Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ακρίβεια είναι 1.185 + ΦΠΑ. Δηλαδή 1.410 ευρά. (ξέχασα τον ΦΠΑ πριν), αλλά και με 4 χρόνια next day εγγύηση. Η εγγύηση ήταν και το καθοριστικό σημείο στην επιλογή μου.

Έχω περάσει μέχρι τώρα από HP και TurboX.

Στο HP (Omnibook) χάλασε το CD (προσοχή : CD όχι CDR ή DVD) και ζητούσαν 400 ευρώ για αντικατάσταση. Η μπαταρία του που χάλασε νωρίτερα στοίχιζε 250 περίπου ευρώ, και έτσι το παρόπλισα (το έκανα torrent και emule downloader) και πήρα ένα TurboX (CLEVO ΟΕΜ).

Πολύ καλό μηχάνημα για τα λεφτά του, αλλά στα 2 χρόνια πήγε από motherboard (ζεσταινόταν αρκετά άλλωστε), που τιμάται στα 580 ευρώ.

Έτσι έψαχνα για κάτι πιο ποιοτικό με καλή εγγύηση.

Στο Πλαίσιο έμαθα ότι εκτός από τα TurboX υποστηρίζουν και Toshiba, και άρχισα να γλυκαίνομαι.

Όταν είδα όμως τα DELL, τα οποία νόμιζα ότι δεν μπορείς να τα βρείς στην Ελλάδα, και αφού διάβασα άπειρα posts σε ξένα και ελληνικά forums (το συγκεκριμένο thread ήταν καθοριστικό), κατέληξα στο XPS1530.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον ψάχνει ποιοτικό notebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

KTed, όσον αφορά το omnibook σου, μπορείς και μόνος σου να αντικαταστήσεις το cd-rom και να βάλεις dvd-rw της nec πχ και να αγοράσεις μπαταρία (μη HP) σε χαμηλότερη τιμή από 250 και να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για του ήδη κατόχους με 8-1 card reader στο dell τους.

Στο 1330 μπορεί να μπει στο card reader ένα memory pro duo της Sony 2g; Θα χρειαστεί αντάπτορα ή όχι; Ρωτάω για να μην κάνω καμιά μλκια και μετά δεν μπαίνει. Το πλαστικό που έχει ήδη μέσα ο φορητός είναι σίγουρα μεγαλύτερο από το pro duo μου.

όπως : http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%C5%C9%C4%C9%CA%C5%D3+%CC%CD%C7%CC%C5%D3&category2=MEMORY%20STICK&sp1=DUO%20PRO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KTed, όσον αφορά το omnibook σου, μπορείς και μόνος σου να αντικαταστήσεις το cd-rom και να βάλεις dvd-rw της nec πχ και να αγοράσεις μπαταρία (μη HP) σε χαμηλότερη τιμή από 250 και να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για του ήδη κατόχους με 8-1 card reader στο dell τους.

Στο 1330 μπορεί να μπει στο card reader ένα memory pro duo της Sony 2g; Θα χρειαστεί αντάπτορα ή όχι; Ρωτάω για να μην κάνω καμιά μλκια και μετά δεν μπαίνει. Το πλαστικό που έχει ήδη μέσα ο φορητός είναι σίγουρα μεγαλύτερο από το pro duo μου.

όπως : http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%C5%C9%C4%C9%CA%C5%D3+%CC%CD%C7%CC%C5%D3&category2=MEMORY%20STICK&sp1=DUO%20PRO

 

Την εποχή που χάλασε (πριν 3 χρόνια) ήταν λίγο δύσκολο να βρεις ΟΕΜ CD για Notebook. Τη μπαταρία (NiMH) την πήγα για επισκευή (αφού την ξεκοίλιασα προσωπικα) και ψευτοδουλεύει, κρατάει δηλαδή 10-15 λεπτά, χωρίς όμως να έχω ενδείξεις φόρτισης και υπολοίπου.

 

Όσο για το cardreader, εγώ διάβασα χωρίς πρόβλημα MsPro 512Κ και MsPro Duo 2Gb (με αντάπτορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πρόβλημα δηλαδή έχει?πως θα το καταλάβω?αυριο 11-1 θα το υποδεχτώ...

