Προς το περιεχόμενο

Sapphire HD 3850 AGP???


Biull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε πάρε την κάρτα με τα 100 όταν βγει.εντάξει σιγά το bottleneck που θα τρώει ο φίλος έχει τον επεξεργαστή χρονισμένο στα 3,4 και 2 giga ram όχι αμηλητέες ποσότητες....χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα παίρνει το 100% της κάρτας(δεν είπα αυτό πριν με βάλετε μπροστά κάποιοι χαχαχχα).Να σου δώσω ενα παράδειγμα ο παλιός μου υπολογιστής είναι ένασ p4 στα 2.66 με abit is7(hail) and corsair xms pro 2-2-2-5(απίστευτες μνήμες έχουν και led πάνω τους χαχαχα)είχα μια msi 6600gt-best nvidia card ever για 2 χρόνια και ΄μετά την άλλαξα με την χ1950. η διαφορά ήταν τεράστια παρά το γεγονός ότι είχα ένα τόσο χαμηλό επεξεργαστή που σίγουρα δημιουργούσε bottleneck και μάλιστα αρκετά μεγαλύτερο σε σχέση με το δικό σου και μόνο 1 giga ram..προχώρα άφοβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασηκα κατι που σκεφτηκα ειναι πως αφου η ΑΤι ξερει σιγουρα για το bottleneck που θα πεφτει,θα προσαρμωσει την καρτα ωστε να δινει το 100% της για τους δινατοτερους επεξεργαστες σε agp μιτρηκες(μια υποθεση κανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά δεν παίζει να μην υπάρχει έστω και μια γαμ****νη ημερομηνία έκδοσης.

Ας πούν οτι θα βγεί του χρόνου αλλά να το πούν όμως.

Επιπλέον κάπου διάβασα οτι η nvidia φιλοτιμήθηκε να βγάλει και αυτή agp μάλλον κάποια από την καινούρια σειρά ή από την 8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ΛΟΙΠΟΝ...εστειλα μηνυμα στο Πλαισιο και το απαντητικο mail που ελαβα ειναι αυτο...Η Sapphire X1950 ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ direct x 10.ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΕΙΡΑ ΚΑΡΤΩΝ 3850 ΓΙΑ AGP ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ direct x 10.:-D:-D:-D:-D:-D με το που ερθει η καρτα την βουτηξα.το ερωτημα μου ειναι το εξης ομως.εγς εχω την ati radeon 9800xt 256mb ram.γνωστο οτι η καρτα αυτη με το μαμα ανεμιστηρα ζεσταινεται πολυ.ετσι και εγω εχω βαλει zalman VGA VF900-CU με ρυθμιστιρι για να ανεωοκατεβαζω στροφες και το προβλημα μου λυθηκε.το θεμα ειναι .τωρα με την νεα καρτα να κρατησω την δικια της ψυχτρα ή να βαλω το zalman?αν την πειραξω χανω και την εγγυηση.πειτε την γνωμη σας ρε παιδες αν ειναι να ζεσταινεται να βαλω το zalman.ευχαριστω...

μια ακομα ερωτηση μου ειναι... τι τροφοδοτικο χρειαζεται αυτη η καρτα?εχω 360αρι και πολυ φοβαμαι πως ειναι πολυ μικρο για τετοια καρτα,2 σκληρους και 3,2 sta 2g ram.αν δεν κανει μπορω να αλλαξω τροφοδοτικο και κουτι χωρις να χρειαστει να κανω ξανα εγκατασταση ο/σ?ή δεν θα τα χασει?ιδεες για κουτια?σας ζαλισα...sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά δεν παίζει να μην υπάρχει έστω και μια γαμ****νη ημερομηνία έκδοσης.

Ας πούν οτι θα βγεί του χρόνου αλλά να το πούν όμως.

Επιπλέον κάπου διάβασα οτι η nvidia φιλοτιμήθηκε να βγάλει και αυτή agp μάλλον κάποια από την καινούρια σειρά ή από την 8!

αν ειναι να βγαλει και η nvidia να περιμενω για να συγκρινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
εγς εχω την ati radeon 9800xt 256mb ram.γνωστο οτι η καρτα αυτη με το μαμα ανεμιστηρα ζεσταινεται πολυ.ετσι και εγω εχω βαλει zalman VGA VF900-CU με ρυθμιστιρι για να ανεωοκατεβαζω στροφες και το προβλημα μου λυθηκε.το θεμα ειναι .τωρα με την νεα καρτα να κρατησω την δικια της ψυχτρα ή να βαλω το zalman?αν την πειραξω χανω και την εγγυηση.πειτε την γνωμη σας ρε παιδες αν ειναι να ζεσταινεται να βαλω το zalman.ευχαριστω...

