Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες Κυριακή, έλαβα ένα e-mail με το λογότυπο της Τράπεζας Πειραιώς που με ειδοποιούσε για μια αίτησή μου για ανάληψη 600.00 ευρώ με τη διαδικασία ''λεφτά στο λεπτό''. Τους πήρα αμέσως τηλέφωνο, μου είπαν ότι παρόμοιο είχαν ενημερωθεί από πολύ κόσμο ότι είχαν λάβει, να μην το ανοίξω, να τους το κάνω προώθηση και μετά να το σβήσω. 

 

Μία από τα ίδια κι εδώ! Το περίεργο είναι ότι ήρθε από την διεύθυνση [email protected].

 

Πως γίνεται να πήραν mail με κατάληξη @winbank.gr που είναι της Πειραιώς ξέρει κανείς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 922
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μία από τα ίδια κι εδώ! Το περίεργο είναι ότι ήρθε από την διεύθυνση [email protected].

 

Πως γίνεται να πήραν mail με κατάληξη @winbank.gr που είναι της Πειραιώς ξέρει κανείς??

Δεν χρειάζεται να πάρουν email winbank.gr

Στο pop3 στο πεδίο του αποστολέα μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτι θες.

 

Το κομβικό σημείο που δεν μπορούν να ξεγελάσουν είναι το domain ιστοσελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις μούρθεκι εμένα  αυτό από winbank τάχα μου

 

Ένα καλό κόλπο ειναι να πηγαίνεις το ποντίκι πάνω στο link (αυτό που λεει winbank.gr/el/Pages κλπ) και να βλέπεις αν συμφωνεί με το link που εμφανίζει στο status. Sto 99% των περιπτωσεων ειναι διαφορετικό. Αφήνω 1% στην περιπτωση που χρησιμοποιηθεί javascript αλλά οι αποστολείς εχουν προβλήματα συμβατότητας με τους email clients οποτε δεν το χρησιμοποιούν.

 

kyriakh κάνε ένα ακόμα κόπο. Κάνε δεξί κλικ επάνω στο link (αυτό που λεει winbank.gr/el/Pages κλπ) κάνε αντιγραφή του δεσμου και επικόλληση εδω για να δουν και αλλοι τι εννοω. Δεν χρειάζεται να πας στην ιστοσελίδα που παραπέμπει το Link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν βελτιωθεί στο θέμα των Ελληνικών, δυστυχώς απ' ότι βλέπω. :-(

όπως ακρηβώς το λές, ναι έχουν βελτιωθεί, γιατί από την αρχή έκανε μπάμ ότι ήταν πονηριά, και το διάβασα απλά για πλάκα, να δω κανένα γραμματικό λάθος να γελάσω, και παρακαλώ, όλα μιά χαρά.Αλλά μετα το γκούγκλαρα, και επιβεβ/κα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ακρηβώς το λές, ναι έχουν βελτιωθεί, γιατί από την αρχή έκανε μπάμ ότι ήταν πονηριά, και το διάβασα απλά για πλάκα, να δω κανένα γραμματικό λάθος να γελάσω, και παρακαλώ, όλα μιά χαρά.Αλλά μετα το γκούγκλαρα, και επιβεβ/κα

Μπορείς να μας πεις το Link που σου ζήτησα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό κόλπο ειναι να πηγαίνεις το ποντίκι πάνω στο link (αυτό που λεει winbank.gr/el/Pages κλπ) και να βλέπεις αν συμφωνεί με το link που εμφανίζει στο status. Sto 99% των περιπτωσεων ειναι διαφορετικό. Αφήνω 1% στην περιπτωση που χρησιμοποιηθεί javascript αλλά οι αποστολείς εχουν προβλήματα συμβατότητας με τους email clients οποτε δεν το χρησιμοποιούν.

 

kyriakh κάνε ένα ακόμα κόπο. Κάνε δεξί κλικ επάνω στο link (αυτό που λεει winbank.gr/el/Pages κλπ) κάνε αντιγραφή του δεσμου και επικόλληση εδω για να δουν και αλλοι τι εννοω. Δεν χρειάζεται να πας στην ιστοσελίδα που παραπέμπει το Link.

