Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για Ιδιωτική ασφάλεια Ζωής /ΥΓΕΙΑΣ


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Πριν 1 εβδομάδα προυπογράψαμε με ασφαλιστή γνωστό μας στην Εθνική για εμένα 32 (πλεονεκτικό) και για το παιδί(9μηνών) (ολοκληρωμένη προστασία), περίπου 100/μήνα και για τους δύο. Ισόβιο βέβαια. Ακόμη δεν έχουμε υπογράψει τα τελικά συμβόλαια. Ποια η γνώμη σας για τα παρακάτω συμβόλαια; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας. Πριν 1 εβδομάδα προυπογράψαμε με ασφαλιστή γνωστό μας στην Εθνική για εμένα 32 (πλεονεκτικό) και για το παιδί(9μηνών) (ολοκληρωμένη προστασία), περίπου 100/μήνα και για τους δύο. Ισόβιο βέβαια. Ακόμη δεν έχουμε υπογράψει τα τελικά συμβόλαια. Ποια η γνώμη σας για τα παρακάτω συμβόλαια; Ευχαριστώ.

 

 

Αν και δουλεύω στην Εθνική θα σου έλεγα ότι είναι από τα καλύτερα προγράμματα που θα μπορούσες να κάνεις. Απλα το πλεονεκτικό να ξέρεις ότι δεν είναι για μικροεπεμβασεις χωρίς νοσηλεία και τόσο συμφέρον, αλλα είναι πολύ καλο για ποιο σοβαρά θέματα, που εκεί θες και την ασφάλεια να σε καλύψει σε περίπτωση προβλήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/482659-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%B9%CF%83%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1/page-2?do=findComment&comment=53819730

για την εθνικη...Από τη μια η κάλυψη ΙΙ αφορά μόνο τις Διαγνωστικές εξετάσεις στα προγράμματα που τις έχουν ενσωματωμένες (αυτή η κάλυψη όντως λήγει στα 65), και από την άλλη υπάρχει ένα άλλο άρθρο που προβλέπει τι γίνεται στην περίπτωση λήξης της βασικής αλλά και μετά τα 25 έτη του καλυπτόμενου μέλους. Και στις δύο περιπτώσεις η κάλυψη συνεχίζεται ισοβίως και με τους ίδιους όρους-πρόγραμμα με μια δήλωση του ασφαλισμένου πριν τη λήξη – και χωρίς έλεγχο ασφαλισιμότητας. Η μόνη εξαίρεση είναι το Πλεονεκτικό το οποίο αναφέρει ότι για καλυπτόμενα τέκνα, μετά τα 25 τους θα δοθεί ένα παραπλήσιο πρόγραμμα χωρίς έλεγχο ασφαλισιμότητας και ισοβίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι θα ήταν καλό να προσθέσω για να έχω καλύτερη κάλυψη χωρίς να ανέβω σε ποσά μηνιαίως; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω σχετικα με το κοστος ασφαλειας ζωης

 

δηλ για καλυψη της οικογενειας για χ χρονια κ για χ ποσο σε περιπτωση *φτου φτου* απωλειας ζωης

 

οσοι εχετε, μπορειτε να μοιραστειτε τι ετησια ασφαλιστρα πληρωνετε και για τι παροχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ζωής πάνε πακέτο με υγειονομικά συνήθως. Εγώ δίνω 17,80/χρόνο για την κατώτερη κάλυψη που είναι 3.000 ευρώ συν 10.000 για θάνατο/ανικανότητα από ατύχημα (8,16/χρόνο) συν άλλα 10.000 για θάνατο/ανικανότητα από τροχαίο (6,32/χρόνο). Το ασφάλιστρο ανεβαίνει ανάλογα με το ποσό που θέλεις να πάρουν οι κληρονόμοι σου και φυσικά εξαιρούνται αυτοκτονίες, ατυχήματα από extreme sports και προϋπάρχουσες παθήσεις.

 

Αυτό το κόστος είναι στα πλαίσια νοσοκομειακού που κάνει 360 ευρώ/χρόνο. Μόνο ζωής (αν υπάρχει, δεν ξέρω) ίσως έχει άλλη τιμολόγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

Για περιθαλψη μονο συμφερει να κανει κανεις ασφαλεια ?