μια ακομα ερωτηση μου ειναι... τι τροφοδοτικο χρειαζεται αυτη η καρτα?εχω 360αρι και πολυ φοβαμαι πως ειναι πολυ μικρο για τετοια καρτα,2 σκληρους και 3,2 sta 2g ram.αν δεν κανει μπορω να αλλαξω τροφοδοτικο και κουτι χωρις να χρειαστει να κανω ξανα εγκατασταση ο/σ?ή δεν θα τα χασει?ιδεες για κουτια?σας ζαλισα...sorry

Είναι κρίμα κατά τη γνώμη μου να έχεις την VF και να την αφήσεις αχρησιμοποίητη. Βεβαιώσου ότι ταιριάζει (που μάλλον ταιριάζει) και βαλ'την. Και στο κάτω κάτω, ποιά εγγύηση θα χάσεις; Αν πάθει κάτι η κάρτα της βάζεις πίσω την stock ψήκτρα και την πάς έτσι. Θα κάτσει ποτέ κανείς να ψάξει για ίχνη αλλαγής της ψήκτρας; Δεν νομίζω.

Το τροφοδοτικό σου ακούγεται λίγο, αλλά μην αγοράσεις καινούργιο, αν δεν το δοκιμάσεις. Πάρε με το καλό την κάρτα, βαλ'την επάνω και αν δεις κολλήματα, επανεκκινήσεις και τα γνωστά, τότε μπορείς να υποπτευθείς το τροφοδοτικό.

Μπορείς να αλλάξεις και μόνο τροφοδοτικό, κρατώντας το ίδιο κουτί. Αν με το "ο/σ" που λες εννοείς λειτουργικό, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, αν αλλάξεις μόνο τροφοδοτικό ή/και κουτί. Τα αλλάζεις και δεν τρέχει τίποτα.

Νομίζω ότι ένα 450W σου αρκεί, αλλά ίσως θα έπρεπε να πάρεις κανένα 600άρι, να σου μείνει και στο επόμενο PC, όταν πάρεις καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Ρε παιδια εχω το εξης pc intel pentium D 2,66GHz. 1.500gb ram sta 533MHz και εχο θηρα agp.

 

Πια καρτα γραφικων να παρω? σκεφτομοθν για sapphire hd3850 kai gia asus ah3650(hd3650) AN DEN AKSIZEI H 3850. please help!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω το εξης pc intel pentium D 2,66GHz. 1.500gb ram sta 533MHz και εχο θηρα agp.

 

Πια καρτα γραφικων να παρω? σκεφτομοθν για sapphire hd3850 kai gia asus ah3650(hd3650) AN DEN AKSIZEI H 3850. please help!!

 

Ούτε η 3650 αξίζει,αφού ο επεξεργαστής σου θα την φρενάρει κατα πολύ.Τσάμπα χρήματα δηλαδή.Η σειρά 2χχχ σε agp δέν ήταν ιδιαίτερα καλή,οπότε θα έλεγα οτι μια μεταχειρισμένη 1950pro είναι μια χαρά για το σύστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητησω κι εγω τα φωτα απ'τους εμπειρους του forum :;)

 

Εχω φτιαξει πριν κανα χρονο ενα (οικονομικο) pcακι στο ανηψακι μου να παιζει,το οποιο

εχει πανω celeron 2.8 (478) σε Gbyte 8ipe775g,με 2g ram (4χ512 ddr 3200),και vga

6600gt 128 AGP.Σκεφτομουνα να του βαλω μια 3850 ή 3650.Θα δει διαφορά σε games,ή

μονο εγω θα δω να αδειαζει η τσεπη μου.? :lol::lol::lol:

 

Τι αλλη vga προτεινετε,ακομα και used,που θα κανει την διαφορά σε σχεση με την 6600 ?

ty:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητησω κι εγω τα φωτα απ'τους εμπειρους του forum :;)

 

Εχω φτιαξει πριν κανα χρονο ενα (οικονομικο) pcακι στο ανηψακι μου να παιζει,το οποιο

