Προς το περιεχόμενο

μακρια απο SAPPHIRE AGP 2600XT


-kostas-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα έχει ως εξής αγόρασα μια SAPPHIRE radeon 2600xt AGP από E-SHOP.GR (τι το ήθελα ) στις 10-12-2007 και έρχεται ελαττωματική επιστρέφει στο E-SHOP.GR και μου έρχεται μια υποτιθεμένη καινούρια αλλά ήταν μεταχειρισμένη και αυτή ελαττωματική κ μάλιστα χειρότερη απ την πρώτη την ξανά επιστρέφω και μου έρχεται πάλι ελαττωματική μεταχειρισμένη ,πάντα ήταν διαφορετικό κομμάτι μπορούσα να το καταλάβω από τον αριθμό παραγωγής, αυτά μέχρι τις 12-1-2008. Δεν με αφήνουν να πάρω το χρήματα αν κ ειναι δικαίωμα *μου πίσω και ακόμα κ αν θέλω απλά πίστωση χρημάτων αυτό θα γίνει μονό όταν δεν βρουν άλλη SAPPHIRE radeon 2600xt AGP να μου στείλουν .

 

3 ελαττωματικες ΕΛΕΟΣ !!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ**

 

Τι γίνετε απλό η αντιπροσωπία της SAPPHIRE που δεν είναι κ η πιο επώνυμη μάρκα*** ποιοτικα

τουλ. σε αυτο που αγόρασα (άσε που δεν αναβαθμιζόντουσαν οι οδηγοί της γιατί χρησιμοποιεί δικιά της εκδοσή οδηγών αν βάλεις επισήμους ATI ,ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ:shifty: !!!! )παίρνει της ελαττωματικές από το E-SHOP.GR και της ξαναγύρνα στο τμήμα service του E-SHOP.GR για την αντικατασταση των ελαττωματικών, ΕΛΕΟΣ !!!! κ έτσι στέλνουν όλο ελαττωματικές στους ατυχούς .

 

* μετά από επικοινωνία με το ινστιτούτο καταναλωτών ( κ ξερουν καλα πραγματικά, μεχρι κ ονοματα υπευθυνων μου έδωσαν μαζι με τα τηλεφωνά τους στο E-SHOP.GR ,

τα τηλ. είναι 2115000532 & 2115000560 ονόματα δεν μπορώ να πω .

 

**ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΟΛΌΚΛΗΡΗ Η ΠΑΡΤΙΔΑ ΉΤΑΝ ΆΧΡΗΣΤΗ

ΑΦΟΥ 1 ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ =>1000 ΚΑΛΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

*** προκειμένου να ειμαι σύντομος παρερμηνεύτηκε η φράση "κ η πιο επώνυμη μάρκα" αναφερόμουν στο κομμάτι SAPPHIRE radeon 2600xt AGP κ οχι σε άλλες σειρές προϊόντων της εταιριας όπως κ άλλαξα "ποιοτικα τουλ. σε αυτο που αγόρασα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1. που το ξέρεις ότι αυτές που σου επέστρεψαν ήταν μεταχειριμένες?

 

2. ποιος σου είπε ότι η Sapphire είναι ανώνυμη?

 

3. η Sapphire δεν χρησιμοποιεί μόνο δικούς της drivers...

 

4. αν έκανες ένα search θα έβλεπες ότι έχει πολύ κόσμος πρόβλημα με τους drivers στις 2600 σειρές σε AGP.

 

οπότε μάλλον καμμία από τις κάρτες που περάσαν από τα χέρια σου δεν έιχε πρόβλημα.

