Προς το περιεχόμενο

PS 2 Chip


Vatos_locos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπών αφού το αποφάσισα μιας και ο μικρός μου αδερφός έριξε κάτω το Ps2 slim και έσπασε το καπάκι του και αφού θα πάρω πλαστικά καινούρια να το συνεφέρω είπα να πάρω και ένα chip έχω το slim, serial τώρα δεν έχω μαζί μου αλλά θέλω αν ξέρει κανένας να μου πει πιο να πάρω να του βάλω

 

η αγορά θα γίνει από εδώ οπότε κάποιο από αυτά αν κάνει και πιο και μετά έρχονται ερωτήσεις :-) θα χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη διαδικασία για να γράψω τα games που θα κατεβάζω η γράφονται με τον κλασικό τρόπο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το καλύτερο είναι εδώ:

http://www.sonypsp.gr/catalog/product_info.php?cPath=25_26&products_id=341

κλώνος του matrix infinity 100% αντίγραφό του για την ακρίβειά του.¨ολοι οι φίλοι μου έχουν βάλει και ακόμα μετά από τόσα χρόνια λειτουργεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω κάποιο modbo θα σου πρότεινα. Έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το matrix infinity, είναι πολύ αξιόπιστο και είναι στη μισή τιμή. Απο εδώ εγώ το είχα ψωνίσει με τα μεταφόρικά μέσα στην τιμή και χωρίς προβλήματα. Το παράγγειλα στις 8 το βράδυ, στις 11 το πρωί την επόμενη ήταν σπίτι μου (σε νησί παρακαλώ)

http://ebwstore.com/osc/product_info.php?cPath=555_645_651&products_id=9802

 

Τι έκδοση είναι το PSTwo? Θα χρειαστείς πολύ ψιλή μύτη για το κολλητήρι και πολύ λεπτό καλώδιο. Σε κάποια σημεία κόλησης μπορεί να χρειαστεί να καθαρίσεις πρώτα τη μπογιά που έχουν πάνω. Επίσης δε ξέρω αν θα χρειαστείς laser fix. Ανάλογα την έκδοση αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.modchip.gr/webshop/product_info.php?cPath=1_17&products_id=290&osCsid=3533c589818957939d7e83c02b4e26d7

 

αυτό δηλαδή μας κάνει ? για τις κολλήσεις μην ανησυχείς :-)

το PS2 είναι το slim κονσόλα : SCPH-70004 / PAL

 

V12-V13-diagramme.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες στην Αθήνα το βάζει κανένα κατάστημα;

Λέω να πάρω ένα PS2 πριν αποσυρθεί από την πιάτσα, αλλά θα με βόλευε να το έπαιρνα έτοιμο κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντού υπάρχουν αλλά ζητάνε πολλά :-) πήρα τηλ ένα μαγαζί που έπαιρνα παιχνίδια για το Ps1 κάποτε και τον ρώτησα πόσα θέλει και μου είπε 90 μαζί με 2 ή 3 παιχνίδια και εμένα μου βγαίνει 27 ευρώ :-) + 5 λεπτά ταλαιπωρία να το βάλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντού υπάρχουν αλλά ζητάνε πολλά :-) πήρα τηλ ένα μαγαζί που έπαιρνα παιχνίδια για το Ps1 κάποτε και τον ρώτησα πόσα θέλει και μου είπε 90 μαζί με 2 ή 3 παιχνίδια και εμένα μου βγαίνει 27 ευρώ :-) + 5 λεπτά ταλαιπωρία να το βάλω

 

 

90? πραγματικά είναι κερατιάτικα.

Δεν έχω ξανα-ασχοληθεί με κολλήσεις σε πλακέτα, αλλά πάντα υπάρχει πρώτη φορά!

Δεν καταλαβαίνω καλά την εικόνα όμως.

