σε μεγαλες θερμοκρασιες...Συνιστω και παροτρινω την χρηση του riva tuner...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης δείτε λίγο το παρακάτω link είναι από το Plaisio

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1044966

 

και αφορά την Sapphire HD3870 512MB

 

 

και εδώ το επίσημο link από την ίδια την Sapphire , για την ίδια κάρτα φυσικά

http://www.sapphiretech.com/gc/products/products_overview.php?gpid=198

 

 

Τι βλέπετε ????

μήπως ότι είναι άλλη πλακέτα/χρώμα/ανεμιστήρας?

ακριβώς!

 

Είχαμε πάρει με φίλο μου πριν 2 εβδομάδες απο πλαίσιο την Sapphire HD3870 και ήτανε όπως στο site της Sapphire , η κόκκινη

 

προχθές πήρε άλλος φίλος μου πάλι απο το πλαίσιο την ίδια (μέσω Internet)

και του ήρθε η αυτή που είναι στο 1ο link (η μπλε)

 

 

γνωρίζει κανείς κάτι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hmm single slot coolin ίσως ? να βγήκε και έτσι ίσως ?

 

ναι συμφωνώ , αλλά δεν θα έπρεπε να υπήρχε στο site της Sapphire?

 

όσον αφορά το oc που έκανες έχεις παρατηρήσει κανένα κόλλημα ή κάτι άλλο?

δηλ. με μια 3870 oc πόσο μπορεί να πάει στο 3dmark ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...