Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για σειρές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 για το The Wire.Εξαιρετικο γραψιμο επεισοδιων και αρκετα καλη ηθοποιια.Επισης στα συν της σειρας παρ'ολο που μιλαμε για τηλεοραση,ειναι η αληθοφανεια της.Δε θα δεις πραγματα τραβηγμενα απ'τα μαλλια σε καμια περιπτωση.Τουλαχιστον μεχρι και τη δευτερη που εχω δει.

 

Το Entourage δεν το εχει αναφερει κανενας?HBO και παλι και ειναι γυρω απο ενα αστερα του Holywood και τη κουστωδια του(2 κολλητοι του φιλοι και ο αδερφος του τον οποιο υποδυεται ο Κεβιν Ντιλον).25λεπτα επεισοδια ειναι και εμαφανιζονται αρκετοι αστερες της show bizz ως οι εαυτοι τους βεβαια.Περναει ανετα η ωρα και εχει πλακα η σειρα γενικα.Αυτος που κλεβει την παρασταση βεβαια ειναι ο Jeremy Piven ο οποιος υποδυεται τρομερα τον ατζεντη του τυπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το Entourage δεν το εχει αναφερει κανενας?HBO και παλι και ειναι γυρω απο ενα αστερα του Holywood και τη κουστωδια του(2 κολλητοι του φιλοι και ο αδερφος του τον οποιο υποδυεται ο Κεβιν Ντιλον).25λεπτα επεισοδια ειναι και εμαφανιζονται αρκετοι αστερες της show bizz ως οι εαυτοι τους βεβαια.Περναει ανετα η ωρα και εχει πλακα η σειρα γενικα.Αυτος που κλεβει την παρασταση βεβαια ειναι ο Jeremy Piven ο οποιος υποδυεται τρομερα τον ατζεντη του τυπα.

 

+1 από μένα για Entourage.

 

Θα προσέθετα Studio 60 On the Sunset Strip και Friday Night Lights.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The L Word (Showtime) - ΛΕΣΒΙΕΣ. Παίζεται η πέμπτη σεζόν, προσωπικά την εχώ ψιλοβαρεθεί αλλά οι τρεις πρώτες σεζόν είναι ωραίες.

 

Οι 2 πρώτες εννοείς ;) Η 3η ήταν πολύ πεσμένη..

 

Εγώ προτείνω Arrested Development. Κωμωδία με user rating 9,7 στο imdb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο παλιοτερο παρομοιο τοπικ εκανα το εξης

Ειμαι φανατικος με Lost οποτε τα ειχα δει ολα. Μετα πηγα σε

Carnivale (Πολυ χανιμπαλ η σειρα αλλα τους εβγαινε ακριβα και την εκοψαν)

The Lost Room (Μινι σειρα 3 επεισοδιων)

Prison Break

Heroes

Dexter

Μαυρα Μεσανυχτα αν θες κατι ντοπιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξεθάβω το παρόν τοπικ για ανανέωση.

 

Νωρίτερα έκανα μια καταμέτρηση των σειρών που έχω στους σκληρούς μου και το ρεζουμέ ήταν το παρακάτω.

 

24:Season 1-2-3-4-5-6

Fringe:Season 1

Alias:Season 1-2-3

Entourage:Season 1-2

Eureka:Season 1-2

Jurrasic Park trilogy

Rules of engagement:Season 1

Supernatural:Season 1-2-3-4

The Dresden files:Season 1

The lost world:Part 1-2

The Sopranos:1-2-3-4-5-6

The trilogy of Sissy

The Wire:Season 1-2-3-4-5

The X-files:Season 1-2-3-4-5-6-7-8-9

The IT-crowd:Season 1-2

The State within

LAPD:Season 1

StarTrek:The original Series:Season 1-2

Charmed:Season 1-2-3

Hustle:Season 1

Friday night lights:Season 1

Ghost Whisperer:Season 1-2-3

Grey's anatomy:Season 1-2-3-4

Lost:Season 1-2-3-4-5

The Godfather:Part 1-2-3

The Lost room:Part 1-2-3

Afterlife:Season 1-2

Jericho:Season 1-2

Invasion:Season 1

Without a trace:Season 1-2

House M.D:Season 1-2-3-4

The Shield:Season 1-2-3-4-5-6-7

 

Κάποιες από αυτές είναι μισές -και το ξέρω- και κάποιες πιθανόν έχουν και άλλους κύκλους και κάποιες είναι ολοκληρωμένες.

