Προς το περιεχόμενο

νεο PC για μηχανικούς...


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να σου πω τα παιδια τα εχεις ρωτησει τι ακριβως θα κανουν με το pc?

 

Ποια προγραμμα θα τρεχουν?

 

Οθονη χρειαζονται 24αρα? Μηπως τους κανει και μια 20αρα?

 

Αν δεν εχεις ρωτησει αυτους τοτε δεν εχω καταλαβει τι ακριβως κανουμε σε αυτο το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν τους ξέρω καν..

Ο φίλος μου έχει πει ότι τρεχουν μόνο AutoCAD, αλλά τωρα θα βαλουν και κάποια στατικα προγραμματα..

 

Είπαν να ανοιξω αυτο το thread καθως καποια στιγμη τους επομενους μηνες θα φτιάξω νεο PC και για μενα, οπότε παίρνω κάποιες γνώμες παραλληλα και για αυτό..

 

Γιατι να μην θελουν μια 24αρα? Οποιος εχει δουλεψει προγραμματα που θελουν πολύ χωρο ή εχουν πολλά παραθυρα ή toolbars, ξέρει ποσο σημαντικο ειναι αυτο..

Οι μηχανικοι που το διαβάζουν μπορουν να μας πουν τη γνωμη τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hehe, πολλές απόψεις βλέπω και διαφορετικές, sorry που άργησα, κάποια replies τα προκάλεσα εγώ κιόλας

 

λοιπόν μνήμη:

1 gb που γράφτηκε δεν το θεωρώ αρκετό - προσωπική άποψη

δλδ γενικότερα πες πως θέλουν να ανοίξουν κάτι άλλο ρε παιδί μου, θα χουν δώσει τόσα χρήματα και θα περιμένουν στην ουρά? θα σε βρίζουν

δεδομένου ότι τελικά θα δώσουν τόσα για οθόνη η μνήμη δεν είναι σημαντικό κόστος πιστεύω

με 2 gb δεν είπα ότι θα έχουν κανένα πρόβλημα αλλά προτείνω 4 gb - πάλι προσωπική άποψη

τότε όπως είπα κοιτάνε τα προγράμματά τους και πάνε ή σε xp 64 που λογικά θα εκμεταλλευτούν καλύτερα τον επεξεργαστή ή σε xp απλά ενεργοποιώντας τα για περισσότερη μνήμη, google it

(τα περισσότερα παραδοσιακά προγράμματα υποστηρίζουν 64 λογικά)

 

για τις κάρτες γραφικών:

ε τι να πω, το certified δεν έχει καμία σχέση και quadro δεν χρειάζονται, μην ανοίξουμε ολόκληρη συζήτηση για αυτό το θέμα, μόνο όσοι γνωρίζουν ας γράψουν, εγώ δε θα μίλαγα αν δεν ήξερα

sorry που τα πα λίγο απότομα αλλά μιλάμε για χρήματα όχι για φυστίκια

τώρα ποτέ δεν είχα φθηνή κάρτα για να δω αν υπάρχει πρόβλημα σε αυτά τα προγράμματα ή όχι, οπότε δεν ξέρω-δεν λέω αλλά σε σχέση με το συνολικό ποσό το αν θα πας σε μία κάρτα με 50 ή 100 ευρώ πάλι μικρή διαφορά μου φαίνεται αφού με μια λίγο διαφορετική οθόνη μπορείς να γλιτώσεις 100άδες

 

οθόνη:

την είπα την αποψή μου ήδη, αν τελικά πάρετε ακριβή οθόνη πιστεύω ότι θα έχει καθημερινή απόσβεση σίγουρα, απτην άλλη αν το συνολικό κόστος ξεφύγει προς τα πάνω δεν πιστεύω ότι πέφτοντας λίγοτερο ή περισσότερο στα χρήματα ή στη μάρκα θα χάσει κάτι, δλδ μια οθόνη 900 ευρώ αντί μιας 1000 ευρώ, δεν θα είναι ικανοποιητική?

