Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για Ιδιωτική ασφάλεια Ζωής /ΥΓΕΙΑΣ


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με την επιλογή ασφαλιστικού προγράμματος υγείας.

 

Ποιο είναι το πιο σημαντικό που θα πρέπει να προσεχθεί σε ένα συμβόλαιο; Έχετε κάποια σημαντική περίπτωση όπου ταλαιπωρηθήκατε ή δε βγάλατε άκρη; Ή ακόμα και περίπτωση - ψιλά γράμματα - που πρέπει να προσεχθεί;

 

Πολλές εταιρείες προσφέρουν συμβόλαια με απαλλαγή στα 1.500€ άλλες αντί για ποσό ορίζουν ποσοστό 20%. Τι είναι προτιμότερο; 

Αν επιλεχθεί συμβόλαιο 100% απαλλαγή, ανεβαίνει κατά πολύ το ασφάλιστρο, όμως στην πραγματικότητα αξίζει;

Δεδομένης της μη ύπαρξης άλλης ασφάλισης ούτε ΕΟΠΥΥ, τι θα συνέφερε;

 

Θα εκτιμούσα κάποια συμβουλή ακόμα και σύσταση προγράμματος από εταιρία που το έχετε ενεργό και είσαστε ευχαριστημένοι. Αν αυτό θεωρείται διαφημιστικό για δημοσίευση στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.

 

Αφού δεν έχεις καν ΕΟΠΥΥ, να κοιτάξεις προγράμματα σε συγκεκριμένα νοσοκομεία. 'Ολα τα μεγάλα έχουν συνεργασίες με διάφορες ασφαλιστικές που παρέχουν καλές καλύψεις σε οικονομικότερη τιμή από προγράμματα που συνεργάζονται με όλους. Επίσης έχουν άμεση κάλυψη και όχι απολογιστική που βολεύει.

Το ποσοστό νομίζω είναι χειρότερο και δεν θα το πρότεινα γιατί αν χρειαστείς μια μεγάλη νοσηλεία την έκατσες.

Εγώ είμαι υπέρ της 100% απαλλαγής και θεωρώ ότι συμφέρει. Τα περισσότερα προγράμματα δεν καλύπτουν εξετάσεις μοριακής βιολογίας και συγγενείς/χρόνιες/ειδικές παθήσεις. Κάποια τις καλύπτουν με χρονική αναμονή, συνήθως 5-10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει βρει κανείς τίποτα οικονομικό για άτομο 30ετών χωρίς ασφάλεια στο δημόσιο? Για κάλυψη σοβαρών πραγμάτων μόνο (καρκίνοι, κτλ..).. Τα υπόλοιπα τα καλύπτω εγώ έτσι κι αλλιώς (οδοντίατρους, γρίπη, οφθαλμίατρο, checkup ετήσιο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάτια - δόντια δεν καλύπτει κανείς έτσι κι αλλιώς (εχουν μόνο κάτι χαζα πακέτα με δήθεν "εκπτώσεις"). 'Ολες οι εταιρείες έχουν για άτομα χωρίς εοππυ και εξαρτάται τι θεωρείς οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω με 30ευρώ το μήνα.. πχ τώρα κοιτάγα της axa που συνεργάζεται με ιατρικό αθηνών.. για 200.000 ανα νοσηλεία και απαλλαγή 1500.. Το θεωρώ λογικό.. Πρακτικά όμως αν γίνει κάτι είναι αρκετές οι 200.000? πχ σε καρκίνο (δεν ξέρω ακριβώς, απλά ρωτάω) οι 200.000 είναι αρκετές? αυτοί που κατά καιρούς γίνονται viral και μαζεύουν λεφτά για "ειδικές" επεμβάσεις στο εξωτερικό, το αποφεύγεις κάτι τέτοιο με ένα τέτοιο πρόγραμμα?

 

όπως είπα θέλω μόνο για σοβαρά.. η απαλλαγή για κάτι τέτοιο και 5.000 να είναι, είναι μικρό ποσό..

