Προς το περιεχόμενο

Είναι μάπα ο LaCie (500) ή κάνω κάτι λάθος;


SirDuke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβαζα εδώ στα forum όλους να εκθειάζουν τους LaCie και θα θάβουν τους WD MyBook. Πήρα κ εγώ λοιπόν τον "LaCie 500Gb Desktop Hard Drive" και απογοητεύτηκα εντελώς. Δεν λεω την κάνει την δουλειά του, αλλά:

 

1. Με το που τον βάζεις στην πρίζα ακούγεται αρκετά το ανεμιστηράκι. Όχι τραγικά (σαν βλάβη), αλλά αρκετά ώστε να ακούγεται πολύ το βράδυ όταν αφήνω το laptop ανοιχτό.

 

2. Ο θόρυβος αυτός δεν σταματά καθόλου, όυτε αυξάνεται/μειώνεται. Όσο είναι στην πρίζα ακούγεται.

 

3. Ακόμα και disconnect να τον κάνω δεν σταματάει. Όταν θέλω να σταματήσει λοιπόν του βγάζω το καλώδιο της τροφοδοσίας (δεν εχει κουμπί)

 

>> γιαυτό μάλλον φταίει το pc μου αλλά: όποτε πάω να τον κάνω disconnect τα windows δεν με αφήνουν αφού κάτι τον χρησιμοποιεί... -ενώ έχω κλείσει τα πάντα που θα μπορούσαν να τον χρησιμοποιούν (searchindexer.exe και όποιο άλλο process πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει)

 

Σκέφηκα ότι ίσως λειτουργεί καλύτερα με το software του που ποτέ δεν εγκατέστησα, αλλά:

>> στο site της LaCie είναι σαν να μην υπάρχει... Εκεί που έχει firmware κ άλλα downloads έχει ένα κάρο άλλα μοντέλα αλλά το "απλό" το "σκέτο" το "Desktop Hard Drive" δεν το έχει (έχει τα Lego, Porsche κλπ)

 

Όλοι εσείς που είστε εκστασιασμένοι με τους LaCie, δεν τους χρησιμοποιείτε συνέχεια, δεν τους χρησιμοποιείτε νύχτα, ή είμαι απλά άτυχος ή/και ηλίθιος;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

παλίκαρε γιατί δε διαβαζεις τις οδηγιες πριν αρχισεις τη κλάψα?

κουμπάκι εχει για να το κλεινεις το σκληρό σου! δίπλα απο το καλώδιο τροφοδοσίας και το usb...

εντάξει δε φαίνεται και με τη πρώτη, αλλα υπάρχει...

όσο για το θόρυβο και αυτος υπάρχει αλλά μόνο οταν ανοιγεις-ψαχνεις κάποιο συγκεκριμενο αρχειο...

επίσης σε vista παρατηρησα οτι και πιο γρήγορα ανοιγει αλλά και θόρυβο δε κάνει...

δε κάνω διαφήμιση, αλλά για τα λεφτα του και όμορφο είναι και τη δουλειά του τη κάνει

εγω το εχω απο το καλοκαιρι και ειμαι ευχαριστημενος δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλίκαρε γιατί δε διαβαζεις τις οδηγιες πριν αρχισεις τη κλάψα?

 

Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν καν να συνεχίσεις μετά από αυτή τη φράση.

Εν πάσει περιπτώσει, το μοντέλο "LaCie 500Gb Desktop Hard Drive" (για να επαναλλάβω το όνομα) ΔΕΝ έχει κουμπί._

Ορίστε και μια εικόνα για τους πιο "οπτικούς τύπους": l157117.jpg

Τώρα αυτά που λες για τον θόρυβο θα είχαν ενδιαφέρον, αν είχαμε το ίδιο μοντέλο. Αν κάποιος το έχει κ όντως δεν έχει συνεχή θόρυβο θα ήταν ενδιαφέρον. Ή αν υπάρχει κάποιο software για τη διαχείρισή του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα και ο δικος μου παντως εχει κουμπι..Ειναι ο 500 Porsche design. Για τα λεφτα του μια χαρα ειναι και τον προτιμω απο τον WD My book Essential τον οποιο εχω επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι.. ήταν ο 1ος μου εξωτερικός κ δεν είχα σκεφτεί την σημασία του κουμπιού και του ανεμιστήρα.. :)

 

Αλλά έτσι όπως πάει σε λίγους μήνες θα χρειαστώ και άλλον οπότε θα έχω καλύτερη ιδέα.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο δικος μου (χωρις κουμπι) αρχισε να κανει θορυβο εδω και 2 μηνες και τον απεσυνδεσα. Ακουγεται σαν καποιο ανεμιστηρακι να χτυπαει τα τοιχωματα.

Ο δισκος παντως δουλεψε για να μεταφερω ολα τα δεδομενα του σε ενα My Book.

Εχω αλλον ενα ακριβως ιδιο LaCie που ακομα δουλεβει.