θα είναι, οπότε σε περίπτωση που γίνουν περικοπές πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσουν από εκεί, αλλιώς αν δεν υπάρχει πρόβλημα παίρνουν την καλή και σε θυμούνται κάθε φορά που ανοίγουν το μαραφέτι

 

τροφοδοτικά: υπάρχουν πολλά παλιά θέματα για τροφοδοτικά και μάρκες, απλά μην ξεκινήσετε - ποιο είναι καλύτερο - αυτό - όχι αυτό και ανεβείτε σε τιμή και watt, πχ 600w δεν τα χρειάζεται πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος μου έχει πει ότι τρεχουν μόνο AutoCAD, αλλά τωρα θα βαλουν και κάποια στατικα προγραμματα..

 

Μήπως ξέρεις ποιά είναι αυτά τα στατικά προγράμματα? Αν είναι σχετικά απλά, που δημιουργείς ένα πλέγμα/δικτύωμα, ή γενικά κάτι απλό σχεδιαστικά, τότε είναι καθαρά υπολογιστικό πρόγραμμα. Πράξεις κάνει. Μνήμη θέλεις δλδ και επεξεργαστή. Κάρτα γραφικών όχι.

 

Με τον oneofthem συμφωνώ. Πάντως πιστεύω οτι όσον αφορά την οθόνη, μπορούν να γίνουν κάποιες περικοπές. Εγώ ας πούμε πήρα την 22 wide της LG που κάνει 220 ευρώ. Εντάξει, δεν είμαι επαγγελματίας μηχανικός ακόμα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει μία eizo 1000+ ευρώ παραπάνω από αυτή που διάλεξα εγώ (δεν το λέω ειρωνικά, άμα έχει κάτι παραπάνω που να χρειάζεται σε έναν μηχανικό και να δικαιολογεί αυτή την τραγική διαφορά τιμής, ας μου το πει).

 

Το έχω πει και παραπάνω, ακόμα και το AnSYS workbench, που είναι πρόγραμμα 3d modelling & Finite Element Analysis, τρέχει μια χαρά στον υπολογιστή 3,5+ έτων που έχω. Απλά αργεί να λύσει το μοντέλο των πεπερασμένων στοιχείων κάμποσο. Αυτό είναι ένδειξη αργού επεξεργαστή και μικρής και αργής μνήμης, όχι κακής κάρτας γραφικών.

 

hehe!! εγώ στο autocad έχω φτιάξει ένα toolbar με τα κουμπάκια που θέλω και έχω μόνο αυτό

 

Εγώ πάλι δουλεύω κυρίως με κονσόλα....Πόσο άρρωστος είμαι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον oneofthem συμφωνώ. Πάντως πιστεύω οτι όσον αφορά την οθόνη, μπορούν να γίνουν κάποιες περικοπές. Εγώ ας πούμε πήρα την 22 wide της LG που κάνει 220 ευρώ. Εντάξει, δεν είμαι επαγγελματίας μηχανικός ακόμα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει μία eizo 1000+ ευρώ παραπάνω από αυτή που διάλεξα εγώ

 

 

το εχουμε πει παρα πολλες φορες εδω η διαφορα σε αυτες τις οθονες ειναι στο panel δε λεμε οτι δεν κανουν δουλεια ολες οι οθονες, αλλα θα σου πω ενα παραδειγμα που το εχω πει κι αλλες φορες εδω μεσα και κινδυνευω να γινω γραφικος αλλα θα το πω.

 

Αν δεις τη δικη σου 22αρα οθονη LG διπλα στην EIZO 2031 για παραδειγμα θα δεις τραγικη διαφορα χρωματων ειδικα σε ενα βιντεο που υπαρχει μαυρο φοντο, δλδ το μαυρο της LG σου πλεον δε θα φαινεται μαυρο αλλα ενα ξεπλυμενο μειγμα μαυρου γκρι μπλε, και ισως παρατηρησεις και αρκετο backlight leak. Eπισης μετακινωντας το κεφαλι σου στον καθετο αξονα της οθονης σου ειδικα βλεποντας καποιο βιντεο θα δεις μεγαλες αλλοιωσεις στη φωτεινοτητα και στα χρωματα, ειδικα αν βαλεις τις οθονες σε ενα πιο ψηλο επιπεδο απο το κεφαλι σου στη μια θα βλεπεις και στην αλλη οχι. Προς θεου δε λεω οτι με αλλες οθονες δεν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου απλα επισημαινω τις βασικες διαφορες