 

αν ψάξεις καλά στο forum, κάποιοι το έλυσαν το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλέ liopyr;:-):-)

η 1η είχε ανέπαφη ταινία ασφαλείας η άλλες ξανά κολλημενη επαφές AGP είχαν τα χαρακτηριστικά σημαδάκια επαφής με μητρική που δεν είχε η πρώτη Κ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ καινούριο προϊόν γενικά αυτής της κατηγορίας

2. ποιος σου είπε ότι η Sapphire είναι ανώνυμη

η κάρτα ήταν ότι πιο φτηνό έχω δει κ είδα κ το site τις είμαι στο χώρο των υπ. απο εποχής win 3.1 και έχω πραγματικά αρκετή εμπειρία άσχετα ότι δεν έγραφα ποτέ σto insomania forum ( πάντα αγόραζα MSI -ASUS αν δεις μονό manual MSI 130 σελίδων για VGA 150 ευρο !!! ΧΩΡΙΑ Η ΠΟΙΌΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ κ η υποστήριξη της

3. η Sapphire δεν χρησιμοποιεί μόνο δικούς της drivers...

η his πχ παίρνει κ κανονικούς οδηγούς από ότι ξέρω ενώ η Sapphire δεν μπόρεσε να ενσωματώσει κανονικούς οδηγούς

4. αν έκανες ένα search θα έβλεπες ότι έχει πολύ κόσμος πρόβλημα με τους drivers στις 2600 σειρές σε AGP.

όταν την πήρα είχα διαβάσει ότι έβρισκα γι αυτήν κ φαινόταν οκ είμαι υπερβολικά προσεκτικός όταν αγοράζω κ --ειδικά-- όταν δημοσιεύω κάτι ποτέ δεν γράφω η αγοράζω αν πραγματικά δε το έχω ψάξει μεχρι τέλους

 

οπότε μάλλον καμμία από τις κάρτες που περάσαν από τα χέρια σου δεν έιχε πρόβλημα.

είχαν πρόβλημα γιατί κ το τμήμα service του e-shop.gr το επαληθεύει κάθε φορά παντα μου ανέφεραν την κατάσταση της πριν την αντικαταστήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλέ liopyr;:-):-)

η 1η είχε ανέπαφη ταινία ασφαλείας η άλλες ξανά κολλημενη επαφές AGP είχαν τα χαρακτηριστικά σημαδάκια επαφής με μητρική που δεν είχε η πρώτη Κ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ καινούριο προϊόν γενικά αυτής της κατηγορίας

 

αν πας την κάρτα με το κουτί της και όλα τα παρελκόμενα, πιθανότατα σου δίνουν πίσω νέα, κλείστή σε κουτί.

 

αν την πήγες πίσω μόνη της, πολύ πιθανόν να σου δώσουν πίσω κάποια ήδη ανοιγμένη, (επειδή και αυτοί πρέπει να την στείλουν RMA με την συσκευασία της), ή επίσης να την έχουν τεστάρει αυτοί πριν στην δώσουν, για να σιγουρευτούν πως δεν θα αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα. (λέμε τώρα)... :P

 

η κάρτα ήταν ότι πιο φτηνό έχω δει κ είδα κ το site τις είμαι στο χώρο των υπ. απο εποχής win 3.1 και έχω πραγματικά αρκετή εμπειρία άσχετα ότι δεν έγραφα ποτέ σto insomania forum

είσαι στον χώρο δηλαδή από τα ~7 σου?

<<φαινόμενο>>

προφανώς αν έχεις την εμπειρία που λες, θα ήξερες πως η Sapphire κάνει πολύ καλές υλοποιήσεις πάνω στις ATi .

 

( πάντα αγόραζα MSI -ASUS

και αυτό το λες για καλό??? :lol:

 

αν δεις μονό manual MSI 130 σελίδων για VGA 150 ευρο !!!

 

Μanual 130 σελίδες?

Και το διαβάζεις κιόλας?

(το παίρνεις μαζί στην παραλία ας πούμε) ...:P

 

η his πχ παίρνει κ κανονικούς οδηγούς από ότι ξέρω ενώ η Sapphire δεν μπόρεσε να ενσωματώσει κανονικούς οδηγούς

 

Ο Vatos_locos έχει την 3850 (sapphire), και της έχει περάσει AMD drivers.

Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, κοίτα μόνο το ρολόι του πυρήνα της που έχει φτάσει. ;)

 

όταν την πήρα είχα διαβάσει ότι έβρισκα γι αυτήν κ φαινόταν οκ είμαι υπερβολικά προσεκτικός όταν αγοράζω κ --ειδικά-- όταν δημοσιεύω κάτι ποτέ δεν γράφω η αγοράζω αν πραγματικά δε το έχω ψάξει μεχρι τέλους

 

μάλλον δεν είσαι καλός στο search...

 

είχαν πρόβλημα γιατί κ το τμήμα service του e-shop.gr το επαληθεύει κάθε φορά παντα μου ανέφεραν την κατάσταση της πριν την αντικαταστήσουν

 

επέτρεψε μου να έχω τις αμφιβολίες μου για το πόσο κάθονται να το ψάξουν το θέμα στο service του eshop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλέ liopyr;:-):-)

 

2. ποιος σου είπε ότι η Sapphire είναι ανώνυμη

η κάρτα ήταν ότι πιο φτηνό έχω δει κ είδα κ το site τις είμαι στο χώρο των υπ. απο εποχής win 3.1 και έχω πραγματικά αρκετή εμπειρία άσχετα ότι δεν έγραφα ποτέ σto insomania forum ( πάντα αγόραζα MSI -ASUS αν δεις μονό manual MSI 130 σελίδων για VGA 150 ευρο !!! ΧΩΡΙΑ Η ΠΟΙΌΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ κ η υποστήριξη της

 

το οποιο ομως δν σημαινει οτι η Sapphire ειναι ανωνυμη.Ησα ησα απο τις πιο γνωστες.

MSI-Asus(απο εδω φαινεται για το τι λες ανωνυμη τη Sapphire).

Δεν ειναι τυχαια ο στενοτερος συνεργατης της Ατι/αμδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FYI η Sapphire είναι ο επίσημος partner της ΑΤΙ. Είναι η πρώτη που παίρνει καινούρια τσιπάκια, παίρνει πάντα τα καλύτερα bins και η πρώτη που παίρνει άδεια να πειραματίζεται με καινούριες υλοποιήσεις. Βλέπε CrossfireX, διπλές κάρτες, υδρόψυκτες κλπ.

Μη λέμε ό,τι θέλουμε πια...

Επίσης όλες οι Sapphire παίρνουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ τους επίσημους drivers. Τουλάχιστον τις 9700pro, 9700 ΑΙW,9800pro, 9800XT, X1800XT, X1900XTX, HD2900XT, HD2900Pro, HD3870 που έχω (όλες πάντα και φανατικά Sapphire) δεν τις έχω δουλέψει ΠΟΤΕ με drivers by Sapphire. Πάντα τους επίσημους (άντε και τους Omega)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι στην 3850 εβαλα στην αρχη custom 7.11 απο την Sapphire και μετα πολυ απλα περασα τους official 7.12 της Ατι χωρης προβλημα.Αρα ουτε ασυμβατοτητα πεζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ....αφου εισαι τοσο ψαγμενος...δεν εχεις υποψην σου οτι τα καλα και ευπαθη προιοντα ενος συστηματος, καλο ειναι να μην τα αγοραζουμε απο το e-shop? Διοτι αν λαβω υποψην οτι σου εδωσαν ανοιγμενη....δεν ευθυνεται η sapphire αλλα το καταστημα....και δοξα τον Θεο εχουν γραφτει παρα πολλα για την εγγυηση και το service του εν λογω καταστηματος!!!! Εγω παλι που δουλεω με pc απο την εποχη του norton commander ( χεχε nc enter) θεωρω οτι η spapphire ειναι η πιο αξιοπιστη εταιρεια οσον αφορα τις ati καρτες και εχει και πολλες απο τις καλες υλοιποιησεις των.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν ανώνυμα κομμάτια υπολογιστών πλέον.