εχει πανω celeron 2.8 (478) σε Gbyte 8ipe775g,με 2g ram (4χ512 ddr 3200),και vga

6600gt 128 AGP.Σκεφτομουνα να του βαλω μια 3850 ή 3650.Θα δει διαφορά σε games,ή

μονο εγω θα δω να αδειαζει η τσεπη μου.? :lol::lol::lol:

 

Τι αλλη vga προτεινετε,ακομα και used,που θα κανει την διαφορά σε σχεση με την 6600 ?

ty:-)

 

με τη cpu που έχει πάνω ακόμη και η 6600gt πιθανότατα τρώει bottleneck...πάρε του καλύτερα playmobil ώστε και αυτός να μείνει ευχαριστημένος και η δικιά σου στέπη μην αδειάσει:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Είδα πριν καμιά βδομάδα οτι πρόκειται να βγεί η καινούρια AGP King κάρτα από Sapphire με το τσιπάκι της HD 3850!

2 εταιρίες έχουν ανακοινώσει οτι θα βγάλουν AGP: H Sapphire & PowerColor (με την Sapphire υψηλότερα χρονισμένη).

Οι φήμες λένε οτι θα είναι κοντά στα 200$ οπότε στο Ελλάντα κάπου στα 200-220 ευρώ (στην Ελλάδα δεν ισχύει οτι 1 ευρώ ~ 1.50 $ αλλά 1$=1ευρώ).

Αξίζει πιστεύετε?(Θεωρητικά μιας και δεν υπάρχουν benchs ακόμα).

Το σύστημά μου:

Asus P4P800

P4 3GHz @ 3.4GHz socket 478

2GB Ram @ 400Mhz

Club3d 7600GT 256MB Ram!

To μόνο που σκέφτομαι είναι εάν ο επεξεργαστής θα δημιουργεί bottleneck....:confused: αν και στα Gears of War, Crysis, CoD4 o επεξεργαστής δεν πρέπει να πέρναγε το 78% λειτουργίας.

Τι λέτε οεο????

 

220 ευρω παντως με τιποτα με λιγοτερα ναι

διοτι με τοσα λεφτα μπορεις να παρεις ολοκληρο σετ αναβαθμισης και gpu

45Εcpu dualcore και 45Εm/b ,25Εram και περιπου 100Ε gpu (4830-4850)αν θες πουλας και τα παλια parts και παιρνεις και ενα psu απο 50Ε

και θα εχεις με τα ιδια λεφτα πολυ μα πολυ καλυτερες επιδοσεις

(εκτος αν εισαι δεμενος συναισθηματικα με τα parts σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητησω κι εγω τα φωτα απ'τους εμπειρους του forum :;)

 

Εχω φτιαξει πριν κανα χρονο ενα (οικονομικο) pcακι στο ανηψακι μου να παιζει,το οποιο

εχει πανω celeron 2.8 (478) σε Gbyte 8ipe775g,με 2g ram (4χ512 ddr 3200),και vga

6600gt 128 AGP.Σκεφτομουνα να του βαλω μια 3850 ή 3650.Θα δει διαφορά σε games,ή

μονο εγω θα δω να αδειαζει η τσεπη μου.? :lol::lol::lol:

 

Τι αλλη vga προτεινετε,ακομα και used,που θα κανει την διαφορά σε σχεση με την 6600 ?

ty:-)

 

Αλλαξε cpu σε P4, τον φθηνοτερο που μπορεις να βρεις (ομως πανω απο 2.4 GHz)

ειναι η οικονομικοτερη -και δινοντας τον Celeron- λυση για ουσιαστικη διαφορα :P

Κρατησε την 6600GT, fps θα ανεβουν αρκετα με P4 [ενω με Celeron θαβονται :cry:]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

220 ευρω παντως με τιποτα με λιγοτερα ναι

διοτι με τοσα λεφτα μπορεις να παρεις ολοκληρο σετ αναβαθμισης και gpu

45Εcpu dualcore και 45Εm/b ,25Εram και περιπου 100Ε gpu (4830-4850)αν θες πουλας και τα παλια parts και παιρνεις και ενα psu απο 50Ε

και θα εχεις με τα ιδια λεφτα πολυ μα πολυ καλυτερες επιδοσεις

(εκτος αν εισαι δεμενος συναισθηματικα με τα parts σου)

Πριν ένα χρόνο που ρώτησε δεν υπήρχαν οι κάρτες που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...