 

Α και δεν εισαι αρρωστος, ρομαντικος εισαι...LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις τη δικη σου 22αρα οθονη LG διπλα στην EIZO 2031 για παραδειγμα θα δεις τραγικη διαφορα χρωματων ειδικα σε ενα βιντεο που υπαρχει μαυρο φοντο, δλδ το μαυρο της LG σου πλεον δε θα φαινεται μαυρο αλλα ενα ξεπλυμενο μειγμα μαυρου γκρι μπλε, και ισως παρατηρησεις και αρκετο backlight leak. Eπισης μετακινωντας το κεφαλι σου στον καθετο αξονα της οθονης σου ειδικα βλεποντας καποιο βιντεο θα δεις μεγαλες αλλοιωσεις στη φωτεινοτητα και στα χρωματα, ειδικα αν βαλεις τις οθονες σε ενα πιο ψηλο επιπεδο απο το κεφαλι σου στη μια θα βλεπεις και στην αλλη οχι. Προς θεου δε λεω οτι με αλλες οθονες δεν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου απλα επισημαινω τις βασικες διαφορες

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, δεν ήξερα τι παίζει με αυτές τις τεχνολογίες. Πάντως, όπως και να έχει, ακόμα και η LG η απλούλα που πήρα, που δενσυγκρίνεται με τις άλλες των 1000+ ευρώ, είναι έτη φωτός μπροστά από την 17άρα crt που έχω που είναι από το 99, και μου βγαίνουν τα μάτια έξω όταν κάθομαι με τις ώρες μπροστά στο pc.

 

Όσο για το AutoCAD, δεν μας το πολυμάθανε στην σχολή (και ούτε πρόκειται στα 2 ακόμα χρόνια που μου μένουν), οπότε κάθισα και το έμαθα μόνος μου. Και επειδή το βιβλίο που το έμαθα είχε τις εντολές και βαριόμουν να κάθομαι να ψάχνω τα toolbars και τα κουμπάκια, προτίμησα τις έντολές. Έχει την πλάκα του κ αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω οτι με τις κάρτες γραφικών έχουμε ξεφύγει λίγο. Από την στιγμή που οι χρήστες είναι πολιτικός μηχανικός και τοπογράφος η πιθανότητα να δουλέψουν σε Solid, Inventor και ANSYS είναι μηδενικές. To CAD χρειάζεται μνήμη κυρίως και επεξεργαστη, η κάρτα έρχεται πολύ πιο πίσω και νομίζω οτι ακομα και με μια ΜΧ440 δουλειά θα έκαναν. Οπότε επένδυσε μέρος των χρημάτων σε μνήμη, επεξεργαστή και οθόνη. Οποιαδήποτε TFT 19-22' είναι μια χαρά, μια πιο φτηνή λύση είναι 2 TFT 19' στο ένα να βλέπει το σχέδιο στο άλλο να κάνει τη μελέτη.

Όσο για τα 2000? για Η/Υ είναι πολλά προσπάθησε να το περιορίσεις στα μισά και άστους κεφάλαιο να αγοράσουν καμιά άδεια για κανα πρόγραμμα που θα χρειαστούν ή για κανα plotter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που οι χρήστες είναι πολιτικός μηχανικός και τοπογράφος η πιθανότητα να δουλέψουν σε Solid, Inventor και ANSYS είναι μηδενικές.

 

Μα αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Οτι αυτά τα βαριά προγράμματα δεν απαιτούν δυνατή κάρτα γραφικών και θα την απαιτεί το απλό AutoCAD και τα άλλα προγράμματα στατικής?