αρk, ενδιαφέρον αυτό που λες, και θάθελα να το μάθω, αλλά δυστυχώς τόσβησα το μέιλ..βλακεία μου.μήπως εννοείς αυτό που στέλνω στο συννημένο; Θα δείχνει επίσημα το 1 ενώ άμα πας πάνω το ποντίκι εμφανίζεται το 2 ;

post-186254-0-37608700-1394966120_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Πήγαινε το ποντίκι σου πάνω στην εικόνα στο μήνυμα σου #489 (αυτό που ειναι πάνω απο το δικό μου) αλλά μην κάνεις κλικ. Θα δεις οτι κάτω στην status bar του browser σου θα δειξει την διεύθυνση 

 

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=512004

Αυτή είναι η διευθυνση που παραπέμπει το link. Στο fake email μπορεί να λεει ...winbank.gr/el/Pages ... αλλά αν πας το ποντίκι πάνω του θα εχει διαφορετική διευθυνση. Είναι βασίζεται το phishing σε συνδυασμό με αληθοφανή σελίδα. Αυτή τη fake διευθυνση ήθελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Πήγαινε το ποντίκι σου πάνω στην εικόνα στο μήνυμα σου #489 (αυτό που ειναι πάνω απο το δικό μου) αλλά μην κάνεις κλικ. Θα δεις οτι κάτω στην status bar του browser σου θα δειξει την διεύθυνση 

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=512004

Αυτή είναι η διευθυνση που παραπέμπει το link. Στο fake email μπορεί να λεει ...winbank.gr/el/Pages ... αλλά αν πας το ποντίκι πάνω του θα εχει διαφορετική διευθυνση. Είναι βασίζεται το phishing σε συνδυασμό με αληθοφανή σελίδα. Αυτή τη fake διευθυνση ήθελα

 

Την αναφερει..

η τουρκικη σελιδα ειναι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια πηρα αυτο το ε μαιλ ειναι απατεωνια?

το site τους ειναι αυτο http://www.ladderloans.co.uk/

To gmail μου το ειχε στα spam βαλει.

 

 

Αγαπητέ κύριε / κυρία,

  Το όνομά μου είναι Molly Logan από LADDER LOANS εταιρεία με έδρα στο Ηνωμένο Βασίλειο, At LADDER LOANS,είμαστε αφοσιωμένοι στο να παρέχουν μια γρήγορη και εύκολη μεταφορά των προσωπικών δανείων για τους πελάτες μας. Κάνουμε κάθε δυνατή προσπάθεια μας να ανταποκριθούμε στις ανάγκες των πελατών κάθε, Προσφέρουμε όλα τα είδη των δανείων ύψους περίπου € 5.000 έως κατ 'ανώτατο όριο των € 200 εκ. και άνω με επιτόκιο 2% ..

Για περισσότερες πληροφορίες πηγαίνετε να αγοράσετε ένα δάνειο μαζί μας: Παρακαλούμε απαντήστε άμεσα σε αυτό το mail: [email protected]
ευγενικά προσφέρθηκε να συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα αίτησης δανείου.

Όνομα:
Φύλο:
χώρα:
Ποσό που απαιτείται:
διάρκεια:
σκοπός:

Best υπόψη,
 

Molly Logan.http://www.ladderloans.co.uk/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πηρα αυτο το ε μαιλ ειναι απατεωνια?

το site τους ειναι αυτο http://www.ladderloans.co.uk/

To gmail μου το ειχε στα spam βαλει.

 

 

Αγαπητέ κύριε / κυρία,

 

  Το όνομά μου είναι Molly Logan από LADDER LOANS εταιρεία με έδρα στο Ηνωμένο Βασίλειο, At LADDER LOANS,είμαστε αφοσιωμένοι στο να παρέχουν μια γρήγορη και εύκολη μεταφορά των προσωπικών δανείων για τους πελάτες μας. Κάνουμε κάθε δυνατή προσπάθεια μας να ανταποκριθούμε στις ανάγκες των πελατών κάθε, Προσφέρουμε όλα τα είδη των δανείων ύψους περίπου € 5.000 έως κατ 'ανώτατο όριο των € 200 εκ. και άνω με επιτόκιο 2% ..

 

Για περισσότερες πληροφορίες πηγαίνετε να αγοράσετε ένα δάνειο μαζί μας: Παρακαλούμε απαντήστε άμεσα σε αυτό το mail: [email protected]

ευγενικά προσφέρθηκε να συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα αίτησης δανείου.

 

Όνομα:

Φύλο:

χώρα:

Ποσό που απαιτείται:

διάρκεια:

σκοπός:

 

Best υπόψη,

 

Molly Logan.http://www.ladderloans.co.uk/

 

Σου κάνουν για ελληνικα αυτα? (Ta Bold)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...