Προς το περιεχόμενο

Τζάμπα τον αγοράσαμε τον Quad Core


Vice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσοι εχετε quad core , χρησιμοποιειστε την καινουργια εκδοση του convertxtodvd (3, ακομη σε beta) και ξαναπειτε τις εντυπωσεις σας.

 

Ενδεικτικα , σε συστημα q6600 στα 3,6, χρειαζεται 9-10 λεπτα για μια ταινια σε high quality.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
το VSO DivxToDVD χρησιμοποιη 2 πυρινες...

 

Δηλαδη δεν μπορει να χρησιμοποιησει 4 εννοεις?

Anyway, εχω να κανω convert κατι αιωνες μιας και το xbox media center σε συνδιασμο με ενα macbook στο σαλονι απλα μου ελυσε τα χερια.

Κατευθειαν οπως "κατεβαινουν " τα βλεπω, ουτε convert, ουτε ταλαιπωριες, ουτε τιποτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ περίμενα τον Q9450 αλλά διαβάζοντας ότι…:-( Θα ψάχνω με το μικροσκόπιο να βρω εφαρμογές που να τον εκμεταλλεύονται… αποφάσισα να μείνω στα αυγά μου δηλαδή με τον Ε[email protected].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλες εφαρμογές για τετραπύρινους παίζει?

μπορείς απλα να κανεις 4 ταυτόχρονες δουλειές με τον Quad σου!

π.x

Virus Scan (1*Cpu)

Convert(2*Cpu)

Να παίζεις ενα game (1*Cpu)

 

Οτι πήρες Quad δεν παει να πει οτι ειναι αχρηστος επειδη δεν υπάρχουν εφαρμογές που να αυξάνουν το speedup τους με τους 4 πυρήνες! Μπορείς και μόνος σου να τον ξεζουμάς!

 

btw: Αν θέλετε να δειτε παραπάνω επιδόσεις σε Quad 6600, απλά κάντε του την χάρη να τον πάτε @ 3 Ghz... όχι παραπάνω... 3 αρκούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς απλα να κανεις 4 ταυτόχρονες δουλειές με τον Quad σου!

π.x

Virus Scan (1*Cpu)

Convert(2*Cpu)

Να παίζεις ενα game (1*Cpu)

 

Οτι πήρες Quad δεν παει να πει οτι ειναι αχρηστος επειδη δεν υπάρχουν εφαρμογές που να αυξάνουν το speedup τους με τους 4 πυρήνες! Μπορείς και μόνος σου να τον ξεζουμάς!

 

btw: Αν θέλετε να δειτε παραπάνω επιδόσεις σε Quad 6600, απλά κάντε του την χάρη να τον πάτε @ 3 Ghz... όχι παραπάνω... 3 αρκούν!

 

Μου θύμησες ένα βιντεάκι που έκανα στο youtube για έναν mac user που μου την έλεγε ότι στα pc δεν πρόκειται να μάθουμε ποτέ τι είναι το multitasking.

 

άνοιξα ότι είχα και δεν είχα μέσα και πήγαινε μια χαρά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ βρε παίδες . πολλοί πιστεύω που αγοράσανε quad τον αγοράσανε τσάμπα. τώρα φυσικά αυτά είναι αξιολογήσεις του καθένα εδω μέσα για το τι χρειάζεται. εγώ όταν τον αγόραζα ήξερα για τις εφαρμογές ότι δεν υποστηρίζουν quad και επίσης ήξερα ποιες εφαρμογές υποστηρίζουν ....

 

τα renders στα σχεδιαστικά προγράμματα τους κάνουν τους quad να ψήνουν οτίδήποτε βρεθεί κοντά τους. αφού όταν θέλω να δώ θερμοκρασίες δεν βάζω stress Programs αλλά πετάω ένα γρήγορο ( 1min-2min ) render.