Σε γενικες γραμμες, ολοι οι μεγαλοι εξωτερικοι ειναι μαλλον μαπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα εδώ στα forum όλους να εκθειάζουν τους LaCie και θα θάβουν τους WD MyBook. Πήρα κ εγώ λοιπόν τον "LaCie 500Gb Desktop Hard Drive" και απογοητεύτηκα εντελώς. Δεν λεω την κάνει την δουλειά του, αλλά:

 

1. Με το που τον βάζεις στην πρίζα ακούγεται αρκετά το ανεμιστηράκι. Όχι τραγικά (σαν βλάβη), αλλά αρκετά ώστε να ακούγεται πολύ το βράδυ όταν αφήνω το laptop ανοιχτό.

 

2. Ο θόρυβος αυτός δεν σταματά καθόλου, όυτε αυξάνεται/μειώνεται. Όσο είναι στην πρίζα ακούγεται.

 

3. Ακόμα και disconnect να τον κάνω δεν σταματάει. Όταν θέλω να σταματήσει λοιπόν του βγάζω το καλώδιο της τροφοδοσίας (δεν εχει κουμπί)

 

>> γιαυτό μάλλον φταίει το pc μου αλλά: όποτε πάω να τον κάνω disconnect τα windows δεν με αφήνουν αφού κάτι τον χρησιμοποιεί... -ενώ έχω κλείσει τα πάντα που θα μπορούσαν να τον χρησιμοποιούν (searchindexer.exe και όποιο άλλο process πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει)

 

Σκέφηκα ότι ίσως λειτουργεί καλύτερα με το software του που ποτέ δεν εγκατέστησα, αλλά:

>> στο site της LaCie είναι σαν να μην υπάρχει... Εκεί που έχει firmware κ άλλα downloads έχει ένα κάρο άλλα μοντέλα αλλά το "απλό" το "σκέτο" το "Desktop Hard Drive" δεν το έχει (έχει τα Lego, Porsche κλπ)

 

Όλοι εσείς που είστε εκστασιασμένοι με τους LaCie, δεν τους χρησιμοποιείτε συνέχεια, δεν τους χρησιμοποιείτε νύχτα, ή είμαι απλά άτυχος ή/και ηλίθιος;

 

Ευχαριστώ

 

 

Καλησπέρα κι απο μένα.

 

Για να μην υπάρχουν κλάψες και λανθασμένες αντιλήψεις, όπως πολύ σωστά είπες κι επιβεβαίωσες με τη photo, έχεις τον LaCie Desktop και όχι τον Porsche Design. Η διαφορά στα 2 drives αυτά κι επειδή τα έχω δουλέψει και τα 2, είναι η εξής: Ο κατά 10 ευρώ οικονομικότερος Desktop (Black enclosure colour), στερείται της παρουσίας κουμπιού σε αντίθεση με τον Porsche Design ο οποίος έχει ένα διακριτικό στρογγυλό touch type button στο πίσω μέρος του εκεί που παίρνει το USB σήμα και το ρεύμα. Επίσης σημαντική άλλη διαφορά είναι ότι ο Desktop πέρα από την τυπική σχεδίαση στερείται σωστής ψύξης έναντι του Porsche Design ο οποίος έχει βάση στήριξης αλουμινίου και οπές εξαερισμού στο κάτω αλλά και στο πίσω δεξιά μέρος...

 

Τέλος και το σημαντικότερο όλων που δε το γνωρίζετε πολλοί, είναι ότι η Desktop σειρά φοράει OEM drives πολλά εκ των οποίων είναι Refurbished/Reconditioned!!! Ναι, καλά ακούσατε! Το κρούσμα αυτό φυσικά δεν εμφανίζεται στις παρτίδες των Porsche Design που φέρεται να φοράνε την Elite των OEM κομματιών της Seagate (κατά το 95%) και της Samsung, ανάλογα την παρτίδα και το μοντέλο.

 

Για άλλη μια φορά να πρυτανεύει η λογική "το ακριβό είναι και φτηνό"... Μη νομίζετε ότι οι εταιρίες είναι χαζές και για 10 ευρώ λιγότερα θα σας προσφέρουν την ίδια ποιότητα... Όσο για τους Western Gidital, μπορώ να πώ με πλήρη γνώση κι εμπειρία, ότι είναι η προσωποποίηση της σαπίλας σε όλο της το μεγαλείο.

 

Τα παραπάνω αποτελούν την ταπεινή μου γνώμη βάση των εμπειριών που έχω από πολλά κομμάτια και παρτίδες που περνάνε κατά καιρούς από τα χέρια μου. Δεν έχω σκοπό να δυσφημήσω ή να προωθήσω καμία εταιρία ή μοντέλο, παρά μόνο να βοηθήσω όσους από εσάς θέλετε να προβείτε ή να αποφύγετε την αγορά μιας συσκευής, έχοντας ελλειπή δεδομένα...

