Προς το περιεχόμενο

Ο υπερβολικός Raptor της WD.


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Μόλις σήμερα επιτέλους πήρα το μηχάνημα που έφτιαξα στα χέρια μου και το οποίο μπορείτε να το βρείτε εδώ σε σχετικό Post Που έγραψα στις αναβαθμίσεις.

 

Το θέμα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με τον σκληρό δίσκο wd 36,7 gb που επέλεξα!

Ενώ το μηχάνημα και ο απλός σκληρός των 7.200 στροφών λειτουργούν αψεγάδιαστα και αθόρυβα ο raptor μου έχει πάρει το κεφάλι!

 

Μπορώ να κάνω κάτι για να διορθώσω το πρόβλημα μήπως ;

 

Σημείωσω: Δέν ξέρω άν έχει σημασία αλλα τα window τρέχουν μέσα απο τον raptor γιάυτό εξάλλου και το επέλεξα!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γενικά οι Raptor είναι γνωστό πως κάνουν έναν παραπάνω (και χαρακτηριστικό) θόρυβο από τους υπόλοιπους σκληρούς.

Οπότε αν δεν είναι ελαττωματικός και είναι ο normal ήχος του, δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Το μόνο που θα μπορούσες ίσως να κάνεις (αν είναι τόσο ανυπόφορος για σένα ο θόρυβος αυτός) είναι να δοκιμάσεις αν γίνεται να τον επιστρέψεις στο Πλαίσιο και να πάρεις κάποιον HDD @7200.

Λύσεις του στυλ να "ηχομονώσεις" το κουτί, τις βρίσκω κοπιαστικές και αναποτελεσματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

 

Μόλις σήμερα επιτέλους πήρα το μηχάνημα που έφτιαξα στα χέρια μου και το οποίο μπορείτε να το βρείτε εδώ σε σχετικό Post Που έγραψα στις αναβαθμίσεις.

 

Το θέμα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με τον σκληρό δίσκο wd 36,7 gb που επέλεξα!

Ενώ το μηχάνημα και ο απλός σκληρός των 7.200 στροφών λειτουργούν αψεγάδιαστα και αθόρυβα ο raptor μου έχει πάρει το κεφάλι!

 

Μπορώ να κάνω κάτι για να διορθώσω το πρόβλημα μήπως ;

 

Σημείωσω: Δέν ξέρω άν έχει σημασία αλλα τα window τρέχουν μέσα απο τον raptor γιάυτό εξάλλου και το επέλεξα!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

τον ιδιο εχω ετσι ακουγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

antonl εσύ θα αγόραζες (ή θα ήθελες να σου δώσουν) ανοιγμένο Raptor δίσκο για καινούριο?

Όχι ούτε θέλω ούτε θα τον αγόραζα αν μου τον πάρασαν για καινούργιο, "του κουτιού".

Κάποια καταστήματα δέχονται τέτοιες επιστροφές εντός 10 ημερών εφόσον πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις (αν και όλα τους θα έπρεπε να το κάνουν βάσει νόμου). Το τι τα κάνουν μετά απλώς δε με αφορά/ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι υποχρεωμένοι βάση ευρωπαικής κοινοτικής οδηγίας να το δεχθούν πίσω ανεξάρτητα απο το άν το χρησιμοποίησες η όχι!

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι άν έχει τόση μεγάλη διαφορά απο έναν απλό 7.200 που αξίζει τον θόρυβο! γιατί είναι πάρα πολύ σπαστικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σκέψεις για το θέμα που συζητάτε :

 

 

Όλοι οι άνθρωποι δεν ακούνε με τον ίδιο τρόπο. Όχι από άποψη μηχανισμού ακοής, σε όλους είναι κοινός. Αλλά του effect που προκαλεί στον καθένα μας ένας θόρυβος. Άλλοι έχουν ευαισθησία σε χαμηλομεσαίες συχνότητες, άλλοι στις μεσαίες, άλλοι σε υψηλές και άλλοι στα όρια της ανθρώπινης ακοής. Ή συνδυασμό των παραπάνω. Η μέτρηση της έντασης ενός θορύβου σε dB δε δίνει εικόνα των ποιοτικών χαρακτηριστικών του. Όσο και να σε διαβεβαιώνει κάποιος ότι «ο τάδε σκληρός δίσκος είναι/δεν είναι θορυβώδης», αν δεν τον ακούσεις ο ίδιος δια ζώσης δε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Είναι εν πολλοίς υποκειμενικό το θέμα.