 

οπότε υπάρχουν εφαρμογές και άνθρωποι που τους χρειάζονται.

 

ο μοναδικός ενδοιασμός μου όταν τον αγόραζα ήταν αν επρεπε να πάω εστω σε παλιότερης τεχνολογίας τετραπύρηνο, αλλά πραγματικό τετραπύρηνο ( 2cpu x 2cores) ή αν θα με κάλυπτε ο quad . o quad πρός επίδοξους αργο-ραστές, με κάλυψε μέν αλλά είναι, φανταζομαι, αρκετά πιό αργός απο ένα σύστημα με τον παραπάνω συνδυασμό.

 

δηλ περίμενα να δώ μισές υπολογίστικές ταχύτητες απο τον Opteron 170 oc @ 2700mhz που είχα πρίν .

 

Πάντως είναι σαφώς καλύτερα απο ένα διπύρηνο και αρκετά πιο φθηνός απο ένα σύστημα με δύο επεξεργαστές .

 

υπομονή σε λίγο όλοα θα υποστηρίζουν quad....

 

τώρα όσο αφορά αυτά ε τα Multitasking. εγώ με τεστ την ώρα των renders δεν είδα κανένα σοβαρό multitasking ασχέτως άν αφηνα μόνο τον έναν πυρήνα να τρέχει render Και με τους αλλους να κάνω βόλτες στα διάφορα προγράμματα. δεν ξέρω τι γινόταν αλλα δεν είχε ποτέ γρήγορες αποκρίσεις. και όταν λέμε αποκρίσεις εδινα εντολή και ο υπολογιστής την έβλεπε μετα και ώς 5sec. αυτό για μένα δεν είναι myltitasking αλλά σπάσιμο νεύρων .

 

anyway αυτά.

Να στε καλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληρος δισκος. 2 λεξεις με μεγαλο νοημα.. :-D

 

Σωστός:mrgreen:

Το rendering δεν σκίζει μόνο τον επεξεργαστή αλλά και τους δίσκους, και φυσικά και το i/o του mainboard....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός:mrgreen:

Το rendering δεν σκίζει μόνο τον επεξεργαστή αλλά και τους δίσκους, και φυσικά και το i/o του mainboard....

 

οπα παιδιά κάτι μου διαφευγει.... τι εννοείτε με τους δίσκους . όταν έχεις 4 gβ μνήμης γιατί επερεάζεται τόσο ο σκληρός δίσκος ????

 

και το i/o του Mobo τι εστί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα παιδιά κάτι μου διαφευγει.... τι εννοείτε με τους δίσκους . όταν έχεις 4 gβ μνήμης γιατί επερεάζεται τόσο ο σκληρός δίσκος ????

 

και το i/o του Mobo τι εστί ?

 

Δεν έχει να κάνει με τη μνήμη.

Απλά το rendering χρησιμοποιεί πολύ και τους δίσκους, οπότε γονατίζει πραγματικά το PC και για αυτό δεν ανταποκρίνεται γρήγορα, παρόλο που ο επεξεργαστής δεν δουλεύει στο φουλ.

 

Η ταχύτητα ενός υπολογιστή δεν εξαρτάται μόνο από την ταχύτητα ενός υποσυστήματος.

Εξαρτάται από την ταχύτητα των υποσυστημάτων που απασχολούν οι διάφορες εφαρμογές.

 

Και οι περισσότερες εφαρμογές δεν απασχολούν μόνο τον επεξεργαστή αλλά και άλλα υποσυστήματα (μνήμη,δίσκους κλπ).

 

Για μένα η εξέλιξη των υπολογιστών δεν εξαρτάται τόσο από την εξέλιξη των επεργαστών αλλά κυρίως από την εξέλιξη των δίσκων ,των mobo's και των μνημών.

 

Τα περισσότερα προγράμματα που απασχολούν μόνο τον επεξεργαστή είναι τα benchmarks test για cpu's :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...