Εκτός από ψύκτρες, μερικές μνήμες, καμμιά μητρική και οθόνες.

 

Από εκεί και μετά όλα είναι branded και σχεδιασμένα με βάση τον κατασκευαστή του chip. aka ΑΤΙ, AMD, Nvidia, Intel.

 

Σχετικά με το φίλο, μάλλον δεν μας λέει τι ελάτωμα είχε η κάρτα. Λέει είχε πρόβλημα αλλά δεν λέει τι ακριβώς.

Η Sapphire είναι από τις πιο ονομαστές μάρκες για AMD/ATI προϊόντα. Επίσης είναι οι πρώτοι που πουλάνε νέες τεχνολογίες της ΑΤΙ/AMD αποκλειστικά για λίγο καιρό.

 

Δεν θα ασχοληθώ με την ηλικία του φίλου που υποστηρίζει ότι είχε MS-DOS και Win 3.1 όταν ήταν τριών ετών το 1991.

 

Θα παρακαλούσα επίσης τους moderators να ανακατασκευάσουν τον τίτλο, μιας και αποδεικνύεται δυσφιμιστικός χωρίς να υπάρχουν αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις τοση εμπειρια θα επρεπε να εχεις παρατηρησει οτι στο σημα της SAPPHIRE το A ειναι κοκκινο ,λες να ειναι τυχαιο;

Να πεις για το RMA του e-shop ok, να πεις οτι εχεις κανει εσυ λαθος στην εγκατασταση των drivers ok αλλα να λες ανωνυμη την Sapphire lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου οπως καταλαβαινεις μετα απο αυτο που ειπες για την ανωνυμια θα πρεπει να σε κρεμασουμε και να σε αληψουμε με πισα και πουπουλα :lol:

 

Εγραψα παλι ο ανρθωπος :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά ρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ ούτε το σόι να σας έθιγαν

 

ναι πρώτη δημοτικού κ είχα πσ τι να κάνουμε ,με win 3.1 κ επεξεργαστη ΙΒΜ κ δίσκο 650MB BIGFOOT 5.25" ειχα λιγο αργότερα κ κάρτα VGA την S3 με 1 MB RAM ,K αλλά 8 πσ από τότε γιατί είχα τότε συγγενή που είχε πσ για επαγγελματικούς λογούς κ πάντα μου χάριζε τον παλιό του

 

A K πάντα επέστρεφα τα πάντα σε αρίστη κατάσταση κ όχι μονό την κάρτα αλλιώς δεν τα δέχονται

 

κ εγώ τις άποψης ότι δεν υπάρχουν ανώνυμα κομμάτια ήμουν μέχρι που είδα την κάρτα

γι αυτό την αγόρασα αρχικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεύτερα δημοτικού κ είχα πσ τι να κάνουμε ,με win 3.1 κ επεξεργαστή IBM κ δίσκο 650MB BIGFOOT 5.25" κ κάρτα VGA την S3 με 1 MB RAM ,K αλλά 8 πσ από τότε

 

A K πάντα επέστρεφα τα πάντα σε αρίστη κατάσταση κ όχι μονό την κάρτα αλλιώς δεν τα δέχονται

 

κ εγώ τις άποψης ότι δεν υπάρχουν ανώνυμα κομματια ήμουν μέχρι που είδα την κάρτα

Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις 2 πραμματάκια που σου λέμε...

Η Sapphire είναι όσο ανώνυμη είναι η ίδια η ATI, πως αλλιώς να στο εξηγήσουμε?

Το ότι το eshop μπορεί να πουλάει κομμάτια που έχουν επιστραφεί και είναι ελαττωματικά, ή ότι η ΑΤΙ μπορει να έχει προβληματικούς drivers για AGP ΗD2χχχ δεν σημαίνει ότι η Sapphire σε κορόιδεψε και πολύ περισσότερο δεν δικαιολογεί τον τίτλο του thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...