Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ESATA


oasisAthens

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου. Θέλω την βοήθειά σας γιατί μου φαίνεται ότι θα σπάσω τον τοίχο με το κεφάλι μου από τα νεύρα μου.!. Έχω έναν WD My BOOK Home edition με triple interface και μητρική ASUS P5K-E και δεν λέει να λητουργήσει με τίποτα το ESATA!!!!

 

Τι γίνεται επιτέλους καμιά ιδέα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

για δωσε τα φωτα σου γιατι εχω κι εγω προβλημα με την μητρικη αυτη.βλεπει τον ενα απο τους 3 σκληρους δισκους.οι δυο που ειναι στον controller δε φαινονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα λέει Jmicron Controler esata/pata enabled και controller mode IDE.

 

SS δεν ξέρω πως να πάρω από το BIOS....lol

 

Επίσης δεν μου τον βλέπει τον δίσκο ούτε στα XP ούτε στα VISTA.

 

Στα XP μπορώ εάν πάω από το device manager να κάνω ανίχνευση νέου υλικού και να τον βρει και μετά από λίγο να δουλέψει. Στα VISTA.... ούτε αυτό πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SATA controller είναι ο JMICRON ο οποίος είναι και για RAID και όταν τον κάνω εγκατάσταση δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά με πριν. Επίσης σε κάτι που προανέφερα είναι ότι στα XP ακόμα και εάν κάνω ανίχνευση συσκευής μέσω του device manager και δει τον δίσκο στην αρχή λειτουργεί ικανοποιητικά όσον αφορά την ταχύτητά του αλλά μετά από κάποια ώρα σέρνεται...Ενδεικτικά αναφέρω ότι για μεταφορά 10 περίπου GB ο χρόνος πάνω κάτω ήταν περίπου στις 3 ώρες!!!

 

Σκέφτικα ότι μπορεί να είναι ελλατωματικός ο σκληρός και πήγα στο μαγαζί τους έβαλα τις φωνές (270 E έδωσα) και μου τον αντικαστασήσαν με ολοκαίνουργιο ο οποίος όμως συνεχίζει να συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο.

 

Τι άλλο μπορεί να είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μπορεί κάτι να έχει η μητρική σου. Κάνε ένα bios update. Δες και τα καλώδια του sata. Βάλε άλλο καλώδιο sata. Αν έχεις ide σκληρό, δοκίμασέ τον. Αν δουλεύει κανονικά και γρήγορα, τότε υποπτεύομαι η μητρική να έχει πρόβλημα με τον sata controler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανα κάτι τέτοιο κατά την εγκατάσταση των windows (με το f6) που λες αλλά όλοι οι σκληροί δίσκοι που έχω είναι sata άρα από την στιγμή που τους αναγνωρίζει δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα έτσι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανα κάτι τέτοιο κατά την εγκατάσταση των windows (με το f6) που λες αλλά όλοι οι σκληροί δίσκοι που έχω είναι sata άρα από την στιγμή που τους αναγνωρίζει δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα έτσι ;

 

Tότε μπορεί να χρειάζεται να κάνεις bios update γιατί μπορεί η μητρική να μη μπορεί να δει τον σκληρό. Όταν βγαίνουν νέα προιόντα hardware οι κατασκευαστές των μητρικών βγάζουν updates στο bios των μητρικών για τυχόν ασυμβατότητες με το νέο hardware. . Αν κατάλαβα έχεις αγοράσει καινούργιο σκληρό δίσκο και μόνον με αυτόν έχεις πρόβλημα. Αν ο σκληρός είναι και για raid και η μητρική σου έχει sata raid controler τότε πρέπει να περάσεις πιθανότατα τους drivers της μητρικής γιατί ο δίσκος είναι και για raid. Αν θες δώσε μας το μοντέλο της μητρικής που φοράς και του σκληρού δίσκου που πήρες μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε καλύτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να δείς και πίσω απ'τον σκληρό αν υπάρχει ένα "connector" που δεν αφήνει τον σκληρό να δουλέψει σε 3Gbps αλλά σε 1,5Gbps. (Ένα μικρό πλαστικό που ενώνει κάτι ακίδες είναι. Παλιά το βάζαμε για να ορίσουμε ποιος σκληρός θα είναι "Master" και ποιος "Slave") Αυτό για τον φίλο που λέει οτι του σέρνεται. Αν φτιάξει με αυτό καλώς αλλιώς δεν ξέρω κάτι άλλο. Εγώ έχω 3 σκληρους 320GB στο motherboard μου και δουλεύουν άψογα.

Ελπίζω να λυθεί γρήγορα το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική μου είναι η ASUS P5K -E / Wi-Fi και ο σκληρός δίσκος είναι ο WESTERN DIGITAL Home Edition 1TB και έκανα και το τελευταίο update...Τώρα να σας πω ένα κουφό....

 

Εάν τον βάλεις κάθετο το σκληρό δουλεύει τουλάχιστον μέχρι στιγμής....Δεν νομίζω να είναι αυτό όμως πολύ @@ μου φαίνεται εάν είναι αυτό... Το έχει ξαναακούσει κανένας αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο. Έχω και εγώ την PeK Deluxe και τόσο καιρό δεν είχα χρησιμοποιήσει το esata. Με αφορμή αυτό το post είπα να το δοκημάσω και εγώ και πήρα μία από τα ίδια. ΤΙΠΟΤΑ. Bios έχω το 0705 και τον έχω ενεργοποιημένο τον controler. Θα το ψάξω και εγώ. Σε πρώτη φάση απλά σας λέω ότι έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...