 

Απ' αυτά που διάβασα, σε κάποιους ακούγεται -σαν στατικός αν κατάλαβα καλά- θόρυβος απ'τα ακουστικά ( όταν απλά είναι συνδεμένα και δεν παίζει ήχο), ενώ άλλοι λέγανε ότι δεν λειτουργούν καν.

Το παρέλαβες? Εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, πρόσφατα απέκτησα ένα DELL XPS M1730 (Intel® Core™ 2 Extreme Processor X7900 , NVIDIA® GeForce® 8800M GTX SLI) από ebay, σε πολύ καλή τιμούλα (2000ευρώ). Δυστυχώς όμως δεν έχει blueray burner αλλά απλό DVD-RW. Μπορώ μήπως να απεθυνθώ στην DELL Hellas και να παραγγείλω το blueray drive για να το βάλω επάνω στο laptop? Thanks:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια έφτασε το laptop.παω στην διαχείρηση συσκευών---μονιτοπ---PnP---ιδιότητες και σε αυτό που μου βγάζει δεν λέει τι οθόνη έχω..

 

Πήγαινε στο properties-details-και επέλεξε hardware id, εκει θα δεις τον κωδικό της οθόνης.

Παιδιά γνωρίζει κανείς τι εγγύηση δίνει η dell για καμένα pixel? γιατί έχω ένα πιστεύω, ίσα ίσα που φαίνεται με την μέγιστη ανάλυση αλλά υπάρχει κάτι σαν σκουπίδι. Πως μπορώ να το διαπιστώσω? Θέλω τα φώτα σας, Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο properties-details-και επέλεξε hardware id, εκει θα δεις τον κωδικό της οθόνης.

Παιδιά γνωρίζει κανείς τι εγγύηση δίνει η dell για καμένα pixel? γιατί έχω ένα πιστεύω, ίσα ίσα που φαίνεται με την μέγιστη ανάλυση αλλά υπάρχει κάτι σαν σκουπίδι. Πως μπορώ να το διαπιστώσω? Θέλω τα φώτα σας, Γιάννης

 

ok lg έχω!!LPLDF00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok lg έχω!!LPLDF00

 

Μπράβο! Να το χαίρεσαι!

Τι ανάλυση έχεις? Να αρχίζω να ελπίζω ότι στο καινούριο μου μηχάνημα (έφυγε η εντολή για αντικατάσταση) δεν θα συνεχίσει η γκαντεμιά μου (από 3 οθόνες και οι 3 Samsung) και η "κληρωτίδα" θα μου βγάλει LG ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα το XPS 1530 την Παρασκευή. Εστειλα όλα τα απαραίτητα έγγραφα (κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας). Δεν με έχουν όμως ειδοποιήσει ότι τα έλαβαν, ότι η παραγγελία έγινε δεκτή κλπ κλπ.

 

Να ανησυχώ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα το XPS 1530 την Παρασκευή. Εστειλα όλα τα απαραίτητα έγγραφα (κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας). Δεν με έχουν όμως ειδοποιήσει ότι τα έλαβαν, ότι η παραγγελία έγινε δεκτή κλπ κλπ.

 

Να ανησυχώ ;

 

Πάρε τηλέφωνο τον πωλητή σου. Ούτε εμένα μου ήρθε e-mail, οπότε πήρα και ζήτησα να μου στείλει τον αριθμό παραγγελίας και τον κωδικό πελάτη, για να μπορώ να παρακολουθώ την παραγγελία. Και τότε μου ήρθε και το πρώτο e-mail με την επιβεβαίωση, και το δεύτερο με αυτό που ζήτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο υπολογιστής είναι μια χαρά.είναι στιβαρό μηχάνημα,φαίνεται ότι τα μηχανήματα που έχει πάνω του είναι μια χαρα και πολύ καλά.δεν του έβαλα κάποιο παιχνιδι για να δω τι κάνει(έχω και εξετασεις σε λίγες μέρες).το κακό είναι ότι έχει vista και μου έχουν σπάσει τα νεύρα.είχα συνηθίσει τα xp και τώρα αυτά που φαίνονται βουνό.ασε που είναι και κομπλεξικά...Σε γενικές γραμμές για χαρά,κανένα παράπονο.

 

ερώτηση:όταν βλέπω ένα αρχείο avi μια ταινία τα χρωματα στο media player δεν είναι καλά.ενω γενικά τα χρώματά του είναι τέλεια.μονο στο media player μου κάνει αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...