Προς το περιεχόμενο

αψεντι


sp00ker@s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια το αυθεντικο ειναι απαγορευμενο.ΠΑΝΤΟΥ.απομιμησεις παμπολλες.αλλα απλες απομιμησεις....το χω ψαξει πολυ το θεμα....καλυτερα μακρια απ αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τότε δεν το έχεις ψάξει καλά.

 

το Absinthe απαγορεύτηκε

 

Congo Free State in 1898

Brazil and in Belgium in 1906

Switzerland in 1910

United States in 1912

France in 1915

 

 

τα πειράματα φυσικά που στηρίχτηκε η απαγόρευση δεν ήταν ποτε έγκυρα γιατί και σε ποντίκια και σε ανθρώπους (συνήθως κρατουμενους τις εποχής) δώσαν καθαρό Thujon(wormwood oil) σε αέρια μορφή μέσα σε κλειστό περιβάλλον

και όπως ήταν φυσικό κάποιοι τρελάθηκαν τελείως.

 

εντέλει το 1988 η ΕΕ έθεσε το όριο 35mg Thujon εφόσον το ποτό θα ανήκει στην κατηγορια Bitter και στα 10mg για την απλή κατηγορια

(παρότι είναι πολύ πιο κάτω από το τι αντέχει ο ανθρώπινος οργανισμός κανεις δεν "γκρίνιαξε" για αυτό γιατί άλλωστε άφηνε ξανά το Absinthe ελεύθερο και οι οικογένειες που το παρήγαγαν είχαν άσχημη οικονομική κατάσταση εδώ και 70 χρονια)

 

στην αμερική η απαγόρευση άρθηκε μόλις το 2007 αλλα και πάλι επιτρέπεται μονο 10ppm(10mg/l) Thujon

ενώ οι εκδόσεις τον 35mg είναι παράνομες ακόμα εκεί

 

αυτές είναι οι μονες χώρες που είχαν νομική απαγόρευση στο Absinthe και μια σύντομη αναφορά στην ιστορία της απαγόρευσης του ;)

 

PS: σε όλη την φάση της απαγόρευσης την παραγωγή Absinthe ανέλαβε η ισπανία που ποτε δεν είχε απαγόρευση ;)

γι' αυτό και σήμερα βλέπουμε ακόμα αρκετά ισπανικά Absinthe παρόλο που είναι κατώτατης ποιότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα μπουκαλι Αψεντι απο Τσεχια 70% χρωματος πρασινομπλε...

 

ειναι θανατος, σου καιει ολοκληρα τα σωθικα, μου το ειχαν φερει καποτε και ελεγα να το συνδυασω με κανα ναργιλε, αλλα το ξανασκεφτηκα οταν δοκιμασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε πλακα πλακα εγω την τελευταια φορα που ηπια σκετο αψεντι βαραγα κροσε σε κολωνες της δεη γιατι ειχα φαει σκαλωμα να ματωσει το χερι μου. δεν παλευτε το γαμημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Absinthe πίνετε αραιωμένο

από 1 προς 2

έως 1 προς 5

με νερό...

 

οι φωτιές ktlp είναι ποζεραδικες μαλακίες και φυσικά δεν καταλαβαίνεις καν τι είναι το Absinthe...

 

υψηλή αραίωση ώσπου να πάρει γαλακτερό χρώμα και αργά αργά ευχαρίστηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω.Κάνει κακό το αψέντι?Γιατί είχα πιεί μια φορά και μάλιστα αρκετό!

Βέβαια μικρός ήμουν γύρω στα 16 αλλά λόγω της παρέας παρασύρθηκα.

Δηλαδή το μόνο κακό είναι ότι έχει πολύ αλκοόλ?

Η είναι και τίποτα άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα ειχα πιει αψεντι,σε ενα φιλο που δεν ξερω πως κ που το βρηκε(καμμενο ατομο γενικως)κ δεν ξερω τι ή ποση αναλογια,ενα πρασινο μιγμα ηταν,σχεδον φωσφοριζε...ηπια μιση γουλια κ μετα τα εβλεπα ολα πρασινα,κουνιοντουσαν οι παντες μεσα στο δωματιο απελπιστικα γρηγορα ή αργα κ γενικοτερα,δεν ενιωθα τον εαυτο μου,σχεδον πετουσα...γ@μησε τα δλδ...ναρκωτικο σκετο..για μια φορα παντως πλακα ειχε,αλλα μετα ο λαιμος κ το στομαχι μου ηταν κολαση....''πρασινη νεραιδα'',ετσι μου το λεγαν,το πιναν κ καλα οι μποεμ στο παρισι εποχες μουλεν ρουζ,για να εμπνεονται(σε συνδιασμο με παρεσθησιογονα προφανως)...εχω ζητησει κ αψεντι σε μπαρ εδω στο αθηνα,που ηταν κ αυτο μπομπα,αλλα σαν το αλλο κανενα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηπιατε σκετο????

 

Σκετο,καπνιζαμε κ ενα ναργιλε κ τρωγαμε κ κατι σοκολατακια κ κατι τετοιες γλυκες μλκιες δλδ...τεελειωςς γκολ ομως...αλλα ρε ηταν σε ενα μικρο μπουκαλακι,οχι εμποριου δλδ,κ μικρη ποσοτητα κ μου ειπε τοτε κ ο αλλος πως εκανε καιρο αγωνα για να βρει ενα μπουκαλακι,ουτε μισο λιτρο δλδ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκετο,καπνιζαμε κ ενα ναργιλε κ τρωγαμε κ κατι σοκολατακια κ κατι τετοιες γλυκες μλκιες δλδ...τεελειωςς γκολ ομως...αλλα ρε ηταν σε ενα μικρο μπουκαλακι,οχι εμποριου δλδ,κ μικρη ποσοτητα κ μου ειπε τοτε κ ο αλλος πως εκανε καιρο αγωνα για να βρει ενα μπουκαλακι,ουτε μισο λιτρο δλδ....

 

Υπαρχει ολοκληρη τελετουργια πισω απο την προετιμασια ενος absinthe...

 

Ξερω έναν (virtual) δοκιμαστή :-D

Το αψεντι είναι στο 2 ράφι 5ο από αριστερά. Δώστε του να πιεί και θα δείτε :lol:

 

http://www.liquidlight.co.uk/our_work/rightmix.php

 

 

Λειπουν μερικα πραγματα... Τρυπητο κουταλακι, κυβοι ζαχαρης, και νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξαναπάμε σκέτο δεν πίνετε :P

και τώρα άμα έχεις κάνα ελεεινό τσεχικο η κάνα ισπανικό

ούτε ζάχαρη θέλει γιατί έτσι και αλλιώς δεν πικρίζουν...

(το strong68 ακόμα και με 4 κύβους πολλές φορες δεν παλεύετε :P)

γενικά αν το πιείς σωστά είναι πολύ όμορφη εμπειρία φτάνει να ξέρεις να την ζήσεις και να την εκμεταλλευτείς κυρίως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...