Προς το περιεχόμενο

νεο PC για μηχανικούς...


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τροφοδοτικό τελικά θα επιλέξω SEASONIC

SEASONIC S12II-500 ENERGY+ 80 PLUS 500W 96.00 ?

SEASONIC S12-550 ENERGY+ 80 PLUS 550W 89.00 ?

SEASONIC M12-500 80 PLUS 500W 97.00 ?

νομίζω το πρώτο είναι το καλύτερο... έχει και 3 χρόνια εγγύηση..

τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ρε παιδιά μαστουρωμένοι ειστε?

 

Από πότε τα Enermax είναι χειρότερα από τα Seasonic, Tagan και Zalman?:lol:

 

Επειτα αν δουλεύεις Autocad, χρειάζεσαι κάρτα γραφικών με αρ@@@@ Για να μην πω Quadro αν δουλεύεις σε Open GL προγράμματα.:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειτα αν δουλεύεις Autocad, χρειάζεσαι κάρτα γραφικών με αρ@@@@ Για να μην πω Quadro αν δουλεύεις σε Open GL προγράμματα.:rolleyes:

Ποιος τα λέει αυτά?

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?siteID=123112&id=8446045

Ποια καρτα του εμπορίου δε μπορεί να ανταποκριθεί στα παραπάνω?

Εδώ

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/hc?siteID=123112&id=6711853&linkID=9240618

υπάρχει μέχρι και η ΜΧ-400

Δεν είναι FIFA 2008

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω και πιο εξελιγμένα προγράμματα άμα δουλεύεις, όπως το Autodesk Inventor ή Solidworks, που ασχολούνται με 3d σχέδιο, δεν χρειάζεσαι καμιά τρελή κάρτα γραφικών για τις απλές δουλειές. Εντάξει, για rendering δεν ξέρω, αλλά για το απλό σχέδιο, ακόμα και το 3d modelling, Μια απλή καρτούλα αρκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για μόνιτορ πάμε για EIZO 24'' ΗD2441W-ΤS στα 1399.00 ? και σε περιπτωση που προβληματιστουν με την τιμή θα παμε στο EIZO 24'' S2411W-BK 1099.00 ?

 

Έχω την εντύπωση ότι η Eizo πουλάει όνομα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...

 

Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά, και μάλιστα τη στιγμή που υπάρχουν καλές 24άρες με καλά πάνελ κάτω από χιλιάρικο, κοίταξέ το λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και δουλευω σε autoCAd 2008, ArchiCAD 11 kai photoshop CS2 θα ελεγα πως μια καλη καρτα γραφικων επιβαλλεται. οσο για Ram το AutoCad 2008 θελει το λιγοτερο 2Gb....

 

Επειδή και εγώ δουλεύω το AutoCAD 2008, και μαζί με αυτό δουλεύω επίσης Inventor 2008, Solidworks 2008, AnSYS Workbench 11, καταλήγω στο συμπέρασμα οτι η μνήμη είναι must. Εδικά στο inventor, λέει οτι αν έχεις πάνω από 1000 parts στο assembly, θες πάνω από 1GB μνήμη. Και, μου φαίνεται και υπερβολικό αυτό. Εδώ εγώ, που μαθαίνω το πρόγραμμα και βάζω άντε 20 με 30 parts, και τα περισσότερα από αυτά είναι μικροπράγματα, με 1GB σέρνομαι. Τώρα, για την κάρτα γραφικών, έχω μια ati radeon 9600 με 128MB μνήμη. Μιλάμε για κάρτα 3,5 χρόνια +, και όταν την πήρα δεν ήταν ούτε καν μέτρια. Πρόβλημα στην απεικόνιση δεν έχω πάντως. Επαναλαμβάνω βέβαια, οτι δεν κάνω rendering για να ξέρω εκεί τι παίζει.

 

Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα οτι πιο χρήσιμη είναι η άθφονη μνήμη (γι αυτό και στο καινούριο μου μηχάνημα παρήγγειλα 4GB) παρά η κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πάμε πάλι σε 4GB μνήμη... Άλλωστε 65 ευρω παραπάνω είναι.. Αν υπάρχει πιθανότητα να κάνει κάποια διαφορά αξίζει..

 

Οι απόψεις είναι αντιφατικές γενικά... Ακόμα και απο αυτούς που χρησιμοποιούν τα σχετικά προγράματα..

 

Για την Eizo έχω και εγώ την υποψία, ότι μπορεί να μην είναι οπως παλιά στις CRT που ήταν κορυφή..