 

υγ. έχω στο νου μου γνωστό που σε ένα χρόνο χρειάστηκε 100.000ευρώ για καρκίνο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν μπορεί να σου πει πόσο θα κοστίσει η νοσηλεία σου για καρκίνο έτσι γενικά, εξαρτάται από την μορφή, το είδος θεραπείας, τη συχνότητα, τις επιπλοκές και την τιμολόγηση του νοσοκομείου εκείνη τη στιγμή. Το ποσό αυτό ανα νοσηλεία είναι αρκετά μεγάλο και θεωρώ πως καλύπτει άνετα σοβαρές παθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, αυτό έψαχνα περίπου :) πριν βρεθώ με ασφαλιστή και ακούσω μαρκετίστικα να ξέρω τι ζητάω και που περίπου κινούμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω μετά απο τόσο καιρό ακόμα δεν έχω κάνει κάτι και μάλιστα τυχαία ενημερώθηκα οτι σχεδόν καμία εταιρεία πλέον δεν ΄δίνει ισόβια προγράμματα (αν και με μια αναζήτηση όλο και κάτι μπορεις να βρει.......

 

 

(π.χ. έχει κανείς εμπειρία από ΜΙνετα/Εθνική που έχουν ακόμα ισόβια?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα στην παρεα...

Αποφάσισα βασικά να κάνω ασφάλεια υγείας και κλασσικά ειμαι χαμένος στις λεπτομέριες. ..

Ξέρω μόνο πως θα ήθελα ισόβιο πρόγραμμα. ....Όσο δυνατόν περισσότερο πλήρες..

Το μπάτζετ Μου είναι 2000 ευρώ το χρόνο...

Είναι το πρόγραμμα της Εθνικής μονόδρομος?

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να ξέρω λίγο πριν το ραντεβού με κάποιον ασφαλιστή???

Ευχαριστώ πολύ για τις τυχόν απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι υπάρχει κατι ιδιαίτερο που πρέπει να γνωρίζεις.... σημαντικά ειναι το ποσοστό της συμμετοχής σου σε ενδεχόμενη νοσηλεία, το ποςο που καλύπτουν για εξετάσεις στα επείγοντα , τι γινεται σε ενδεχόμενη νοσηλεία στο εξωτερικό, θέση νοσηλείας, ποσό που δίνουν για κάλυψη σε ατύχημα, αν καλύπτουν ημερήσια νοσηλεία, αν παρέχουν αποκλειστική...

 

Γενικά καλο ειναι εφόσον έχεις μεγάλο μπατζετ να συνδυάσεις το ενδονοσοκομειακό με ενα προγράμμα που θα σου καλύπτει διαγνωστικές εξετάσεις. Δε ξερω αν στην εθνική το έχουν 2 σε 1 ή πρέπει να κανεις δυο ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι υπάρχει κατι ιδιαίτερο που πρέπει να γνωρίζεις.... σημαντικά ειναι το ποσοστό της συμμετοχής σου σε ενδεχόμενη νοσηλεία, το ποςο που καλύπτουν για εξετάσεις στα επείγοντα , τι γινεται σε ενδεχόμενη νοσηλεία στο εξωτερικό, θέση νοσηλείας, ποσό που δίνουν για κάλυψη σε ατύχημα, αν καλύπτουν ημερήσια νοσηλεία, αν παρέχουν αποκλειστική...

Γενικά καλο ειναι εφόσον έχεις μεγάλο μπατζετ να συνδυάσεις το ενδονοσοκομειακό με ενα προγράμμα που θα σου καλύπτει διαγνωστικές εξετάσεις. Δε ξερω αν στην εθνική το έχουν 2 σε 1 ή πρέπει να κανεις δυο ξεχωριστά.

Όλα αύτα που έγραψες είναι τροφή για σκέψη για μένα και θα τα ξεψαχνισω όσο μπορώ .....

Θα ρωτήσω και αυτό που είπες Για τις διαγνωστικές. ..που με ενδιαφέρουν επίσης Πολύ.

Είμαι 42 χρόνων χωρίς κανένα θέμα υγείας (μέχρι τωρα) και είμαι ναυτικός. ...Δεν ξέρω αν αύτα έχουν σημασια

Επίσης μια χαζή ερώτηση....