 

Όσο για τις 2 οθόνες, πάρα πολύ καλή και βολική λύση, σου λύνει τα χέρια. Θα με βοηθούσε πάρα πολύ στις εργασίες που κάνω, πόσο μάλλον σε επαγγελματίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω κι εγω για δυο οθονες, παρα πολυ βολικο, το θεμα ομως ειναι οτι γινεται συζητηση και αυτοι που θα αγορασουν το μηχανημα ειναι αποντες, ουτε το παληκαρι που ανοιξε το θεμα δεν τους ξερει καν...αυτο μονο ειναι λιγο αστειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διάβασε καλύτερα : http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/hc?siteID=123112&id=6711853&linkID=9240618&is_results=1&card_sel=&manufac=0&card=0&cert=0&d_stat=1&d_stat=2&prod=AutoCAD-R17.0&prod=AutoCAD-R17.1&os=1&os=2&os=256&os=512&os=2048

αυτές είναι οι certified cards, βλέπεις καμιά απλή και φθηνή? ΑΤΙ FIRE GL KAI NVIDIA QUADRO βλέπω.:rolleyes:

Η λίστα που είδες εσύ λέει τις κάρτες που υποστηρίζουν μεν το πρόγραμμα, αλλά δεν προτείνονται ως κατάλληλες.

 

1)OI Fire GL-Quadro βοηθάνε στο preview σε 3D modeling σύνθετων αντικειμένων. Δηλαδή αμα κάνεις ενα ολόκληρο κτίριο 3d με περίεργους φωτισμούς και πολλά υλικά και πάς να το δείς preview σε open GL τότε ένα καλό PC μπορεί να σου πάρει 20 δευτερα ενώ το ίδιο PC με quadro 2-3. Τώρα η πιθανότητα ένας πολιτικός μηχανικός-τοπογράφος να κάνει κάτι τέτοιο είναι μηδενικές οπότε μια απλή κάρτα ή μια on-board είναι υπεραρκετή.

 

2)Το Acad τουλάχιστον μέχρι το 2007(και πιστεύω και το 2008)δεν υποστηρίζει πολλαπλούς πυρήνες. Οποτε 4πύρηνο είναι άχρηστο αφού σε μια βαρία εργασία μόνο ο 1 πυρήνας θα αξιοποιείται.Γενικά σαν πρόγραμμα δέν έχει μεγάλη εξέλιξη απο το Acad 2000. H βάση είναι ίδια, απλά προσθέτουν συνεχώς νέα δευτερέυοντα χαρακτηριστικά.Το ίδιο συμβαίνει και με τα στατικά που θέλουν να δουλέψουν, όλα αυτά τα προγράμματα είναι ελληνικά με αποτέλεσμα να είναι αρκετά ελαφρια σαν προγράμματα.

 

3) Στην μνήμη, 2 giga είναι υπεραρκετά για Acad.Πολύ δύσκολα θα χρειαστούν παραπάνω, ιδιαίτερα αμα δεν δουλεύουν το 3d κομμάτι του Acad με μεγάλα και πολύ σύνθετα σχέδια. Απλά ίσως είναι καλύτερα να βάλεις απο τώρα 4giga λόγω της τάσης τως επαγγελματιών γενικά να μην κάνουν αναβάθμηση ποτέ.Το Acad μπορεί να δουλέψει άνετα σε ενα μηχάνημα 4-5ετίας αρκεί κάποιος να έχει φροντίσει να βάλει έξτρα μνήμη.Αυτό που βλέπω συχνά είναι να έχει κάποιος ενα PC στα 2.00-2.4 ghz και 256 ή 512 και να λέει κολλάει, χρειάζομαι καινούριο ...:X. Οπότε τώρα που είναι και φθηνές βάλε μπολικη για να τους καλύψεις για τα επόμενα 5-7 χρόνια (χωρίς υπερβολή).