Και επί την ευκαιρία είδα ότι είναι αρκετές που δεν έχω ακόμα.

 

Θα ήθελα λοιπόν μια βοήθεια με δυο σκέλη.

Αφ'ενός προτάσεις για σειρές -οι οποίες δεν έχουν προταθεί στα προηγούμενα μηνύματα-

και αφ'ετέρου αν οι σειρές της παράθεσης είναι ολοκληρωμένες.

(Γιατί κάπου χάνεσαι, όταν λαμβάνεις σειρές συνεχώς)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

24:Season 1-2-3-4-5-6, έχει 7 seasons και συνεχίζεται.

Alias:Season 1-2-3, έχει 5 season και ολοκληρώθηκε.

Hustle:Season 1 : Έχει 5 season συνολικά. Δεν ξέρω αν ανανεώθηκε για 6η.

Friday night lights:Season 1: έχει 3 seasons και συνεχίζει.

The Shield:Season 1-2-3-4-5-6-7: Ολοκληρωμένο

The Wire:Season 1-2-3-4-5 :: Ολοκληρωμένο

The X-files:Season 1-2-3-4-5-6-7-8-9 :: Ολοκληρωμένο

Από νέες σειρές προτείνω Breaking Bad. 2 seasons μέχρι τώρα (7 και 13 επεισόδια αντίστοιχα), από το AMC. Δράμα, με οικογενειάρχη Χημικό με καρκίνο που δε μπορεί να εγχειριστεί, ο οποίος στρέφεται στην παρανομία. Πολύ καλά σκηνοθετημένο από τον Vince Gilligan. Έχει δώσει αρκετά δυνατά επεισόδια, και μια πολύ καλή 2η season.

 

Σε πιο "κοινωνικό", αλλά με καλή αναπαράσταση της εποχής που διαδραματίζεται, υπάρχει το Mad Men, πάλι από το AMC (2 seasons ολοκληρωμένες, όπου να'ναι ξεκινάει η 3η)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Χμ... σειρά που νομίζω πως δεν ακούστηκε είναι το true blood που έχει ένα ενδιαφέρον.

 

Αλλά εντάξει, εγώ αν έχω να προτείνω κάτι θα είναι το The Wire - πιστεύω πως αυτό και η πρώτη σαιζόν του Dexter είναι ότι πιο ποιοτικό έχω δει σε τηλεοπτική σειρά. Βέβαια το The Wire θέλει τον χρόνο του, αλλά στο τέλος σε ανταμείβει και με το παραπάνω...

 

Από εκεί και πέρα, αν θες κάτι με περισσότερη δράση υπάρχουν πάντα τα Lost, Supernatural, 24 που βλέπονται πολύ ευχάριστα και σε κάνουν να κολλήσεις πανεύκολα.

 

Επίσης, και το House είναι πολύ καλό - μπορεί να μη σου γεμίζει το μάτι η υπόθεση (ιατρικές υποθέσεις κλπ) αλλά κολλάς πολύ εύκολα.

 

Από τα παραπάνω που ανέφερα, μόνο το Wire είναι ολοκληρωμένο, ενώ στο 24 δεν παίζει ρόλο η συνέχεια αφού κάθε σαιζόν είναι τελείως αυτόνομη. Οι υπόλοιπες (Lost, Dexter, True Blood, Supernatural, House) είναι όλες υπό εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια παλια αλλα οπωσδηποτε must see ειναι η Buffy The Vampire Slayer. Εγω τωρα εχω κολλησει με το Better Off Ted, αλλα εχει ιδιαιτερο χιουμορ οποτε σκεψου το λιγακι. Μια αλλη που μου αρεσε ειναι η Everybody Hates Chris η οποια εχει ως θεμα την ζωη του Chris Rock πριν γινει κωμικος. Δεν ειναι σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση βιογραφικη οπως την φανταζεσαι, σατυριζει την ζωη μιας οικογενειας μαυρων σε ενα γκετο στα 80's. Τελος αν και ειχε αναφερθει και παλιοτερα, SCRUBS. Απλα Scrubs!!! Καθε φορα που εβλεπα επεισοδιο κατεληγα να γελαω σαν ηλιθιος. Αυτα απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινω Scrubs και Seinfeld .