Έμαθα πως Η Εθνική θα πουληθεί. ...

Παίζει αυτό κάποιο ρόλο ως όρος την αξιοπιστία της και το μέλλον της σαν βιώσιμη επιχείρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έχει ακουστεί πως η εθνική θα δώσει το κομμάτι αυτο...τωρα αν θα γίνει και ποτέ δεν έχω ιδέα. Μιλάμε για πολλα συμβόλαια, πολλα εκατομμύρια, μου φαίνεται δυσκολο να "χαθούν". Ρωτά σχετικά τον ασφαλιστή να δεις τι θα πει

 

Εγώ ειχα χρονια εθνική μέσω της δουλειάς του πατέρα μου , ομαδικό συμβόλαιο. Απο το προηγουμενο καλοκαιρι που δε μπορούσα πια να ασφαλιστώ έτσι, έχω nn. Η διαφορά που έχω διαπιστώσει ειναι οτι οι εγκρίσεις για εξετάσεις , με την εθνική αργούσαν πολυ.

Πχ πας στο κέντρο που χεις επιλέξει, στέλνουν στην ασφάλεια τις εξετάσεις κι αυτή στέλνει έγκριση για να γίνουν. Ε με την εθνική περίμενα πολυ , με την nn λίγα λεπτά μονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

margaritagr -

 

Καλησπέρα στην παρεα...

Αποφάσισα βασικά να κάνω ασφάλεια υγείας και κλασσικά ειμαι χαμένος στις λεπτομέριες. ..

Ξέρω μόνο πως θα ήθελα ισόβιο πρόγραμμα. ....Όσο δυνατόν περισσότερο πλήρες..

Το μπάτζετ Μου είναι 2000 ευρώ το χρόνο...

Είναι το πρόγραμμα της Εθνικής μονόδρομος?

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να ξέρω λίγο πριν το ραντεβού με κάποιον ασφαλιστή???

Ευχαριστώ πολύ για τις τυχόν απαντησεις

Καλησπέρα και καλές θάλασσες να χεις αδερφέ... είμαι ασφ.συμβουλος στην εθνική και ναι (καλώς ή κακώς) ισοβιοτητα και εθνικη =μονοδρομος. Γιατί ; Απλά γιατι για κάθε ισόβιο πρόγραμμα δεσμεύεται πολλαπλάσιο χρηματικο ποσό συγκριτικά με  ενα απλό ετησίως ανανεούμενο  έτσι πρέπει τα ταμειακά διαθέσιμα της εταιρείας να είναι μεγαλύτερα. Γιατί ισόβιο για το καλό του πελάτη? γιατί οτι και να γίνει η εταιρεία δεν μπορεί να αλλάξει τους όρους καλυψης . θες να πληρώνεις μια ζωή και στα 60 -62 να σου πουν οτι καταργουμε το προγραμμα ( για ολους οσους το εχουν, δεν ειναι πελατοκεντρικο). και μαλιστα αν εχεις εμφανισει ενα προβλημα υγειας να μην μπορεις να πας σε αλλη εταιρια ?? Απο κει και περα το 2000 που λες ειναι υπεραρκετο (λιγοτερα απαιτουνται για την ακριβεια) για ενα πληρες πρόγραμμα (ισοβιο ) + διαγνωστικες εξετασεις (αν το 1974 ειναι η ημερομηνια γεννησης σου). αν είσαι νομο αττικής ή φθιωτιδας θα ηταν τιμή μου να σε συναντησω 

Όλα αύτα που έγραψες είναι τροφή για σκέψη για μένα και θα τα ξεψαχνισω όσο μπορώ .....

Θα ρωτήσω και αυτό που είπες Για τις διαγνωστικές. ..που με ενδιαφέρουν επίσης Πολύ.

Είμαι 42 χρόνων χωρίς κανένα θέμα υγείας (μέχρι τωρα) και είμαι ναυτικός. ...Δεν ξέρω αν αύτα έχουν σημασια

Επίσης μια χαζή ερώτηση....

Έμαθα πως Η Εθνική θα πουληθεί. ...