 

 

Συγκεκριμένα, οι Raptors είναι πολύ πιθανόν σε μία μέτρηση να δίνουν από καθόλου έως λίγα παραπάνω dB από τους κοινούς δίσκους. Περιστρέφονται όμως σε υψηλότερες στροφές και αυτό σίγουρα προδιαθέτει σε παραγωγή περισσότερο υψίσυχνου θορύβου. Και επειδή πολλοί χρήστες έχουν ευαισθησία σε τέτοιες συχνότητες, θα σου πουν ότι «είναι θορυβώδης, σφυρίζει» κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το θέμα είναι πως κάνει έναν θόρυβο συνέχεια! λογικά επειδή εκεί έχω το λετουργικό! Να σας πώ πως δέν το έχω κάτω στο πάτωμα γιατί δέν υπάρχει χώρος αλλά ακριβώς δίπλα απο το αυτί μου πάνω στο γραφείο γιαυτό και είναι τόσο ενοχλητικό!

 

εγώ θέλω να ρωτήσω επειδή εντάξει δέν έχω πολλές γνώσεις πάνω σε θέμα hardware! αγόρασα αυτό τον δίσκο για να έχω μέσα τα windows μόνα τους ώστε να τους μείνουν 12gb για εικονική μνήμη και να υπάρχει άπλα! Αυτό που θέλω να μάθω είναι βλέπω διαφορά ; δηλαδή η διαφορά ανάμεσα σε έναν 7.200 είναι τόσο μεγάλη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑντως εγω κοιμαμαι καθε μερα διπλα σε ενα 150αρη raptorα...Ειναι στο μισο μετρο απο το κρεββατι μου κ κοιμαμαι σαν πουλακι!

 

Με μισό μπουκαλάκι absolute, και γεννήτρια να είχα δίπλα μου , σαν πουλάκι θα κοιμόμουν:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το θέμα είναι πως κάνει έναν θόρυβο συνέχεια! λογικά επειδή εκεί έχω το λετουργικό! Να σας πώ πως δέν το έχω κάτω στο πάτωμα γιατί δέν υπάρχει χώρος αλλά ακριβώς δίπλα απο το αυτί μου πάνω στο γραφείο γιαυτό και είναι τόσο ενοχλητικό!

 

εγώ θέλω να ρωτήσω επειδή εντάξει δέν έχω πολλές γνώσεις πάνω σε θέμα hardware! αγόρασα αυτό τον δίσκο για να έχω μέσα τα windows μόνα τους ώστε να τους μείνουν 12gb για εικονική μνήμη και να υπάρχει άπλα! Αυτό που θέλω να μάθω είναι βλέπω διαφορά ; δηλαδή η διαφορά ανάμεσα σε έναν 7.200 είναι τόσο μεγάλη ;

 

Εξαρτάται.

Αν έχεις disk intensive εφαρμογές, σίγουρα έχει διαφορά (μόνο από την ονομαστική ταχύτητα περιστροφής κερδίζεις 25% περισσότερη ταχύτητα).

Αν το PC δεν είναι high end όμως , δε νομίζω ότι θα καταλάβεις αισθητή διαφορά.

Πχ, αν δεν φτάνει η μνήμη ή ο επεξεργαστής-motherboard δεν είναι γρήγορος κλπ. δεν βλέπεις διαφορά απόδοσης μόνο από το δίσκο.

 

Disk intensive εφαρμογές είναι πχ.

Βάσεις δεδομένων (και memory intensive).

Παιχνίδια που παίζουν από το δίσκο (και memory-cpu-graphics-sound intensive)

VIdeo editing (και cpu intensive)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα αυτό τον δίσκο για να έχω μέσα τα windows μόνα τους ώστε να τους μείνουν 12gb για εικονική μνήμη

 

Η εικονική μνήμη δεν είναι αυτό που νομίζεις! Δεν πρέπει να βάλεις 12GB!

 

Για εικονική μνήμη βάλε περίπου μιάμιση φορά τη RAM που έχεις. Δηλαδή αν έχεις RAM 1GB βάλε virtual memory 1.5 GB, αν έχεις RAM 2GB βάλε virtual memory 3 GB, κοκ. Μάλιστα αν βάλεις max και min το ίδιο, τότε είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα το Post για το μηχάνημα που έφτιαξες:shifty::shifty:

 

Έχωσες 1000+ ευρώ για αυτό το τέρας???

Τι θα το κάνεις αυτό το γαιδούρι?

 

Ασχολείσαι με κάτι συγκεκριμένο????

 

Φυσικά και αν υπάρχει εφαρμογή που να καταναλώνει τα resources αυτού του τέρατος,

θα δεις μεγάλη διαφορά από τον raptor σε σχέση με ένα 7200.

 

Αλλά την εφαρμογή που θες να "πυροβολάει" θα πρέπει να την εγκαταστήσεις στο raptor.

Αλλιώς δεν κάνεις τίποτα...

 

Με τόση μνήμη που έχει , δε νομίζω ότι το λειτουργικό θα γράφει πολύ στο δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...