 

"Από πότε τα Enermax είναι χειρότερα από τα Seasonic, Tagan και Zalman?"

Εδώ μπερδευτικα πάλι.... Είχα τα Enermax για καλά, (συγκεκριμένα έχω το Noistaker) αλλά μου πρότεινα για καλύτερα τα Seasonic.. Τελικά? Το Seasonic του είπα πριν ή να πάρω το ENERMAX EG701AX-VE(W) 600W NOISE TAKER 2 106.90 ? να τελειώνουμε?

Πάντως το Seasonic έχει πιστοποίηση 80Plus ώστε ο χρήστης να έχει 80% απόδοση σε οποιαδήποτε κατάσταση λειτουργίας και αισθητή μείωση της κατανάλωσης. Νομίζω αυτό είναι καλο να το έχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος τα λέει αυτά?

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?siteID=123112&id=8446045

Ποια καρτα του εμπορίου δε μπορεί να ανταποκριθεί στα παραπάνω?

Εδώ

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/hc?siteID=123112&id=6711853&linkID=9240618

υπάρχει μέχρι και η ΜΧ-400

Δεν είναι FIFA 2008

 

Για διάβασε καλύτερα : http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/hc?siteID=123112&id=6711853&linkID=9240618&is_results=1&card_sel=&manufac=0&card=0&cert=0&d_stat=1&d_stat=2&prod=AutoCAD-R17.0&prod=AutoCAD-R17.1&os=1&os=2&os=256&os=512&os=2048

αυτές είναι οι certified cards, βλέπεις καμιά απλή και φθηνή? ΑΤΙ FIRE GL KAI NVIDIA QUADRO βλέπω.:rolleyes:

Η λίστα που είδες εσύ λέει τις κάρτες που υποστηρίζουν μεν το πρόγραμμα, αλλά δεν προτείνονται ως κατάλληλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά, άμα τον υπολογιστή τον θέλουν για να τρέχουν κώδικες, δεν θέλει καν κάρτα γραφικών, παιρνεις μια με 30 ευρώ και καθάρισες. Εγώ αυτό που λέω είναι οτι ο μηχανικός πιο πολύ θέλει την μνήμη, παρά την κάρτα γραφικών. Και δεν πιστεύω οτι το AutoCAD θέλει τρελές κάρτες γραφικών για να τρέξει. Τουλάχιστον, δεν ξέρω κανέναν που να μου έχει πει κάτι τέτοιο. Και πίστεψέ με, ξέρω πολλούς μηχανικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές είναι οι certified cards, βλέπεις καμιά απλή και φθηνή? ΑΤΙ FIRE GL KAI NVIDIA QUADRO βλέπω.:rolleyes:

Η λίστα που είδες εσύ λέει τις κάρτες που υποστηρίζουν μεν το πρόγραμμα, αλλά δεν προτείνονται ως κατάλληλες.

Στη εργασία σου το χρησιμοποιείς καθόλου το πρόγραμμα?

Από το '99 το τρώω στη μάπα, λες να είχα πριν 2,3,4 χρόνια το σούπερ μηχάνημα?

Με 64ΜΒ κάρτα γραφικών έπαιζα το ACAD 2008. Μνήμη θέλουν, 1-2GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνήμη θέλουν, 1-2GB.

 

Και το 1 πλέον λίγο είναι. Πιστεύω οτι για το AutoCAD 2008 θέλεις 2. Αν αρχίσεις να ανεβαίνεις σχεδιαστικά και πας στο Inventor, και τα 2 ίσως να μην είναι αρκετα για πολύπλοκα σχέδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως το θέμα είναι τι μπορείς να κάνεις ώστε να έχεις οσο το δυνατόν ταχύτερο μηχάνημα για τη δουλειά...

---ταχύτατο επεξεργαστή (σίγουρα)

---πολυ μνήμη (σίγουρα)

---πολύ καλή οθόνη (πολύ σημαντικο)

---γρήγορη κάρτα (αυτό είναι ακόμα προς εξέταση)

---γρήγορο δίσκο (καλό είναι να υπάρχει και αυτό)

---σταθερό μηχάνημα γενικά (σίγουρα και αυτο πολύ σημαντικο)

Βασικά τα 2 πρώτα είναι τα πιο σημαντικά ακριβώς για την δουλειά και το τελευταίο για να μην έχεις προβλήματα γενικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...