 

Long running series με αρκετο χιουμορ και περναει η ωρα χ α λ α ρ α ! ! !

 

Αν ενδιαφερεστε για πιο intelectual χιουμορ τοτε οι 11 seasons του Frasier ειναι ιδανικες.

 

Δραση, μυστηριο και ιδιοτυπο χιουμορ... Psych

 

Και να μην ξεχασω το μικρο διαμαντακι That 70's Show. Ashton Kutcher (:bow:) και τα μυαλα στα καγκελα.

 

 

 

To Frasier ειναι πολυ καλη επιλογη. Πολυ ωραιοι χαρακτηρες που αναπτυσσονται συνεχως μεσα απο εξυπνο χιουμορ και τρελες ατακες που συνηθως πρεπει να ξερεις αγγλικα, γιατι δεν παιρνουν υποτιτλισμο.

Εχω ακουσει σχολια απο διαφορους, του τυπου "θεατρικο".

 

Θα επιμεινω λιγο στο 70's show καθως ειναι καπως κοντα σε Friends και HIMYM.

Παρεα με αγορια και κοριτσια, teenagers, στην politically correct δεκαετια των 70s. Εχουμε ειδυλιο, πονηρα αστεια, τον ωραιο αλλα ηλιθιο χαρακτηρα του Kutcher και γενικα ειναι πολυ ευχαριστη σειρα.

Η μονη ενσταση ειναι ο τελευταιος χρονος, κατα τον οποιο εφυγαν 2 απο τους βασικους πρωταγωνιστες και ψιλοξενερωσα γιατι μου χαλασαν την συνθεση.

 

Προσωπικα μου αρεσε πολυ το According to Jim me ton Jim Belushi, αλλα παραδεχομαι οτι γενικα προκειται για μετριοτητα. Καφρος κλασσικος αμερικανος συζυγος σε μονιμη αντιπαραθεση με την γυναικα του για διαφορα καθημερινα θεματα. Basically ανδρες εναντιων γυναικων.

 

Με καθε επιφυλαξη θα προτεινω και Malcolm in the middle.

Κλασσικο situation comedy με 2 ο,τι να'ναι γονεις και 4 θεοπαλαβα (θα τα ειχα πεταξει στον Καιαδα) αγορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Θα προτεινω Scrubs και Seinfeld .

Μια ψήφος κι απο μένα σε αυτά. Δίνω σαφές προβάδισμα στο Seinfeld που κατάφερε να εκθρονίσει ό,τι άλλη σειρά είχα στο μυαλό μου ως την καλύτερη χιουμοριστική που έχω δει.

 

Αν ενδιαφερεστε για πιο intelectual χιουμορ τοτε οι 11 seasons του Frasier ειναι ιδανικες.

To Frasier με δυσκολεύει. Είναι αστείο, αλλά στο ακριβώς ίδιο μοτίβο που βγαίνουν τώρα με το τσουβάλι οι κωμωδίες. Έχω δει κάπου τη μισή πρώτη season, δεν συμπάθησα κανένα χαρακτήρα, ούτε τους αντιπάθησα με την "θετική έννοια" του αντιπαθητικού σε κωμωδία.

 

Με καθε επιφυλαξη θα προτεινω και Malcolm in the middle.

Κλασσικο situation comedy με 2 ο,τι να'ναι γονεις και 4 θεοπαλαβα (θα τα ειχα πεταξει στον Καιαδα) αγορια.

Η πρώτη season ήταν μεταξύ του "Ok" και του "πάρα πολύ καλή". Στη δεύτερη season του, ένιωσα μια ναυτία και ο βασικός πρωταγωνιστής (κυρίως) σε συνδυασμό με τη σκηνοθεσία και την ιστορία άρχισαν να με εκνευρίζουν. Για μια season πάντως ήταν καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...