Ο ένας τρόπος είναι με καλωδιώσεις στα διάφορα σημεία που ονομάζει με τα γράμματα και ο άλλος απευθείας , χωρίς καλώδια πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κόλλησα στις κολλήσεις ρε συ :-) στο πιο Chip να πάρω κόλλησα :P

 

Dr_73 αν δεν έχεις κολλήσει ποτέ καλύτερα μην κάνεις την αρχή σε Ps2 είναι δύσκολο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για V12-13 νομίζω χρειάζεται και laser fix. Στο site του modbo θα βρεις το σχεδιάγραμμα και γι αυτό. Τώρα δε μου φορτώνει η σελίδα. Οι επαφές λογικά δε θα έχουν μπογιά πάνω οπότε δε θα χρειαστούν και ξύσιμο. Το ανέφερα επειδή εγώ δεν είχα εμπειρία με τσιπάρισμα πρίν ούτε με ψιλά ηλεκτρονικά και με μπέρδεψε λίγο η μπογια

 

Για 5 λεπτα πάντως ξέχνα το. Τεταρτάκι-εικοσάλεπτο τουλάχιστον... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει τότε. :) Σου ζητάνε και καλά 90ευρώ για 5 λεπτά δουλειά . ΕΛΕΟΣ. Πάνο κάντο μόνος σου και σήκωσε καμιά φώτο να δούμε και εμείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vatos Locos λέω να αρχίσω και εγώ με το "άθλημα" μια και δεν θέλω να πληρώνω κερατιάτικα. Με την αγορά ενός κολλητηριού και λίγη υπομονή είναι εύκολο; Πρέπει να διαβάσω τίποτα βιβλία; Ξέρεις κανένα tutorial (στα Ελληνικά αν υπάρχει) στο internet; Δυστυχώς είμαι από επαρχία και είναι δύσκολα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dr_73 αν δεν έχεις κολλήσει ποτέ καλύτερα μην κάνεις την αρχή σε Ps2 είναι δύσκολο

 

Πως θα μάθω όμως;

Λές να κάψω 1-2 PS2 μέχρι να πάρω το ... κολάι;

Αν σκεφτείς ότι κάνει 119? αξίζει το ρίσκο.

 

Αν μάθω την τέχνη, θα είμαι έτοιμος και για το ... PS3 όταν με το καλό βγεί το chip!

Γιατί εκεί για την κόλληση οι "μάγκες" θα ζητάνε 190? !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vatos Locos λέω να αρχίσω και εγώ με το "άθλημα" μια και δεν θέλω να πληρώνω κερατιάτικα. Με την αγορά ενός κολλητηριού και λίγη υπομονή είναι εύκολο; Πρέπει να διαβάσω τίποτα βιβλία; Ξέρεις κανένα tutorial (στα Ελληνικά αν υπάρχει) στο internet; Δυστυχώς είμαι από επαρχία και είναι δύσκολα τα πράγματα.
Δεν είναι τίποτα. Πολύ πολύ ψιλό κολλητήρι, πολύ πολύ ψιλό καλώδιο ή ψιλό συρματάκι μονωμένο εξωτερικά και ότι βλέπεις στα σχεδιαγράμματα. Τσέκαρε μετά και με ενα πολύμετρο τις κολλήσεις για σιγουριά

 

90? είναι παρά πολλά. Κάπου στα 50-60? πιστεύω σαν μαγαζιά αν χρέωναν δεδομένου και του ρίσκου θα ήταν ΟΚ τιμή. Εκτός των 90? πάντως είναι και πιθανό να σου βάλουν μουφα τσιπάκια. Δεν είναι λίγοι που θα τσιγκουνευτούν ακόμα και τα 2 ευρώ απο τα 90 για να σου βάλουν ότι πιο φτηνό μπορούν να βρούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lazer fix έχω βρει τα σχέδια τα έχω το chip που έδωσα είναι οκ ?

http://www.modchip.gr/webshop/product_info.php?cPath=1_17&products_id=290&osCsid=3533c589818957939d7e83c02b4e26d7

το παραγγέλνω ?

 

chiderboy σου βάζω στοίχημα έλα από εδώ όταν τα πάρω με ένα χρονόμετρο και μου λες ;)

 

παιδιά το κολλητήρι είναι εμπειρικό εργαλείο δεν σας σώζουν ούτε τα βιβλία ούτε οι οδηγοί αν δεν το πιάσετε στα χέρια σας δεν θα κάνετε τίποτα μετά είναι στο "χέρι σας" πόσο καλά θα μάθετε να κολλάτε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...