 

4)Οθώνη. Το πρόβλημα που παρουσιάζεται σε πολλούς που δουλεύουν σχεδιαστικά σε TFT ειναι πώς στο τέλος άλλα χρώματα βλέπουν στην οθώνη και άλλα εκτυπόνωνται στο χαρτί. Το έχουν πάθει πολλά παιδιά και στην σχολή μου, ιδιαίτερα επειδή είχαν μάθει σε CRT.Κατ'εμε η καλύτερη λύση είναι μια 19' με PVA πανελ που εχει τα καλύτερα χρώματα σε σχέση με αυτό που θα εκτυπωθεί στο χαρτί. Καλή και η EIZO 24' αλλα μεγάλη διάσταση χρειάζονται κυρίως αυτοι που δουλεύουν 3D, οπου πρέπει να έχεις οσο ποιο πλήρη άποψη του αντικειμένου. Στο Acad δουλεύεις σημειακά κυρίως και κάνεις πολύ ευκολα scroll οπότε εκεί δεν είναι τόσο χρήσιμη μια 24' όσο στο 3d studio πχ.

 

 

PS: Αφου ανέθεσαν σε έσένα το PC , φρόντισε να το κάνεις ΑΘΟΡΥΒΟ. Είναι πολυ σημαντικο σε ένα γραφείο που δουλεύουν 2-3-4 PC να μην σου πέρνουν το κεφάλι. ΚΑι επίσεις ενα όμορφο κουτι για να πουλάνε και λίγο μούρη στους πελάτες..:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις που καταθετετε..

 

Οι 2 οθόνες είναι επίσης καλή λύση, αλλά μάλλον θα παραξενευτουν/ξενίσουν..

 

Πιστεύω πάντως σε τέτοιες δουλειές αξίζει να δώσεις κάποια παραπάνω χρήματα, καθως θα τα αποσβέσουν γρήγορα.. Ο χρόνος και η ευκολία τους είναι το πιο σημαντικό πράγμα..

 

disqualified έχεις δίκιο, αλλά σκέψου οτι αυτοί δεν είναι γνώστες του αντικειμένου, οπότε και να παρακολουθούσαν την συζήτηση, δεν θα καταλάβαινάν τίποτα..

 

lary7 σύμφωνα με αυτά που λες για οθόνη μάλλον θα ψάξω για πιο μικρη EIZO, μάλλον 22αρα.. Μνήμη ειναι πλεον στανταρ τα 4GB καθώς με τις τιμές που έχουν δεν αξίζει να συζητηθεί περαιτέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disqualified έχεις δίκιο, αλλά σκέψου οτι αυτοί δεν είναι γνώστες του αντικειμένου, οπότε και να παρακολουθούσαν την συζήτηση, δεν θα καταλάβαινάν τίποτα..

 

Ε, εντάξει, κατά την γνώμη μου, λίγο πολύ οι μηχανικοί μπορούν να καταλάβουν τι παίζει με τους υπολογιστές και τι τους είναι απαραίτητο και τι όχι. Ας μην ξεχνάμε οτι οι υπολογιστές για τους μηχανικούς δημιουργήθηκαν στην αρχή, και όχι για κάποιον άλλον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έτσι απλά πειραματικά έχω δοκιμάσει διάφορα από τα προγράμματα που είπατε ποτέ η κάρτα γραφικών δεν μου ήτανε πρόβλημα(9600,1950,2900,3850).Ενημερωτικά αυτό(λίγο στο rendering μου έκαναν νερά η 9600(δεν τα έβγαζε)και 1950 τα έβγαζε κούτσα στραβά).

Μνήμη το θεωρώ απαραίτητο τα 4γβ αφού δίνουνε τόσα λεφτά για to pc και αφού οι DDR2 είναι φθηνές τα 4γβ είναι απαραίτητα(για μένα).

Επεξεργαστή επίσης κατι γρήγορο(κατά C2d 8xxx)η αν μπορούνε να περιμένουνε λίγο τους qpenryn(δεν ξέρω πότε βγαίνουνε συγκεκριμένα,έχω καιρό να ασχοληθώ).Καλύτερα 2 γρήγορους πυρήνες παρά 4ς αργότερους(σε σύγκριση με τους άλλους 2 πάντα).

Μητρική αφού δεν ασχολούνται με oc οτιδήποτε που να υποστηρίζει penryn είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...