 

Thanx κι ελπίζω να βοήθησα όσο περισσότερο μπορούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατι να πάρει κανείς external έτοιμο δίσκο...

 

Η λύση της αγοράς δίσκου της επιλογής μας και εξωτερικού enclosure της επιλογής μας ειναι σαφώς καλύτερη.

 

Καταρχάς στην περίπτωση αυτή ο δίσκος έχει μεγαλύτερη εργοστασιακή εγγύηση (αν δεν απατώμαι, παίζει να κάνω και λάθος).

 

Κατα δεύτερον, ειναι προφανές οτι μπορεί κανείς να επιλέξει τον καλύτερο δίσκο για τις ανάγκες του χωρίς να μπλέκει με τις έτοιμες λύσεις και τους αμφιβόλου ποιότητας δίσκους που χρησιμοποιούν (παρτίδες β' διαλογής κλπ)...

 

 

Όσον αφορά την LaCie: Η αλήθεια ειναι οτι εκτός απο την περίπτωση κολλητού μου που του τά φτυσε το enclosure (ο δίσκος σώθηκε ευτυχώς), έχω διαβάσει για αρκετά προβλήματα σε διάφορα φόρουμ και δε θα τους πολυεμπιστευόμουν. Πιθανόν φυσικά να κάνω λάθος.

 

 

Σχετικά με τις διαμάχες WD/Seagate/Hitachi etc.

 

Τα τελευταία 8-9 χρόνια έχουν περάσει απ τα χέρια μου όλες οι μάρκες σκληρών.

 

Δεν ειχα με κανέναν πρόβλημα εκτός απο:

 

1) 2 IBM Deskstars (aka 'Deathstars'), το γνωστό GX75 μοντέλο που λόγω κακού σχεδιασμού χτύπαγε στο εξάμηνο (τα είχα και σε RAID 0 array τρομάρα μου), και είχε ως αποτέλεσμα η IBM να αναγκαστεί να πουλήσει το hard drive division της στην Hitachi

 

2) Ο τωρινός μου Seagate 7200.11 750G o οποίος εκτός του οτι ήρθε με bugιασμένο firmware και έπρεπε να τον αναβαθμίσω, κλικάρει σαν τρελός και μάλλον πάει για RMA... Γενικά ενώ κάποτε την Seagate την είχα τοπ, ειναι γεγονός οτι τα τελευταία χρόνια σε επίπεδο reliability έχει πέσει αρκετά (τσεκάρετε reliability/failures index online, τα αποτελέσματα ειναι διαφωτιστικά)

 

3) Ενας Quantum Fireball CX 13γίγα που άρχισε να σφυρίζει το ρουλεμάν του, δούλευε κανονικότατα μέχρι που τον άνοιξα και τον μετέτρεψα σε... διακοσμητικό :Ρ

 

Εκτός απο αυτές τις περιπτώσεις δεν έχω αντιμετώπισει κάποιο άλλο πρόβλημα κι έχουν περάσει αρκετοί σκληροί απ τα χέρια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι εγώ εναν lacie 500GB mini αλλα σε αντίθεση με τον δίσκο του φίλου ο δικός μου δεν κάνει θόρυβο. Τον έχω ανοιχτό 24Η και λειτουργεί απρόσκοπτα. Δεν εχω κανενα παράπονο (για την ώρα).

Τον σύνδεσα μεσω lan και εχω πρόσβαση σ'αυτόν οπουδήποτε κι αν βρίσκομαι (είτε ασύρματα στο τοπικό δίκτυο είτε μέσω ιντερνετ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι εγώ εναν lacie 500GB mini αλλα σε αντίθεση με τον δίσκο του φίλου ο δικός μου δεν κάνει θόρυβο. Τον έχω ανοιχτό 24Η και λειτουργεί απρόσκοπτα. Δεν εχω κανενα παράπονο (για την ώρα).

Τον σύνδεσα μεσω lan και εχω πρόσβαση σ'αυτόν οπουδήποτε κι αν βρίσκομαι (είτε ασύρματα στο τοπικό δίκτυο είτε μέσω ιντερνετ)

 

μια ερωτησι. εχει συνδεση ethernet? αν ναι με ενδιαφερει γιατί θέλω να βάλω έναν σκληρό στο switch. πόσο τον αγόρασες και από που?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι εγώ εναν lacie 500GB mini αλλα σε αντίθεση με τον δίσκο του φίλου ο δικός μου δεν κάνει θόρυβο. Τον έχω ανοιχτό 24Η και λειτουργεί απρόσκοπτα. Δεν εχω κανενα παράπονο (για την ώρα).

Τον σύνδεσα μεσω lan και εχω πρόσβαση σ'αυτόν οπουδήποτε κι αν βρίσκομαι (είτε ασύρματα στο τοπικό δίκτυο είτε μέσω ιντερνετ)

 

μεσω lan? αυτο πως το εκανες? θελω και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...