Προς το περιεχόμενο

core 2 duo 3.16 or core 2 quad 2.4?


pmanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτη την απορια ειχα και εγω οσπου χτες πηγα σε ενα μαγαζι και ρωτησα και μου ειπαν το εξης: ναι μεν ο dual core εχει παραπανω fsb αλλα αν βαλεις την συνολικη ισχυ θα παρεις για τον dual 2(πυρινες) χ 3.16Gz = 6.32Gz ενω για τον quad θα παρεις 4(πυρινες) χ 2.4Gz = 9.6Gz οποτε προτημησε quad...αυτη ηταν μια περιληπτικη εξηγηση για πιο πολλες πληροφοριες πανε σε ενα καταστημα και ρωτα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την απορια ειχα και εγω οσπου χτες πηγα σε ενα μαγαζι και ρωτησα και μου ειπαν το εξης: ναι μεν ο dual core εχει παραπανω fsb αλλα αν βαλεις την συνολικη ισχυ θα παρεις για τον dual 2(πυρινες) χ 3.16Gz = 6.32Gz ενω για τον quad θα παρεις 4(πυρινες) χ 2.4Gz = 9.6Gz οποτε προτημησε quad...αυτη ηταν μια περιληπτικη εξηγηση για πιο πολλες πληροφοριες πανε σε ενα καταστημα και ρωτα :-D

Σε ποιο κατάστημα στο είπαν αυτό, για να το αποφεύγουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο κατάστημα στο είπαν αυτό, για να το αποφεύγουμε?

 

Είναι νέος τρόπος για να μετράς την ισχύ ρε Marcos_Aurilius. :-)

 

Καινούριες επιστήμες, μην το ψάχνεις... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αυτη την απορια ειχα και εγω οσπου χτες πηγα σε ενα μαγαζι και ρωτησα και μου ειπαν το εξης: ναι μεν ο dual core εχει παραπανω fsb αλλα αν βαλεις την συνολικη ισχυ θα παρεις για τον dual 2(πυρινες) χ 3.16Gz = 6.32Gz ενω για τον quad θα παρεις 4(πυρινες) χ 2.4Gz = 9.6Gz οποτε προτημησε quad...αυτη ηταν μια περιληπτικη εξηγηση για πιο πολλες πληροφοριες πανε σε ενα καταστημα και ρωτα :-D

 

ωχ Θέε μου... (με ύφος Δαμανάκη)

 

ακόμα και ο Ε8500 είναι πεταμένα λεφτά...καλύτερα Ε8400...δεν είναι τπτ τα 160mhz και τα κοστολογούν 70-80 euro πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλεις την συνολικη ισχυ θα παρεις για τον dual 2(πυρινες) χ 3.16Gz = 6.32Gz ενω για τον quad θα παρεις 4(πυρινες) χ 2.4Gz = 9.6Gz

Αυτό δεν ισχύει..Οι πυρήνες και τα GHz δεν είναι προπαιδεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Q6600 προτεινω και εγω πιστευω εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο(τιγκα στα παραθυρα) Στο μονο που υπερτερουν τα (Ε) ειναι τα λιγα παραπανω Frame στα παιχνιδια Σ ολα τ αλλα Q6600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω, από τη στιγμή που βγήκε ο Ε8400 γιατί να πάτε σε Q6600. Έχει λέει 4 πυρήνες και στο μέλλον θα μπορεί να χρειάζονται.

Με την ίδια λογική, όταν σε 1 χρόνο θα είναι "απαραίτητοι" οι 4 πυρήνες, θα έχουν βγει 4πύρηνοι κλάσεις ανώτεροι του Q6600.

Εγώ σκέφτομαι το εξής. Αγορά Ε8400 με 170 ευρώ, γλιτώνοντας έτσι 70 ευρώ διαφορά και όταν είναι απραίτητοι παραπάνω πυρήνες, είτε σκάω άλλα 100(100+70 της διαφοράς) είτε πουλάω τον Ε8400 και παίρνω το value for money της εποχής εκείνης, όπως είναι ο Ε8400 σήμερα.

Διαφωνεί κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω, από τη στιγμή που βγήκε ο Ε8400 γιατί να πάτε σε Q6600. Έχει λέει 4 πυρήνες και στο μέλλον θα μπορεί να χρειάζονται.

Με την ίδια λογική, όταν σε 1 χρόνο θα είναι "απαραίτητοι" οι 4 πυρήνες, θα έχουν βγει 4πύρηνοι κλάσεις ανώτεροι του Q6600.

Εγώ σκέφτομαι το εξής. Αγορά Ε8400 με 170 ευρώ, γλιτώνοντας έτσι 70 ευρώ διαφορά και όταν είναι απραίτητοι παραπάνω πυρήνες, είτε σκάω άλλα 100(100+70 της διαφοράς) είτε πουλάω τον Ε8400 και παίρνω το value for money της εποχής εκείνης, όπως είναι ο Ε8400 σήμερα.

Διαφωνεί κανείς?

 

Σωστο σε βρίσκω το θέμα είναι όμως να μη σκάμε κάθε χρόνο 170άρες... οπότε στη παρούσα φάση νομίζω οτι ένας τετραπύρηνος θα ήταν καλύτερη επιλογή κι γιατί όχι τον νέο τετραπύρηνο τον Q9450 στα 45nm που παρόλο που η ιντελ ανακοίνωσε οτι θα καθυστερήσει την πώληση του για πρόβλημα και καλά εγώ χτές που πήρα στο πλαίσιο τηλέφωνο είπαν θα φέρουν σύντομα ορισμένα κομμάτια, τιμή 320 την στιγμή που έξω θα πουλιέται 100 ευρώ κάτω. κανένα σχόλιο επι του θέματος? γιατί μας κοροιδεύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε θα σκας κάθε χρόνο 170αρες. Αν μάλιστα πουλήσεις πχ με 50 ευρώ μετά τον Ε8400 θα έχεις 50+70=120 ευρώ. Σκας λίγα ακόμα και είσαι οκ. Anyway, κι εγώ περιμένω τον Q9450 αλλά βαρέθηκα και να περιμένω και το θεωρώ κοροιδία να δώσω 320 ευρώ για cpu. Εκτός αν τα σκάσω και στα άλλα εξαρτήματα, αλλά ας περιμένουμε να δούμε αν θα βγουν όπου ναναι. Αν και δε θα αντέξω, με βλέπω από βδομάδα να ανοίγω topic για new pc.

 

ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...