Αν πρεπει να δινεις 1500 το χρονο και μετα εχεις και μια απαλλαγη αλλα 1500 παμε στα 3000 που πρεπει να πληρωσεις αν τυχει κατι και χρειαστει νοσοκομειο

Αν προκειται για κατι σοβαρο με κοστος πανω απο 4-5000 ισως αξιζει τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δίνω ~500€/χρόνο και με καλύπτει στα πάντα, με απαλλαγή 3000€ (τα οποία καλύπτει άλλο συμβόλαιο, το ομαδικό της δουλειάς μου).

 

Όπω και να έχει παίδες πάντως πλέον, είναι επιτακτική η ανάγκη για ιδιωτική ασφάλιση. Η δημόσια πλέον δεν υπάρχει, και δεν καλύπτει τίποτα ή ελάχιστα ποσά. Και εδώ πας για κάτι απλό σε ιδιωτικά νοσοκομεία και σου φεύγει το δεκαχίλιαρο για πλάκα.

 

Τα τελευταία χρόνια, χρειάστηκαμε να κάνουμε επεμβάσεις και οι τρεις στην οικογένεια. Όχι μόνο δεν πλήρωσα τίποτα, αλλά είχα και τόσο κέρδος, που κάλυψα και ασφάλιστρα προηγούμενων ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δίνω ~500€/χρόνο και με καλύπτει στα πάντα, με απαλλαγή 3000€ (τα οποία καλύπτει άλλο συμβόλαιο, το ομαδικό της δουλειάς μου).

 

Όπω και να έχει παίδες πάντως πλέον, είναι επιτακτική η ανάγκη για ιδιωτική ασφάλιση. Η δημόσια πλέον δεν υπάρχει, και δεν καλύπτει τίποτα ή ελάχιστα ποσά. Και εδώ πας για κάτι απλό σε ιδιωτικά νοσοκομεία και σου φεύγει το δεκαχίλιαρο για πλάκα.

 

Τα τελευταία χρόνια, χρειάστηκαμε να κάνουμε επεμβάσεις και οι τρεις στην οικογένεια. Όχι μόνο δεν πλήρωσα τίποτα, αλλά είχα και τόσο κέρδος, που κάλυψα και ασφάλιστρα προηγούμενων ετών.

 

Απαλλαγη 3000 ειναι πολυ μεγαλο ποσο

Εσενα λες στο καλυπτει αλλιως

Σε καποιον που δεν το καλυπτει συμφερει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

'Εχω το παρακάτω δίλημμα:

 

Αυτή τη στιγμή έχω ισόβιο πρόγραμμα (Εθνική "πλεονεκτικό") με απαλλαγή 1.000 που μου κοστίζει 850 το χρονο για τους δυό μας με 5% προσαύξηση. Επειδή όμως έχουμε και ομαδικό χωρίς απαλλαγή για 25.000 έλεγα να αυξήσω την απαλλαγή ώστε να μου μειωθεί το ασφάλιστρο. Το πρόβλημα είναι πως το ισόβιο δεν παίρνει μεγαλύτερη απαλλαγή και μπορώ να κάνω μονο ετησίως ανανεούμενο με παρόμοιες καλύψεις και 6.000-10.000 απαλλαγή στα μισά λεφτά (με το 5% εννοείται).

Μπορώ να πληρώνω το πρώτο αλλά δεν ξέρω μελλοντικά τι μπορεί να γίνει μιας και 5% είναι μεγάλο ποσοστό. Από την άλλη φοβάμαι τι εξαιρέσεις μπορεί να μπουν στα ετησίως στο μέλλον.

 

Τι γνώμη έχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ποια ασφαλιστική θεωρείτε πιο έμπιστη;

Συγκριτικά μεταξύ Intermerican και Groupama, στις οποίες κυρίως φαίνεται να καταλήγω, έχει κάποιος να κάνει κάποια ιδιαίτερη παρατήρηση, κυρίως όσο αφορά την εξυπηρέτηση όταν έρθει η ώρα να γίνει χρήση του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...