Παίζει αυτό κάποιο ρόλο ως όρος την αξιοπιστία της και το μέλλον της σαν βιώσιμη επιχείρηση?

η εθνικη ασφαλιστικη ''επι του παροντος'' ειναι θυγατρικη 100% στον ομιλο της εθνικης τραπεζας. Ναι η πώληση ειναι ενα αναποφευκτο γεγονος γιατι επιβαλλεται απο ευρωπαικους κανονισμους που δεν εχει καν νοημα να μπουμε στην διαδικασια να αναλυουμε τωρα... Στο κομματι αξιοπιστια που δικαιως και πρωτιστως θα πρεπει να αφορα τον καθε ασφαλισμενο ειλικρινα πιστευει κανεις οτι θα ερθει καποιος να αγορασει την ΝΟΥΜΕΡΟ 1 σε τζιρο κερδη και πελατολογιο ασφαλιστικη για να βαλει λουκετο απ εξω?

Απλα  καποιοι  ασφαλιστικοι συμβουλοι ανταγωνιστικων εταιριων χρησιμοποιουν αυτο το επιχειρημα για να αυξησουν τον τζιρο τους με το να σπερνουν τον τρομο. ουτε καποιος θα πειραξει συμβολαια ασφαλισμενων της εθνικης ουτε θα ερθει το τελος του κοσμου.... οσο πλουσιος και αν ειναι καποιος δεν δινει 9ψηφια νουμερα για να βαλει λουκετο ... τα δινει γιατι μια εταιρια ειναι βιωσιμη και εχει αυτην την στιγμη το μεγαλυτερο πελατολογιο + δικτυο agency... απο κει και περα εκαστος κρινει το καλο και συμφερον για τον ιδιο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

margaritagr -

 

Καλησπέρα και καλές θάλασσες να χεις αδερφέ... είμαι ασφ.συμβουλος στην εθνική και ναι (καλώς ή κακώς) ισοβιοτητα και εθνικη =μονοδρομος. Γιατί ; Απλά γιατι για κάθε ισόβιο πρόγραμμα δεσμεύεται πολλαπλάσιο χρηματικο ποσό συγκριτικά με  ενα απλό ετησίως ανανεούμενο  έτσι πρέπει τα ταμειακά διαθέσιμα της εταιρείας να είναι μεγαλύτερα. Γιατί ισόβιο για το καλό του πελάτη? γιατί οτι και να γίνει η εταιρεία δεν μπορεί να αλλάξει τους όρους καλυψης . θες να πληρώνεις μια ζωή και στα 60 -62 να σου πουν οτι καταργουμε το προγραμμα ( για ολους οσους το εχουν, δεν ειναι πελατοκεντρικο). και μαλιστα αν εχεις εμφανισει ενα προβλημα υγειας να μην μπορεις να πας σε αλλη εταιρια ??

 

 

 

Μου εχουν κανει προταση απο εθνικη για νοσκομειακο στο ιατρικο αθηνων με καλη τιμη 

Αν δεν ειναι ισοβιο μπορουν να μου πουν μετα απο χρονια δηλ παπαλα ?

Ειδα στους ορους οτι αν προκυψει καποιο προβλημα που δεν το ηξερες πριν γινει το συμβολαιο μπορει να σου πουν οτι δε σε αποζημιωνουν 

πχ εχω προβλημα με τη πετρα στη χολη και δεν το ξερω απο μετα απο 2-3 μηνες μου παρουσιαζεται ενοχληση 

Δηλ μπορουν να μου πουν το ειχες απο πριν και δε μας το ειπες οποτε δεν παιρνεις μια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι ισόβιο μπορεί να αποφασίσουν μετά από χρόνια ότι βγάζουν καλύψεις (από όλους), όπως έκαναν ας πούμε με το laser στα μάτια.

Για μερικά προβλήματα δεν σε καλύπτει για κάποιο διάστημα και λέει στους όρους ποιά είναι αυτά. Γενικά δεν καλύπτει νοσηλεία από ασθένεια για ένα μικρό διάστημα ενώ σε καλύπτει για ατύχημα από τη μέρα που θα πληρώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...