Προς το περιεχόμενο

Απολύσεις εργαζομένων από Yahoo στα τέλη Ιανουαρίου


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε περικοπές θέσεως ανακοίνωσε ότι θα προβεί η Yahoo ως μέρος της προσπάθειας της εταιρείας να δώσει ώθηση στην τιμή της μετοχής.

 

Σύμφωνα με τις New York Times και Wall Street Journal δεν έχει γνωστοποιηθεί ο ακριβής αριθμός των εργαζομένων που θα απολυθούν. Σήμερα η εταιρεία έχει στο ανθρώπινο δυναμικό της 14.000 υπαλλήλους, ορισμένοι από τους οποίους θα γνωρίσουν αν θα συνεχίσουν να απασχολούνται στις 29 Ιανουαρίου.

 

«Θα υπάρξει μείωση του προσωπικού», δήλωσε μια πηγή στο πρακτορείο Reuters, προσθέτοντας ότι «πιθανόν οι απολύσεις να ανέλθουν σε εκατοντάδες. Στο τέλος του 2007 η Yahoo απασχολούσε περί τους 14.000 εργαζομένους, έναντι 11.600 που απασχολούσε το 2006, όπως προκύπτει από τα επίσημα στοιχεία της εταιρείας.

 

Σύμφωνα με τις πληροφορίες του Reuters, η Yahoo εκτιμά πως το τέλος του 2008 θα τη βρει με τον ίδιο αριθμό εργαζομένων, γεγονός που σημαίνει πως η εταιρεία θα προβεί πιθανότατα μέσα στο έτος σε προσλήψεις σε συγκεκριμένα τμήματά της.

 

Ο αμερικανικός κολοσσός αγωνίζεται να ανακάμψει μετά από δύο έτη έντονου ανταγωνισμού που αντιμετώπισε, τα οποία οδήγησαν σε επιβράδυνση των εσόδων του σε περίπου 12%. Οι αναλυτές αναμένουν πάντως πως η ανάπτυξη των εσόδων κατά το τέταρτο τρίμηνο θα ανέλθει σε περίπου 15%.

 

Source.png Πηγή: news.kathimerini.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Yahoo, έχει έτοιμη τη λίστα για απολύσεις 1500-2500 εργαζομένων.

Sprint Nextel, 4000 απολύσεις...το 2007 απέλυσε άλλους 5000.

Nokia, απολύσεις 2300 εργαζομένων,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ήθελα ποτέ μα ποτέ να ανοίξω μια εταιρεία και να έχω για ανταγωνιστή την google! εδώ δεν μπορεί να την χτυπήσει η Microsoft τι να κάνει η κακομοίρα η yahoo δηλαδή κρίμα για τους εργαζόμενους αλλά ρε παιδιά η google ΔΕΝ χτυπιέται τι να κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Yahoo mail plus για αρκετά χρόνια και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος. Τώρα με το Gmail έχω όσα πριν και ακόμα παραπάνω. Η εποχή που όλοι μοίραζαν τσάμπα δωρεάν υπηρεσίες έχει περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αλλαξει αρκετα οι εποχες αλλα οι εξαγορες ειναι σε πρωτη φαση, φυσικα απολυσεις εχουμε και σε ευρωστες επιχειρησεις με οτι συνεπαγεται αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι όταν έχεις απέναντι σου μια εταιρία σαν την Google το χειρότερο λάθος που μπορείς να κάνεις είναι να αρχίσεις να απολύεις μαζικά υπαλλήλους... Προσωπικά είχε πέσει που είχε πέσει το yahoo στα μάτια μου τώρα το αντιπάθησα κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Yahoo mail plus για αρκετά χρόνια και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος. Τώρα με το Gmail έχω όσα πριν και ακόμα παραπάνω. Η εποχή που όλοι μοίραζαν τσάμπα δωρεάν υπηρεσίες έχει περάσει.

 

φιλε κανεις μεγαλο λαθος.Στο yahoo υπαρχει ποτε περιπτωση να χασεις μυνηματα σου.Επισης πιστεψε με ειναι ποιο ασφαλες απο το GMAIL.Ψαξε διαφορα που εχουν γινει με το gmail.Μαζευουν προσωπικα στοιχεια και τιποτα αλλο.Οχι οτι η yahoo δεν το κανει αλλα ακομα υπαρχουν αρκετες διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απολύει για να εμφανίσει λιγότερα λειτουργικά έξοδα ώστε να ανεβάσει την μετοχη της

δηλαδη θα φαινεται πιο κερδοφόρα στα χαρτιά

 

Όπως το είπες στα χαρτιά....

 

Αντί να προσπαθεί να αναδιοργανώσει τις άθλιες υπηρεσίες της και το προσωπικό της αρχίζει να απολύει άτομα, ΕΛΕΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε κανεις μεγαλο λαθος.Στο yahoo υπαρχει ποτε περιπτωση να χασεις μυνηματα σου.Επισης πιστεψε με ειναι ποιο ασφαλες απο το GMAIL.Ψαξε διαφορα που εχουν γινει με το gmail.Μαζευουν προσωπικα στοιχεια και τιποτα αλλο.Οχι οτι η yahoo δεν το κανει αλλα ακομα υπαρχουν αρκετες διαφορες.

 

δεν νομίζω να είναι το yahoo ασφαλέστερο απο το gmail

θεωρώ το gmail κορυφή

είχα λογαριασμό yahoo και ξαφνικά και ενώ τον χρησιμοποιούσα μου τον έσβησαν ! έστειλα mail και δεν πήρα απάντηση. Αυτό έγινε το 2004 και από τότε δεν την πάω την yahoo με τίποτα και είμαι φαν υποστηρικτής σε ότι είναι google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ενα άλλο μεγαλο πλεονεκτημα του gmail που ηθελα να αναφερω και το ξεχασα ειναι η διαχειρηση των spam

ειχα κι αλλα mailbox πρωτα λαι δεν προλαβαινα να σβηνω spams

το gmail τους μπλοκαρει αυτοματαμ μαλλον εχει δική του μηχανη εντοπισμου spammers και αν σιχαινομαι κατι στο ιντερνετ ειναι τα spams και οι διαφημησεις που σου πεταγονται κατι παραθυρα μεσα στη μουρη

 

gmailspamscreenshotyq5.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...